Akü Şarj

Başlatan Caos, 02 Haziran 2013, 13:39:27

Caos

ua741 ile  akü şarj devresi şeması arıyorum bilgisi olan varmı ?
Ya bir yol Bulacağız, Ya bir Yol Açacağız....

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

stk4221

hazır konu açılmış sorayım dedim 7 - 65 amper  kuşun  akü sarj yapabilcek bir devre lazım akım sınırlaması olan  güneş panelinde kullanıcam  sağolsun yusuf usta nın çok yadımları dokundu birde bu konuda aydınlatırsa beni  çok müteşekkir kalırım şimdiden kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yusuf usta

hocam benim verdiğim devre şeması tamamen şarj kesmek üzerine kurulu. amperin önemi yok. şarjı keseceği ayarı yapıyorsun sadece şarjı kesiyor. aküyü şarj etmek için 15 volt AC trafoya kondansatörsüz sadece iki diyot koy. artı ve eksi uçları sabit olsun.

1N5408 kullan mesela her ampere gider. akünün çekeceği şarj akımı belli. akım sınırlamak amacı ile araya genelde biz bildiğin 12 volt ampül koyarız. 15W olur, 50 W olur akım düşükse 1W olur... önemli olan şarjı kesebilmektir. 741 devre de tam buna göre... tabii tristörlü ve saire yığınla devre var, fakat 741 olsun dediğin için oşemayı verdim. ben yapmıştım bir ara bir üniversiteli kardeş için çalışıyordu ve şarjı kesiyordu.

Caos

Sağolun Bana uygun şemayı buldum arşivimden yinede hepinize teşekkür ederim Kardeşim akü şarj ı için bu devre ideal kaç amper olursa olsun

Caos

Sağolasın yusuf usta eski şemalardan çıkardım  Ama yinede çok sağol

stk4221

caos yusuf ustanın paylaştıgı şemadan  bahsediyosun, güneş enerjisinde kullanıcam mlz aldım ereste çizimi kaldı

stk4221

şemada role A B C D diye bilirtilen yerler var açıklayabilirsiniz bide şemanın altında  ntc li bir şema var görevi nedir sisteme nasıl dahil edebiliriz

Yusuf usta

A-B RÖLE BOBİNİNE
P Pozitif + akü
N Negatif - akü

şarj voltajının eksi ucu direkt aküye
şarj ucunun (şarj voltajından gelen) + ucunu, röle kontağına gir (NC yani normalde kapalı uca bağlayacaksın).  Sonra \"com\" ucuna da aküye giden (+) kablosunu bağla. akü  dolunca röle çekecek ve şarj ucu ayrılmış olacak. şarj kesicinin şarjı kesme ölçüsü opamp girişleri senin ayarladığın seviyeye gelince denge bozuluyor ve opamp çıkış veriyor. çıkış verince de röle çekiyor.

alttaki şema ayrı bir devre. bununla bağlantılı değil.

stk4221

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın