Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Başlatan oldurenkafiye, 06 Ocak 2009, 18:36:43

Flatron

TigerX

Merhaba...

Bir süredir yine yazamadım. Bunun sebebi işlerin yoğunluğu ve ayrıca simülasyon sorunlarından kaynaklanıyor.

Yaptığım devreleri Proteus da simüle ediyorum ve gerçek devre ile karşılaştırıyorum. Paramatreleri düzgün ayarlayabilirsem sorun olmadan çalışıyor ama en ufak bir hatada çalışmadan hata mesajı veriyor. Bu durumda da ilerleme yapmam mümkün olmuyor. Pratikte çalışan devrenin değerlerini girdiğimde her zaman çalışmıyor. Aslında çalışıp nerede hata olduğunu göstermesini bekliyorum. Maalesef Proteusda bunu başaramadım. Hem proteus da devre modelleri de sınırlı. Her devre elemanının modeli yok.

Bu nedenle ben de PSPICE çalışmalarına başladım. Daha önce gözümü çok korkutan bu PSPICE aslında muhteşem bir şeymiş. şimdilik daha başlangıç aşamasında olmama rağmen şu ana kadar merak edip de cevabını bulamadığım birçok simülasyon çeşidini ve neredeyse sınırsız sayıda devre modelinin varlığını öğrendim. Proteus güzel ama bir yere kadar. PSPICE bence çok daha ileri. Fakat tamamen amaca uygun olduğu için görsel olarak bir osilaskop bağlayamıyorsunuz ama osilaskopdan daha mükemmel çizim alıyorsunuz. İlgilenenlere tavsiye edilir...

Flyback devremi PSICE ile modelledikten ve çalıştırdıktan sonra buraya tekrar yazacağım. Simülasyon olmadan doğrudan malzemlerle çalışmak hem pahalı ve hem de 220 V da en ufak bir hata da hayati tehlike var.

Selamlar...

hako83

EYÜP HOCAM YAZININ DEVAMINI SABIRSIZLIKLA BEKLIYORUM ALLAH RAZI OLSUN BEN HAKAN İYİ çALIşMALAR.

mcmcmc

Alıntı yapılan: Flatron - 16 Ocak 2009, 21:14:08Mesut Kardeş
Kafanızın oldukça karışık olduğu zaten cümlelerinizden de anlaşılıyor,çünkü malesef formüllerde ,yöntemlerde karışmış gözüküyor. Gaussu bilinmeyen trafoların değerlerinin hesaplanmasının nasıl yapıldığını bir süre  sonra yazacağım yazıda açıklayacağım.
SMPS topolojileri ve temel devreleri http://www.smps.us/topologies.html burada izah ediliyor
Kolay gelsin

Selamlar 

Daha yeni katıldım. Sorunuma çare olacağını düşündüğüm bir sitedir inşallah...

Vereceğimiz bir proje için aşağıdaki özelliklere sahip endüktans için hangi nüve ve sarım sayısı vs.  gerekir, bununla ilgili bilgi talep ediyoruz.

20 kHz, 0.15 mH, Irms: 3 A, akım tepe değeri 12 A

Flatron

Merhaba
O alıntıyı yaptığınıza göre bu konuyu baştan sonuna kadar okumuşsunuz galiba.Ben orada sadece başlangıç işini kolaylaştırarak topolojilere göre sipir sayısını ve çekilebilecek gücü bulabilen bir excel dosyası hazırlamıştım.O hazırladığım excel dosyası Rapidde şu anda bulunmuyor ancak ona benzer bir program şu sayfanın alt bölümünde bulunuyor.http://www.bcae1.com/trnsfrmr.htm
Eğer pc de bulabilirsem tekrar rapide yüklerim.Umarım Eyüp bey yada diğer arkadaşlar da sorunuza daha çok yardımcı olurlar
Kolay Gelsin

dhan000

sanki soruda verilen degerler eksik gibi giriş voltajını göremedim ve yapılmak istenen sistem belirtilmemiş...  çekeceginiz güce göre nüve seçmeniz gerekiyor...gücünüze görede  topooji seçmelisiniz...
kolay gelsin

elemliogluats2

arkadaşlar bende 1 aydır bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyorum. bir mkinacı olarak hobi amaçlı başladığım ve eminimki çoğunuzdan çok daha az tecrübeliyim. eyüp hocamın çalışmalarında bu olayı elinden geldiğince benim gibilerin anlayabileceği basitlikte anlatmaya çalıştığını görüyorum. kendisine teşekkür ediyorum . o yüzden ricam birşeyler çözüme ulaştırılmaya çalışırken kullandığınız tabirleri mümkünse türkçeleriyle birlikte yazmaya çalışırsanız sevinirim. bu arada eyüp hocam yıllardır esnaf olarak çalışan bir arkadaşıma bu konuyu açtığımda bana şunu söyledi.
\" arkadaş smpslerde fazla değerlere takılma. sg3525 ile tabi uygun mosfetleri kullanarak saç trafoya göre sarımları hesapla. sarım sayılarını 10 böl. sg3525 te (5 nolu bacak) 100nF kondansatör kullan. 6 nolu bacağa 470Kohmluk trimpot bağla. tabi diğer bacaklarıda veri sayfasına göre (data sheet) uygun şekilde bağlantıları yap. devreye ampermetre bağla ve trimpotla frekansı yükseltmeye başla. ampermetrede deger göçmesi olumadan önceki durumda uygun çalışma frekansını yakalarsın. geri beslemeye de direnç yerine pot korsan sekonderdeki voltajıda ayar yapabilirsin.\" tabi bunu anlatırken çizimde yaptı. sonuçta yapacağım devrede fazla güce ihtiyaç duymadığım için bilgisayar güç kaynağından süktüğüm ee30\'u kullanacağımı kendisine söylemiştim. devreyi yapmadım ama bana pek mantıklı gelmedi. ama kendisi bu şekilde birçok devre yapmış olduğunuda belirtti. siin bu konuyla ilgili görüşleriniz nedir. paylaşırsanız sevinirim.
 bu konuyla ilgili bilgilerini ve birikimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

gevv

Merhaba

Yorumları düzenledim resimleri sunucuya yükledim malum diğer sitelerde siline bilir artık resim ve dosyaları foruma yükleyebilirsiniz bilginiz olsun

İyi çalışmalar

gevv

Detaylı bir kaynak bulundu gaus, nüve, tel en ince detayına kadar smps ve trafo hakkında bilgiler bulunuyor ne yazıkki kaynak ingilizce ama bu kaynakların Türkçe çevirisini bulamayacağımız kesin :) umarım az çok faydası olur herkese iyi çalışmalar

Alıntı YapMagnetics Designing For SMPS Section1.pdf
Magnetics Designing For SMPS Section2.pdf
Magnetics Designing For SMPS Section3.pdf
Magnetics Designing For SMPS Section4.pdf
Magnetics Designing For SMPS Section5.pdf

Magnetics design application notes.pdf

EMI Filter Designing.pdf

Inductor designingd.PDF

Minimizing Input Filter Requirements In Military Power Supply Design.pdf

link: http://sziget.mine.nu/~danko/letoltes/   alternatif link: http://www.4shared.com/file/222155039/493ad942/Magnetics_Designing_For_SMPSs.html

dhan000

gevv hocam kaynak güzel tek eksiği  dediğiniz gibi türkçe değil zaten türkçesinide bulmak mümkün değil...

veliamca

Selamlar,

Liseden Elektronik bölümü mezunuyum. Yazılımda da varım. Açıköğretim işletme 4. sınıf öğrencisiyim.

Bu güzel çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum.

Danışmak istediğim konular var. Her ne kadar aynı hedefe hizmet etmeyecekse de trafoyla ilgili. Şu dönemde elektronik konusunda öğretici deneyler yapmaktayım :)

Öncelikle trafo çıkışı doğrultulurken kondansatörde neden 1.41 kat voltaj oluştuğunu merak ediyorum. Bu konuda mühendislik derslerinde açıklama yapılıyor mu? Ya da fikri olan var mı..?

Saygılarımla

gevv

hocam sizi buraya alalım temel seviyeden tüm sorularınıza cevap bulacağınız dökümanlar var ;)

bu konu biraz daha ileri seviye ferit trafolar smpsler ile ilgili

cyhn08

merhaba  birkaç gündür smps devresini trafosunu sarmak için araştırma yapıyordum ve bu sitede eyüp abi ve diğer arkadaşlar sayesinde biraz bilgiye sahip oldum bunun devamını diliyorum ve bende elimden gelen yapmak isterim elimde birçok kaynak var onlarıda vermek isterim ama nasıl yükleyecegimi pek bildiğim söylenemez ama en kısa zamanda öğrenip yüklemeyi düşünüyorummm bide bu trafo sarımını bitirince emı filtre tasarımınıda bu şekilde tartışmak isterimm

kaygısız

Araştırırken bu konu geldi ve yararlandım ve üye oldum ama konu devam etmiyor. Daha fazlası yokmu önemli noktalara gelinmiş yoksa meslek sırrımı oldu :). Katılımcılardan heyecanla devamını bekliyorum emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Lütfen devam. Amatörüm ama bu konularda hiç deneyimim yok sayenizde öğreniyorum.
Selamlar.

TigerX

Herkese merhaba...

Uzun bir ayrılıktan sonra özelden mesaj yazan bir arkadaş sayesinde foruma tekrar bakma fırsatım oldu.

Sizleri gerçekten çok özledim ama bir türlü fırsatım olup da yazamadım...

İşin sonunu neden getirmediğim ve işin meslek sırrı olarak gizlendiği düşüncesi oluşmuş olabilir diye bir iki satır yazmak istedim.

İlk önce çalışmalarımın yarım kalmasının nedenleri :

- Annemin rahatsızlığı ile ilgili olarak boş vaktimin kalamamış olması

- Çalıştığım işyerinden ayrılınca, düzenimi kurmuş olduğum laboratuvar imkanım kalmadı.

- Şu sıralar mühendisliği de bırakmış durumdayım ve 3 yılıdır elektronikten uzaklaştım.

- Tekrar bir işe girip çalışmak sağlık sorunları nedeni ile (annem ve benim) pek mümkün görünmüyor.

- Kendime ait özel elktronik işi ile uğraşmak için henüz daha erken. Çünkü bu işlerden araştırma aşamasında para kazanamıyorsunuz.

- Şu sıralar ticaret ile uğraşıyorum ama işler yolunda da gitmeyince kafa da rahat değil.

- vs. vs...

Tüm bu nedenlerden dolayı forumdaki yazılarıma ara vermiş oldum ama gevv arkadaşımıza çok teşekkür ederim, konuyu güzelce toparlamış ve sabitlemiş.

Verdiğim tüm formüller geçerliliği isbatlanmış ve nasıl kullanılacakları yazılarda detaylı olarak anlatılmıştır. Bu nedenle yazdıklarımdan bazan 1 cümle eksik okunsa ya da anlaşılmadan geçilse, ileride sorun teşkil ediyor. Bu konuda çalışma yapacak olan arkadaşlara başarılar dilerim. Allah yollarını açık etsin.

Hobi olarak tekrar elektronik ile ilgilenmeye başladığım zaman eksik kalan kısımları da tamamlayacağımda emin olabilirsiniz. Fakat şu sıralar bu pek mümkün görünmüyor...

Sevgiyle ve hoşca kalın, Allah \'a emanet olun...

Selamlar....
Eyüp/Gaziantep

gevv

Hoşa geldin @TigerX  Allah yardımcınız olsun inşallah kısa sürede sağlık sorunlarınız  düzelir işleriniz   yoluna girer   

bu konuda   siz dahil bir çok kişi fazlasıyla  bilgi verdi  zaten deneme yapan uğraşan işi çözecektir....

İlginiz için teşekkür ederim sizde Allah\'a emanet olun

Flatron

Hoşgeldiniz Eyüp bey
Allah şifa versin
İşlerinizde\'de başarılar diliyorum

kaygısız

Bu konudaki son mesajımdan sonra 9 ay 10 gün geçmiş. Bir çocuk dünyaya gelecek kadar zaman geçmiş tık yok paylaşımlara hasret kaldık.
Selamlar.

Kemal88

Arkadaşlar bitirme projem için yapmış olduğum ferrit nüveli trafo dizaynı var. İngilizce bi kaynaktan okuduğum kadarı ile yaptım. Eğer üstadlar bi değerlendirirse dökümanı çok iyi olacaktır. Okuduğum kitap en iyi dizayna göre hesaplatıyo, yani pratikte hele hele benim gibi amatör sarım yapanların işini epey zorlar. Benim diğer pratikte kullandığım sarım hesabı ise diğer ektedir. Bitirme projemin raporunda kitaptan aldığımı, sarım için ise pratikteki kullanılan hesabı kullandım. Pratikte kullanılan hesabı da bi yüksek lisans tezinden almıştım. O da bi yabancı kaynaktan almış =) Raporu ingilizce hazırlamıştım sorun olursa türkçesini anlatabilirim.

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

musti.1836

trafo hesapla linki boş yeniden yükleye bilirmisiniz. trodial nüveler içinde geçerlimi bu hasaplar.

mrtarslan

Herkese kolay gelsin, bir sorum olacak, trafo sarım dışında diyelimki,
 Trafoya 12 Volt  1 Amper ve bunu 50Khz gibi yüksek bir frekansta, bu değerleri Alternatif akım olarak
ferrite trafoya verebilmek için olan bir devreyi nasıl yapabilirim??
Bu devrelerde PWM olarak aratıyorum, fakat çok çok karışık devreler çıkıyor,
bunun başlangıç ya da daha kolay olarak yapabileceğim bir yolu var mıdır?
Çok aradım ama bir türlü işin içinden çıkamıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

kaygısız

Tabanca havyamı ferrit nüveli yapmayı düşünüyorum. Yüksek frekansın zararları olabilirmi kendi gücü 100 vat içine sığabilen en büyük nüveyi kullanmak istiyorum. Televizyonların güç katının nüveleri ne kadar güç verebilirler. Bilgisayar güç kaynakları içinden çıkan nüveler yeterli olurmu. Son olarak bu nüveler birbirine yapıştırılırsa güç artışı olurmu. Biraz fazla soru oldu hoş görün bilgi ve teorilerinizden yararlarlanmak isterim.

Kemal88

Alıntı yapılan: mrtarslan - 29 Mart 2015, 00:32:15Herkese kolay gelsin, bir sorum olacak, trafo sarim disinda diyelimki,
 Trafoya 12 Volt  1 Amper ve bunu 50Khz gibi yüksek bir frekansta, bu degerleri Alternatif akim olarak
ferrite trafoya verebilmek için olan bir devreyi nasil yapabilirim??
Bu devrelerde PWM olarak aratiyorum, fakat çok çok karisik devreler çikiyor,
bunun baslangiç ya da daha kolay olarak yapabilecegim bir yolu var midir?
Çok aradim ama bir türlü isin içinden çikamiyorum, yardimci olabilir misiniz?

Kullanmak istediginiz pwm entegresinin datasheetine bakabilirsiniz. UC384X serisi, UC3825, TL494, SG3525 gibi entegrelerin datasheetine bakarak biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Her pinin ne ise yaradigini ögrenmeye çalisisin. Sinyallerini inceleyin. Bu pinlere gelen sinyallerle çikis pinlerinin nasil tepki verdigine falan bakin. Ilk basta biraz karisik gelecektir. Önemli olan hangi pinin ne ise yaradigini tam olarak bilmektir. Datasheet de test devreleri olur basit devreler olur onlari simülasyon ile test etmeye çalisin.

Alıntı yapılan: kaygisiz - 02 Nisan 2015, 20:28:38Tabanca havyami ferrit nüveli yapmayi düsünüyorum. Yüksek frekansin zararlari olabilirmi kendi gücü 100 vat içine sigabilen en büyük nüveyi kullanmak istiyorum. Televizyonlarin güç katinin nüveleri ne kadar güç verebilirler. Bilgisayar güç kaynaklari içinden çikan nüveler yeterli olurmu. Son olarak bu nüveler birbirine yapistirilirsa güç artisi olurmu. Biraz fazla soru oldu hos görün bilgi ve teorilerinizden yararlarlanmak isterim.

Tabanca havyasindaki normal saç trafo ise 50 Hz lik onu çikartip ferrit takamazsiniz. Fakat ferrit nüve ile birlikte elbette ona göre smps tarzına elektronik devre kullanırsanız olabilir. Güç kaynaklarındaki nüveler yeterli olabilir. Fakat nüvenin boyutlarına göre ve frekansa göre alabileceğiniz güçte değişecektir. Tv güç katı nüvelerini bilemiyorum. Onlar çok yüksek voltajlar için tasarlanmıştır onun için güç olarak bişi diyemem. Çünkü o tür flyback trafoların çıkışına mutlaka hesaba göre direnç bağlamalısınız aksi takdirde çok yüksek voltaj üretirsiniz. Tehlikelidir. Güç kaynaklarının nüveleri sizin için bence daha güvenli ve iyi olur. Nüveler birbirine yapıştırmak derken farklı nüveleri diyosanız, öle bişi hiç duymadım. Yüksek frekansın zararı şöle olabilir. Üretilen yüksek frekans elbette dışarıya ve şebekeye yayılacaktır. Bunu önlemek için devrenin etrafına faraday kafesi yapabilirsiniz ve şebeke tarafına bi EMI filtresi koyabilirsiniz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın