pcbway

16f84a ve 16f877 ile iki yönlü DC Motor Sürücü Yapmaya çalışıyorum

Başlatan M26, 06 Mayıs 2013, 13:53:47

M26

Merhaba arkadaşlar ben bir dc motor sürücü yapmaya çalışıyorum ama bir türlü olmadı

Amacım şöyle: ileri butonuna basıldığında ileri dönsün geriye basıldığında geri dönsün.Ben ilk önce resimdeki şekilde denedim baya bi uğraştım H-Bridge diye geçiyormuş zaten ama bende çalışmıyor,  L293D  entegresiyle denedim onda da motor adım adım ilerliyor yani bir duruyor bir adım atıyor DC motor step gibi çalışıyor. Daha sonra köprüyü değiştirip internettekiler gibi çizdim girişlere transistör tetiklerine 10k direnç koydum ama hiç bir buton basılı değilken motorun iki ucundanda 2,9946V gibi bir değer okuyorum. Bir butona basınca da bir taraf 10,6-11,6 arasında gidip geliyor diğer taraf 11,9821V sabit motor yavaş yavaş dönüyor. L293D entegresini kullanmak istemiyorum çünkü şimdi küçük DC motor koyulacak ama sonra kontaktör ile yüksek güçlü motor beslenecek motora verdiğim gerilimi kontaktöre aktaracağım ama bu entegrenin gücü yeterse onu bilmem o zaman daha iyi olur sanırım. benim yapmaya çalıştığım ve yapamadığım devre böyle bilgili üstadlardan yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim. Teşekkürler.

yazici67

H-Bridge devreniz yanlış. +12 volta bağlanan transistörler NPN değil PNP olacak.
Ayrıca L293 entegresi step motor sürmeye yarar.

M26

Alıntı yapılan: yazici67 - 06 Mayıs 2013, 16:58:31H-Bridge devreniz yanlış. +12 volta bağlanan transistörler NPN değil PNP olacak.
Ayrıca L293 entegresi step motor sürmeye yarar.

Ben ilk önce öyle yaptım ama sonra ne denediysem olmadı. Ekte yaptığım devreyi koyuyorum nerde hatam var bir bakabilirmisiniz ?

PROGRAMIM DA BU :

\'****************************************************************
\'*  Name    : MOTOR ORNEK.BAS                                                                             *
\'*  Author  : [select VIEW...EDITOR OPTIONS]                                                        *
\'*  Notice  : Copyright (c) 2013 [select VIEW...EDITOR OPTIONS]                           *
\'*          : All Rights Reserved                                                                                  *
\'*  Date    : 06.05.2013                                                                                          *
\'*  Version : 1.0.4                                                                                                   *
\'*  Notes   :                                                                                                             *
\'*          :                                                                                                                 *
\'****************************************************************
 TRISA=0
 TRISB=%00000011
 
 SYMBOL ILERI=PORTB.1
 SYMBOL GERI=PORTB.0
 SYMBOL ILERISUR=PORTA.0
 SYMBOL ILERIGND=PORTA.2
 SYMBOL GERISUR=PORTA.1
 SYMBOL GERIGND=PORTA.3
 
 CLEAR
 PAUSE 1000
 
 BASLA:
 
 IF ILERI=1   THEN
    HIGH ILERISUR
    HIGH ILERIGND
 ELSE
    LOW ILERISUR
    LOW ILERIGND
 ENDIF
 
 PAUSE 100
 
 IF GERI=1  THEN
    HIGH GERISUR
    HIGH GERIGND
 ELSE
    LOW GERISUR
    LOW GERIGND
 ENDIF
 PAUSE 100
 
 GOTO BASLA
 
 END
 

yazici67

H-Brigde\'i elle sürmeyi deneyin. Çaprazdaki transistörlere + voltaj verdiğinizde motorun dönmesi gerekir.

M26

Alıntı yapılan: yazici67 - 06 Mayıs 2013, 18:33:03H-Brigde\'i elle sürmeyi deneyin. Çaprazdaki transistörlere + voltaj verdiğinizde motorun dönmesi gerekir.


Elle sürdüğüm zaman stabil dönüyor ama motorun uçları arasındaki gerilim 12 volt olması gerekirken 1volt civarlarında dolanıyor. 80 volt besleme geriliminde ancak 9 volt oluyor.İkinci olarak PİC çıkışlarındaki voltajı ölçtüğüm zaman 0 volt a yakın bir değer okuyorum bu değer nasıl yükselir


M26

Tamamdır programdan çıkan çapraz uçları birbirine bağlayıp tek çıkıştan çıkış verdim ve de girişlere koyduğum 10k lık dirençleri 1k yaptım sorun çözüldü.Girişteki direnç değerini değiştirdikçe motorun hızı da değişti potansiyometre koysam hız ayarlı olacak yani  ::)  Yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim

yazici67

Rica ederim. Yalnız direnci fazla düşürmeyin. 1k tam normal değer denebilir. Voltaj ise motor bağlıyken düşer, normaldir. Motoru ayırıp voltaj ölçmeniz daha doğru sonuç verir.


M26

Benim bir başka problemim var PIC16f877 ye geçip onda da aynı şeyi yapayım dedim elime yüzüme  bulaştırdım resmen resimdeki devreyi kurdum ama bir türlü çalışmıyor ne denediysem olmadı Aslında çalışıyor ama sadece PNP-NPN Generic Bipolar Transistor ler ile çalışıyor 8,5 Volt civarında ama başka  NPN-PNP ikilisi denediğimde motor yavaş dönüyor yani gerilim 1,5-2 Volt civarında oluyor. Bir türlü anlamadım ya. Ekte ISIS ile hex dosyası var Programım da bu:


TRISE = %00000011
TRISB = %00000011
ADCON1 = %00000011

CIKIS1 VAR PORTE.0
CIKIS2 VAR PORTE.1

GIRIS1 VAR PORTB.0
GIRIS2 VAR PORTB.1


LOW GIRIS1
LOW GIRIS2
LOW CIKIS1
LOW CIKIS2

BASLA

IF GIRIS1 = 1 THEN
    IF GIRIS2 = 0 THEN
        HIGH CIKIS1
    ELSE
        LOW CIKIS1
    ENDIF
ELSE
    LOW CIKIS1
ENDIF

PAUSE 50

IF GIRIS2 = 1 THEN
    IF GIRIS1 = 0 THEN   
        HIGH CIKIS2
    ELSE
        LOW CIKIS2
    ENDIF
ELSE
    LOW CIKIS2
ENDIF
PAUSE 50

GOTO BASLAYusuf usta

beyz sürmeleri çapraz yapmışsın öyle olmaz bu iş. aynı motor ucundaki npn ve pnp beyzi birleşik olur. sonra araya direnç koyma daha iyi sonuç alırsın. ben dirençsiz yaptım ayrıca her npn bc548 her pnp de bc308 ile destekli yap o şekilde sonuç alırsın simüle edebilsen de reelde bc desteksiz çalışmıyor bu düzenek.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

M26

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Mayıs 2013, 22:18:19beyz sürmeleri çapraz yapmışsın öyle olmaz bu iş. aynı motor ucundaki npn ve pnp beyzi birleşik olur. sonra araya direnç koyma daha iyi sonuç alırsın. ben dirençsiz yaptım ayrıca her npn bc548 her pnp de bc308 ile destekli yap o şekilde sonuç alırsın simüle edebilsen de reelde bc desteksiz çalışmıyor bu düzenek.


En son bc441 ve  bc461 kullandım ama sonuç gene aynı   beyzleri çapraz yazmışsınız tam olarak anlamadım onların çapraz olması gerekmiyormu zaten aynı tarafa yapsam kısa devre olacaklar o zamanda

Şu an bc308ap ve bc548 ile denedim isis de bc308 çıkmadı bu vardı sadece ama bu seferde hiç dönmüyor ayrıca bunların güçleri çok düşük çabuk gider bunlar

Yusuf usta

güçleri düşük değil. sürücü olarak kullanıyorsun bunları. çıkışta bd 139 npn ve bd140 pnp kullanacaksın. ben yaptım daha geçen hafta 16f876 ile güneş panelinin redüktörlü motorunu sürdüm gayet güzel çalışıyor. şemasını kurcalayayım bulursam bakarsın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

M26

yani sekiz transistör mü kullanmam gerekli birde bc308 isis de çıkmıyor acaba bir yanlışlık mı var şu an direnç değerleriyle oynayarak 3V motora verebildim ama daha fazla çıkmıyor.

Yusuf usta

bc 308 çıkıyor bende. ama çıkmasa da sorun değil pnp bir transistör bul 327, 338 558 vs vardır mutlaka. ben de bu arada şema üzerinde oynayarak bir göz atıyorum duruma.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

benim aşağıda 4 transistörlü devreyi buldum şemayı incele bak seninkinden farklı. emiterleri bitişik olan ikili transistörlerin beyzleri de bitişik. bu şekilde reelde motor zorlandı ben bc ekledim senin şemaya bunu adapte edip deneyeceğim şimdi.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

bc ekli şekli de ekteki dosyada. reelde motorun güçlü dönmesi bc\'lerin elinde. bu hali ile gayet güzel çalışır. beyz uçlarındaki dirençleri hiç kullanma.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

M26

Hocam bu kadar zahmet etmişsiniz çok teşekkür ederim . Ben 441 ve 461 kullanarak 3.5V değerini aldım çıkıştaki direçleri iptal ettim transistör girişlrindekileri de 330 OHM yaptım. deneyerek en yüksek gerilimi bu şekilde alıyorum aşğı veya yukarı değiştirince motorun uçlarındaki gerilim farkı düşüyor. Şimdi gönderdiğiniz devreleri denedim ama ilkinde 2.8 volt ikincisinde de 2.32 volt gerilim farkı var normalde besleme de 9 volttan yaptım kaçırmışsınız sanırım orayı  ;) Ayrıca kapasitörleri iptal etmişsiniz bende öyle yaptım gereksizmiş onlar orada sağolun  :)

Yusuf usta

rica ederim, neticede işinizi gören sonuca ulaşmışsanız ne güzel...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.