image

Ana içeriğe git
Konu: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı (38144 Kez okunmuş)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #30
elimdeki psp markalı piyasadakilerden kaliteli diyebilecegim psuda AC 230v yazıyor ve çıkış olarakta dc output:300w yazıyor..bir başka arızalı bir psuda ise AC 200v-230v yazıyor 250watt yazmış ama altta bir ibare var max output 160watt yazmış burdan da aslında 250w olarak satılanların 160w felan çıkış verebildiklerini düşünüyorum..sizin dediginiz gibi bunlar ucuza mal etmek için tam güçte çalıştırılıyorlar..

Yanıt #31
Sanırım bir yerlere varmaya başladık. Ben de kullandığım PC nin PS \'na baktım. Kaliteli denecek türden. En azından 8 senedir tık demeden çalışıyor. Üzerinde yazan güçleri topladım 266 Watt çıktı. Fakat sizinkine benzer olarak maksimum yük 200Watt yazıyor. Bu da sanırım şundan kaynaklanıyor :

- Biz bilgisayarlarda güç harcarken sürekli olarak tam güç çalışmayız. 5 volt yüklenirse 12 volt a fazla yüklenilmez vey 3.3 volt o anda maksimum olmayabilir. Böylece her bir çıkışın maksimum gücü biraz fazla tutulmuş (diğerlerinin az olma ihtimali düşünülerek) ama trafonun toplam gücü Maksimum olarak sınırlandırılmıştır.

Örneğin bendekinde +5 Volt da 21 Amp yazıyor. Bu da 105W eder. +3.3 Volt için de 14 Amp \'den 46.2 W eder. toplam 151.2W ediyor. Fakat bu bölüm için bile 135W maksimum yazmışlar. Demek ki 135 W \'ı dengelemek için, birisini maksimumda kullanırken diğerini daha düşük seviyede kullanmak zorundayız.

+12 V için de 10 Amp. yazıyor. Bu da 120 W adiyor.  -12V için 9.6W , -5 içinse 1.5W yazıyor.

İşte sonuç olarak diyebiliriz ki;

Toplam maksimum güç, tek tek topladığımız güçlerden daha düşüktür.

İşte aradığımız şeye biraz daha yaklaşmış olduk. EI33 kullanılan bir PS 300 Watt yazsa bile bu güç tek tek voltajların çektiği gücün toplamını ifade ediyor. Fakat toplam güç çok daha az anlamı çıkıyor. Bu da yaklaşık %75 \'lik bir kısma karşılık geliyor.

Sonuçta benim yukarıdaki örnekte 450 W \'a karşılık 338 Watt gibi bir değer çıkıyor. Ve böylece de yapılan tüm varsayımlar hatalı çıkıyor ve hesaplamalar da bir türlü tutmuyor.

Bu nedenle öncelikle materyali tanımamız gerekecek. B(sat) değerini bulmamız gerekecek. Bunun için ben Lab. çalışması yapmaya karar verdim. Aksi halde tıkanıp kalacağız. Ama eğer elimizde ne olduğunu bildiğimiz ferro magnetic trafolar varsa o zaman formüller zaten geçerlidir. Yerine koyar istediğimizi hesaplarız.

İnşaAllah fazla uzamadan bu ölçüm işini hallederim de sizlerde de paylaşırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Yanıt #32
aslında biz yukardaki  formüllerde hep çalışma esnasında olaşacak olan gauss degerini buluyoruz.. aslında elimizdeki nüvenin gerçekte kaç gaussta çalışabilecektigini bilmiyoruz.. bizim yaptıgımız kendimize bir deger belirleyip 1000-1500 gauss bu degerin dışına çıkmıyoruz..bize lazım olansa aslında malzemenin çalışabilecegi en yüksek deger ki onu tam verimde kullanabilelem..tabi bunu nasıl ögrenebiliriz pda ayrı bir konu..belkide yine bu sitede olan bir nüve üzerine bir miktar bobin sarıp oluşan endüktanstan gitmek daha mı dogru olur..uksa ortalama bir degerde basitçe hesaplamak mı daha dogru olur..
eyüp bey çalışmalarınızın sonuçlarını bekliyoruz..
kolay gelsin.

Yanıt #33
Eyüp bey tam olarak nasıl bir lab. ortamından bahsediyorsunuz dogrusu bende sonuçları merak ediyorum aslında bir induktansmetre alıp sonucu görmek olabilir. ben birad daha farklı düşünüyordum yani bir pic entegre ile bir elktro mıktatıs ve bir bobin pic ile malzeme ve yapısını bildigim bir nüveye belirli bir frekansda manyetik akım uygulayıp diger bobinden aldıgım gücü bir köseye yazdıktan sonra baska malzemelerde deneyip karşılaştırma yoluyla bir sonuca varmayı düşünmüştüm ama tepe gausa yaklaşınca her seferinde mosfet yakmak mantıklı gelmedi. bu konuda önerisi olan varmı acaba. hiç bir bilgimizin olmadıgı bir nüvenin metaryeli bulmak konusunda ?

Yanıt #34
Merhaba...

Sizin bahsettiğiniz yöntemi tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı yazabilirseniz, fikir yürütmeye çalışabilirim.

Benim yapacağım çalışma ise, kitaplarda bulunan ve aşağıda şemasını verdiğim devre ile olacaktır. Fakat şemayı vermişler ama değerleri ve ayrıntılı prosedürü anlatmamışlar. Bugün belki yetiştiremem ama yarına birşeyler yapmayı düşünüyorum. Bir sonuca ulaşırsam buraya da eklerim.

Burada B (Tesla) \'dır. Gauss değildir.  [1 Tesla = 104 Gauss]

Ayrıca yine bugün bir konu dikkatimi çekti. Elimdeki 300W\' lık PSU in içindeki trafo ile üzerinde 450W yazan PSU \'nun trafosu neredeyse birbirinin aynısı. Daha önce de dediğim gibi bu çin malı ürünlerde bizleri fazla güç yazarak kandırıyor olabilirler. Kısa bir süre bu güçte çalışsa da 24 saat çalışan bir bilgisayarda sorun çıkaracaktır diye düşünüyorum.

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep

Yanıt #35
Size bu http://www.mag-inc.com/ferrites/fc601.asp yeni bulduğum sitedeki pdf dosyaları özellikle üstten 3.sıradaki \"Design Application Notes (Section 4-5)\" i okumanızı tavsiye ediyorum
Bizim uğraştığımız konuyu da bir bölümünde anlatıyor
Ne olduğu bilinmeyen nüvelerin nerede kullanılabileceği de malzemenin  değişik frekanslara verdiği cevapla  anlaşılıyormuş sanırım çünkü Frequency Responce\" diye bir bölüm var (bu pdf yada diğer pdf lerden birinde)
Kolay gelsin

Flatron

Yanıt #36
flatron usta söylemis zaten yani malzemenin frekansa verdigi cevaba göre malzeme degerini bulmak

bahsettigim yaklasık olarak boyle birsey umarım anlatabilmişimdir

Yanıt #37
Merhaba...

Nihayet az önce çalışmamın  1. kısmını tamamladım. Yukarıdaki bahsettiğim devreyi kurdum. Ama imkansızlıklar içerisinde ne kadar sağlıklı bir devre ise. Devrede güç osilatörü kullanılmış ve bunun 0-30 volt olması ideal. Bende bu osilatörden yok. Mecburen MOSFET kullarak bir güç osilatör devresi yaptım. Osilaskobumun akım probu da yok. Bu nedenle araya seri 1 Ohm direnç attım. Maalesef daha küçük değerli olanı elimde şu an yok. Herşey ideal olan şartlarda değil ama dediğim gibi imkansızlıklar içerisinde birşeyler yapmaya gayret ediyorum. Osilaskobu da daha yeni temin ettim sayılır.

Aslında ne yaptığını bilince elimizdeki malzemeler de yeterli olabiliyor. Hesaplamaları buna göre yapabilirsek sorun olmaz. Asıl amacım netice olarak birşeyler görmek olduğu için dünden beri devreyi kurmaya çalıştım.

Sonunda başardım. :D

Gauss değerini tam isabet buldum. Elimdeki ETD29 trafoyu kullandım. En sağlam ve güvenilir trafo bu olduğu için bunu denedim. PC psu \'lardan kırarak sökebildiğim sanırım EER35 olması lazım 1 adet daha trafom var. Bunu da deneyip, eğer fotoğraf imkanı da sağlayabilirsem, görüntülü olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Merak edenler için hemen söyleyeyim. ETD29 için (Bluemavi \'den alınan) 4200 Gauss değeri çıkıyor. Fakat tam saturasyona girme anındaki değer 3850 Gauss. Yani 3850 Gauss değerini Bsat kabul ederek devre tasarlamak mümkün. Ben devreye 20 W \'lık bir ampul bağladım ve 4200 Gauss \'da da çalıştırdım. Fakat saturasyon bölgesinde olduğu için daha fazla akım çekerek çalıştı. İster istemez Gap(Boşluk) olduğu için, kolay kolay ani doyuma ulaşmıyor.

Frekans olarak 2.2 KHz \'i kullandım. çünkü düşük frekans da ölçüm yapıp maksimum Bsat değerini bulmak lazım. İleriki aşamalarda frekansın B ye etkisini inceleyeceğim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Yanıt #38
Evet EER35 olduğunu tahmin ettiğim trafoyu da sararak test devreme bağladım. Sonuç yine güzel çıktı.

Gauss değeri 3950 çıktı. 2 farklı şekilde hesaplama yapıyorum. Birbirinin sağlaması niteliğinde. Aralarında 100 Gauss kadar var yok. O kadarısı da şu an için için pek önemli değil.

Sonuç olarak EER35  Bsat = 3950 Gauss da doyuma ulaşıyor. Fakat bu değerde çalışmak çok riskli ve neredeyse imkansız. En ufak bir ısınmada veya frekans sapmasında, veya voltaj yükselmesinde kısa devre akımının geçmesi içten bile değil. İdeal çalışma değeri Bsat / 2 olarak alınması uygun olur (Bopt = 1975).

Ayrıca trafoyu hangi frekansa çalıştıracaksak o frekansda test etmek ve bulunan Bsat değerinin yarısını alıp kullanmak lazım.

Daha önce yukarılarda yaptığımız hesapta da zaten 1882 Gauss gibi bir değere ulaşmıştık. (75 Volt \'u 101 Volt\'a revize ettikten sonra). Bu da sonuç olarak pratikle teoriğin tuttuğunu gösteriyor. Fakat güç olarak yine de tam emin değilim. 450W \'ı verebiliyor mu görmek lazım. Ayrıca işin teori kısmına da biraz daha eğilmek lazım.

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep

Yanıt #39
Eyüp Bey
Yazdıklarınızı dikkatle okudum deneylerinizin teori ile uyuşmuş olması çok iyi.Ancak benim öğrenmek istediğim bazı konular var.

Pekçok arkadaşımız gibi bende  elimdeki bir nüvedan kaç volt ve kaç watta kadar çekebileceğimin hesabının nasıl yapılacağını,referans bilgilerinin nasıl alınacağını öğrenmek istiyorum .Bunun için örneğin siz bize bir test düzeneği devresi vermelisiniz vede:
-Örneğin elimizde diyelimki şöyle bir nüve var(resmini gönderemesenizde onun web linkini verebilirsiniz) diyerek elimizdeki bu nüveyi kaç khz (yada mhz de) kaç volt giriş ve kaç volt çıkışta,kaç ampere kadar  ve hangi güç aralığında rahatlıkla kullanabileceğimizin bilgilerine nasıl ulaşabileceğimizi adım adım tarifini bekliyorum. 

Bu sorumunda zaten 4 farklı  cevabı olabilir.Bunlar :
1-Acele etmeyin bir süre sonra bunların hepsini anlatacağım diyebilirsiniz.
2-Herkez bu soruların cevabını bulabilir ancak (atıyorum)20 bin dolarlık bir sistem kurmanız gerekir dersiniz
3-Malesef bunları tam olarak bulamayız diyebilirsiniz
4-Yada dersiniz ki bu sorduklarınız \"Know-How\" a girer ticari değeri yüksektir Ben bunları biliyorum ancak bunun rakamını öderseniz size anlatırım diyebilirsiniz

Bu konudaki cevabınızı  bekliyorum
Saygılar

Flatron

Yanıt #40
Ustad devrenin çalışmasına sevindim dört gözle (flatron arkadasın dedigi gibi ticari bir kaygı yok ise) deney düzenegini ve anlatımı bekliyorum.

Yanıt #41
Merhaba...

Benim hehangi bir ticari hesabım yoktur. Ben ülkemin geleceği için bu konuların öğrenilmesine yardımcı olmak istiyorum. şu fani dünyada yararlı birşeyler yapalirsem ne mutlu bana. Bu nedenle zaten bildiklerimi ve bilemediklerimi de sizinle paylaşıyorum.

Aslında ben yukarıda herşeyi verdim ama sanırım anlaşılamamış. Detaylı bir anlatım istiyorsunuz galiba. Bunu da yapacağım ama işi resimle anlatmayınca kuru kuru olmuyor. şu anda fotoğraf makinemi tamir ediyorum. Biter bitmez resimlerle anlatacağımdan emin olabilirsiniz. Fakat yine de yukarıdaki şemada herşey var. Farklı bir devre de kullanmış değilim. Formülü de verdim zaten. Herşey deneyip yerine koymaya kalıyor. Bunu da en iyi resimlerle anlatırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Yanıt #42
Eyüp Bey
Son yazdığım mesajı tekrar okuduğumda sanki biraz sert yazmışım gibi geldi bana ancak asla böyle bir niyetim yoktu.Bu mesajımdan dolayı sizi istemedende olsa kırdıysam özür dilerim.
O son derece ulvi görüşlerininiz,idealleriniz için bende tebrik etmek istiyorum.Sizin gibi değerli insanlarla tanışmaktan çok ama çok mutlu oluyorum.

Ya bu Gevv (yani admin) iyiki bu blogu ve bu forumu açtı da sizin gibi insanlarla tanışabildik yoksa Gaziantep nere Ankara nere,yada Acarkaptan Antalyada,Mustafa bey (Mhoca) izmirde.

Yaw yoksa teknoloji dedikleri bu mu oluyor  ;D
Eyüp bey yazılarınızı dört gözle bekliyorum.
İnşallah 1-2 ay içerisinde hep beraber bir SMPS tasarlar ve imal ederiz
Saygıalr
Flatron

Yanıt #43
Allahtan ben kısa yazmısımda. istesemde sert görünme ihtimalim yok :) sanırım araya gülücük eklemek lazım yoksa normal hayatta kullandıgımız cümleler burada sert görünebiliyor :) teknoloji iste ne yapalım s.m.p.s tasarımından ziyade ben ortak bi kaynak makinası yapalım derim o noktaya gelirsek biz bu isi asmış oluruz :) hatta adınıda 320voltun cocugu koyarız :) bu arada bende istanbul aslen diyarbakırlıyım. bizim oralı birinden bu tür işlere heves sarması beklenmez (çoğu zaman şaşırıyorlar )
Adet yerini bulsun
Saygılar Mesut/İstanbul

Yanıt #44
Merhaba...

2 gündür uygun resimleri nasıl eklerim diye araştırıyordum. Sonunda aşağıdaki gibi bir simülasyon ve gerçek osilaskop görüntüsü ile durumu sizlere aktarmak istedim.

Buradaki grafiklere baktığımızda satursayona giriş anı ve satursayondaki görüntüsü görülmektedir. İşte bu verileri kullanarak bize düşen;

Bsat = (Vx108) / (4NfAc)    [Gauss]  

formülündeki değerleri tam saturasyona giriş anında ölçüp, yerine koyup Bsat değerini hesaplamaktır. Bu iş için en ideali bir osilaskop kullanmaktır. Osilaskop kullanmadan da ölçüm yapılabilir ama hangi bölgede olduğumuzu görmek için ve ne kadar daha voltajı arttırırsak tam olarak doyuma gireceğini kesin olarak belirleyebilmek için osilaskop şart. Zaten yıllardır osilaskop \'um olmadığı için bu tür çalışmaları yapamamıştım. şimdi çok şükür iyi kötü bir osilaskop\'um var ve aklıma gelen herşeyi deneme imkanına sahip oldum. İnşaAllah ileride bu işlerden para da kazanabilirsem daha gelişmiş bir laboratuvar ortamı kurmak istiyorum.

Yukarıdaki gif dosyasındaki devre tamamıyla benim gerçek görüntü aldığım devrenin aynısıdır. Tek fark simülasyonda devreye 20W gücünde bir adet lamba yük olarak bağlanmıştır. Gerçeğindeki ise yüksüz görüntüdür. Bu nedenle hysterysis eğrisinin alanı değişik olarak görünüyor.

Lazım olan en önemli şeyler,

- 1 Adet Power Osilatör (Frekansı ve voltajı ayarlanabilen AC Güç Kaynağı)
- 1 Adet Osilaskop
- 1 Adet Test edilecek Transformatör (Bu örnekte ETD29 kullanıldı ve 56 Tur sarım yapıldı)
- Diğer elektronik malzemeler devre şemasında görüldüğü gibidir.

İnşaAllah ileride komple bir proje yapabilmenin de mutluluğunu yaşarız. En zor olan trafo olayını ben aştığımıza inanıyorum. Olayı tam olarak çözemesek de işimizi görecek kadar başarı sağlamış olduk. Daha ileride çok daha karışık aşamalar var. Snubber, EMI filtre, çıkış filtreleme gibi...

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep