Tesla Bobini

Başlatan ocs61, 04 Mayıs 2013, 23:37:25

ocs61

Abilerim iyi akşamlar.. abi diyorum çünkü yaşım 20 :) bu siteyi programlanabilir denetleyiciler dersi hocam dan öğrendim. erzurumda elektronik teknolojisi okuyorum elektroniğe ve pic e çok meraklıyım. ben çok soru sorarım anlamak için artık mazur görün :)

Tesla Bobini..

tesla bobini yapmak istiyorum.. bunun için internette araştırmalar yaptım. çeşitli videolar izledim.. konu hakkında az çok bilgim var. tesla bobini nedir ne işe yarar bunları biliyorum NİKOLA TESLAnın hayatını ve buluşlarını inceledim etkilenmemek mümkün değil..

öncelikle tesla bobini nasıl çalışır hakkında kendi yorumumu anlatim

resimdeki trafo bir yükseltec olarak kullanılmışdır. kaynak gerilimi 120v trafo yardımı ile kV lar seviyesine yükseltilir. çok küçük değerlikli kondansatörü şarz eder spark gap yani kıvılcım atlama aralığı kV lar seviyesinde havayı iletken olarak kullanarak nötür e atlama yapar. atlama eslasındaki kısa devre kondansatörü deşarj eder. kondansatör çok küçk değerlikli olduğu için çabuk dolup boşalıyor. dolayısıyla 1. bobin üzerine çok yüksek frekanslı bir gerilim uygulayıp kesiyor. KV seviyesindeki gerilim 2. bobini kullanarak MV lara çıkıyor. ve toriod üstünden toprağa hava aracılığı ile atlama yapıyor.

eğer anlatımımda hata yada eksiklik varsa lütfden beni düzeltin.

ve şimdi gelsin sorular :)

1) bazı videolarda bobin enerjilendiğinde toriod üzerinden havaya elektrik çıkıyor bazılarından çıkmıyor. sonuçda 2 side aynı işi yapıor kablosuz enerji aktarımı ama elektrik çıkanı tehlikeli.. onu nasıl yok ederiz ?

2) o zmnki teknolojiyi düğünürsek elektrikle düşük güçdeki motorlar ve ampuller çalışıordu. yani şöyle düşünebiliriz. yükümüz sağdece 1 giriş ve çıkışı olan direnç gibi. TESLA bobinini o zmana göre tasarladığında bunlar vardı. ama şimdi o lambayı yakmak için basiit bi merdiven otomatiği devresi kursak bobinin hangi noktaya gerilim yolliyacağını nasıl ayarlicaz ? yani rolenin çıkışına gelip lambayı direkde yakabilir ? yada devreyi aşırı gerilimden yakar..

Link 1) http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/tesla-bobininin-incelenmesi/4411#ad-image-0

Link 2) http://www.ne-nasil.net/slayer-exciter-yapimi/

link 2 deki devreyi link 1 e göre yapmak istiyorum.. yani o zamanda yarı iletken elemanlar yokdu ben de öyle yapmak istiyorum.

3) kıvılcım atlama noktası kolayda bu kadar küçük değerlikli kondansatörü elde etmek için 30-35 tane kondansatörü seri bağlayıp farad değerini küçültsem olmaz mı ?

4) kaynak gerilimini arttırırsam kablosuz enerji mesafeside uzar mı ? yoksa mesafe bobinlemi alakalı

5) şekildeki fan nereyi soğutuyor ?

forumdaki ilk mesajıma göre biraz  fazla konuştum galiba affola :)
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

yazici67

- Çalışmasında küçük bir farklılık var. Kondansatör şarj oldukça uçlarındaki gerilim artıyor. Spark mesafesine göre bir voltaj değerinden sonra hava iletken oluyor ve kondansatör ile tesla bobininin primeri
paralel bağlanmış oluyor. Böylece LC tank devresi rezonansa giriyor ve trafo 3-4 MHz gibi yüksek frekanslarda titreşerek hava nüveli trafo oluyor. Bu yüksek frekans hem havanın daha kolay iletkenleşmesini hem de trafonun aktarım oranını arttırıyor.
1) Havaya kıvılcım verme sanırım topraklama ile ilgili. Sekonderin diğer ucunu toğrağa bağlarsanız havaya da kıvıldım verir. Tabi esas faktör voltajı...
2) O kısım daha icad edilemedi. Kablosuz enerji üretilebiliyor ama tam olarak yönlendirilemiyor.
3) O kondansatörü elde etmenin en kolay yolu maden suyu/soda şişesi. Bu şişelerin dışını alüminyum folyo ile kaplayıp, içini doymuş tuzlu su ile doldurup, bu suya bir de iletken çubuk daldırdığınızda çok yüksek voltaja dayanıklı bir kondansatör elde ediyorsunuz. Bunlardan birkaçını (6-12 olabilir) paralel bağlayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca spark gap yani atlama boşluğunun mesafesini ayarlanabilir yaparsanız daha iyi olur.
4) Mesafe hem kaynakla, hem de bobinlerle ilgili. İlk trafo olarak neon işaret trafosu kullanacaksanız standart değerinde kullanın. Yoksa zarar görebilir.
5) Fan sanırım ilk trafoyu soğutuyor.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim...
(Yalnız dikkat edin, her şeyden önemlisi sağlık. Kıvılcım sırasında ortaya çıkan ozon gazı ve nitrik oksitleri fazla koklamayın. Münkün oldukça hava alan açık ortamlarda deneyin.)

ocs61

hocam cevap için teşekkürler kafama takılan soruları aydınlattınız  :)

şuan teslanın belgeselini 2. kez izledim ve bir sorum ve bir düşncem var..

1) verdiğiniz cevapdan anladığım kadarıyla Spark mesafesini düşürmek frekansı artıracak dır doğrumu anladım ?

2) sorduğum 2. sorunun şöyle bir cevabı olabilirmi diye merak içerisindeyim..

2. soruda demişimki.. \"o zmnki teknolojiyi düğünürsek elektrikle düşük güçdeki motorlar ve ampuller çalışıordu. yani şöyle düşünebiliriz. yükümüz sağdece 1 giriş ve çıkışı olan direnç gibi. TESLA bobinini o zmana göre tasarladığında bunlar vardı. ama şimdi o lambayı yakmak için basiit bi merdiven otomatiği devresi kursak bobinin hangi noktaya gerilim yolliyacağını nasıl ayarlicaz ? yani rolenin çıkışına gelip lambayı direkde yakabilir ? yada devreyi aşırı gerilimden yakar..\"

şöyle bişe mümkün olamazmı ünverstede en iyi iletken olarak bize gümüş söylendi. öreneyin bir yıldırım ağacada düşebilir ama yakınlarında bir cami varsa minarenn tepesindeki ay dan diret toprağa akma olaslğı daha yüksek.. ağacı iletken olarak kullanmaz.. merdiven otomatiği devresinin voltaj giriş noktasına A noktası diyelim.. örnek veriyorum ki A noktasına 1cm uzunluğunda ince gümş bir tel bağlasak bobindeki enerjiyi direk çekebilirmi ? yada üşengeç akımımız en kısa yolu tercih eder ?
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

yazici67

Alıntı yapılan: ocs61 - 05 Mayıs 2013, 03:31:23hocam cevap için teşekkürler kafama takılan soruları aydınlattınız  :)

şuan teslanın belgeselini 2. kez izledim ve bir sorum ve bir düşncem var..

1) verdiğiniz cevapdan anladığım kadarıyla Spark mesafesini düşürmek frekansı artıracak dır doğrumu anladım ?

2) sorduğum 2. sorunun şöyle bir cevabı olabilirmi diye merak içerisindeyim..

2. soruda demişimki.. \"o zmnki teknolojiyi düğünürsek elektrikle düşük güçdeki motorlar ve ampuller çalışıordu. yani şöyle düşünebiliriz. yükümüz sağdece 1 giriş ve çıkışı olan direnç gibi. TESLA bobinini o zmana göre tasarladığında bunlar vardı. ama şimdi o lambayı yakmak için basiit bi merdiven otomatiği devresi kursak bobinin hangi noktaya gerilim yolliyacağını nasıl ayarlicaz ? yani rolenin çıkışına gelip lambayı direkde yakabilir ? yada devreyi aşırı gerilimden yakar..\"

şöyle bişe mümkün olamazmı ünverstede en iyi iletken olarak bize gümüş söylendi. öreneyin bir yıldırım ağacada düşebilir ama yakınlarında bir cami varsa minarenn tepesindeki ay dan diret toprağa akma olaslğı daha yüksek.. ağacı iletken olarak kullanmaz.. merdiven otomatiği devresinin voltaj giriş noktasına A noktası diyelim.. örnek veriyorum ki A noktasına 1cm uzunluğunda ince gümş bir tel bağlasak bobindeki enerjiyi direk çekebilirmi ? yada üşengeç akımımız en kısa yolu tercih eder ?
1) Spark mesafesi kısalırsa atlama sıklığı artar. Tesla bobininin çıkışı temelde iki harmonik bulundurur. Birincisi sparktan kaynaklanandır. Kondansatör belirli bir voltaja ulaştığında sparkın kısadevre olmasıyla bobin enerjilenir. Bu olayın tekrarlanma sıklığı, sizin küreden alacağınzı atlamaların sıklığını belirler. İkinci harmonik ise sparkın kısadevre olduğu anda L(bobin)C(kondansatör) tank devresinin salınımıdır. Bunun frekansı 3-4 megahertz civarındadır. Bu ikinci harmoniğin frekansı kondansatör değeri ve primer sarımın indüktansı ile ilgilidir ve genelde sabittir. Birinci harmoniğin frekansı ise spark mesafesiyle ve ilk trafonun voltajıyla ilgilidir.
Spark mesafesi uzun olursa atlama için gereken voltaj artar. Bu da kondansatörün daha fazla enerji depolaması anlamına gelir. Daha fazla enerji depolayan kondansatör daha güçlü(daha kalın, parlak, sesli) arklar yaptırır. Ancak atlamalar sık sık değil, kesik kesik olur. Spark mesafesi küçük olursa kondansatör daha az enerji ile kısadevre olur ve çıkıştaki arklar daha zayıf olur. Ancak daha sık atlama elde edersiniz.
Sparkı ayarlı yapmanızın sebebi sizin elinizdeki malzemeye göre en uygun 1. harmoniği elde edebilmektir.
2) Tüm ortamı ve kabloları elektrikten iyice yalıtıp ince uçlu bir iletkeni açıkta bırakırsanız enerji bu iletkene yönlenir. (iletkenin devresinin toprağa gitmesi şartıyla). Bir de biriktirdiğiniz enerjiyi tam olarak aktaramayacaksınız. Havada %78 civarında serbest azot (N2) vardır. Siz elektriği atlattığınızda ortaya çıkan mavi-mor ışık, azot atomlarını kararsız hale sokan elektronların çarpmasındandır. Elektronun çarpmasıyla bir üst enerji düzeyine ulaşan azot atomu, kararlı haline geri dönerken enerjisine göre foton salar. Gaz boşalım tüpleri de böyle çalışır:

Burada elektriği atlatırken enerjinin büyük çoğunu kaybedersiniz.
He, illaki ben kablosuz enerji aktaracağım diyorsanız, tesla bobininin sekonderini bağlamayın. Primerin karşısına bir primer daha yapın. Ucuna da bir küçük lamba bağlayın. Elinizde hava nüveli bir trafo olur. Dolayısıyla kablosuz olarak enerjiyi aktarmış olursunuz. (normal transformatörler de bir nevi kablosuz elektrik aktarır).
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... Kolay gelsin...

ocs61

şuan bütün sorularımı cevaplamış bulunuyorsunuz teşekkür edrim :)
-Nikola Tesla-

yazici67

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın