0-99 sayici 16f84 simülsayon garip çalışıyor yardım edermisiniz?

Başlatan Elektrik2012, 30 Mayıs 2013, 21:44:12

Elektrik2012

Öncelikle Kolay gelsin abilerim ekte verdiğim dosya kurdum çalıştırdım gerçkete gayat güzel çalışıyorda Simülasyonda çalışmıyor displaylar yanıp sönüyor bi rica etsem yardımcı olur musunuz?
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Yusuf usta

3.cü ayağı birleştirmemişsin tek segment eksik görünüyor. tarama hızın düşük bu nedenle her rakam görünür şekilde taranıyor.

aşağıda ekteki dosyayı indir onu yap. ares çizimi de var içinde. o devre seninki ile aynı ve çalışıyor. sadece segmentin biri yanlış onun da direnç yerini değişerek çözersin. yap sen devreyi görünce anlarsın basit bir olay...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Elektrik2012

Teşekkür ederim abi DEvreyi baskıyı çıakrdım çalıştırdım Normal çalışlıyor hoca ısıs ares c koldarını istedi :) hala açalıştıramadım

pwm.c

proteusta not kapısı kullanarak displeyleri sürebildim.
isis dosyasınıda buraya ekledim.

birde displeylerin ortak katotlarına +5v besleme ile direnç bağlayarak bu sorunu çözüyorlar ancak benim bilgisayar yüzünden bunu yapamadım. istersen kendin dene.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

Elektrik2012

Abi yardımcı olurmusunuz hoca baskıdaki aynı malzemelerle yapılcak dedi simülasyonda farklı malzeme olmayacak mış :(

Elektrik2012

Baskıda verdilenin aynısı simülasyonda çalışıcımakmış farklı malzeme olmayacak dedi aynı Yardım edermisini vaktim kalmadı :(

pwm.c

Elektrik2012

Teşekkür ederim abi ama çalışmadı benim programla uyuşmadı galiba progamı ekte veriyorum Abi yapamassam derste kalıcam ya Birde devrede Ben ayrı ayrı iki display kullandım simülasyonda tek birleşik display onuda ikili yapmam lazım  :(

pwm.c

tekli displey tarama yöntemiyle çalışmıyor diye biliyorum. o nedenle ikili kullanıyoruz. senin öğretmenin bunu bilmiyorsa ne yapayım şimdi?
2 adet tekli displey için devreyi baştan sona değiştirmek gerekir. 16f877 ile 2 tane sürebilirsin. başkada bildiğim bişey kalmıyor.
bu devreyi sana ben bulup vermiştim ama herşey hazır olmasına rağmen yine olmadı diyorsun. ozaman kendin yapacaksın...

Elektrik2012

Abi ben çok teşekkür ederim allah raı olsun çalıştırdım Devreyi gerçekte ama simülasyonda ufak tefek hatalar oluyor işte onlarıda Biraz Araştırp çözmeye çalışacağım uğraştım ama olmadı tekrar deniycem Abi Tekrar çok teşekkür ederim

yazici67

Simülasyon için bc ler ile displey ortak katodu arasına dirençleri koyun. katodu + ya çeken dirençleri + ya değil bc ile katot arasına bağlayarak deneyin. Ama gerçek devrede bu olmayacak. Sadece simülasyonda bunu kullanacaksınız...

Elektrik2012

Teşekkür ederim abi için Bir öyle deneyim Olmazsa kalıcaz artık o dersten :)Abi tamanlıyamadım nasıl dirençi bağlıyacağımı yardımcı olurmusun simülasyonu ekledim orda pwmc kullanıclı abim Yardım etmişlti ona da çok teşekkür ederim ama ben birleşik değil tek tek segment kullanmam lazım Yardımcı olur musun

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Mayıs 2013, 22:05:133.cü ayağı birleştirmemişsin tek segment eksik görünüyor. tarama hızın düşük bu nedenle her rakam görünür şekilde taranıyor.

aşağıda ekteki dosyayı indir onu yap. ares çizimi de var içinde. o devre seninki ile aynı ve çalışıyor. sadece segmentin biri yanlış onun da direnç yerini değişerek çözersin. yap sen devreyi görünce anlarsın basit bir olay...

usbende elimdeki dispayleri değerlendirmek için yapmak istiyorumda. oğluma saytıları öğretmek için. baktım baktım hangi segmentin yanlıs olduğunu bulamadım. tüm segmentler picin üzerine yazdıgınız cıkıslara gitmektedir

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 15 Mayıs 2016, 08:49:36usbende elimdeki dispayleri değerlendirmek için yapmak istiyorumda. oğluma saytıları öğretmek için. baktım baktım hangi segmentin yanlış olduğunu bulamadım. tüm segmentler picin üzerine yazdıgınız cıkıslara gitmektedir
ekteki ares çizimi olduğu gibi kullanın. düzeltilmiş olarak çizilmiş. tek bir direncin yeri değişti o kadar. üstten tel atılan yeri de print üzerinde çizdim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

hocam teşekkürler yeniden şema üzerinden yeni  çizim yaptım.
elimde bc547 vardı onu kullandım. breadboradda kurdum çalıştı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın