Ups (Güç Kaynağı) nı arabada kullanmak

Başlatan kurnaz5, 21 Temmuz 2013, 16:14:24

kurnaz5

hocam elimde tescom (ln600) marka aküsü ölü bir ups var ve bunu araçta kullanmak istiyorum
içinde 12volt 7ah lık bi akü vardı, girişide bu aküyü söküp o uçlardan alıcam

sorum şu
ups ime giriş i aküdenmii almalıyım çakmaklıktanmı
kafama takılanlar;
*araç hareket halindeyken 12 voltluk kendi aküsünü şarj ederken 13-14 volt yolluyor ya bu gerilim ups me zarar verebilir
*çakmaklık içinse şöyle bişey kafama takıldı; çakmaklığa gelen kablolara zarar vermezmiyim çünkü çakmaklık uzun süre kullanıma uygun değildir bence çünkü sadece çakmağını ısıtıncaya kadar kullanıyoruz onu.

hangisi daha sağlıklı olur

not: ups min çıkışından kaç watt alacağımı bende bilmiyorum yani neler bağlıcağımı daha düşünmedim

önemli olan hangi metot araba ve ups için daha sağlıklıdır

akü den ups mi
çakmaklıktan ups mi

not2: çakmaklığın sigortasını arttırmayı düşünmüyorum sonuçta o sigorta o kablolara göre

Kemal88

Şarj esnasında 12V luk akü voltajının 13-14 lere çıkması normaldir. UPS de sadece bir tane 12V luk 7Ah lik akü varsa çıkış gücünün çok olacağını sanmıyorum. Eğer çakmaklığı çıkış yükü için gereken akımı çekmek için kullanıcaksan bunu kesinlikle tavsiye etmem. Çıkış gücüne bağlı olarak çekeceğin akım çok yükseklere çıkabilir. Böyle bi durumda direk aküden enerjiyi almak en mantıklısıdır.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

DemirKarahan

kullandigin ups cikis gucu 350 watt\'tir.  600 va aldatmacadir. modelini belirtir. 12 volt 7 amper aku max sarjda 13.8 volta cikar. buda zaten sinirdir.  jel tipi yani kuru akuler stand by ozellikli akulerdir. uzun sureli akim cekmene izin verir, plakalari zarar gormez. ( kritik dusuk voltaji asmadigin surece ) araba akuleri ise cycle tip akudur, anlik yuksek amper cekebilirsin. uzun akim salinimlarina uygun degildirler. illa araba akusunu kullanacam diyorsan eger, aku gosterge ile kullan. Bu sayede akunun durumunu izleme sansin olur. Akuyu bitiripte araba calismamazlik yapmasin. Kolay gelsin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın