Mikrokontrol ile GLCD Baglanti

Başlatan b3n1m, 08 Ocak 2010, 18:42:34

b3n1m

Iyi günler Arkadaslar
Öncelikle cok memnun oldum, böylesine iyi bi forum buldugma ve burdaki insanlar böyle tekniklen ugrasmalarina.
Kisacasi kendimi bi tanitmak istiyorum, ben Ferhat Almanyadan Stuttgart ve Türkiyede Izmir tarafindan katiliyorum, Suan elektrik / bilgisayar bölümünü teknisyenlik olarak okuyorum..ve allah nasip ederse bu sene bitiyorum.
Bu ara türkcem pek iyi degil, umarim kusura bakmazsiniz...gurbetci oldugmuz icin iste böyle idare ediyoruz.
Suan okulumu bitmesi icin bir proje verdiler bana ve ben bunu 12 nisana kadar bir sunum (präsentation) ve tevsik galiba deniyor (yazili 60sayfalik projemi anlatan bir dosya) hazirlamam lazim.

Konum ilgili Dokunmatik (Touchsreen GLCD) Grafik LCD Mikrokontrolcuga baglanti kurabilmek
Grafik LCD yazi ve grafik göstermek sartinla. (Baslangic, bir nokta veya bir harf, yada bir resim)

Daha sonra zaman yeterse eger, Menü kurmak ve misal cikis olarak GLCD\'den bir Aparlo baglanti kurmak ve ses ayari yapabilmek (bu sadece benim düsüncem)

Malzeme olarak sunlari kullanman gerekiyor:

Bende suan AT89C5131A-UM http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc4337.pdf
ve bir Grafik LCD http://www.pollin.de/shop/downloads/D120346D.PDF (LC7981 kontrolcusu)

Resimler görmek istiyorsaniz eger, internetden toplamis oldugum resimlere bi göz atabilirsiniz, belki bana daha iyi yardimci olma imkaniniz olabilir...daha sorunuz varsa eger, size tabi daha fazla bilg verebilirim.
Bazi arkadaslar bu displayle yapmislar, ama AVR (Atmega8, 32) ilgili...ve ben bunu anlamiyorum, bende olmus olan 89c51 galiba buna benzemiyor. C programla, veya assembler ne yazilim lar mevcud, ama onlarinkine bakip benimkine uyuluyamiyorum.

http://rapidshare.com/files/332262507/proje_ferhat.rar.html (lütfen sadece herkez bi kere indirsin, cünkü 10dan sonra siliniyor), bana haber verirseniz yine yüklerim.

Sizce bu proje gerceklesebilirmi, kendim belki 6aydan beri elektronik len ugrasiyorum (yani daha amatörüm bu islerde) ama cok gayretligim, ve sizin yardiminiz benim icin cok önemli ve her yardim icin cok sevinirim.
Alman forumlarina artik soru sormiyorum cünkü sorarsaniz niye diye, insanlar cok bencil olmus...yardim etmek bile istemiyorlar. Karsiliksiz olmasini istemiyorum zaten, yani birtürlü bunun ortasini bulabiliriz, ama burda daha cok insanlik (bizim türk milletde) gösterildigni inaniyorum.

Umarim benim problememi biraz anlatabilirim, kendim her gün bu projenin basindagim ve zaman su gibi akip gidiyor. Bu proje benim icin cok önemli, burda basarili cikmak gerekiyorki, teknisyenligmi iyi notla bitirmem icin.
Tabiki sizde diceksinizki simdi, bir teknisyen bunu kendiside basarmasi gerekiyor...bosuna teknisyenligni vermesinler...inaninki baska sorunlarim olmasa, isden, okuldan, aileden haric...bunu bende belki basaririm.

Insallah beni burda birisi anliyordur, ve dedigim gibi yer yardima binlerce tessekür ediyorum, allah size fazlasini versin.

Iyi Günler Ferhat

ASPGraphic

Merhaba!
Graphic LCD ile Menu ve Touchpad kullanımı çokda zor değil aslında. Bu konuda bir kac projem vardı ama şimdi neredeler bilmiyorum. Atmel\'de nasıl oluyor bilmiyorum fakat PIC de C dili ile yapabiliyorum.,
Atmel Şart değil PIC de olur ve bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız. Hem bu iş için hemde diğer ihtiyaçlarınız icin size bir ömür faydası olacak bir PIC Geliştirme kartı önerebilriim. Kart ile beraber LCD nin demo yazılımları geliyor. Onları inceliyerek ne yapılmaya çalıştığını anlayabilirsiniz.
http://www.mikroe.com/pdf/easypic5/easypic5_manual.pdf
Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

b3n1m

sagol kardesim, ilkönce cevabin icin cok tessekür ediyorum. pdf klasörü indirdim ve bakiyorum, ama malesef yukarida yazmis oldugum malzemelerlen benim projemi gerceklestirmem lazim, acaba bundan hic bi bilgin var mi? Yani sadece bi baglanti ilk basta kurabilsem bile yeter...glcd benim at89c5131 nasil bagliyabilirim ? hangi kablolar baglanmasi lazim, benim glcd 20 tane kablo var, 8 tanesi data kablosu (D0-D7) bunlari mikocontrolumda galiba P0.0, P0.1.... ve böyle baglamam lazim.
Ama su RS, R/W, E...acaba nereye baglicam..? High Low Sinyallar vermem lazim galiba...biraz bu baglanti ilgili bana acaba anlatabilirmisiniz.

Saygilarimla

ASPGraphic

Atmel programlama temel olarak biliyorum. Graphic LCD sürebilecek kadar bilgim yok. Fakat, Blog sayfasında Atmel at89c51 ile yapılmış Graphic LCD ile Analog saat porjesi var. Bunun kaynak dosyalarını indirip bacak bağlantılarına ve içerisindeki kodlara bakarak kendin bir yol çizebilirsin. ATMEL bilgim fazla olmadığından birebir yardımcı olamıyorum. Ama PIC derseniz elimden geleni yaparım.
https://320volt.com/at89c51-analog-saatin-grafik-lcd-ile-gosterilmesi/
Başarılar...

b3n1m

anliyorum kardesim, hersey icin yinede cok tessekür ederim. dosyalari indirdim, simdi tek tek bakiniyorum, belki birseyler cikartabilirim baglanti konusunda.
baska bi sorum daha olacakti, kendime daha nerden bilgi alabilirim, atmel 89c51 ile graphic lcd baglantisi konusunda...yani cok sayfalari aradim aradim, hic bir sonuca varamadim.
Yani söyle bir A-Z bilgi (amatörler icin) veya tek tek tutorial gibi birsey.
Acaba söyle biraz yardimci olabilirseniz cok memnun olcam, belki bi bildiginiz vardir, ister sayfa olsun, forum olsun, ona benzer proje veya dosyalar... veyada sorunuma baska bir cözecek uzman bana gösterebilirsiniz?. Günlerce kendimi yiyip bitiriyorum, insallah yavas yavas bir cözüm biryerden bulabilirim....Yinede Allah razi olsun hersey icin kardesim,

Saygilarimla

ASPGraphic

Vallahi A\'dan Z\'ye Amatörler için anlatan kitap zor diye düşünüyorum. Çünkü ilk başta işin temeli anlatılır yani direk GLCD programlama anlatılmaz.Başlangıç, Orta, üst Düzey diye ayrılır. Ondan öncede zaten 2x16 normal lcd programlamayı bilmeniz lazım.GLCD üst düzey programlama gerektirir. Bulabileceğiniz kaynaklarda sizi amatör olarak değil işin prensibini anlamış olarak kabul ederek yazarlar. Eğer daha okadar geliştirmediyseniz kendinizi benim size tavsiye edeceğim kaynaklarda yetersiz kalacaktır. Atmel AVR kitabı var fakat içeriği hakkında bilgim yok.Belki ihtiyac duyduğunuz şeyler bu kitapda olabilir.Ama benim tavsiyem önce bir normal lcd yazmayla baslayın. Eğer normal LCD kullanabiliyorsanız, Size vereceğim bu kaynakdaki satırlarıda kolaylıkla anlayabilirsiniz. GLCD normal LCD ile farkı sadece kordinatlar gerisi zaten aynı normal LCD gibi. Dediğim gibi eğer temel sağlam değilse, Kaynaklardan faydalanmazınız biraz zaman alacaktır.
Birde bunu kontrol edin GLCD Resim ve yazı yükleme.
https://320volt.com/at89c51-grafik-lcd-ile-bitmap-gosterimi/
Başarılar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın