JVC RV-B90 Kaboom muzikseti tamirati sonrasi enerji problemi

Başlatan hall9900, 10 Temmuz 2013, 10:43:10

hall9900

selam, asagidaki link\'de baska bir foruma sordugum ve henuz cozemedigim problem hakkinda yardim edebilir, yorum yapabilir misiniz ?

uye olunmasina gerek yok tiklamaniz yeterli :

http://forum.diyaudiotr.com/transistor-mosfet-amplifikator/jvc-b90-kaboom-muzikseti-tamirati-sonrasi-enerji-problemi-t1840.html

son durumu net gorebilmeniz acisindan; detayli resimli anlattigim ve gelen sorulara cevap verdigim icin link\'i veriyorum..

tamirat oldugu icin aslinda buraya sorulmasi gerekiyormus burayi sonradan kesfettim..

hall9900

cevap gelmedigi icin diger foruma yazdiklarimi derleyip buraya buraya aliyorum, umarim bu sekilde cevap gelir..

-----------------------------------------------------

mudehalem sonrasi calismayan bir adet JVC marka RV-B90 (1997) model muzik setim var, bu cihazi orta asyali bir arkadasdan yillar once satin almistim ve bana yillardir kaliteli muzigin ne oldugunu hissetiren nadir bir cihazdir.

Bu cihazin LCD ekranda turuncu isik veren lambasi bir kac yil once patlamis idi, elektronige meragimdan kaynakli bir cesaretle bu minik lambayi 12v muadili ile degistirmeye karar verdim, herseyi dikkatlice soktum soketleri dikkatlice cikarttim, son islem olarak LCD\'nin arkasinda bulunan dikdorgenimsi/ucgenimsi metal odacigin board duvarina lehimli olan bu lambaya ulasmak gerekiyordu, bu metal odacigi ana mikrocipin (ic) bulundugu buyuk board\'dan sokmem ve sonra lambaya erismem mumkundu, onu da dikkatlice sadece odacigin board\'a lehimlenmis ayaklarini (\'mikrocip daha yakin gorunum\' isimli fotoda mikrocip ortada V sekli dusunulurse alt ucda mikrocip ust uclarda LCD\'nin odaciginin ayaklari gorunuyor board\'a saplanmis bir halde) hizli hizili bir sag ayagi bi sol ayagi olacak sekilde havya ile isitarak soktum, daha sonra LCD\'ye zarar vermeden bu odacigi cikartip lambaya ulastim ve lambayi da yenisi ile degistirdim, sonrasinda butun islemleri yine cok dikkatlice tersten yaptim ve fise taktim ama elektirige takildiginda yanan standby isigi yanmadi cihaz hic bir sekilde calismadi, defalarca kaset calar, cd ve radyo board\'larini birbirine baglayan soketleri dikkatlice soktum taktim, ama degisen olmadi.

daha sonra dusundugumde probleme sebep olacagindan suphelendigim iki durum tespit ettim ve siz degerli forum uyelerine danismak istedim; birinci durumda cihazi ilk sokerken saat ve radyo hafiza bilgilerinin hafizada tutilmasini saglayan piller takili kalmis, ben LCD ekraninin board\'a giden tellerine tornavida ile yanlislikla bir kac kez dokundugumda LCD\'ye default goruntu falan gelmisti, 3 adet standart AA ama cokda enerji kalmamis kalem pilin verdigi bir kisa devre durumu soz konusu oldu sanirim ancak bir probleme sebep veriyormu diye bir kac kez tekrar dokundugumda ayni goruntu yine gelmisti, ancak islemleri yaptiktan ve butun montaji tamamladiktan sonra bu buyuk problemi farkettigim anlarda bu testi tekrar yaptigimda bu LCD kisa devre goruntu gelme olayi da artik gerceklesmiyordu. ikinci ve beni cok korkutan durum ise bahsettigim metal odacigin ayaklarini board\'dan sokerken mikrocip\'e havye sicakligi ile zarar vermis olmam, mikrocip bu ayaklara 2 cm uzaklikta ortada duruyor.

kullandigim havya 30W 15 TL\'lik Cin mali kalem tipi..

cektigim fotolari da ekliyorum, deneyimli uyelerden degerli yorumlar bekliyorum.

simdiden tesekkurler..

not 1: sigortalarina da baktim yanik kopuk goremedim, 3 sigortasi var birinde 3A yaziyor digerlerinde yazi yok, cam icindeki ortadaki tel saglam gorunuyor.
not 2: multimetre satin alip test yapmayi dusunuyorum.
not 3: orjinal olmasi ve tr bulunmamasi dolayisiyla bu cihazi gecekten seviyorum umarim yardimlarinizla cozebilirim bu durumu.

internet de arattigimda fixya.com sitesindeki yorumlarda ozellikle ayni problemleri 12 V ampul degisimi ile cozmusler idi, bir yorumda da var olan ampulun 9 V oldugunu 12 V takilarak cozuldugunu okumustum.. ben de ayni cozumu uygulamaya calistim.

az once kontrol ettim, herhangi bir yol kalmasi dikkatimi cekmedi ama en garantisi sanirim etraflica bir olcum yapmak (kat kat) dediginiz gibi.

bu arada fotolarini ekliyorum; 2 adet degistirdigim yeni ampulden ornek ve ortada patlamis olan ampul.
bir de kullandigim havya.

ayrica apmule giden kabloyu demonte ettim (\"lcd gorunum\" isimli fotoda ucu siyah bantlanmis sola yatik olarak gorunuyor) yine lehimini eriterek, bir degisiklik olur belki diye ancak olmadi..

hall9900

fotolar..

hall9900

fotolar..

ibr@him

üzerinde 3A yazan dediğin beyaz sigorta gözle bakmakla anlaşılmaz test etmen lazım

hall9900

selam, multimetre connectivity testi ile kontrol ettim hepsini, soket kablolari bile, hepsi biiip diye ottu..

hall9900

hall9900

eywallah hocam, iste ogreniyorum yavas yavas, hafta sonu karakoy selanik pasajina gidip orta kivam bir multimetre satin aldim, tt tech. vc-97 40 TL, kime sorduysam bu cihazi cikartti ve onerdi baslangic seviyesi icin fiyat/performans anlaminda yani, bremen yokdu o markayi gormek istiyordum, gerci o da pahali gelecekti, uni-t\'lerde kaliteliydi ama pahali geldi, doviz de firlamisken.. renkli test kablosu, lehim pompasi ve biraz da lehim aldim ince..

benim probleme gelirsek; bu katlar arasi akimin yeterince aktarildigini nasil olcerim aldigim multimetre ile (DC olcucem tabi sanirim) ? yani enerji bu trafonun oldugu kattan digerine aktariliyor ama, ben bunu C*** seklinde isimlendirilen soketlerden/kapilardan nasil olcerim, bir suru pinli oluyor bunlar, bu pin/pin girislerinden birine AC/DC gibi bir sey yaziyor, sanirim multimetrenin bir probunu buraya dokundurup (hangisini ?) birini toprak olacak baska bir yere dokundurmam (nereye) ve olcmem gerekiyor degil mi (youtube da izledigim kadariyla boyle yapmislardi tv taimiri vs. icin) ? tam olarak tarif etme sansiniz var mi ?

ben yazilimciyim, buyuk bilgisayarlar konusunda deneyimliyim, ama icimde kalmis elektronik konusuna gecte olsa bu cihaz bahanesiyle girmeye calisiyorum ucundan kosesinden.

saygilar.

hall9900

su soruyu tekrar sormak istiyorum; cihazi ilk sokerken saat ve radyo hafiza bilgilerinin hafizada tutilmasini saglayan piller takili kalmis, ben LCD ekraninin board\'a giden en sagdaki iki teline tornavida ile yanlislikla bir kac kez dokundugumda LCD\'ye tum yazabilecegi harfleri yazacagi sekilde goruntu gelmisti, 3 adet standart AA ama cokda enerji kalmamis kalem pilin verdigi bir kisa devre durumu soz konusu oldu sanirim ancak bir probleme sebep veriyormu diye bir kac kez tekrar dokundugumda ayni goruntu yine gelmisti.. islemleri yaptiktan ve butun montaji geri tamamladiktan sonra sistem calismadiginda bu dokunma islemini tekrar yaptigimda LCD kisa devre goruntu gelme olayi da artik gerceklesmiyordu, sizce ic901 mikrocipine giden bu bacaklara kisa devre olmasi (pil ile) chip\'e zarar veri mi ?

bu arada cihazin servis manuel\'ini buldum bu gunlerde internetten, ekledigim resim\'deki SEG18 ve SEG19 bacaklarina pil takili iken dokunmus oldum, yukarda bahsettigim durum bu, ve ekrana full goruntu gelmesi de yine ekledigim resimde goruldugu gibi idi..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın