2 Ayrı anfiyi nasıl köprü bağlarım ? Yardım Lütfen

Başlatan WILD_TURK, 30 Mayıs 2013, 19:45:39

WILD_TURK

Biraz araştırdım ama pek bişey bulamadım. Ben bu kadarını biliyorum yanlışmı biliyorum yardım edermisiniz ?

anfiler 250 rms bass anfisi olarak kullancam filtre ile girişdeki dirençler kaç ohm olmalı ?

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Adnancoskun

ancak içeriden köprülenmiş tümleşik devreli (entegreli) anfileri birkez daha köprüleyemezsiniz... anfinin şeması olsa daha net konuşulabilir....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 31 Mayıs 2013, 13:35:19ancak içeriden köprülenmiş tümleşik devreli (entegreli) anfileri birkez daha köprüleyemezsiniz... anfinin şeması olsa daha net konuşulabilir....

akşam yaktım gerek kalmadı gibi :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4103.msg17996/topicseen.html#msg17996

Adnancoskun

WILD_TURK

Alttaki devrede TL072lerin 8. bacakları +. 4. bacakları - .... + Out1 ve - Out1 leri anfilerin ses girişinde + ucuna bağlıcam galiba. da ordaki gnd yi de birleştirdiğim - uclaramı bağlıcam ?

Adnancoskun

bu devre simetrik beslemeli yani devrenin + ucu, - Ucu ve GND si var,,,, aynen amplifikatörlerde olduğu gibi,,, eğer amplilerin asimetrik ise üstteki devreyi de rahatlıkla kullansbilşitrisin.

WILD_TURK

Anfiler simetrik adnan abi de anlamadığım şey anfilerin ses girişinde birleştirdiğim - ucları çıkışdaki GND ye mi bağlıcam...

ve verdiğim linkte bi devre daha var:

bu devreyi de kullanabilirmiyim. ama bnm anfiler simetrik

Adnancoskun

şöyle yapacaksın,
 öncelikle TL072 nin 8 numaralarına +12 volt,
4 numaralı ucuna - 12 Volt, GND yazan yerede gnd yi bağlayacaksın, anfinin GND si ile Faz tersleyicinin GND si birleşecek.
faz tersleyicinin 1 numaralı çıkışını 1. anfiye
2 numaralı çıkışı 2. anfinin girişine bağlayacaksın.
 hepsi bu kadar.

WILD_TURK

ibrahim1661

Adnancoskun

TDA7377 4 amplifikatör içermektedir, ancak stereo uygulamalarında köprülenerek 2 çıkış elde edilebilir, ancak tek çıkışa düşürmek için zaten köprülenmiş olan entegre yeniden köprülenemez...

WILD_TURK

Adnan abi ya ben şu R3 R4 yerine başka bi direnç kullansam onları bulamadım da ? 100k olmaz mı ?

adam burda birine 100k diğerine 47 k koymuş?

Adnancoskun

ibbayram

slm adnan hocam senden bi ricam olacak şimdi elimde tda7377 den ve tda 7294 ile yapılmış anfi devrelerim var bunları nasıl birleştiririm bana yardımcı olursan sevinirim yani 2 stereo ve birde woofer çıkışlı yapmak istiyorum yaptığım tda 7294 devresini biliyorsun hocam   saygı ve sevgilerimle adnan hocam
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Adnancoskun

Birleştirme derken? eğer köprü bağlamayı kasdediyorsan o olmaz,
ayrı ayrı besleyip ayrı ayrı çıkış alarak çalıştırabilirsin.

ibbayram

HOCAM BİR YERDE BANA ŞÖYLE DEDİLER TDA7294 ÜN SES GİRİŞİNE 2 ADET 22K BAĞLA VE ONUDA 7377NİN GİRİŞİNE VER DEDİLER ANCAK SES KISMA BASS TİZ OLŞAYINI 7377DEN YAPARSIN DEDİLER SENCE BÖYLE BİRŞEY OLURMU? :)
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Adnancoskun

sen tek giriş ile çift çıkış yapmak istiyorsan o iş kolay, girişleri istediğin kadar artırabilirsin, yeter ki çıkışlar birbirinden bağımsız olsun.

ibbayram

hocam hallettim en güzelini yaptım hemde tda 7294 ile 2x100w anfiyi yaptım tamam ama buna 4558 opamplı ton kontrol lazım onu netten bulamadım senin arşivinde varmı aceba hocam varsa buraya ekleyebilirmisin şimdiden teşekkürler

Adnancoskun

ibbayram

ibbayram

lyt uzantılı devrede burda :D

sen ve ahmed  yerli hocam olmasa ben napardım teşekkürler TÜRKİYE

ibbayram

adnan hocam sorun sence ne olabilir videosu burda https://www.youtube.com/watch?v=rzBgQsuN2xI

Adnancoskun

Bülent; videoda da anlaşılmıyor... beslemesiz çalışıyor, besleme verince çalışmıyor diyorsun... aktif bir elektronik devre nasıl olurda herhangi bir güç kaynağı olmadan çalışır?

ibbayram

abi yeşil olarak çizdiğim yollar birleşince beslemesiz cd çalar cep mp3 çalar v.s herşeyde beslemesiz çalışıyor ve bass tizz volume kotrolüde yapıyor besleme verince besleme ve giriş arasıdaki 100 uf patlıyor alamadım gitti devreyi

asma

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Aralık 2013, 09:52:31Bülent; videoda da anlaşılmıyor... beslemesiz çalışıyor, besleme verince çalışmıyor diyorsun... aktif bir elektronik devre nasıl olurda herhangi bir güç kaynağı olmadan çalışır?
Abi ses potundan çıkışa iki kondansatörle sesi aktarmış. (şaselemek yada kısa devre etmek değil ac kuplaj yapılmış)
Tiz potunu kısınca ses sinyal hattına 10nF kondansatör irtibatlanıp tiz sesleri yutuyor.
Bas için de aynı yükseltme yok tiz sesleri kısma özelliği var.
Çalışıyor gibi gözüken bir devre var karşımızda ve yarısı bile çalışmıyor aslında. Arkadaşımız çalışan kısmını kullanıyor o kadar. (bu bölüm için beslemeye ihtiyaç yok)

Peki 100uF niye patlıyor?
1) ters polarmalı yüksek gerilimden,
2)çalıma voltajının üzerinde gerilimden şişer patlar.

Sonuç: simetrik dc beslemeyi uygun şekilde yapmamışsınız.

Direk trafo çıkışını simetrik diye bağlamış olabilirsiniz, (diğer taraftaki 100uF ta patlaması lazım)
Simetrik beslemeyi oluşturan +V  gnd ve -V uçları karıştırıp +/-12Vdc uyguladığınız devrede 16V luk kondansatöre 24V vermiş olabilirsiniz.

Çözüm ise basittir patlayan kondansatörü hiç takmayın ve voltmtrenin siyah prbunu GND ye sabitleyip +  ve -  besleme girişlerini ölçün. Hem DCV konumunda hemde AC
Sorun açığa çıkmış olur.

Kolay gelsin.

ibbayram

simetrik besleme devresiyle 2x13v  toroid trafo ile besledim sadece 10s sürdü patlaması kodasatörün kutuplarını her iki yödede denedim sonuç aynı  devreyi tenide basıp tekrar denicem soucu bildiririm

Adnancoskun

asma

Simetrik besleme devresi dediğin şöyle birşeyse:

Trafo voltajın 2x13Vac ise çıkış voltajın +/-18Vdc olmalı.
Bu durumda patlayan 100uF kondansatörün en az 25voltluk olmalı.

Kondansatör 16voltluk olsa bile 10sn de patlamaz, gerilim ya ters polaritede olmalı yada dayanma geriliminin 2 - 3 katı üzerinde olmalı.

Yeniden basmadan da voltajı ölçebilirsin. Kondansatör takmanada gerek yok.  ;)
Hata kartta mı beslemede mi anlayalım.

ibbayram

sorunu buldum benim toroid trafoda imiş farklı bir trafo ile deediğimde çalıştı teşekküeler :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın