16F877 10ledli yürüyen ışık Led yerine Röle nasıl bağlarım

Başlatan Elektrik2012, 02 Mayıs 2013, 22:44:27

Elektrik2012

Abilerim öncelikle Sizlere Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum Bilgilerinizi aktardıgınız için teşekkür ediyorum 16f877 10 ledli yürüyen ışık programını yazdım bu ledler yerine 5v röle bağlarsam direk çalışırmı yoksa transistör ile misürmem lazım nasıl röle süreceğimi bilmiyorum ekte ısıs ve hex kodu var abilerim ısıs şeması üzerine röle naaıl bağlanacağını gösterirmisiniz  Üzerimde Emeğe geçen herkeze Sonsuz saygı ve hürmetle teşekkür ediyorum
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

mhoca

877 ile roleyi direkt sürmeniz uygun değil. Araya trs. Bağlamalısınız. İyi çalışmalar.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Elektrik2012

Teşekkür ediyorum  abilerim  S,peki röle yerine transistör ile akım kazancı sağlassam bir led transistörü sürse transistör akım kazancı yapsa 30 tane ledi yakar mı?

ocs61

derinlemesine bilgi veremem ama yakmaz diye düşünüyorum.. çünkü bi aralar amper yükseltici devreler aramışdım baya karışık ve hakkındada bilgi yok.. basit bi akım kazancı devresi ile zannetmiyorum haa belki 1 yed yakmak yerine 2 led yakarsın.. 
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

Elektrik2012

Sorunu çözdüm Tekrar Teşekürler Biraz araştırma ile sorun çözülüyor :)

Adnancoskun

bağlayacağınız transistöre bağlı olarak (yeteri kadar güçlü bir transistör olursa) 30 değil 300 tane ledi bile yakabilirsin. ledleri 4 tane seri bağlarsan 30 led 7 grup yapar, her grup 30mA çeker 30x4=120 mA eder.. bunu BD135 ile bile yaka bilirsin.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Elektrik2012

ABi Bir lise3 giden bir abi için programı yazdım okulda ödev vermiş öğretmeni 10 harf var görüntü ses yazıcak Harfler kendi aralarında paralel bağlı ledlerlen oluşuyor Bir harfte en fazla 18 led var mış bd135 yeterli galiba fazla gelir mi?direnç atmamış bütün ledleri paralel bağlamış harfler içinde

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın