DC - DC Konvertör 750 Watt (Tamamlandı)

Başlatan WILD_TURK, 06 Mayıs 2013, 12:50:43

WILD_TURK

Sonuçlar:

Yardımları için Adnan Coşkun abime teşekkür ederim...
GEV ustamızın devresininin yarısını yaptım...
Devrenin tek sıkıntısı Toroid boşdayken bile ısınıyor. yeni toroid sardım yine aynı sargıları yeniledim yine aynı...

Şimdiden görüşleriniz için teşekkürler

2.

Adnancoskun

Ellerine sağlık,
çıkıştaki diyotları MUR1560 tak.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Mayıs 2013, 16:30:43Ellerine sağlık,

Teşekkür ederim abi sayende :)

tamam abi de ben o MUR1560 la dediğim LTC3783EFE yi türk sitelerde bulamadım digikey.com da var ama o da yurtdışı galiba ve elkatek.com.tr da var

Kemal88

Benim bildiğim kadarı ile frekansa göre yanlış sarım yapmış olabilirsin. Benimde bitirme projem UPS di SMPS,inverter,battery charger, rectifier ile uğraşmıştım. SMPS için trafo sarım hesabı yapmıştım 4-5 sayfalık. Yani atıyorum 50kHz e göre maksimum 0.5mm çaplı tel kullanılması gerekirken daha fazla çaplı kullanılması ısınmaya yol açabilir diye biliyorum yüzey olayından dolayı. bende çok iyi bildiğimi söyleyemem ama bende E65 nüvesini kendim sarmıştım ısınma sorunu yoktu fakat ark sorunu vardı izolasyonu pek iyi yapamamışım. Giriş çıkış voltajları ve akımları,frekansı ve topolojiyi söylersen yardımcı olabiliriz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

WILD_TURK

Alıntı yapılan: wolf88 - 08 Haziran 2013, 12:22:22Benim bildiğim kadarı ile frekansa göre yanlış sarım yapmış olabilirsin. Benimde bitirme projem UPS di SMPS,inverter,battery charger, rectifier ile uğraşmıştım. SMPS için trafo sarım hesabı yapmıştım 4-5 sayfalık. Yani atıyorum 50kHz e göre maksimum 0.5mm çaplı tel kullanılması gerekirken daha fazla çaplı kullanılması ısınmaya yol açabilir diye biliyorum yüzey olayından dolayı. bende çok iyi bildiğimi söyleyemem ama bende E65 nüvesini kendim sarmıştım ısınma sorunu yoktu fakat ark sorunu vardı izolasyonu pek iyi yapamamışım. Giriş çıkış voltajları ve akımları,frekansı ve topolojiyi söylersen yardımcı olabiliriz.

ısınma sorunu hallettim kardeşim 12 volt girişlerine  direnç + 100nf kond. bağladım. çıkışdaki diyotlarıda birini yanlış bağlamışım ve diyotlar yetmiyordu şimdi çıkışda DSEI 30 -06 var gayet düzgün ve sağlıklı çalışıyor.. Düşüncen için teşekkürler

Kemal88

rica ederim kardeşim. seninde bilgilendirmen için teşekkür ederim. Ben yeni mezun sayılırım ve bu işlerde çok yeniyim. Sizlerden gelebilecek her türlü öneriye açığım çünkü çok ihtiyacım olacak muhakkak =) Birde bişi sorucam geribeslemeyi optocoupler ile mi yaptım yoksa direnç ile mi ? ben optocoupler ile yapmıştım bi cacık olmadı 320 volta kadar çıktı 311 olması gerekirken =) birde istanbulda trafo saran bi yer varsa gözünüzün yağını yiyim söyleyin, bana çok lazım şu an adam gibi çalışan ferrit nüveli bi trafo. hesabını falan yapıyorum aslında sarımıda yapıyorum ama ark sorunu var sanırım bidaha söküp sarmak yemiyo =)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Malicarpar

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Mayıs 2013, 16:30:43Ellerine sağlık,

Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatiyorum fakat ben bu devreyi yapmaya karar verdim bu devrede ki 2 adet 750w Güç veren nüve nin ölçülerine bulamadım bu nüve ler hangi boyutlarda olacak bilen varmı acaba birde ben malzeme listesi çıkardım lakin bu listede degisiklik yapmam gerekiyor mu ben bu devreyi 2×70v DC ile 2×50V DC  ve ayrıca 2×12v DC ALABİLECEK şekilde yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın