Aleph-m 10w class-a anfi yardım

Başlatan rasimcubuk, 12 Haziran 2013, 20:14:43

rasimcubuk

Öncelikle herkese merhabalar. Elektronik ci  değilim sorum basit gelebilir  o yüzden  kusura bakmayın.

Resimdeki bord ile kendime bir süredir amfi yapmak için uğraşıyorum bugün montaja başladım ancak anlamadığım bir nokta var. Şimdi sol taraf daki vidalı kısımda 2 adet gnd  çıkışı var aşağıda olan dc girişlerin arasındaki ne bağlantı yapmasam akü benzeri bir kaynak ile beslemek istiyorum çalışırmı.

Yusuf usta

resimdeki devreler simetrik besleme kaynağı ile çalışır. ayrıca net bilememekle beraber en az 2x24V ile çalışabilecek amplifikatör gibi duruyorlar.

12V ile çalışma olasılığı zayıf. iki adet akünün seri bağlandığını varsayalım. ortada iki akünün + ve - uçlarının birleştiği yeri gnd sayıyoruz. bağlıyorsunuz. kalan iki ucu artıyı artıya eksiyi eksiye gelecek şekilde bağlayın bakalım çalışırsa sorun yok. ses parazitli peltek vs gelirse hiç uğraşmayın daha yüksek enerji istiyor demektir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

bertan

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Haziran 2013, 21:55:37en az 2x24V ile çalışabilecek amplifikatör gibi duruyorlar.

şekildeki devre simetrik 18v ile besleniyor

iki tane 12v aküyü seri bağlayıp orta uç alarak devreyi besleyebilirsiniz yalnız devre 10w güç veremez ve ses iyi çıkmaz.en iyisi sac trafo kullanıp kondansatörlerle filtreleyip kullanmak.trafonun gücünün 50w falan olması lazım.çıkıştaki ırfp244ler çok ısınacaktır.büyük bir soğutucuya bağlamak gerekir.

Yusuf usta

18V simetrikle çalışan bir devre olduğunu biliyorsanız 12V ile denemeye gerek yok demektir.
fakat iki adet 24V akü kullanarak bahsedilen işlemler yapılabilir. 18V ile çalışan bir amfi 24 ile sıkıntısız çalışır. 4 adet 12w 7A akü de kullanılsa gayet ekonomik olur. ama seyyar olarak veya arabada kullanılmayacaksa trafo mantıklı bir çözümdür. 2x15V trafo ile de bu anfi normal çalışır...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

rasimcubuk

Cevaplar için çok teşekkürler.

amfi 12-18v ile çalıştığını biliyorum ben çok basit 12v luk bir adaptör ile denedim sadece deneme amaçlı.  adaptörün - ucunu - ye + ucunu + ya gnd boşta olacak şekilde denedim çalışmadı sizin de söylediğiniz gibi gnd nin boş olmaması gerekiyor simetrik besleme gerektiği için.

benim öncelikli hedefim 12v luk li-ion bir  pil ile çalıştırmaktı  ebay da satılanlardan almayı düşünüyorum. söylediğiniz filitre kısmınıda bord la birlikte aldığım kondansatörlerle yapacağım kondansatörler kanal başına 8200uf*2 35v lik ilerde bu katı geliştirmeyi düşünüyorum. soğutma içinde 15mm kalınlık ta alüminyum lamalar kullanıcam  yetmeye bilir onuda büyüte bilirim.

Pil işi olmaz ise aşağıdaki parçaları almam gerekecek.

http://www.ebay.com/itm/120895710453?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.com/itm/110619884389?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

asma

@rasimcubuk
Uygulamasını yapmak istediğiniz devre güzel gözüküyor.
Biraz araştırdım:
http://www.kk-pcb.com/mini-a.html
http://www.kk-pcb.com/power-m.html
Sizin amacınızı anlayamadım.
Bence siz böyle bir devre aramıyordunuz/istemiyordunuz. Yada ne olduğunu bilmiyorsunuz.
10W çıkışı olan single ended tabir edilen A sınıfı çalışan mosfet amplifikatörden iki tanesini çalıştırmak için 300VA 2X15Vac transformatör, 2X metal (35A) köprü diyot, 4X22000uF kondansatör öneriliyor.
Bu elemanları tanımıyorsanız (elektronikçi olmadığınız için) resimlerine bakın ve bahsettiğiniz li-ion pil ile kıyaslama yapın.
Resimle yardımcı olayım:
http://img01.taobaocdn.com/imgextra/i1/90439224/T2Xb1cXchbXXXXXXXX_!!90439224.jpg
Farklı bir devreyle yapılmış aynı güçteki amplifikatörün kutu içi yerleşimi görülüyor.

Bütün bu masraf ve çabaların sonucu elinizde hiç bir ses kontrolü veya koruması olmayan power amp. olacak. İlk denemelede atlatırsanız (devre iyi olduğu için) seneler sonra hoparlörünüz veya amplifikatörünüz kullanılmaz hale gelecek. Ama lehimlerinizde veya soğutucu montajında izoleniz iyi değilse, iyi soğutamazsanız daha kısa sürede arıza meydane gelir ve bu güç hoparlöre ulaşırsa anında yakar.

ebaydan aynı fiyata çok daha koplike sistemler alınabilirdi (A sınıfı olmayan) tek kart fiyatına 12V ile çalışan 2X12W AB sınıfı amp. yapılabilirdi. (bir amatör bunu o fiyata yapıp teslim edebilirdi)

Sonuç olarak ben anlıyamadım, ne amaçla kullanıcaksınız, sistemin diğer parçaları nelerdir bilemiyorum.
Sizin elektronik bilginizin miktarı bu iş için olmazsa olmazı değildir. Sıkıntı amacınız ve yönteminizle alakalı gözüküyor.

Kolay gelsin.

rasimcubuk

Merhabalar.

Kullanım amacım hi-fi sistem.

ilk olarak bir süre kulaklık amfisi olarak kullanıp daha sonra yüksek hassasiyetli bir hoparlör ile kullanmayı düşünüyorum yavaş ve zamana yayarak bu sistemi kurmayı düşünüyorum.  Hoparlörü de kendim yapacağım en azından  bu konuda bilgili sayılırım. :)

Ben devreyi şu satıcı dan aldım açıklamada 12-18v dc min. 2 amper akım istediği yazıyordu.

http://www.ebay.com/itm/221221997015?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Sizin önerdiğiniz trafo ve regülatör/filtre katı ( umarım doğu söyledim ) kapasite  olarak bana biraz fazla gözüktü ama google dan aratınca  Aleph devrelerinin gerçekten ciddi uygulamaları da karşıma çıkıyor. Biraz kararsız kaldım şimdi.  Güç katı ile ilgili henüz bir şey almadım sizden gelecek tavsiyeler ile işe devam etmek istiyorum.

Regülatör/filtre katı  için aşağıdaki yetmez mi 4x10000uf + 2*8200uf  olacak.

http://www.ebay.com/itm/110619884389?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Teşekkürler. Saygılar.

asma

Kusura bakmayın ama ben bu amfiye yapılan harcamayı gereksiz görüyorum.
Keyif sizin umarım memnun kalırsınız.

Harcanan ve gerekli güç için hesap yapalım:
Devrenin çıkışı mosfetlerden dolayı 5volt kadar eksik olacaktır. Bu şekilde hesaplayınca 10W gücü 8 ohm hoparlör empedansında verebileceği çıkıyor.
Ve yazıda geçen 1,2A harcamayı buluyoruz.
18-5=13  13X0,707=9V yaklaşık efektif değeri hoparlöre uygulayabilir. Güç: 9x9/8=10W yaklaşık güç ve 9V/8R=1,125A (yalnız çıkışa aktarılan akım) devrenin geri kalanı çok düşük akım çeker ve 1,2A makul bir değer gözüküyor.
Bu güç harcanırken simetrik beslemenin iki kanalından da bu akım çekilir. Harcanan toplam güç (18+18)X1,2A=43W yaklaşık sonuç elde ederiz. AC gerilimi doğrultup DC ye çevirdiğimizde gerilim artar ve akım düşer bu dönüşüm 1 e 1 güç aktarımıyla olmaz. %88 gibi bir oranda kayıp kabul edebiliriz. Trafodan çekeceğimiz güç= 48,8W yaklaşık 50W olarak düşünebiliriz. Trafoyu tek amp. için 60VA değerinde almakta fayda var. 2X10W ClassA amp. için 120VA ve 2X15Vac trafo yeterlidir.
Bu tip amplifikatörlerde besleme için kısılmaz ucuza kaçılmaz. Tam nedenini bilmiyorum ama ucuz etin yahnisi yavan olur diyelim.  :D
Trafo E tipi yada troid olabilir, 120VA veya 150VA olabilir. Sonuçta tek kart fiyatını geçmeyecektir.

Verdiğiniz linkteki doğrultma ve filtre devresi iki amp. beslemek için tek başına yeterli. Sıkıntı olmaz.

Preamplifikatör, ton kontrol veya aktif filtre devreleri olmadan çıkışa tek hoparlör (crosover olmadan) bağlayıp Hi-Fi müzik dinlemek hayal kırıklığına neden olabilir.
Amp. sadece yükseltir, ses tınısı olmadan teneke gibi müzik dinlememek için sistemin tamamı uygun olmalı. Eğer iyi bir ses kartıyla bilgisayardan ses alırsanız istediğiniz ayarları yapabilirsiniz ve kolonunuz iyi olursa keyif alırsınız. Ama bu yöntem bile A sınıfı yükselteç yaparken basit kaçar.

Kulaklık amplifikatörü olarak kullanabilirsiniz tabiki. Amp. çıkışı 8 ohm içindir siz 16 ohm veya 32 ohm kulaklık taktığınızda daha düşük güçte kullanmış olursunuz ama kulaklık için yinede büyük değerler olabilir.
Önce kulaklarınız sonra kulaklıklarınız yüksek seste zarar görebilir. Sesi yarıdan çok açmamak gibi basit önlemler alabilirsiniz.

Soğutucu için 15mm lama olduğunu yazmışsınız. Nasıl bir şeydir, mosfetleri izole ederek monte etmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.
Soğutucu içinde hesap yöntemleri var:
Kayıp güç = Amp. giren - çıkan   43-10=33W ısıya dönüşür. Bu güç iki mosfete dağılır ve aşırı bir soğutma önlemine gerek kalmaz. Linkini verdiğim resimdeki gibi kutunun yan cepheleri dev soğutuculardan oluşan bir yapıya gerek yok.
Lamaların termal direnci hakkında fikir sahibi olursak hesabı tamamlarız.
Şimdilik bu kadar, kolay gelsin.

Not: gereksiz derken hazırını almayı ve claas A olmasına gerek olmadığını düşünerek yazmıştım.
Mesela:
http://www.ebay.com/itm/2-X-50Watt-Class-D-Audio-Amplifier-TDA7492-/350709620982?pt=US_Home_Audio_Amplifiers_Preamps&hash=item51a7ec20f6
Güç kaynağı alıp kullanıcaksınız, kulaklık çıkışı da mevcut. Az ısı yüksek teknoloji, az yer kaplar ve ses kalitesi yakın olur.
Bir de gözüm pek tutmasada şunun gibiler var:
http://www.ebay.com/itm/New-MA170-2-Channel-12V-Hi-Fi-Audio-Stereo-Amplifier-For-Mp3-iPod-Car-Boat-Radio/400448332213?_trksid=p2045573.m2102&_trkparms=aid%3D555003%26algo%3DPW.CAT%26ao%3D2%26asc%3D15416%26meid%3D8345516086824791093%26pid%3D100034%26prg%3D7406%26rk%3D6%26sd%3D290523843480%26

stk4221

asma hocam zahmet olmassa şu ısı kaybı hesabını bir daha açıklayabilirmisiniz
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

asma

Alıntı yapılan: stk4221 - 14 Haziran 2013, 00:16:37asma hocam zahmet olmassa şu ısı kaybı hesabını bir daha açıklayabilirmisiniz
Şurada bir yazı vardı:
http://www.antrak.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=1020:soutucular&catid=17:ubat14&Itemid=28
Resimler bende çıkmadı ama formüller gözüküyor.
Rth olmadan yazıda formül veya basit hesap yollarından bahsetmedim.
Yoksa IRFP 240 olduğunu sandığım çıkış mosfetlerini incelemiştim.  ;)
Yalnız ısı kaybını soruyorsanız tam devre analizi gerekiyor ben bu devreye çokta aşina değilim. Kabaca %25 verimle çalıştığını varsayıpta hesaplarsak yine sonuç yakın çıkıyor. 40W kullanır, 10W çıkışa aktarır ve 30W ısıya dönüşür.

DC dönüşüm için Vac X 1,4142...  ve Iac X 0,62 formüllerinden yararlandım.  Bu formülden sonra trafo verimini de hesaplayabilirsiniz, cosinüs fi kullanmaya gerek kalmıyor.  ;) Ben zaten yuvarladım değerleri.

Ben elektronikçi değilim diyen birine zaten zayıf matematiğimle daha nasıl anlatsaydım.   :o Bildiğim kadarını dilim döndüğünce , basitçe anlatmaya çalıştım.

Kolay gelsin.

rasimcubuk

Evet trafo olarak 150va yeterli olacak gibi zaten aldığım satıcıda sanırım bu devre için 120w 2*12v 5a lik bir trafo satıyor. Soğutucu için ise  kutu tasarımımı değiştiriyorum daha büyük soğutucu. 2-3 kg  bir panel alacağım.

Kullanımla ilgili söyledikleriniz de haklısınız ancak zaten uzun süredir kullandığım  hi-end sınıfı 2 adet  dac imi bu işe başlamadan önce sattım isteğim ses karakterine göre dac/pramp almayı düşünüyorum.

Açıkçası işi bitirdikten sonra önerdiğiniz amfilerin ses kalitesine yakın bir sonuç elde edersem  yaptığım amfi yi kaldırıp çöpe atarım.  :) Ama kullandığım bileşenler ve önerileriniz doğrultusunda iyi bir sonuç elde edeceğimi düşünüyorum.

asma

Alıntı yapılan: rasimcubuk - 14 Haziran 2013, 08:47:10Açıkçası işi bitirdikten sonra önerdiğiniz amfilerin ses kalitesine yakın bir sonuç elde edersem  yaptığım amfi yi kaldırıp çöpe atarım.  :) Ama kullandığım bileşenler ve önerileriniz doğrultusunda iyi bir sonuç elde edeceğimi düşünüyorum.

Tamam sorun yok.  ;D
Sistemin tamamı özenle seçilmezse tek başına A sınıfı amp. yeterli gelmiyeceğini vurguluyordum.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın