50W spot lamba sürücüsü hk.

Başlatan DemirKarahan, 10 Haziran 2013, 12:06:53

DemirKarahan

Selamun Aleykum arkadaşlar,

Piyasada 2 TL\'ye satılan elektronik spot lamba sürücüsünden aldım. Çıkışa yük bağlandığı zaman 12 AC alıyorum. Bu devrede nasıl bir değişiklik yaparsam 28 AC alabilirim ? Deneme yanılma yoluyla yaptım 13 AC\'den yukarı çıkamadım. Yardımlarınız için teşekkürler...

asma

Harika, nereden aldın veya markasını söyle de biz de alalım.  ;)

Bu devrede trafonun primeri osilatör devresine dahildir, çekilen güce göre tepki verir.
Ama sekonder sargısı (spir sayısı) çalışmasını etkilemez.
Bu özelliğiyle 12spir gördüğün sekonder kolayca sökülür (troid olması büyük avantaj) her spir 1V diye hesapladığımızda 28spir aynı yönde aynı telden sararsanız tamamdır.
(Muhtemelen 28V için 26 spir yeterli olacaktır)

Bunun dışında devre dimmer devresindeki direnç kondansatör ve diyak devresiyle aynı çalışır. Diyak tan önceki dirence pot bağlayıp çıkış voltajını kısmak (dimmlemek) kolaydır.

Harika dedim çünkü ucuz ve troid nüve kullanılmış.

Adnancoskun

çıkışını doğrultdunuz mu? yoksa alternatif akım olarak mı kullandınız?
bu arada eğer çıkış gerilimini yükseltmek istiyorsanız tur sayısını artırmalısınız, ama tel kalınlığını aynı oranda azaltymalısınız,
örneğin 12 volt için 1 mm tel kesiti kullanılmışsa siz 24 volt almak isterseniz tel kalınlığını yarıya düşürmelisiniz yani 0.5 mm olmalı.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

çıkışı doğrultarak deneyebildiniz mi?
bu arada bende de Ei nüve ile aynısı var markası extra muratti light :D

Adnancoskun

cep telefonu ile çektim biraz bulanık oldu ama idare edin artık :D
elektrikçiler elektronik trafo olarak biliyorlar :D

t.t

ben elektronik trafonun çıkışını doğrulttum regüle ettiğim halde gerilim çok kararsız 30 watt ın fiyatı 2.5 tl ama dc de hiç bir işe yaramaz ilk gördüğümde ucuza adaptör yaparım diye sevinmiştim oysaki :)

not bence bobinle sargıyla uğraşma gerilim 2 leyici koy

Adnancoskun

DemirKarahan

Ustatlarım daha iyi bilir,

Bu ürünler yüksek frekansta işlem yaptığı için normal diodlarla çıkış doğrultulamıyor. Bende ultra fast diod kullanarak temiz bir çıkış elde ettim, çalıştırmak istediğim cihazları çalıştırdım.

Spir sayısını değiştirdikten sonra sonucu buraya yazarım.

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...

DemirKarahan

Alıntı yapılan: asma - 10 Haziran 2013, 14:51:49Harika, nereden aldın veya markasını söyle de biz de alalım.  ;)

Bu devrede trafonun primeri osilatör devresine dahildir, çekilen güce göre tepki verir.
Ama sekonder sargısı (spir sayısı) çalışmasını etkilemez.
Bu özelliğiyle 12spir gördüğün sekonder kolayca sökülür (troid olması büyük avantaj) her spir 1V diye hesapladığımızda 28spir aynı yönde aynı telden sararsanız tamamdır.
(Muhtemelen 28V için 26 spir yeterli olacaktır)

Bunun dışında devre dimmer devresindeki direnç kondansatör ve diyak devresiyle aynı çalışır. Diyak tan önceki dirence pot bağlayıp çıkış voltajını kısmak (dimmlemek) kolaydır.

Harika dedim çünkü ucuz ve troid nüve kullanılmış.

Asma hocam markası panlight diye geçiyordu, toptan malzeme aldığım yerde rastlamıştım. Hala varmıdır onuda bilmiyorum.Varsa gönderiyim sana 10 tane yetermi :)

t.t

asma

Alıntı yapılan: DemirKarahanAsma hocam markası panlight diye geçiyordu, toptan malzeme aldığım yerde rastlamıştım. Hala varmıdır onuda bilmiyorum.Varsa gönderiyim sana 10 tane yetermi :)
;D
Sağolasın, gerek yok.

Benimde elimde kullanmadığım 3-4 tane duruyor EI nüveli ve gördüklerimin çoğu Adnan Abinin resmini yolladığı gibi dizayn edilmiş.
Bir defa sekonderi çift (paralel) sargılı olana rastladım.Sargılarını ayırıp orta uçlu hale getirdim. Onu ATX güç kaynaklarında kullanılan ortak katod diyotla dorultup (CLC) pi tipi filtreden sonra lm317 ile regüe etmiştim.
Ancak bu şekilde elektronik devre beslemesi için güvenebildim. Osilaskobum olmadığı ve bu işlem sırasında kullanabileceğim osilaskopta olmadığı için çok ta güvenmemiştim.
En büyük sorun ise boşta çalışmaması.  :(  Ben lm317 den önce 220 ohm/2W direnç bağlayıp boşta çalışmasını sağlamıştım herhalde. (değerleri net hatırlamıyorum)

Bu trafolardan ucuz güç kaynağı yapmak çok tercih edilecek bir yol olmasada şerid led uygulaması gibi yerlerde düşünülebilir.  ;)  (uf5408 gibi hızlı diyotlarla olabilir)

Kolay gelsin.

Adnancoskun

evet , aynen çıkışına yük bağlamadan çalışmıyor.... :D

acartacettin

evet  5-10v arası gerilim veren şarj aletleri gibi geçenlerde bitanesini taraklı traşmakinesinin içindeki pili çıkartıp motora direk bağladım ilk anda motor kalkınmıyor biraz yük verdikce gerilimi artıyor motor daha hızlı dönüyor

t.t

acaba girişteki diyotlar köprümü bağlı gerilimi dc ye çevrilip r-l-c ile frenkansı arttırarak çıkış mı  veriyor eğer öyle ise -eksi alternansada inmiyor bi nevi kare dalgamı üretiyor osiloskobumuz olmadığı için bi sırmı ? varmı çıkışı gören

asma

Diyotlar köprü bağlı ve küçük kapasiteli kondansatörler seri bağlı (half bridge de olduğu gibi) yük bu kondansatörlerin orta ucundan besleniyor.
Blogta incelemesi vardı:
https://320volt.com/12v-150w-halojen-lamba-icin-elektronik-transformator/
dimmer özelliği eklenmiş.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın