Ana içeriğe git
Konu: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı (39083 Kez okunmuş)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #15
Merhaba...

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin yayınlanan yazınızı defalarca çok dikkatli olarak okudum. çıktısını alıp nerede hata yapıyorum diye defalarca araştırdım. Hep 0.5 değerinde takılıp kalıyordum. Siz de o yazıyı hazırlarken çok araştırma yapmışsınız belli oluyor. Bu nedenle önceleri yazmak istemedim. Hep benim bir hatam var diye düşündüm. Kendi hatamı uzun zaman aradım ve hep araştırmalarım sonucunda benim bulduğum sonucun doğru olduğu ortaya çıkıyordu.

Bu nedenle sizin görüşünüzü almak ve neden 0.5 var diye sormak meburiyetini hissettim. Belki bu şekilde kendi hatam varsa bana yardımcı olmuş olursunuz diye düşüdüm.

Siz de bunu internetten aldığınıza göre ve uzun zamandır kimse itiraz etmediğine göre doğru olarak değerlendirmiş olmalısınız. Verdiğiniz linkdeki hesaplamaları da ekliyorum. Benim hesabımla aynı sonucu veriyor. Yani primer değeri 12 Tur (11.8 Tur) çıkıyor.Ben formülü buraya yazıyorum. Excel dosyasındaki formülü düzeltirseniz birçok arakdaşa faydalı olmuş oluruz. Yoksa trafolarından yeterli gücü çekemeyeceklerdir. Zaten benim hep karşılaştığım şikayet:

- Trafodan yeterli gücü alamıyoruz

yönünde oluyordu. Demek ki sorun buradaymış. çünkü güç yarı yarıya azalmış oluyor. 100 W \'lık trafo 50 W olarak çalışıyor. O zaman da hesaplar tutmuyor ve devre çalışmıyor. Herşey çok hassas bir hesaplamaya dayanıyor. İnanın araştırmalarımda kafayı yedim desem yalan olmak. Her kitap yazarı kendi kafasına göre semboller kullandığı için, kitaba yüzeysel bakan doğrudan formülü alınca hatalı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Formülün doğrusunu şu şekildedir :

Np = (Vpx108) / (4BAcf)

Burada ;  B  --->   Manyetik Akı Yoğunluğu  (Gauss)
                Ac --->  Core Kesit Alanı  (cm2)
                f   --->   Frekans (cycle/sec)
                Vp--->   Primary Voltage (Volt)
                N --->   Sarım Sayısı (Tur)

olarak girilirse sonuç Tur sayısı olarak doğrudan hesaplanabilir.

Hesaplamalar konusunda takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım. İsteyene yukarıdaki formülün de nereden türetildiğini gösterebilirim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #16
Eyüp bey
İltifatlarınız için sağolun elimden geldiği kadar elektroniği anlamaya çalışıyorum.Sizde SMPS tasarlamayı düşünüyormuşsunuz .Eğer sizce bir mahsuru yoksa ortak çalışmak isterim.Yani sadece bu forumda değil herhangi bir messenger programıyla müsait olduğumuz zamanlarda ortak çalışmak isterim.
Exceldeki hesaplama programını en kısa sürede yeniden düzeltip Rapide tekrar atacağım.(Aslında düzeltilmesi 10 saniye rapide atılmasıda 10 dakika dan fazla sürmezdi ama yazmaya karşı şifre koymuştum şifreyide hatırlayamadım)Ne yaparsınız yaşlılık zor  ;D

Selamlar
Serhat (Flatron)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #17
Aynı unutkanlık sorunu bende de ileri derecede mevcut. Bir konuyu eskiden 1-2 defa okuyunca anlardım, şimdi ise defalarca okusam yine de tam olarak kavrayamıyorum. Neyse artık bundan daha iyisi olmaz herhalde. Bu işler gençlere düşüyor aslında ama şimdiki gençlik herşeyi hazır istiyor, kitap açıp araştırmak yok.

Soruları olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ben de bu konulara yeni yeni hakim olmaya başladım. Fakat henüz oturtamadım. Hala çalışıyorum. Tek bu konuda değil, çok konuda aynı anda araştırma yaptığım için dikkatim dağılıyor ve ortaya bir ürün koyamıyorum. Malum herşeye tek başına yetişilmiyor. Hem araştır hem uygula hem prototip yap, inanın yetiştiremiyorum. Herşey hep teoride kalıyor desem yalan olmaz.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #18
gaus proplemi hep var özellikle bizim piyasamızda neydigi belirsiz alsanızda sahte olan malzeme çok..
@flatron hocam Aslında ETD29 ferrit Nüvenin katolog değerlerinden Wa ve Wc değerlerinide biliyorsanız B max değerini bulabilirsiniz demişsiniz bu Wa pencere alanıda Wc nedir onu bulamadım...troid nüvelerde nasıl bir formül uygulamak lazım aynı förmül işimizi görürümü..
birde bu pc powerlwrinden çıkan ei33 gibi nüvelerin gausu  kaçtır acaba malum bunlardan bolca bulabiliyoruz..
kolay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #19
Benim önceki sayfada verdiğim resimlere bakarsanız hesaplamaları ETD29 \'a göre yapmış olduğumu göreceksiniz. Oradaki değerler gerçek değerlerdir ve pratikte de uyguladım güç olarak aynı gücü alabiliyorum.

Troid nüve için de aynı formüller geçerlidir. Hiçbir farkı yok.

EI33 gibi gausu bilinmeyenleri bulmak aslında çok kolay. Bunu hesapla kolayca yapabilirsiniz. Yok ben öyle yapamam diyorsanız da o halde push-pull için 1000 değerini almanız emniyet açısından en iyisidir.

En önemli faktör frekanstır.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #20
Eğer yapmak istediğiniz bir güçde projeniz varsa birlikta hesaplayabiliriz. Eğer EI33 \'ü kullanmak da istiyorsanız sizin için hesaplarını da yaparım.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #21
hocam bende o hesaplamanın nasıl yapılabilecegini ögrenmek istiyorum..sitede veya başka yerlerde araştırdım ama bir türlü bir formül göremedim gördüysemde ne işe yaradıgını pek anlamadım..varsa kolay bir formlü paylaşırsanız memnun olurum...konu biraz karmaşık gibi ama inşallah anlayacagım..
belli bir güçte projem yok güç herdaim degişken olabilir..ei33leri paralel baglayıp gücü ayarlamayıda düşünüyorum ..tabi ei33tam güçte kullanmak lazım ki verim yüksek olsun..12vtan 300 volta inverter gibi...
kolay gelsin...


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #23
Merhaba Abilerim aslında baska hiç kimseye gerek kalmamış noktayı koymuşsunuz. ancak bir ricada bulunabilirmiyim. ben ve baska arkadaslara yardımcı olması açısıntan bütün terimlerin anlamlarını nasıl bulunacagını güç ve sarım sayısı hesaplarını baskasının formulu ile degilde kendi förmüllerimizle tekrar toplasak mesala trafoyu sürme şekilleri ve getirisi nedir gauss olayını nasıl çözdünüz ? yani demek istedigim sıfırdan bi s.m.p.s. tasarlayacagımızı düşünün elimizde ismini sanını bilmedigimiz bir trafo oldugunu düşünün (bende bolca mevcut tür tür desen desen) bununla nasıl bir s.m.p.s tasarlayabiliriz aslında makale şeklinde hazırlanıpta blog ada sunulabilir türkiye sartlarında bulunmaz bir velinimet olur şimdiye kadarki çalışmalarımda düşe kalka gittim (bol bol mosfet yakarak) tabi her seferinde yeni bir engel karşımıza çıkıyor (mosfet kayıpları, mosfetlerin sürülmesi vb.) ama en azında şu trafo işinde noktayı koysak elimde büyük boyuttaki trafolardan kaynak makinası yapmayı düşünüyorum ancak dedigim gibi düşük voltajda çalışma tamam ama yüksek voltaja bu hesaplam yöntemleri yüzünden cesaret edemiyorum çünkü her okudugum yazıda dahada kafam karışıyor :( şimdiden teşekkürler

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #24
Mesut
Aslında sorduğun soruların cevabı fizikte (yada bir formülde) bilinmeyeni bulmak için yada ne kadar değiştirdiğini bulmak için formüldeki değerlerden biri hariç diğerleri sabit tutulur.Bu ferrit nüve örneklerinde olduğu gibi malzemenin cevabına göre grafikleri çıkarılır falan.
Aslında,bu ferrit konusunda son bişeyler yazmalı -En azından Emrah Mercanın o yazısında hata olduğunu -ayrıca seninde sorduğun o soruların cevaplarını bildiğim kadar anlatmak gerekli.Benim düşündüğüm bu yazdıklarımı Eyüp beye de yollayıp (diğer kontrol etmek isteyen arkadaşlarda olursa yayınlanmadan önce onlara da gönderebilirim)-Eyüp bey (ve olursa diğer arkadaşların düzeltme ve eklemeleri ile)  kollektif bir çalışma ile bu konuyu ana hattı ile bitirmek lazım ki daha SMPS in başındayız :D
Kolay gelsin
Bu arada herkezin Mevlüt kandilini de tebrik ederim
Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #25

elimizde ismini sanını bilmedigimiz bir trafo oldugunu düşünün (bende bolca mevcut tür tür desen desen) bununla nasıl bir s.m.p.s tasarlayabiliriz


Herkesin Mevlit Kandili Mübarek olsun...

Benim elimde yeterli miktarda trafo olmadığı için geniş içerikli bir çalışma yapmam mümkün olamıyor. Bizim buralarda ferit nüve bulmak imkansız gibi birşey.  PC Power supply \'lardan da sağlam olarak sökmeyi ben beceremedim bir türlü. Zar zor ETD29 \'u buldum ve çalışmalarımı bu yönde ilerlettim. Eğer elimde çeşit çok olsa idi bu durumda sizlere daha net veriler söyleyebilirdim.

Sizler bu trafoları nereden temin ediyorsunuz. Ben hurdalardan elde  edilmiş olsa da sağlam nüve ve karkası olanlara da razıyım. Forumda bir önceki sayfada da sordum ama sağolsun Flatron arkadaşımız yurtdışı firması linkini vermiş. Fakat ben yurt içini tercih ediyorum. Yurt dışı ile alışverişi bilmiyorum. Trafo temini konusunda her türlü yardımlarınızı beklerim.

şimdi tarfoların hesapları ile ilgili konuya tekrardan gelirsek...

- Ferit nüveli trafoların hesabı öyle ha deyince şöyle birkaç tur sarayım yeter demekle olmuyor. Malzemenin cinsine göre herşey değişiyor. Aynı tip bir trafo (örneğin:ETD29 gibi) farklı materyalden yapıldığı zaman tamamen farklı özelliklere sahip oluyor. En başta Gauss (B) değeri değişiyor. Bu Gauss değerinin değişmesi ile herşey komple değişiyor. Bu Gauss değerini belirleyen en önemli faktör de elbette ki frekans değerimizdir. Daha sonra ise sıcaklık en önemli faktördür.

Frekansı maksimum 200 kHz olan bir nüveyi siz 250 kHz \'de çalıştıramazsınız. Frekansı arttırdığınız zaman Gauss değerinde belirgin bir düşüş meydana gelir. Bunu o materyalin grafiğinden bulmak lazım. Lakin hep aynı sorun. \"Materyali bilemiyoruz ki, grafiğine bakalım\" olayı ortaya çıkıyor. Bu durumu size grafiklerle açıklamak iserdim ama dökümanlarım işyerimdeki bilgisayarda olduğu için şimdilik sadece ön bilgi olması açısından genel bir bilgi vermek istedim.

- Demekki önce maksimum frekansı ve çalışma frekansını tam ve doğru tesbit edeceğiz...

- Maksimum frekansı sizlere cinsini bilmediğiniz materyaller için 100 kHz \'den yukarı seçmemenizi tavsiye ederim.

- Frekans yükseldikçe daha fazla güç çekersiniz. Bunu formülde frekansı değiştirerek de görebilirsiniz. Ayrıca katalog bilgisinden de bunu anlayabilirsiniz. Örnek olarak ETD29 yine:- Bir materyalin Gauss değeri hep sabit değil. Yani 10 kHz ile 50 kHz arasında B \'yi eğer aynı kabul edeseniz Transistörleri (MOSFET veya diğerleri farketmez) yakarsınız. Bunu nedeni trafoyu saturasyona sokmanızdır. Bu durumda kısa devre akımı geçer ve Transistör\' ler yanar. Sonuç olarak ya bir şekilde malzemenin ne olduğunu bulup grafiğini temin deceksiniz ya da Laboratuvar çalışması yaparak bu bilgileri kendiniz bulacaksınız. Ben şu anda Laboratuvar çalışması olayına girmek istemiyorum. çünkü birçok kişinin kafası daha da karışacaktır.

En iyisi basit birkaç püf noktalarla işi idare etmek. şimdi bunlardan bazılarını anlatmaya çalışayım.

Örneğin;

- Bir PC Power Supply \'ı parçaladınız ve içerisinden bir trafo çıkardınız. Bu illaki EI33 olacak değil. 450W \'lık olanlardan EER35 gibi trafolar da çıkabilir. Ben kırarak da olsa bir tane sökmeyi başardım. Dediğim gibi elimde sağlam malzeme olmadığı için değişik demeler yapma şansım yok.

şimi bu trafonun Gauss değerini bulmak istiyorsunuz? Daha doğru bir soru : 33 kHz \'deki Gauss değerini bulmak istiyorsunuz !.  Bu bulduğumuz Gauss değerini 33 kHz \'in üstü için kullanamayacağımızı her daim aklımızda tutarak şimdi çalışmaya başlıyoruz.

Trafonun ölçüleri bir kumpas ile ölçüm bir kenera yazıyoruz. Bize lazım olan Ac ve Wa değerleridir. Bunları kataloglardan da bulabilirisiniz.

- Ac değeri göbek kesit alanıdır. Yan kenarlar bu orta kısmın neredeyse tam olarak yarısıdır. Bizim kenarlarla işimiz yok. Göbeğin alanını hesaplayın..

- Sonra Wa \'yı bulmak için ölçümler alın. Wa ise pencere alanıdır. Burada en önemli olay sadece tek bir pencerenin alanın hesaplanmasıdır. 2 pencere var diye 2 lanı da toplarsanız olmaz. Formül için gerekli olan sadece bir pencere (boşluk) alanıdır. Eğer bu bilgiyi katalogdan bulamazsanız mecburen ölçeceksiniz. Fakat bu ölçtüğünü değeri böyle kullanamazsınız. çünkü bu boşluğa değilde karkasa sarım yapılacağı için, karkas payını düşmeniz lazım. Bunu da yaklaşık 0.72 ile çarparız buluruz. Yani

Wa = 0.725 * Ölçülen pencere alanı  

Bu 0.725 değeri bana aittir ve işe yaradığını da göreceksiniz. Her üreticinin karkas yapısına göre bu değer 0.75 \'lere kadar da çıkıyor.

şimdi aşağıdaki fomülde elimizdekileri koyarsak :

B = (Po x 108) / (WaAcf x 189.9)  

Burada;  189.9 varsayımlarla elde edilmiş bir K sabitidir. Deneyin işe yaradığını göreceksiniz.

            EER35 için:

            Wa - Pencere alanı * 0.725  (cm2)  = 1.6 cm2
            Ac - Core göbek kesit alanı  (cm2)   = 1.07 cm2
            Po - Pc Power Supply \'ın gücü (Watt)  =  450W
            B  - Gauss değerimiz
            f - çalışma frekansı (33 kHz)


B = 4194.4 Gauss değerini elde ederiz.

Peki bu değer nedir? Bu değer bizim nüvemizin Saturasyon Gauss değeridir. Biz bu değeri asla ve asla geçmemeliyiz hatta yanına bile yaklaşmamalıyız. İdeal çalışma değeri bunun yarısı kadar olmalıdır yani 2097. Siz bu değeri 2000 olarak labilirsiniz.

Bu değer yüksek gibi geldi değil mi size. Evet yüksek ama frekansın düşük olduğuna dikkatiniz çekerim.

şimdi bir de bunun sağlamasını yapalım.

Trafoyu parçaladım ve Np = 38 tur çıktı. Besleme volatı Half bridge için PC Supply \'lar için hesaplanırken 75 olarak alınır. Bunun anlatımı uzun. İlerleyen zamanlarda yeri gelirse anlatırım. Siz şimdilik 75 alın yeterli. f=33 kHz. Ac \'yi de zaten biliyoruz. Formülde yerine koyarsak.

B = ( Vp x 108) / (4NpAcf)  Meşhur eşitlik. Zaten bu 2 formül her zaman işimiz lazım.

B = 1397   yani yaklaşık 1400 değeri.

İşte bu değer bizim hesaplarımızda 33 kHz için kullanacağımız değer.

şimdi hani yarısını alacaktık ne oldu bu yarıdan da az diyebilirisiniz. Bunun sebebi ise Sıcaklığın Gauss değerine etkisidir. Maksimum güçte ısı artacaktır ve trafonunun ısıısndan dolayı Gauss değeri düşecektir. Bu sağlamak için hesaplamalrda tolerans kullanılmış. Zaten bu değer rahatlıkla kullanabileceğiniz bir değerdir. Buna emin olabilirsiniz. Burada Vp = 75 ile minimum voltaj değer seçilmiş ve ısı etkiside hesaba katılar sarım sayısı buna göre tesbit edilmiştir.

Bu değerler gerçek bir trafoadan alınmadır. şimdilik yazacaklarım bu kadar. İnşaAllah daha sonra daha derin konularda açıklamlar yapabilirim.

Selamlar..
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #26
hayırlı kandiller..

hocam bilgiler için teşekkürler...
www.bluemavi.com burda ferit nüve var..pc powerlarından söktügünüz nüveleride kaynayan suyun içine atın 3-5-10 dakka beklesin sonra nüveyi ayırmayı deneyin..nüveyi parçalamadan ayırabilirsiniz bu şekilde...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #27

hayırlı kandiller..

hocam bilgiler için teşekkürler...
www.bluemavi.com burda ferit nüve var..pc powerlarından söktügünüz nüveleride kaynayan suyun içine atın 3-5-10 dakka beklesin sonra nüveyi ayırmayı deneyin..nüveyi parçalamadan ayırabilirsiniz bu şekilde...


Teşekkür ederim...

Benim yukarıda yaptığım hesaplama da tek güvenilir ve kesin formül

B = ( Vp x 108) / (4NpAcf)

formülüdür. Diğer güç hesaplama için kullanılan formül bir yaklaşım metadudur. Hangi kitaptan bakarsanız bakın hepsinde birşeyler tahmin edilerek yaklaşım metodu kullanılarak formüller üretilmiştir. K sabitleri çok şeye göre değişiyor. İş biraz karışık. Bu nedenle yeri geliyor işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu nedenle bizlerde yaklaşım metodlarından işimize yarayanı kullanacağız.

Ayrıca bir sorum var?

- Üzerinde 450W yazan veya 300W yazan bir PC güç kaynağından tam kapasite yükü uzun süre çekebilen oldu mu? Benim şu ana kadar ki düşüncem, çok geçmeden devre dışı kalacağı yönündedir. Yine de denemek lazım. Deneyen varsa yazarsa memnun olurum. Araştırmalarımıza yardımcı olur.

Ben halen araştırmalara devam ediyorum. Yukarıdaki örnekden sonra benim de kafamda bazı sorular tekrar canlandı. Elde ettiğimiz B değerini Güç formüllerinde yerine koyduğumuz zaman 150W civarı bir güç çıkıyor. Fakat bizim güç kaynaklarının üzerinde 450W yazıyor. Burada B değerinin 1400 \'ün üzerinde olmadığı kesin. Hadi 1500 olsun. Yine 450W elde edilemiyor. Demek ki ya güç kaynağı o gücü veremez ya da güç formüllerinde birşeyleri gözümüzden kaçırıyoruz.

Araştırmaya devam...

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #28
hocam pc supplylerin üzerinde yazan degerlere pek inanamıyorum elimde arızalı bi tane fps groop markalı pc supply var 300 watt ama eer35 ten boy olark 1.5 katı enide hemen hemen 1.5 olmasada daha büyük..eer35 450wat verirse bu kesin 700watt verir ama üzerinde 300watt yazıyor..
pcsupplylerde giriş voltajı 75 v olarak alınıyor demişsiniz  ben 150 diye biliyordum  trafonun bir ucu kondansatörlerin orta noktasında oldugu için kısaca neden 75 volt bahsedebilirmisiniz..şunun için sordum bizde egerki aynı tarz bir smps yapmak istersek bizimde 75 volt almamız ve ona göre sarım yapmamız gerekir diye düşünüyorum..birde her smsps çeşidinde giriş voltajı farklımı oluyor flypack farklı forward farklı hatta çift transistörlü forwart var onda giriş voltajı dahamı farklı...
kolay gelsin..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #29
PC Power Supply \'ları denemek lazım. Elimde sağlam bir tane olsa deneyecektim ama şu anda tam olarak sağlam diyebileceğim bir tane yok. Elinde olan varsa denerse iyi olur...

75 volt olayına gelince...

Besleme için minimum değeri seçmek lazım. Bunu Güç kaynağının üzerinden öğrenebiliriz. 180-240 V gibi. Veya 200-240 gibi.

Bu önemli bir değerdir. çünkü en düşük voltajda trafonun yeterli gücü verebilmesi lazımdır. Ben yukarıda tahmini olarak en düşük değeri aldım. Siz burada elinizde etiketi olan bir güç kaynağınız varsa oradan yazan minimum değeri alınız. Mesela; 180-240V olsun. Buradan 180 Volt değeri bize lazım olan değer.

Bu 180 volt \'un Peak değeri 1.41*180 = 254.55Volt yapaıyor

Half-Bridge uygulandığı için voltajın yarısını almamız lazım. Bu da 127.28 Volt eder.

Fakat hiçbir zaman Duty-cycle oranını 1 olarak devreye veremeyiz. çünkü transistörlerin Off olma zamanları var. Emniyetli geçiş için bu değeri 0.8 ile çarpabiliriz. Zaten osilaskoba bağlayınca TL494 \'ün duty cycle oranının ancak bu kadar olduğunu görürsünüz.

Bu durumda trafoya uygulanan voltaj = 0.8 * 127 = 101 volt çıkar.

Bu değeri kullanırsak B değeri yukarıdaki örnek için B = 1882 Gauss değeri olarak çıkar. Eğer bu şekilde kabul edersek saturasyona daha da yaklaşmış oluyoruz. Fakat bu değer bile bir sorun teşkil etmez.

Güç formülünde yerine koyunca da 212 Watt gibi bir değer çıkıyor. Burada başka hilelere başvurulması lazım ki; ancak o zaman 450 W güce ulaşalım. Bunun için de birkaç pratik yöntem var. K değerlerini değiştirmeye yönelik dizayn yapmak gibi. Sanırım bence maliyeti düşürmek için bu tür hileye başvurulmuş ve PC güç kaynaklarının trafoları maksimum güçte çalıştırılmış. Bunun tek sakıncası ise aşırı ısı ve güç kaybıdır. Sanırım burada bunları göz ardı edip maliyeti düşürmüşler. Uzun süre dayanmamalarının nedeni de bu olabilir belki...

İşte bu değer trafoya uyguladığınız minimum gerçek voltaj değeridir. Bizi tıkayan esas nokta hep PC güç kaynağı trafolarına odaklanmış olmamız. Eğer sıfırdan yapsak inanın daha kolay olacak. B değerini  veya gücünü bildiğimiz bir trafo olsun yeterli. Eğer bilmiyorsak da denemelerle yaklaşık değer bulabiliriz.

Ben yukarıda elimdeki PC güç kaynağının etiketi olmadığı için bu değeri emniyet açısından 75V olarak aldım. Siz eğer etikete sahipseniz yukarıda anlattığım şekilde tam değeri bulabilirsiniz. Sizdeki PC güç kaynağının etiketinde ne yazıyor acaba?

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep