Transistör sürmek

Başlatan egeselazuzi, 19 Haziran 2013, 21:05:00

egeselazuzi

Merhaba,

lm723\'un ucundan alacağım 15 volt yaklaşık 250ma yı,  5 tane 2n3055 ile kuvvetlendirmem gerekiyor.
250 ma yetersiz kalacağından öncesinde tahminim bu değerin en az 1a civarına çıkarılması lazım fakat bunu npn transistörlerle değilde pnp lerle yapmak istiyorum. nasıl bir yol izlemem gerekir?
şema verebilir misiniz?

t.t

yardım etmek isterim size ama 2n3055 ler npn transistördür ardından pnplerle yapmak isterim demişsiniz nasıl yapacağını çizebilirim npnmi kullanacaksınız pnp mi yazarak açıklayayım öyleyse npn kullanacaksanız beyzine regüle edilmiş gerilimi verin collectorune is regüle edilmemş kaynaktan veya güç kaynağından gelen + kutbu bağğlayın emiterinden akım kazancı sağlanmış şekilde güç alabiirsin transistörleri paralel bağğlayarak akım kazancını arttırabilirsiniz pnp ile yapacaksanız pbp transistörün emiterine güç kaynağından gelen + probu bağlayınız beyzi ile emiter arasına çekeceğiniz güce göre + transistörün gücüne göre direnç eklemelisiniz yüksek güçlü kullanırsanız 1-10ohm arası direnç kullanın regülatörün çıkışına ise transistörün collectörünü bağlayın alıcıya verin

egeselazuzi

lm723 ün çıkışını pnp ile kuvvetlendireceğim(elimde bol derecede 2sb tipi transistör var). pnp nin çıkışını 3055 lerle kuvvetlendirip yokuş aşağı vurdurmayı düşünüyorum :).

t.t

yukarıda açıkladım + olarak npn lerle vurdururken :)  0.7 v gerilim düşümü oluşacak
http://www.resimkaydet.net/resimyukle5/669284besleme.png

egeselazuzi

eyvallah çok teşekkür ederim peki belirttiğiniz 11 ohmluk direncin görevi tam olarak nedir? arttırıp azaltmak ne gibi bir etki yaratır?

t.t

geçirilebilecek akım ayarlanır veya sınırlanabilir

Adnancoskun

Alıntı yapılan: egeselazuzi - 20 Haziran 2013, 01:17:12lm723 ün çıkışını pnp ile kuvvetlendireceğim(elimde bol derecede 2sb tipi transistör var). pnp nin çıkışını 3055 lerle kuvvetlendirip yokuş aşağı vurdurmayı düşünüyorum :).

transistörü yokuş aşağı vurdurmak da nedir? 30 yıldır elektronik ile uğraşırım, 22 yıllık mühendisim  ben böyle bir tabir duymamıştım... açıklarsanız sevinirim..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Haziran 2013, 15:13:41transistörü yokuş aşağı vurdurmak da nedir? 30 yıldır elektronik ile uğraşırım, 22 yıllık mühendisim  ben böyle bir tabir duymamıştım... açıklarsanız sevinirim..

yüksekk sayıda transistör kullanacağını ima etmiş olabilir

Adnancoskun

vallaha kardeşim, belki sen haklısın, ama ben birşey anlamadım....  :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

egeselazuzi

Hocam merhaba,
Yokuş aşağı vurdurmaktan kastım lm723 ten gelen zayıf akımı transistörler güçlendirip, bu akımıda 5 tane 3055 ile tekrar güçlendirmektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın