Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı (40127 Kez okunmuş)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #120
Herkese kolay gelsin, bir sorum olacak, trafo sarım dışında diyelimki,
Trafoya 12 Volt  1 Amper ve bunu 50Khz gibi yüksek bir frekansta, bu değerleri Alternatif akım olarak
ferrite trafoya verebilmek için olan bir devreyi nasıl yapabilirim??
Bu devrelerde PWM olarak aratıyorum, fakat çok çok karışık devreler çıkıyor,
bunun başlangıç ya da daha kolay olarak yapabileceğim bir yolu var mıdır?
Çok aradım ama bir türlü işin içinden çıkamıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #121
Tabanca havyamı ferrit nüveli yapmayı düşünüyorum. Yüksek frekansın zararları olabilirmi kendi gücü 100 vat içine sığabilen en büyük nüveyi kullanmak istiyorum. Televizyonların güç katının nüveleri ne kadar güç verebilirler. Bilgisayar güç kaynakları içinden çıkan nüveler yeterli olurmu. Son olarak bu nüveler birbirine yapıştırılırsa güç artışı olurmu. Biraz fazla soru oldu hoş görün bilgi ve teorilerinizden yararlarlanmak isterim.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #122

Herkese kolay gelsin, bir sorum olacak, trafo sarim disinda diyelimki,
Trafoya 12 Volt  1 Amper ve bunu 50Khz gibi yüksek bir frekansta, bu degerleri Alternatif akim olarak
ferrite trafoya verebilmek için olan bir devreyi nasil yapabilirim??
Bu devrelerde PWM olarak aratiyorum, fakat çok çok karisik devreler çikiyor,
bunun baslangiç ya da daha kolay olarak yapabilecegim bir yolu var midir?
Çok aradim ama bir türlü isin içinden çikamiyorum, yardimci olabilir misiniz?


Kullanmak istediginiz pwm entegresinin datasheetine bakabilirsiniz. UC384X serisi, UC3825, TL494, SG3525 gibi entegrelerin datasheetine bakarak biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Her pinin ne ise yaradigini ögrenmeye çalisisin. Sinyallerini inceleyin. Bu pinlere gelen sinyallerle çikis pinlerinin nasil tepki verdigine falan bakin. Ilk basta biraz karisik gelecektir. Önemli olan hangi pinin ne ise yaradigini tam olarak bilmektir. Datasheet de test devreleri olur basit devreler olur onlari simülasyon ile test etmeye çalisin.


Tabanca havyami ferrit nüveli yapmayi düsünüyorum. Yüksek frekansin zararlari olabilirmi kendi gücü 100 vat içine sigabilen en büyük nüveyi kullanmak istiyorum. Televizyonlarin güç katinin nüveleri ne kadar güç verebilirler. Bilgisayar güç kaynaklari içinden çikan nüveler yeterli olurmu. Son olarak bu nüveler birbirine yapistirilirsa güç artisi olurmu. Biraz fazla soru oldu hos görün bilgi ve teorilerinizden yararlarlanmak isterim.


Tabanca havyasindaki normal saç trafo ise 50 Hz lik onu çikartip ferrit takamazsiniz. Fakat ferrit nüve ile birlikte elbette ona göre smps tarzına elektronik devre kullanırsanız olabilir. Güç kaynaklarındaki nüveler yeterli olabilir. Fakat nüvenin boyutlarına göre ve frekansa göre alabileceğiniz güçte değişecektir. Tv güç katı nüvelerini bilemiyorum. Onlar çok yüksek voltajlar için tasarlanmıştır onun için güç olarak bişi diyemem. Çünkü o tür flyback trafoların çıkışına mutlaka hesaba göre direnç bağlamalısınız aksi takdirde çok yüksek voltaj üretirsiniz. Tehlikelidir. Güç kaynaklarının nüveleri sizin için bence daha güvenli ve iyi olur. Nüveler birbirine yapıştırmak derken farklı nüveleri diyosanız, öle bişi hiç duymadım. Yüksek frekansın zararı şöle olabilir. Üretilen yüksek frekans elbette dışarıya ve şebekeye yayılacaktır. Bunu önlemek için devrenin etrafına faraday kafesi yapabilirsiniz ve şebeke tarafına bi EMI filtresi koyabilirsiniz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein