BEYZ AKIMI

Başlatan ocs61, 19 Mayıs 2013, 16:17:23

ocs61

elektrik motor ve sürücüleri dersi için kendim proteusda bi devre hazırladım. 2 tane 9v luk pil bağlayıp 18 volda çalışan bi devre yapacam.. sürücü kısmındaki 12vluk zenerlen gerilimi 12 da tutacam.. ama proteus sağ olsun beni çok yanıltıyor..

1) sürücü katımdaki pot un ucunda 0v varken çıkışda 2v luk gerilim görüyorum.. uygulamada bu olmaz heral de ?

motoru sürücü devremden tamamen ayırdığımda bu sefer sürücü çıkışında 4v görüyorum..

bd139 un beyzini picden 5v yapıyorum collektör ucu boşda emiteri motora giriyor
bd140 ın beyzini picden 0v yapıorum motorun çıkışını collektöre giriyorum emiteri boşda 0.85 v luk gerilim gösteriyor ve motor dönüyor

yapmak istediğim şu... pic ile basit bir yön kontrolü yapacak .. motorun dönmesi için gereken kollektör akımıda resimde gördüğünüz kaskad bağlı transtörlerden sağlicam.. mantığım çalışır diyor ama galiba gene proteusun gazabına uğradım  :-\\

düşüncelerinizi bekliyorum

Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

pwm.c

öncelikle böyle devreler çizmeye uğraşana kadar TRANSİSTÖR denilen elemanın ne olduğu ve nasıl bağlandığı hakkında biraz bilgi edinmen gerekiyor.
bu elemanı ne sanıyorsunuz anlamıyorum. röle gibi elektriği verince direk ileten birşey mi gördünüz...
ORTAK EMİTER ile ORTAK KOLLEKTÖR bağlantısı arasındaki farkı biraz iyi kavramanız lazım. böyle yarım bilgiyle devre tasarlamaya kalkılmaz.
senin çizdiğin devredeki transistörler ORTAK KOLLEKTÖR bağlı. bu durumda girişe 5v vererek çıkıştan 12v alamassın. beslemeyi regüle etmenin bir anlamıda kalmıyor. ayrıca 9v bir pilden nekadar akım alabilirsin ki. bunu 18v yapınca senin motorlara yatecek mi sanıyorsun. o piller elektronik devreleri besler ancak. motor ve lamba büyük yüklere gelmez. adam akıllı bir batarya kullan.

son olarak, motor sürücü devrelerini bir zahmet incele. bunların öyle 2 transistörle yapılmadığını görürsün. sanırım sen stepmotor üzerine gitmiş olmalısın. sana google aramalarımda bulduğum örnekleri göstereyim:

gördüğün gibi okadar basit yapılmıyor bu işler. epey bir eleman kullanman lazım. hatta bu gösterdiklerim en basitleri diyebilirim.
motor sürücüleri için anahtar kelime \"H bridge driver\"
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ocs61

hocam dediklerinde haklısın transtörü hep röle gibi düşünmüşümdür.. şimdi anlıyorumki ortak emiter ortak beyz ortak koıllektör bağlantıları önemli. ünverstede öğrettiler ama bişe anlamadım.. şimdide bunların üstünde uğraşim bilgi toplim..

pil konusuna gelince 12v luk dc motor çalştırcaktım sen pilin akımı yetmez diyorsan öyledir :)

ama sen benm demek istediğimi anlamadın.. çok tuhaf ölçümler görüyorum isisde.. bunlar isisden kaynaklanıyordur.. bu noktada fikrinizi almak isterim..

saygılar
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın