coklu motor surucu devresi

Başlatan serdarcik, 21 Mayıs 2013, 16:05:25

serdarcik

merhaba arkadaslar
Yapmak istedigim bir proje var. Buna gore, butona basilinca 1. Motor calisacak 1 dakika kadar devam edecek. Daha sonra 1. Motordan 1 yada 2 saniye sonra 2. Motor ve 3. Motor calisacak. 3. Motordan 2 yada 3 saniye sonra 4. Motor calisacak. Bu motorlarin calisma surelerini hassas olarak ayarlayabilmek istiyorum. Devre 12 voltla calisacak.
Devre semasini cizebilecek birisi varmi?
Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

M26

merhaba tam olarak istediğiniz devrenin neler gerektirdiğini yazarsanız daha kolay yardımcı olunabilir mesela hangi tip motor kontrol edeceksiniz sitem nasıl çalışacak vs. sizin istediğinizden iki şey anladım ama siz hangisini arıyorsunuz birincisi : basla butonu ve reset butonu olacak baslaya basınca motorlar belirli bir düzende dönecek ve duracak vede resetleyince de duracak ikincisi : bir tuş takımı olacak her defasında motorların çalışma sürelerini manuel olarak elle girebileceksiniz ve basla ya basılınca yine girilen değerler doğrultusunda sistem çalışacak resetleyince duracak değer almak için bekleyecek...  hangisini yapmayı düşünüyorsunuz ilki çok kolay ikincisi için biraz kafa yormak gerek tuş takımı, lcd veya 7 segment falan uygulamak gerekir...

mhoca

Devreyi çizmek problem değil ama yazılımla yapmanız gerekebilir. Aksi halde devre çok malzemeli olacak. Bir pic
yazabilirseniz herşeyi halleder. Kararınızdan sonra devre çizmek problem olmaz. İyi çalışmalar.

serdarcik

oncelikle cevaplariniz icin tesekkurler.
Sistemde 12 volt servo motor kullanilacak.
Motorlarin zaman ayarlari 1 defa yapilacak ve o sekilde kullanilacak.
Devrede pic kullanabilirim.
Devrede lcd display kullanabilirim, elimde lcd mevcut.
Sistemde kullanici sadece 1 tane buton gorebilecek, kullanabilecek.
Sistemin asil kullanim yeri, kahve makinasi olacak. Elimde elektronik  karti olmayan fakat motorlari, su haznesi fanlari calisan bir makina var. Bunu hayata dondurmek istiyorum.
Ticari bi amacim yok sadece evde kullanilacak.

serdarcik

Yusuf usta

hocam google bile arama yapacağı kelimeleri en aza indirip öyle arat diyor. sen öyle bir soru sordun ki, bunu cevaplayanın kahve makinesi tasarlayacak kadar bilgisi olması gerekiyor. kahve haznesi kapağı, bardak alma, şeker orantılama, bardak içine dolum yapıp stoplama, su seviyesini ayarlama, ısıtma, vs vs vs bütün bunları bilip de birisi sana cevap verecekse bence bayağı bir sabırla beklemelisin.

ben sadece neden kendin yapıp da takıldığın yerleri danışmayı denemiyorsun derim sana, lakin elbette sen bilirsin...

kolay gele...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

serdarcik

yusuf usta
sistem aslinda basit, ama ben yazilim konusunda zayifim. Cizilmis bi devreyi yaparim, daha once internetten buldugum devreleri yaptim. Sistemin mekanik kismini kendim yaptim.
Suanda 3 tusla calisiyor, sut, kahve ve su icin ayri tus yani. Ama ben tek tusa basilinca ayarlanan miktarda kahve versin istiyorum.
Kahveyi sekersiz verecek, bardagi  makina almayacak, ben koyacam. Su miktari icin sensore gerek yok. Su pompalayan motorun calisma zamanini ayarlayinca hallolur. Yani makina standart miktarda kahve verecek. Piyasadaki makinalarin neredeyse hepsi bu sekilde.

Yardimlarinizi bekliyorum :)

serdarcik

mhoca ve m26 nickli arkadaslar, konu hakkinda yardim edebileceginizi soylemistiniz, yardimlarinizi bekliyorum :)
Kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın