full adder toplama cikarma hesap makinesi

Başlatan erdzhanyozusta, 04 Mayıs 2013, 19:47:21

erdzhanyozusta

Merhabalar
Oncelikle kendimi tanitayim 2. Sinif elektrik elektronik muhendisligi ogrencisiyim.
Bu donem digital systems dersimizde hoca bEnden full adderlarla toplama cikarma yapabilen bir hesap makinesi
Yapmami istedi makinede sonuc icin 5 digit yeterli keypad kullanilacak mikro islemciye izin yok.
Nereden baslayacagimi bilemiyorum hic bir fikrimde yok keypadle desimal sayilari nasil binarye cevirecegimi bile
Dusunemedim. Yardimlarinizi bekliyorum mail atabilirsiniz .
Tesekkurler..

kudretuzuner

Merhaba,
Hangi üniversitedesiniz?Sakıncası yoksa öğrenebilir miyim?Teşekkürler.
KU

kudretuzuner

Merhaba,
İstenen ödev oldukça kapsamlı,bu açıdan okulunuzu merak ettim.Amatörce,merak ettiğim konulardan biriydi.Çok basit olarak bir çalışma yapmıştım,toplama işlemini paylaşayım,siz de mantığını çözerek kaskat olarak yan yana ilave yaparak daha fazla dijit elde edebilirsiniz.Çıkartma videosunu bulamadım arşivi araştırıyorum bulursam paylaşacağım.Kolay gelsin.
KU

erdzhanyozusta

yanıt için teşekkür ederim soru işaretlerinin coğu gitti kafamda fakat kullanılan entegreleri yazabilmeniz mümkünmü acaba

kudretuzuner

Merhaba,
İsiste gördüğünüz kapılar(exor,or,and gate kapılarını içinde barındıran entegreleri) Googledan bulabilirsiniz.
Gerçekten fiziki olarak yapacaksanız sizi birhayli uğraştıracaktır.Bu iş iğne ile kuyu kazmaya benziyor.KOLAY GELSİN.
KU

yazici67

Eğer lojik kapılarla yapma zorunluluğu yoksa doğrudan 74HC283 toplama entegresi, 74HC4511 7-segment sürücü entegresi, 74HC147 10 hat desimal\'den 4 BCD\'ye kodlayıcı entegresi ile yapabilirsiniz. Yarına şemayı çizerim.

erdzhanyozusta

Alıntı yapılan: yazici67 - 06 Mayıs 2013, 23:08:57Eğer lojik kapılarla yapma zorunluluğu yoksa doğrudan 74HC283 toplama entegresi, 74HC4511 7-segment sürücü entegresi, 74HC147 10 hat desimal\'den 4 BCD\'ye kodlayıcı entegresi ile yapabilirsiniz. Yarına şemayı çizerim.
lojik kapılarla yapma zorunlulugu yok . sema olursa çok iyi olur

yazici67

Tekrar okuyunca fark ettim 5-dijit biraz sıkıntılı. Onu çizmek epey zaman alır. Latch olarak 74HC574 kullanarak tasarlayabilirsiniz. Gerekli entegreler bunlar...

yazici67

Aynı şekilde... Verdiğim entegrelerin datasheet\'lerini inceleyin. Eğer biraz dijital devre biliyorsanız tek dijiti rahatlıkla yaparsınız. 10-to-4 encoder entegresini keypad yerine kullanacaksınız. Keypad\'i kendiniz butonlardan yapın ama matrix şeklinde bağlamayın. Her tuşa bir buton koyun, çıkan ucu pull-up yapıp sayılara göre entegreye verin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın