Anfide sürekli aynı dirençler yanıyor ?

Başlatan WILD_TURK, 31 Mayıs 2013, 09:49:42

WILD_TURK

ben değiştiriyorum onlar yanıyor ben değiştiriyorum onlar yanıyor akşam deli oldum :)

acaba BD ler mi arızalı? dirençler BD lere bağlı

asma

2X1N4148 yazısının iki yanında bulunan diyotları sökerek ölçün. Açık devre arızası arıyoruz.

Neden sigortalardan biri yok, besleme katı kesildiğine göre smps ile mi besliyorsunuz, Voltaj verdiğiniz anda hemen mi yanıyor dirençler, yoksa sese yüklendiğinizde veya 1 dk. gibi bir süre sonunda mı yanıyor?
Bir de BD ler mi arızalı diye sormuşsunuz, siz öğrenci değilmiydiniz? Ölçmeyi bilmiyormusunuz.
Kartı hazır almışsınız, karttaki eski lehimler berbat, sizinkiler de onlardan geri kalmıyor.  ;) Pompayla o lehimleri söküp pasta vs. kullanmadan tekrar lehimlerseniz, bu kart hakkındaki uzun vadeli planlarınızı yürütebilirsiniz.
Yoksa arızayı bulursunuz, köprü modda çalıştırırsınız, arabaya montajını yaparsınız, kırkı çıkmadan tekrar arıza yapar.  :-\\

Zaten ne amp. kendini koruyor, ne de hoparlörü koruyor, smps de ısıl koruma veya aşırı akım koruma yoksa bunu birde LPG li araca \'WILD_TURK\' bile takmamalı.

WILD_TURK

Hocam öncelikle ben öğrenci stajer yada kursiyer vs. vs. değilim sağdan soldan toplama bilgilerle, başkalarının bana getirdiği kitaplarla bişiler yapmaya çalışıyorum anlıcanız merakımdan yapıyorum...

dereyede gelince diyotlar arızalı değil BDleri söktüm ölçtüm onlarda sağlam hatta emin olamadım yenilerini taktım. sigorta attı değiştirmek için söktüm.. ve devreye elektiriği verir vermez o  parçalar hemen yanıyor....

SAYGILAR

Adnancoskun

sigorta hemen atıyorsa çıkış transistörlerini teker teker söküp ölçün, ayrıca lehim yaparken kısadevre yaptırmış olma ihtimaliniz yüksek bence, lehim yapıldıktan sonra diş fırçası ve tiner(veya aseton ) ile plaketin lehimli yüzeyini temizleyin bence. Başlangıçta hiç bir problem yoktu ve sonradan direnç yakmaya başladıysa eğer sadece BD lerden şüphelenmeyin, çünkü o BD leri süren transistörler de var, eğer bir transistör doğrudan doğruya dc akım ile sürekli sürülürse kısadevre gibi davranacaktır(bu devre için söylüyorum) yani oradaki BC transistörleri de göz ardı etmeyin bence....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

WILD_TURK

sigortayı kendim attırdım şase etti yanlışlıkla. diğer transistörleride çalışan devreden söktüm onlarla değiştirdim lehimleri arakadşım yapmıştı bikaçı soğuklehimdi hepsini teker teker lehimledim. transistörler falan lehimlerken ısıdan dolayı arıza yapmasın diyede bacaklarını kesmeden uzun lehimlerim ama nedense yine aynı 3 tane direnç yanıyor elektriği verir vermez BD ler biraz ısınmış oluyor BJT ler de ve diğer transistörlerde de ısı belirtisi falan olmuyor sanki hiç çalışmamış gibiler.

Adnancoskun

Adnancoskun

yarı iletkenlerden başkası bozulmaz (transistörler ve diyotlar) bence hepsini sök , plaketi güzel bir yıka, ve sırasıyla ölç tak, ölç tak, ölç tak.... başlangıçta gayet normal çalışıyorsa şimdi çalışmaması için bir sebep yok... özellikle bc ve bd transistörleri mutlaka değerlerine dikkat ederek ölç...

WILD_TURK

adnan abi aynen dediğin gibi yaptım bu sefer parça falan yanmadı ama devre de hiç çalışmadı :)
BD ler biraz ısınıyor ama devrede faaliyet yok

Adnancoskun

kartı bana gönderebilirmisin, ücretsiz olarak tamir edip göndereyim.

WILD_TURK

Göndermek sorun değil abi de kendim yapmak istiyorum.  devrede 3 tane BC546 var bide zenerler var onları değiştiripte denicem bugun akşam ... Öle sanıyorum ki 2SC 5200 ler arıza yapmamıştır BC il zenerleri değiştirdiğimde bidaha çalışmaz sa 2SC leride değiştircem. devreyi nerdeyse  yeniledim :D

Adnancoskun

çıkış transistörlerine birşey olmamıştır.... eğer onlar yanık olsa hemen ısınır ve sigorta atar... ben bc transistörleri daha önce sana söylediğimi zannediyorum.

WILD_TURK

WILD_TURK

Adnancoskun

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Haziran 2013, 18:44:59arıza nereden çıktı söylesen de millet meraktan kurtulsa :D  :D  :D

hiçbiriniz de akıl edemediniz ama ben buldum arızayı hoparlör bozulmuş :P :D devre bi haftadır çalışıomuş :D :D
odamda başka boşta hoparlör yoktu onla deniyordum o da yanmış munzur şey :D

Adnancoskun

WILD_TURK

Aslında BC546 nın biride sıkıntılıymış onu değiştirdikten sonra devreye elektrik verdim ses girişi ses çıkışını bağladım baktım ses yok ama devre hiç çalışmıyor gibiydi sanki hiç bi eleman ısınmıyordu yanmıyordu :D Şaşırdım :) Sadece BD 139 la BD 140 biraz ısınıyordu oda aşırı değil. Nasıl aklıma geldiyse artık hoparlörü değiştidim ses sondaymış gece gece biraz gürültü yaptım ama olsun artık :D

WILD_TURK

Abiler ustalar sizden bi yardım daha isticem :)

Elimde bitane daha bjt anfi devresi vardı önceki arıza yapanın aynısı resımleri ilk sayfada mevcut daha önce çalışıyordu şimdi hoparlör yakmaya başladı.

AC +-45v ile besleniyor bn denemek için DC +-35v ile besliyorum. Ama hop. Çıkışına direk olarak 30v veriyor ve BD139 dan başka hiçbir eleman ısınmıyor / yanmıyor..

Elemanları komple söktüm devreyi tinerle yıkadım temizledim, parçaları tek tek ölçerek monte ettim. Tüm parçalar saglam ama küçük kondansatörleri ölçmeyi bilmedigim için arıza olmadıgını düşünerek onlarıda lehimledim (zaten yedegide yoktu). Verdim ceyranı sonuç yine aynı çıkışta 30v var.. Bd lerin collectorlerindeki voltajida ölçtm 0.6v tu.

Yardımlarınızı bekliyorum

Teşekkürler

Adnancoskun

çıkış transistörlerinden herhangi biri bozuk mu? bence yeniden ölç,
ayrıca sürücü transistörlerin de bozuk olabilir,
Ayrıca bu tür arızalarda çıkışa hoparlör bağlarsan , hoparlörü yakma ihtimalin yüksek... çıkışına 24 volt 10-15 watt bir lamba bağla, devreyi tamir et sonra hoparlör bağlarsın...

WILD_TURK

Devreyi komple ölçtüm hepsi sağlam şimdi çıkış transistorlerni c2073 a940 da ölçtm onlarda saglam.

Adnancoskun

arızalı anfinin alttan ve üstten yakından çekilmiş net resimlerini bana gönderebilirmisin?

mail adresim ve face adresim sende var...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın