tesla bobini için kondansatör yapımı

Başlatan ocs61, 01 Temmuz 2013, 13:20:02

ocs61

tesla bobinim içn kapasiteye ihtiyacım var.. bobini ilk olarak slayer excter yöntemi ile sürdüm ve led kutusndaki ledi ve masayı aydınlatmak için kullandığımız florasan lambayı yaktım.. ama ne varki transtör dayanamayıp yanıyor.. slayer excter ile tetkleme yöntemine göre bobinim çok büyük.. dolayısıyla transtörün collektör akımıda büyük ve transtör dayanamıyor..

buda benm tesla bobinim

bobini orjşnal  yöntemi ile anahtarlamaya karar verdim.. yani spark gap yöntemi ile ama kondansatör bulamıyorum..

bende kendim yapim dedim.. bim den 6 lı soda aldım önce onları güzel cene içtim :) sonra soda şişesinin içine su suyun içine de tuz koydum.. tuz sofra tuzu  ;D etrafına alimnyum folyo sardım ve olmadı :D

besleme olarak neon trafosu takıp 6000v  kaynak kullanicam.. .. bunun için kondansatör lazım.

ama kendm nasıl kondansatör yapabilirim bilmiyorum .. detaylı bir şeklde anlatrsanız sevinirim

kolay gelsin
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

yazici67

Hocam resimde görebilirsiniz:

Burada su, tuz, yağ ve aluminyum folyo kullanılmış. Normalde 100 gr suda 36 gr tuz çözünüyor. Sizin şişeler kaç gram su alıyorsa ona göre konması gereken tuzu hesaplayın. Şişeye resimdeki yere kadar su koyun. Üstüne de bir miktar yağ (cinsi farketmez herhalde) koyun. İçine de üstten bir teli daldırın. Bundan 6-8 tane yapın. Eğer neon trafosu kullanacaksanız 8-10 tane yapmanızda fayda var :) En son bunları paralel bağlayacaksınız.

ocs61

cam şişe olması şart değil dimi ? plastik şişede olur.. sonuçta 2 ilekten levha arasına bir yalıtkan malzeme konması gerekiyor
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

yazici67

Alıntı yapılan: ocs61 - 03 Temmuz 2013, 09:02:02cam şişe olması şart değil dimi ? plastik şişede olur.. sonuçta 2 ilekten levha arasına bir yalıtkan malzeme konması gerekiyor
Olur hocam...

t.t

ocs61

200ml soda şişesinin içine musluk suyunu doldurdum üzerine mısır özü yağ ve bolcana tuz döktüm. etrafını alimnym folyo ile sardım. çalşmadı.

acaba cam çok mu kalın geldi diyip pet şişeyede aynı işlemleri uyguladım gene olmadı.

http://www.bluemavi.com/vitrin/vitrin_new.asp?kategori=599

bu sitedeki 2000v luk kapasitelerden 10 tane alıp seri bağlasam  20.000v luk kapasite ve çoook düşük bir farad değeri elde edebilirim diye düşünüyorum.. acaba mümkn müdür ?
-Nikola Tesla-

t.t

bence mümkündür aynı seriden 10 tanede paralel yap oolay bitsin

ocs61

Alıntı yapılan: t.t - 04 Temmuz 2013, 12:12:04bence mümkündür aynı seriden 10 tanede paralel yap oolay bitsin

gerilimi arttrmak istiyorum bu yüzden seri bağlamam lazım paralel deil ? hem seri bağladıkca faradı düşer. nekadar düşk farak okadar yüksek freans
-Nikola Tesla-

yazici67

Hocam o olay tam öyle değil. Bahsettiğiniz kondansatörlerden en az 15-20 tane seri bağlamanız lazım. 20 olursa kapasite 1/20 oranında düşecek. Her biri 1nf ise bu 20 lilin sığası 50pf olur. Bu kapasite yeteyebilir. O zaman bu grupları paralel bağlayacaksınız. Bu durumda asıl tesla trafosunda primer endüktansınıza göre kapasite seçmelisiniz. Teslada ortalama istenen frekans 4MHz dir. Primer endüktansınıza göre 1/2.pi.sqrt(L.C) den 4 MHz frekansa yakın olmalı. Bu frekans bobinin atlama sıklığı olmayacak. Sadece ikinci trafonun çalışma frekansı olacak.
Alıntı Yap200ml soda şişesinin içine musluk suyunu doldurdum üzerine mısır özü yağ ve bolcana tuz döktüm. etrafını alimnym folyo ile sardım. çalşmadı.

acaba cam çok mu kalın geldi diyip pet şişeyede aynı işlemleri uyguladım gene olmadı.

http://www.bluemavi.com/vitrin/vitrin_new.asp?kategori=599

bu sitedeki 2000v luk kapasitelerden 10 tane alıp seri bağlasam  20.000v luk kapasite ve çoook düşük bir farad değeri elde edebilirim diye düşünüyorum.. acaba mümkn müdür ?
Hocam olmaması mümkün değil ki? Çok basit bir yapı. Olmadı dan kastının tesla bobinin çok atlamaması ise bu kondansatörün olmadığı anlamına gelmez. Bu arada neon trafosunun çıkışı AC dir çıkışı DC yapmadan kullanamazsınız. Yüksek voltaj diyodu kullandınız mı?

t.t

Alıntı yapılan: ocs61 - 04 Temmuz 2013, 17:32:53gerilimi arttrmak istiyorum bu yüzden seri bağlamam lazım paralel deil ? hem seri bağladıkca faradı düşer. nekadar düşk farak okadar yüksek freans
zaten 10 arlı serileri 10 arlı paralel yap demek istedim toplamda 100 adet kapasite:)

ocs61

Alıntı YapHocam olmaması mümkün değil ki? Çok basit bir yapı. Olmadı dan kastının tesla bobinin çok atlamaması ise bu kondansatörün olmadığı anlamına gelmez. Bu arada neon trafosunun çıkışı AC dir çıkışı DC yapmadan kullanamazsınız. Yüksek voltaj diyodu kullandınız mı?
hayır ac yi dc ye çevirmedim hiç bir tesla bobini şemasında öyle bi uygulama yok.zaten dc ye çevirsem bu seferde kapasite dc de çalşmaz şarj olmaz ?  kapasitelerimde hiç çalşışmadı
-Nikola Tesla-

yazici67

Hocam o şemalar kondansatörlerin akım periyodundan önce dolduğunu varsayan şemalardır. Sizin neon trafonuzun çıkış değerlerini ve primer bobininin endüktansını bilmeden kondansatör bağlamanız zaten doğru değil. Hesap yapmadan değer seçemezsiniz. Ayrıca kondansatörler DC ile şarj olur. Tesla bobininin mantığı daa böyledir. Spark gap açıkken kondansatör primer üzerinden trafoyla şarj olur. Kap. uçlarındaki voltaj gap kırılma gerilimin aştığında spark gap kısadevre olur. Kap. ile primer bobin birbirine bağlanmış olur. Burada LC tank devresi rezonansa girer ve asıl tesla bobini çıkışına kap. enerjisi aktarılır. Eğer kaynağın frekansı kap.ların dolam süresinden çok daha düşük ise zaten bu periyot DC imiş gibi gerçekleşir. Yaptığınız kondansatörlerin çalışmaması mümkün değil. Suyu yeterince tuza doyurmamış olabilirsiniz. Bu kapasitelerden en az 8-10 tane yapıp paralel bağlayınca etkisini görebilirsiniz ancak...

ocs61

hocam 30 tane 15pf 4000v luk kondansatör aldım hepsini seri bağlicam umarım çalışır :)
-Nikola Tesla-

ocs61

20 tane 15pf 4000v kondansatörü seri bağladım. 15000 v luk neon trafosu kullandım ve atlamayı sağladaım ama bobin çalşmadı..

öncelkle bobinimi slayer yöntemi ile çalştırdım yani 12 turluk kalın sargıma 30v vererek.

şimdi 12 turluk kalınsargıma 15000 v veriyorum çalışmıyor.. kondansatörler devrede veya deil genede çalışmıyor. ama kondansatör açık devre ve kapalı devre iken çalşmasında hiç bir fark yok.. acaba 20 kondansatörü seri bağlayarak faradını çok mu düşürdüm diye düşünüp 5 tane kondansatör aldım dedvreye gene çalşmadı

nerede hata yapıyorum ki ?
-Nikola Tesla-

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın