2W Stereo Amplifikatör (TDA2822)

Başlatan Yusuf usta, 01 Mayıs 2013, 11:52:59

Yusuf usta

Amatörlerin çok işine yarayacak bu amplifikatör sesini duyanları şaşırtacak kadar güzel bir devre. Bu ses bu minicik amfiden mi çıkıyor demek için hemen yapmaya başlayın.

biz burada proje olarak 5V bilgisayar usb girişinden beslenecek mini bir speaker yaptık. sizler girişi 12V ile besleyerek daha yüksek ses için kullanabilirsiniz.

Amplifikatör şemamız bu:

yukarıda şeması görülen anfi stereo anfidir. iki adet 20w gücünde hoparlörü çalıştırabilir. 20 wat gücü müzik watı olarak verilse de normalde iki adet 3w gücünde ufak hoparlör çalıştırabileceğimiz bu devrenin beslemesini usb kablo ile bilgisayardan alıyoruz.

Devrenin ses girişindeki 10K dirençlerin görevi seste parazit olmamasını sağlamaktır.
Çıkış uçlarındaki 1000 mikrofarat kondansatörlerin görevi hoparlöre ses kuplajı yani omaj uyumu sağlamaktır. Çıkış uçlarındaki bir ohm dirençler 100nanofarat kondansatör üzerinden şaseleme yaparak ses çıkışındaki düşük parazitleri bloke etmektedir.

usb kablo uçları:

ortada bulunan data ulaşım kablolarını kullanmıyor sadece iki kenardaki 5v çıkan uçları kullanıyoruz.
amplifikatörümüzün besleme girişine koyduğumuz bir anahtar ile de açma kapama yapıyoruz.
ses girişi için stereo kablo kullanıyoruz.

baskı devremiz:

hoparlör koyduğunuz kutuyu bu şekilde delin.

ek dosyada ares çizim bulunuyor.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Kazasker

Slm ustam. Bu islerde yeniyim.  Ayrıca yeni uyeyim. Güzel projeler düşünüyorum. Başlangıç olarak bu devreyi yaptım. Devre elemanlarının yerlerini belirten şemayı atarmisiniz. Yukardaki şemayı pek anlayamıyorum simdilik. Teşekkürler. ( İşin ucunda hanıma rezil olmak var
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Yusuf usta

Kazasker

Kazasker

Tesekkur ederim . Vac yazan yere 12 v verdim. Outlardan çıkış alamadım. İn yazan yerler 4 tane buraya ses girişi mi bağlanacak ustam. Size. Zahmet giriş çıkışları da yazar misiniz. Şu haliyle ses seda yok.

seron

@Yusuf usta arkadaşa yardım etmek için çizimi düzenlerken dikkatimi çekti çıkışın birisi boşta kalıyor bir bakabilirmisin doğru çizmiş miyim?

Kazasker

Kazasker

Hoparlörden cızırtı gelince çalıştı zannettim. Ama çalışmadı. Seron hocamin dediği gibi boşta olan ayak sorun galiba.

seron

o bağlantıyı çözdüm ama cızırtı başka bir hatadan kaynaklanıyor olabilir. 12V fazla gelmiştir yanmıştır, opamp patatestir, veya bağlantı hatası vardır.... ona birşey diyemem. Yusuf usta meşgul bir ustamız müsait olunca ilgilenecektir acele etmeyin. O çalışıyor dediyse çalışıyor demektir ;)

Furkan KELEŞOĞLU

Köprü Attığın kondansatörün yanındaki kutuplu kondansatörün şase bacağı boşta ordan orayada köprü at
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Mart 2018, 21:56:54Köprü Attığın kondansatörün yanındaki kutuplu ko
ndansatörün şase bacağı boşta ordan orayada köprü at
doğru o da eksik...
ama o köprüyü tamamlamak sadece o kanaldaki eksik sesi halleder. cızırtı?

Furkan KELEŞOĞLU

3-Cızırtı nasıl bir cızırtı Lehim yaparken cok lehim pastası kullanmış mı ?.
2-Belki filtre kondansatörlerinden Birisi Soğuk veya catlak lehimdir ?
1-Beslemesi ne kadar Temiz ? Aux girişlerinin şasesi ile besleme şasesi birleştirildimi ?
0-Aux kablosunun canlı uclarını lehimlerken üstündeki emayeyi yaktımı ?

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Mart 2018, 22:41:253-Cızırtı nasıl bir cızırtı Lehim yaparken cok lehim pastası kullanmış mı ?.
2-Belki filtre kondansatörlerinden Birisi Soğuk veya catlak lehimdir ?
1-Beslemesi ne kadar Temiz ? Aux girişlerinin şasesi ile besleme şasesi birleştirildimi ?
0-Aux kablosunun canlı uclarını lehimlerken üstündeki emayeyi yaktımı ?
bahsettiğiniz tüm hataları yapmış olabilirim. Devreyi soktum cumartesi yeniden yapacağım ilk baskimdi perhidrolu fazla kaçırdım galiba devre 1- 2 dakikada çözüldü. İlk deneyimim bakalım hayırlısı herkese tesekkur ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

Olur böyle şeyler ben okadar devre yaptım yine oranı kacırınca ALLAH ALLAH demeye kalmadan yollar gidiyor.

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Mart 2018, 23:08:39Olur böyle şeyler ben okadar devre yaptım yine oranı kacırınca ALLAH ALLAH demeye kalmadan yollar gidiyor.
oran 5te 1 miydi

Furkan KELEŞOĞLU

Ya o oran pek tutmuyor mesela şuan elimde olan perhidrol cok güclü birazdaha zayıflatılması gerekiyor sendeki nasıl bilmiyorum ama deneyerek perhidrolüne gere oranı yakalabilirsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Mart 2018, 23:14:27oran 5te 1 miydi

Cevapta geciktiğim için özür...

Şema ve yapım eski, muhtemel ki tek hoparlör kullanıp yaptığım için çıkışın birini bağlamadım, boşta bıraktım. Boştaki ucun bir önemi yok. Entegre stereo bir entegredir. İki çıkışın ikisini de kullanıp stereo bağlayacaksan köprü atman gereken uç kondansatörün boştaki ucu ile out yazan boş uçtur.

ya da köprü atma ikinci hoparlörü direkt kondansatörün boştaki ucuna lehimle.

Dikkat:
Hoparlör bağlantısı şu şekildedir; Hoparlörün bir ucu şaseye (- uca) diğeri out ucuna. (Şemaya bknz)
Eğer iki hoparlör kullanacaksan her iki hoparlörün birer ucu - gerilime diğer uçları out 1 ve out 2'ye. yukarda arkadaşın köprü at diye siyah çizik attığı yeri o şekil bağlama, çalışmaz. kondansatör üzerinden bağlaman gerekir.

O çizimi Gevv 320V blog'da paylaşmış oradan almıştım. Sorunu yok, çalışıyor. Fakat benim Bin entegre satın aldıktan sonra öğrendiğim acı gerçeği sen masrafsız öğren diye yazıyorum, bu lanet entegrenin 3-5 volt arası, 5-9 arası ve 9-12 arası çalışan üç ayrı versiyonu var ve üzerinde ek bir işaret koymuyorlar. Bana gelen 5 voltluk çıkmıştı, on beş yirmi tane yaktım sonra satana adama fırça çekince gerçek ortaya çıkmıştı. Satın alırken voltunu sor.

Şu an hobi Kit olarak monteli üretip sattığım çizim ise farklı. Potans var bu çizimde. Dilersen bunu da başka bir zaman yapabilirsin. Daha derli toplu olur. Ama paylaşmak için çizimin yüklü olduğu makinede aklıma gelmesi gerek. Umarım yoğunluğum hafifler ve unutmam.
Selamlar.

Kazasker

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Mart 2018, 07:52:55Cevapta geciktiğim için özür...

Şema ve yapım eski, muhtemel ki tek hoparlör kullanıp yaptığım için çıkışın birini bağlamadım, boşta bıraktım. Boştaki ucun bir önemi yok. Entegre stereo bir entegredir. İki çıkışın ikisini de kullanıp stereo bağlayacaksan köprü atman gereken uç kondansatörün boştaki ucu ile out yazan boş uçtur.

ya da köprü atma ikinci hoparlörü direkt kondansatörün boştaki ucuna lehimle.

Dikkat:
Hoparlör bağlantısı şu şekildedir; Hoparlörün bir ucu şaseye (- uca) diğeri out ucuna. (Şemaya bknz)
Eğer iki hoparlör kullanacaksan her iki hoparlörün birer ucu - gerilime diğer uçları out 1 ve out 2'ye. yukarda arkadaşın köprü at diye siyah çizik attığı yeri o şekil bağlama, çalışmaz. kondansatör üzerinden bağlaman gerekir.

O çizimi Gevv 320V blog'da paylaşmış oradan almıştım. Sorunu yok, çalışıyor. Fakat benim Bin entegre satın aldıktan sonra öğrendiğim acı gerçeği sen masrafsız öğren diye yazıyorum, bu lanet entegrenin 3-5 volt arası, 5-9 arası ve 9-12 arası çalışan üç ayrı versiyonu var ve üzerinde ek bir işaret koymuyorlar. Bana gelen 5 voltluk çıkmıştı, on beş yirmi tane yaktım sonra satana adama fırça çekince gerçek ortaya çıkmıştı. Satın alırken voltunu sor.

Şu an hobi Kit olarak monteli üretip sattığım çizim ise farklı. Potans var bu çizimde. Dilersen bunu da başka bir zaman yapabilirsin. Daha derli toplu olur. Ama paylaşmak için çizimin yüklü olduğu makinede aklıma gelmesi gerek. Umarım yoğunluğum hafifler ve unutmam.
Selamlar.
yusuf ustam zaman ayırıp cevap yazmanız çok hoş. bendeki entegreyi sürekli cızırtı yapan mikado marka 2+1 sistemden söktüm. üzerinde 9 volt 800 ma güç kaynağı vardı. ben 12 voltta dün deneme yaptım devrede elektrik vardı ama ısınma yapmadı. dün sayenizde bir şeyler öğrendim. eğer unutmazsanız potansiyometreli devreyi atabilirmisiniz? zira potansiyometre ayrı bir hava katıyor. ;)  söktüğüm devre üzerinde birde bt2025bl entegre mevcut o da bass yapıyor sanırım. dün sizin preoje üzerinde ares denemesi yaptım yemedi :) süreç heyecanlı biraz  :) 

bu arada değişik preojelerde konu açmamızda sakınca var mı :) siz değerli ustaların yanında ayıp olmazsa başka bir devre ile ilgili bir paylaşım yapmak istiyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın