Ana içeriğe git
pcbway
Konu: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı (41595 Kez okunmuş)

Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Aslında konu Flatron Arkadaşımıza (Abimiz imiş Düzeltilir ) ait artık konunun forum boyutuna gelmesini düşündüm ilk olarak tanışma faslı
Ben Mesut Düz lise mevzunuyum yaşım 27 imiş (şimdi hesapladım) elektronik küçüklükten beri hobimdi şimdi pic,Smps,Anflikator, kısaca elektronik hakkında ne olursa ogrenip uyguluyorum asıl meslegim Bilgisayar donanımı üzerine şu an bir firmada teknik tedaylarla ilgileniyorum :) bunun yanında belki bir gün yardımcı olabilirim diye söylüyorum web tasarım (Flash , Asp, haliyle Html bunlarda Uzmanım Php,Java konusunda orta seviye diyebilirim)Dediginiz gibi World Exel Özellikle Exel de yapamayacagım sey yoktur (Askerliğin getirisi :) ) Programlama ileri olmasada Visual ve c++ dillerinde iyi sayılırım özellikle visual :) heralde basit oldugu için. ama zamanım çoğunu elektronikle geçiriyorum zaten bilgisayar işinede içini merak edip açtığım gün bulaştım

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #1
Hoş geldin Mesut kardeş.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #2
Merhaba
Bende geldim.Herkeze kolay gelsin


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #3
Merhaba,
Hoş geldiniz umarım yararlı olur hepimiz için.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #4
Merhaba
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum:
Burada benim ve Mesut bey gibi bazı arkadaşlarımızın ilgilendiği bu konu profesyonellerce aslında elektroniğin çok basit bir konusu olarak görülebilir.Ancak ben öğrendiğim herşeyi temelinden öğrenmeye çalışan biri olduğumdan sindire sindire öğrenmenin en güzel öğrenme şekli olduğunu bildiğimden bu şekilde bir yol izlemekle araştırılan konu ile direkt ilgisi olmayan konularıda öğrendiğimden vede elektroniği çok sevdiğimden bu şekilde bir yol izliyorum.

Konumuza gelince:
Excelde Ferrit trafo ların hesaplanmasında kullanılabilecek bir hesaplayıcı hazırladım.Linki
http://rapidshare.com/files/181475331/ferrit_nueve_hesab__305_.xls.html
Ferritden alınabilecek gücü ve sipir sayısını hesaplıyor.
Ancak https://320volt.com/ferit-nuveler-hakkinda linkindeki yazıdaki örnekteki nüveden alınabilecek güç (Pout) ile ilgili değer benim bu exceldeki hesaplama programında  biraz daha yüksek çıkıyor. Değerleri birkaç kere kontrol ettim Kt katsayısındada bir hata göremedim.Sarılması gereken tur sayısı ise aynı yazıdaki değer gibi çıkıyor.

Aslında ferrit nüvelerin hesaplamaları çok karmaşık sayılmaz.Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.
Sanırım birkaç gün içinde diğer arkadaşlarımızın da yardımı ile ferrit nüveler hakkında güzel bir yazı çıkacak gibi görülüyor umarım yanılmam.
Arkadaşlardan ricam Rapidshare linkini verdiğim programı denemeleri ,eklemeler yada hatalar görürlerse bildirmeleri ki işe yarar bir program olsun.
Bende E.T.E beyin exceldeki programını anlamaya çalışıyorum .
Selamlar
*Lütfen RS deki excel dosyasını virüs taraması yaparak kullanın .
Flatron
Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #6
Sanırım baya bi geç kaldım kusura bakmayın Yazı yazılırsa mailime gelmesini istedim herhangi bir sey gelmeyince bi bakalım dedim havada kalmış gibi oldu tekrar özür dilerim öncelikle exel calışman güzel sanırım farklı hesaplama yöntemleri izliyoruz şu an işyerinde değilim işyerine gittigimde benim exel çalışmamıda gönderirim. şimdilik programcigin teoride verdigi degerle uygulamadı degerler tutuyor gorunuyor malum elde çok fazla teknik cihaz yok. her zamanki gibi gauss bilinmeyen trafolar sorun yaratıyor bununla ilgili halen arama yapmaktayım ama google amca bu konuda beni yanlız bıraktı yani türkçe kaynak yok okullarda dahi ögretilen kitaplara bakıyorum sıfırdan trafo yapmayı ögretiyolar ancak gauss bulma yok aslında ikinci bir sorun daha var henüz bulamadık ama diyelimki gauss olayını çözdük bu seferde nüvenin kac hz tetiklene bilecegini bilmiyoruz. ve bir rica flatron arkadasım şu trafo topolojisini resimli örnek devrelerle açıklarsan benimde artık kafam takılmayacak :)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #7
bu arada dikkatimi aski yazılardan emrahmrcn arkadasın yazısı dikkatimi cekti 1500g bahsediyor dedigi gibi S.M.P.S nin tasarımına görede gauss degişiyor hep 3000 dememizin sebebi Flyback çalışmakmış ama normal şartlar altında gauss degerini 1500 üzerinde tutmamız gerekiyor
Alıntı
#
emrahmrcn Diyor ki:
2/01/2009 11:48 pm

Arkadaşlar, TR şartlarında 1500G yukarı çalıştırabileceğiniz iyi bir nüve genelde bulamazsınız bulsanızda o datasheet ile gelir zaten.Genelde tasarımlarınızda 1500G(Flyback) , 2000-2500G(push-pull) seçmeniz yeterli ve verimli olur.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #8
Mesut Kardeş
Kafanızın oldukça karışık olduğu zaten cümlelerinizden de anlaşılıyor,çünkü malesef formüllerde ,yöntemlerde karışmış gözüküyor. Gaussu bilinmeyen trafoların değerlerinin hesaplanmasının nasıl yapıldığını bir süre  sonra yazacağım yazıda açıklayacağım.
SMPS topolojileri ve temel devreleri http://www.smps.us/topologies.html burada izah ediliyor
Kolay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #9
Merhaba
Sonunda yazıyı tamamladım muhtemelen bugün (17 Ocak 2009 Cumartesi gecesi ) blogda yayınlanır

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #10
Sağol kareşim yararlı bir çalışma olmuş teşekkürler.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #11
Teşekkür ederim Mustafa Bey .Sağolun

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #12
Merhaba...

İsmim Eyüp.  Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Yaşım 40. Elektronik hem benim işim, hem de severek hobi olarak uğraştığım bir alan. Okul biteli uzun zaman olduğu için, işin teorik kısımlarını biraz unutmuşum. Bir de işim icabı sadece tek bir yöne odaklanınca elektronikteki çok konudan uzak kalmışım. Geçenlerde okul defterlerime göz atayım dediğimde, çok şaşırdım ve \"bunları ne zaman öğrenmişim\" demekten kendimi alamadım.

Herkes gibi ben de projelerimde çoğu zaman güçlü bir SMPS \'ya ihtiyaç duyuyorum. PC ATX PS \'lar sabit voltaj da işe yarıyor gibi görünseler de aslında kullanışlı değiller. Bu durumda bize düşen de sıfırdan bir SMPS dizayn etmek. Bu konu aslında bazı konuları aşabilirsek hiç de zor değil. çok kolay bile denebilir.

Ben de herkes gibi Ferrit Trafo hesabına gelince yıllardır ZINK diye çakılıp kalıyordum. Yukarıda da bahsedilen sorunların hepsini ben de yaşadım ve hala da yaşıyorum. Sonuç olarak tek çare kalıyordu. Ya oturup tekrardan adam gibi çalışmak ve öğrenmek ya da hazır birşeyler bulup kullanmak. Hazır olanlar bir yere kadar faydalı oluyor. Mesela hazır devrede adam bir trafo tipi söylüyor ve sarım sayılarını veriyor. Örneğin; EER35 AWG#23 ile gibi...

şimdi işin yoksa bu trafoyu bul. Nereden satın alacaksın bu ayrı bir sorun. Hadi bulduk diyelim sarım için gerekli teli nereden bulacaksın. Ya elimizde aynı telden yoksa ne yapacağız gibi sorular sorular sorular. En önemli soru da malum Bsat(GAUSS) değeri. Herkes burada özellikle takılıyor. çünkü işin can damarı burası.

NOT: Ferrit trafoları internet üzerinden alabileceğim bir yer biliyorsanız yazarsanız memnun olurum.


Sonuç olarak ben de oturup çalışmaya karar verdim. Bu yaştan sonra öğrenci olduk. Sİtedeki dökümanları inceledim. çok faydaları oldu. Tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Fakat yeterli olmadılar. Ben de kitapları araştırmaya başladım. Olay göründüğü gibi değilmiş. Tek bir hesaplama yöntemi yokmuş. Dİkkat edilmesi gereken çok şey varmış. Her devre modelinin hesaplanma yöntemi ayrı ayrı imiş. gibi gibi gibi...

Ben burada Flatron arkadaşımıza bir soru sormak istiyorum.Grafikteki 0.5 değeri neden kullanılmış. Bu formülün orjinal hali değil. Neden orjinali kullanmadınız? Orjinal hali şu şekilde idi :

E = 4BNAcNf x 10-8  [Kare dalga tetikleme için]

Sizin formülde N sayısını hesaplarken 4 yerine 2 gelmiş oluyor. Bu durumda da sarım sayısı 2 katı çıkıyor. Güç hesaplamanız doğru çalışıyor. çok yüksek olmayan güçler için kullanılabiliyor. Zaten güç hesaplaması da yukarıda yazdığım temel formülden türetilmiş. Aralarında fark yok. Arzu eden olursa türetme işlemi de yaparım.

Benim elimde ETD29 Ferit nüve mevcut.

Maksimum çekilebilek güç Tablosu :Denemeleri buna göre yaptım. Hesaplamayı sizin sarıma göre yapınca aynı gücü çekemezsiniz. Grafikteki değerler uygulamamla ayınıdır. Sizin hesaba göre 25.35 çıkıyor. Kendi hesabıma göre sardım ve 12 Tur kullandım. Sonuçta da tüm gücü çekebildim. Trafo da ısınma olmuyor ama sadece teli düzgün seçemezseniz tellerden dolayı bir miktar Pcu fazla  oluyor.

Tüm çalışmam boyunca elde ettiğim formülleri Flatron arkadaşımızın verdiği formüle göre yapınca, hep benim hesaplarım farklı çıktığından, uzun bir zamandır aynı yerde dolanıp durdum. Acaba Flatrın arkadaşımız özel bir duruma işaret ederek mi bu formülü kullanıyor.

Eğer kullandığı B değeri B (sat) ise bu durumda sarım hesabında sonuç doğru çıkıyor. Bu durumda da güç hesabında hata çıkıyor. Örnek verirsek;Bu durumda ETD29 \'un gücü Po = 269.8 olarak çıkar ki; bu da çekebileceğimz gücün 2 katıdır.

Burada sanırım herkesin hep takıldığı noktaya yine gelmiş oluyoruz.

Her kitapta aynı formüller yazarın mantığına göre yazıldığı için, kimisi Bmax ile Saturation Flux Density \'i işaret ederken, kimisi Maksimum Operating Flux Density \'i işaret ediyor. Bu nedenle de çok kitap okudukça kafalar iyice karışıyor. Uzun zamandır araştırma yapıyorum ve sonunda bu karmaşayı fark ettim. Formülleri temelden yerine koyunca ortada sorun kalmadığını gördüm. Ama hala tam ve mükemmel olarak taşları yerine oturtamadım. Dediğim gibi olay çok geniş.

Amacım; birlikte en doğruyu bulmak. Kimseyi eleştirmek değil. Sorlarınız olursa bildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalışırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #13
Eyüp Bey
Sorularınızın bir kısmını cevaplamaya çalışayım:

Exceldeki o hesaplama programı Emrah Mercan isimli bir arkadaşın yazısındaki formüllerdir.O formülde ben Pout değerini çekerek excele formülü yazdım yani o formülün doğru olduğunu varsayarak yazdım .(Birkaç yıldır internette forum ve bloglarda dolaşan bir yazı olduğu için ve hiç kimsede bu \"Formüllerde hata var\" demediğini için kullandım.O formülün orjinal kaynağınıda bulamadığım için 0,5 değerinin nereden geldiğini bilmiyorum.
Sipir sayısı ile ilgili formül (En azından trafoların primer ve sekonder voltajlarının hesaplanmasında
kullanılan formül) blogda yazdığım yazıda anlatılıyor .Belki yazımı okumuş fakat o formülü görmemiş olabilirsiniz o formüller manyetik akı eğrisinin altındaki küçük resim.
O formülün nasıl çıkarıldığı orada zaten anlatıldığından ve orada 0,5 diye bir değer olmadığından dediğiniz doğru olabilir.

Aslında ETD29 ferrit Nüvenin katolog değerlerinden Wa ve Wc değerlerinide biliyorsanız B max
değerini bulabilirsiniz tablodada zaten frekanslara göre çekilebilecek güçleri de bulunuyor .

Ferrit Nüve siparişi için sanıyorum admin yada arkadaşlar yardımcı olabilirler .Eğer büyük toptancılardan tam aradığınız özellikte olan nüveyi yinede bulamazsanız http://www.epcos.com/web/generator/Web/Sections/ProductCatalog/Ferrites/Page,locale=en.html
burayı deneyin

Selamlar

Flatron


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #14
Eyüp Bey
şu adreste http://www.bcae1.com/trnsfrmr.htm ferrit nüve için bir calculator var.Benim exelde hazırladığım hesaplama programı  ile ayn şeyi daha doğrusu sipir sayısını hesaplıyor.Push Pull topolojiye göre hesaplıyor ve kesit değerini girmeniz gerekiyor(yani Wa x Ac )
Ve dediğiniz doğru 2 misli hesaplıyor.
Teşekkür ederim uyarınız için
Demekki o kadar zamandır internette dolaşan yazı da hata varmış.
Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #15
Merhaba...

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin yayınlanan yazınızı defalarca çok dikkatli olarak okudum. çıktısını alıp nerede hata yapıyorum diye defalarca araştırdım. Hep 0.5 değerinde takılıp kalıyordum. Siz de o yazıyı hazırlarken çok araştırma yapmışsınız belli oluyor. Bu nedenle önceleri yazmak istemedim. Hep benim bir hatam var diye düşündüm. Kendi hatamı uzun zaman aradım ve hep araştırmalarım sonucunda benim bulduğum sonucun doğru olduğu ortaya çıkıyordu.

Bu nedenle sizin görüşünüzü almak ve neden 0.5 var diye sormak meburiyetini hissettim. Belki bu şekilde kendi hatam varsa bana yardımcı olmuş olursunuz diye düşüdüm.

Siz de bunu internetten aldığınıza göre ve uzun zamandır kimse itiraz etmediğine göre doğru olarak değerlendirmiş olmalısınız. Verdiğiniz linkdeki hesaplamaları da ekliyorum. Benim hesabımla aynı sonucu veriyor. Yani primer değeri 12 Tur (11.8 Tur) çıkıyor.Ben formülü buraya yazıyorum. Excel dosyasındaki formülü düzeltirseniz birçok arakdaşa faydalı olmuş oluruz. Yoksa trafolarından yeterli gücü çekemeyeceklerdir. Zaten benim hep karşılaştığım şikayet:

- Trafodan yeterli gücü alamıyoruz

yönünde oluyordu. Demek ki sorun buradaymış. çünkü güç yarı yarıya azalmış oluyor. 100 W \'lık trafo 50 W olarak çalışıyor. O zaman da hesaplar tutmuyor ve devre çalışmıyor. Herşey çok hassas bir hesaplamaya dayanıyor. İnanın araştırmalarımda kafayı yedim desem yalan olmak. Her kitap yazarı kendi kafasına göre semboller kullandığı için, kitaba yüzeysel bakan doğrudan formülü alınca hatalı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Formülün doğrusunu şu şekildedir :

Np = (Vpx108) / (4BAcf)

Burada ;  B  --->   Manyetik Akı Yoğunluğu  (Gauss)
                Ac --->  Core Kesit Alanı  (cm2)
                f   --->   Frekans (cycle/sec)
                Vp--->   Primary Voltage (Volt)
                N --->   Sarım Sayısı (Tur)

olarak girilirse sonuç Tur sayısı olarak doğrudan hesaplanabilir.

Hesaplamalar konusunda takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım. İsteyene yukarıdaki formülün de nereden türetildiğini gösterebilirim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #16
Eyüp bey
İltifatlarınız için sağolun elimden geldiği kadar elektroniği anlamaya çalışıyorum.Sizde SMPS tasarlamayı düşünüyormuşsunuz .Eğer sizce bir mahsuru yoksa ortak çalışmak isterim.Yani sadece bu forumda değil herhangi bir messenger programıyla müsait olduğumuz zamanlarda ortak çalışmak isterim.
Exceldeki hesaplama programını en kısa sürede yeniden düzeltip Rapide tekrar atacağım.(Aslında düzeltilmesi 10 saniye rapide atılmasıda 10 dakika dan fazla sürmezdi ama yazmaya karşı şifre koymuştum şifreyide hatırlayamadım)Ne yaparsınız yaşlılık zor  ;D

Selamlar
Serhat (Flatron)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #17
Aynı unutkanlık sorunu bende de ileri derecede mevcut. Bir konuyu eskiden 1-2 defa okuyunca anlardım, şimdi ise defalarca okusam yine de tam olarak kavrayamıyorum. Neyse artık bundan daha iyisi olmaz herhalde. Bu işler gençlere düşüyor aslında ama şimdiki gençlik herşeyi hazır istiyor, kitap açıp araştırmak yok.

Soruları olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ben de bu konulara yeni yeni hakim olmaya başladım. Fakat henüz oturtamadım. Hala çalışıyorum. Tek bu konuda değil, çok konuda aynı anda araştırma yaptığım için dikkatim dağılıyor ve ortaya bir ürün koyamıyorum. Malum herşeye tek başına yetişilmiyor. Hem araştır hem uygula hem prototip yap, inanın yetiştiremiyorum. Herşey hep teoride kalıyor desem yalan olmaz.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #18
gaus proplemi hep var özellikle bizim piyasamızda neydigi belirsiz alsanızda sahte olan malzeme çok..
@flatron hocam Aslında ETD29 ferrit Nüvenin katolog değerlerinden Wa ve Wc değerlerinide biliyorsanız B max değerini bulabilirsiniz demişsiniz bu Wa pencere alanıda Wc nedir onu bulamadım...troid nüvelerde nasıl bir formül uygulamak lazım aynı förmül işimizi görürümü..
birde bu pc powerlwrinden çıkan ei33 gibi nüvelerin gausu  kaçtır acaba malum bunlardan bolca bulabiliyoruz..
kolay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #19
Benim önceki sayfada verdiğim resimlere bakarsanız hesaplamaları ETD29 \'a göre yapmış olduğumu göreceksiniz. Oradaki değerler gerçek değerlerdir ve pratikte de uyguladım güç olarak aynı gücü alabiliyorum.

Troid nüve için de aynı formüller geçerlidir. Hiçbir farkı yok.

EI33 gibi gausu bilinmeyenleri bulmak aslında çok kolay. Bunu hesapla kolayca yapabilirsiniz. Yok ben öyle yapamam diyorsanız da o halde push-pull için 1000 değerini almanız emniyet açısından en iyisidir.

En önemli faktör frekanstır.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #20
Eğer yapmak istediğiniz bir güçde projeniz varsa birlikta hesaplayabiliriz. Eğer EI33 \'ü kullanmak da istiyorsanız sizin için hesaplarını da yaparım.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #21
hocam bende o hesaplamanın nasıl yapılabilecegini ögrenmek istiyorum..sitede veya başka yerlerde araştırdım ama bir türlü bir formül göremedim gördüysemde ne işe yaradıgını pek anlamadım..varsa kolay bir formlü paylaşırsanız memnun olurum...konu biraz karmaşık gibi ama inşallah anlayacagım..
belli bir güçte projem yok güç herdaim degişken olabilir..ei33leri paralel baglayıp gücü ayarlamayıda düşünüyorum ..tabi ei33tam güçte kullanmak lazım ki verim yüksek olsun..12vtan 300 volta inverter gibi...
kolay gelsin...


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #23
Merhaba Abilerim aslında baska hiç kimseye gerek kalmamış noktayı koymuşsunuz. ancak bir ricada bulunabilirmiyim. ben ve baska arkadaslara yardımcı olması açısıntan bütün terimlerin anlamlarını nasıl bulunacagını güç ve sarım sayısı hesaplarını baskasının formulu ile degilde kendi förmüllerimizle tekrar toplasak mesala trafoyu sürme şekilleri ve getirisi nedir gauss olayını nasıl çözdünüz ? yani demek istedigim sıfırdan bi s.m.p.s. tasarlayacagımızı düşünün elimizde ismini sanını bilmedigimiz bir trafo oldugunu düşünün (bende bolca mevcut tür tür desen desen) bununla nasıl bir s.m.p.s tasarlayabiliriz aslında makale şeklinde hazırlanıpta blog ada sunulabilir türkiye sartlarında bulunmaz bir velinimet olur şimdiye kadarki çalışmalarımda düşe kalka gittim (bol bol mosfet yakarak) tabi her seferinde yeni bir engel karşımıza çıkıyor (mosfet kayıpları, mosfetlerin sürülmesi vb.) ama en azında şu trafo işinde noktayı koysak elimde büyük boyuttaki trafolardan kaynak makinası yapmayı düşünüyorum ancak dedigim gibi düşük voltajda çalışma tamam ama yüksek voltaja bu hesaplam yöntemleri yüzünden cesaret edemiyorum çünkü her okudugum yazıda dahada kafam karışıyor :( şimdiden teşekkürler

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #24
Mesut
Aslında sorduğun soruların cevabı fizikte (yada bir formülde) bilinmeyeni bulmak için yada ne kadar değiştirdiğini bulmak için formüldeki değerlerden biri hariç diğerleri sabit tutulur.Bu ferrit nüve örneklerinde olduğu gibi malzemenin cevabına göre grafikleri çıkarılır falan.
Aslında,bu ferrit konusunda son bişeyler yazmalı -En azından Emrah Mercanın o yazısında hata olduğunu -ayrıca seninde sorduğun o soruların cevaplarını bildiğim kadar anlatmak gerekli.Benim düşündüğüm bu yazdıklarımı Eyüp beye de yollayıp (diğer kontrol etmek isteyen arkadaşlarda olursa yayınlanmadan önce onlara da gönderebilirim)-Eyüp bey (ve olursa diğer arkadaşların düzeltme ve eklemeleri ile)  kollektif bir çalışma ile bu konuyu ana hattı ile bitirmek lazım ki daha SMPS in başındayız :D
Kolay gelsin
Bu arada herkezin Mevlüt kandilini de tebrik ederim
Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #25

elimizde ismini sanını bilmedigimiz bir trafo oldugunu düşünün (bende bolca mevcut tür tür desen desen) bununla nasıl bir s.m.p.s tasarlayabiliriz


Herkesin Mevlit Kandili Mübarek olsun...

Benim elimde yeterli miktarda trafo olmadığı için geniş içerikli bir çalışma yapmam mümkün olamıyor. Bizim buralarda ferit nüve bulmak imkansız gibi birşey.  PC Power supply \'lardan da sağlam olarak sökmeyi ben beceremedim bir türlü. Zar zor ETD29 \'u buldum ve çalışmalarımı bu yönde ilerlettim. Eğer elimde çeşit çok olsa idi bu durumda sizlere daha net veriler söyleyebilirdim.

Sizler bu trafoları nereden temin ediyorsunuz. Ben hurdalardan elde  edilmiş olsa da sağlam nüve ve karkası olanlara da razıyım. Forumda bir önceki sayfada da sordum ama sağolsun Flatron arkadaşımız yurtdışı firması linkini vermiş. Fakat ben yurt içini tercih ediyorum. Yurt dışı ile alışverişi bilmiyorum. Trafo temini konusunda her türlü yardımlarınızı beklerim.

şimdi tarfoların hesapları ile ilgili konuya tekrardan gelirsek...

- Ferit nüveli trafoların hesabı öyle ha deyince şöyle birkaç tur sarayım yeter demekle olmuyor. Malzemenin cinsine göre herşey değişiyor. Aynı tip bir trafo (örneğin:ETD29 gibi) farklı materyalden yapıldığı zaman tamamen farklı özelliklere sahip oluyor. En başta Gauss (B) değeri değişiyor. Bu Gauss değerinin değişmesi ile herşey komple değişiyor. Bu Gauss değerini belirleyen en önemli faktör de elbette ki frekans değerimizdir. Daha sonra ise sıcaklık en önemli faktördür.

Frekansı maksimum 200 kHz olan bir nüveyi siz 250 kHz \'de çalıştıramazsınız. Frekansı arttırdığınız zaman Gauss değerinde belirgin bir düşüş meydana gelir. Bunu o materyalin grafiğinden bulmak lazım. Lakin hep aynı sorun. \"Materyali bilemiyoruz ki, grafiğine bakalım\" olayı ortaya çıkıyor. Bu durumu size grafiklerle açıklamak iserdim ama dökümanlarım işyerimdeki bilgisayarda olduğu için şimdilik sadece ön bilgi olması açısından genel bir bilgi vermek istedim.

- Demekki önce maksimum frekansı ve çalışma frekansını tam ve doğru tesbit edeceğiz...

- Maksimum frekansı sizlere cinsini bilmediğiniz materyaller için 100 kHz \'den yukarı seçmemenizi tavsiye ederim.

- Frekans yükseldikçe daha fazla güç çekersiniz. Bunu formülde frekansı değiştirerek de görebilirsiniz. Ayrıca katalog bilgisinden de bunu anlayabilirsiniz. Örnek olarak ETD29 yine:- Bir materyalin Gauss değeri hep sabit değil. Yani 10 kHz ile 50 kHz arasında B \'yi eğer aynı kabul edeseniz Transistörleri (MOSFET veya diğerleri farketmez) yakarsınız. Bunu nedeni trafoyu saturasyona sokmanızdır. Bu durumda kısa devre akımı geçer ve Transistör\' ler yanar. Sonuç olarak ya bir şekilde malzemenin ne olduğunu bulup grafiğini temin deceksiniz ya da Laboratuvar çalışması yaparak bu bilgileri kendiniz bulacaksınız. Ben şu anda Laboratuvar çalışması olayına girmek istemiyorum. çünkü birçok kişinin kafası daha da karışacaktır.

En iyisi basit birkaç püf noktalarla işi idare etmek. şimdi bunlardan bazılarını anlatmaya çalışayım.

Örneğin;

- Bir PC Power Supply \'ı parçaladınız ve içerisinden bir trafo çıkardınız. Bu illaki EI33 olacak değil. 450W \'lık olanlardan EER35 gibi trafolar da çıkabilir. Ben kırarak da olsa bir tane sökmeyi başardım. Dediğim gibi elimde sağlam malzeme olmadığı için değişik demeler yapma şansım yok.

şimi bu trafonun Gauss değerini bulmak istiyorsunuz? Daha doğru bir soru : 33 kHz \'deki Gauss değerini bulmak istiyorsunuz !.  Bu bulduğumuz Gauss değerini 33 kHz \'in üstü için kullanamayacağımızı her daim aklımızda tutarak şimdi çalışmaya başlıyoruz.

Trafonun ölçüleri bir kumpas ile ölçüm bir kenera yazıyoruz. Bize lazım olan Ac ve Wa değerleridir. Bunları kataloglardan da bulabilirisiniz.

- Ac değeri göbek kesit alanıdır. Yan kenarlar bu orta kısmın neredeyse tam olarak yarısıdır. Bizim kenarlarla işimiz yok. Göbeğin alanını hesaplayın..

- Sonra Wa \'yı bulmak için ölçümler alın. Wa ise pencere alanıdır. Burada en önemli olay sadece tek bir pencerenin alanın hesaplanmasıdır. 2 pencere var diye 2 lanı da toplarsanız olmaz. Formül için gerekli olan sadece bir pencere (boşluk) alanıdır. Eğer bu bilgiyi katalogdan bulamazsanız mecburen ölçeceksiniz. Fakat bu ölçtüğünü değeri böyle kullanamazsınız. çünkü bu boşluğa değilde karkasa sarım yapılacağı için, karkas payını düşmeniz lazım. Bunu da yaklaşık 0.72 ile çarparız buluruz. Yani

Wa = 0.725 * Ölçülen pencere alanı  

Bu 0.725 değeri bana aittir ve işe yaradığını da göreceksiniz. Her üreticinin karkas yapısına göre bu değer 0.75 \'lere kadar da çıkıyor.

şimdi aşağıdaki fomülde elimizdekileri koyarsak :

B = (Po x 108) / (WaAcf x 189.9)  

Burada;  189.9 varsayımlarla elde edilmiş bir K sabitidir. Deneyin işe yaradığını göreceksiniz.

            EER35 için:

            Wa - Pencere alanı * 0.725  (cm2)  = 1.6 cm2
            Ac - Core göbek kesit alanı  (cm2)   = 1.07 cm2
            Po - Pc Power Supply \'ın gücü (Watt)  =  450W
            B  - Gauss değerimiz
            f - çalışma frekansı (33 kHz)


B = 4194.4 Gauss değerini elde ederiz.

Peki bu değer nedir? Bu değer bizim nüvemizin Saturasyon Gauss değeridir. Biz bu değeri asla ve asla geçmemeliyiz hatta yanına bile yaklaşmamalıyız. İdeal çalışma değeri bunun yarısı kadar olmalıdır yani 2097. Siz bu değeri 2000 olarak labilirsiniz.

Bu değer yüksek gibi geldi değil mi size. Evet yüksek ama frekansın düşük olduğuna dikkatiniz çekerim.

şimdi bir de bunun sağlamasını yapalım.

Trafoyu parçaladım ve Np = 38 tur çıktı. Besleme volatı Half bridge için PC Supply \'lar için hesaplanırken 75 olarak alınır. Bunun anlatımı uzun. İlerleyen zamanlarda yeri gelirse anlatırım. Siz şimdilik 75 alın yeterli. f=33 kHz. Ac \'yi de zaten biliyoruz. Formülde yerine koyarsak.

B = ( Vp x 108) / (4NpAcf)  Meşhur eşitlik. Zaten bu 2 formül her zaman işimiz lazım.

B = 1397   yani yaklaşık 1400 değeri.

İşte bu değer bizim hesaplarımızda 33 kHz için kullanacağımız değer.

şimdi hani yarısını alacaktık ne oldu bu yarıdan da az diyebilirisiniz. Bunun sebebi ise Sıcaklığın Gauss değerine etkisidir. Maksimum güçte ısı artacaktır ve trafonunun ısıısndan dolayı Gauss değeri düşecektir. Bu sağlamak için hesaplamalrda tolerans kullanılmış. Zaten bu değer rahatlıkla kullanabileceğiniz bir değerdir. Buna emin olabilirsiniz. Burada Vp = 75 ile minimum voltaj değer seçilmiş ve ısı etkiside hesaba katılar sarım sayısı buna göre tesbit edilmiştir.

Bu değerler gerçek bir trafoadan alınmadır. şimdilik yazacaklarım bu kadar. İnşaAllah daha sonra daha derin konularda açıklamlar yapabilirim.

Selamlar..
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #26
hayırlı kandiller..

hocam bilgiler için teşekkürler...
www.bluemavi.com burda ferit nüve var..pc powerlarından söktügünüz nüveleride kaynayan suyun içine atın 3-5-10 dakka beklesin sonra nüveyi ayırmayı deneyin..nüveyi parçalamadan ayırabilirsiniz bu şekilde...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #27

hayırlı kandiller..

hocam bilgiler için teşekkürler...
www.bluemavi.com burda ferit nüve var..pc powerlarından söktügünüz nüveleride kaynayan suyun içine atın 3-5-10 dakka beklesin sonra nüveyi ayırmayı deneyin..nüveyi parçalamadan ayırabilirsiniz bu şekilde...


Teşekkür ederim...

Benim yukarıda yaptığım hesaplama da tek güvenilir ve kesin formül

B = ( Vp x 108) / (4NpAcf)

formülüdür. Diğer güç hesaplama için kullanılan formül bir yaklaşım metadudur. Hangi kitaptan bakarsanız bakın hepsinde birşeyler tahmin edilerek yaklaşım metodu kullanılarak formüller üretilmiştir. K sabitleri çok şeye göre değişiyor. İş biraz karışık. Bu nedenle yeri geliyor işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu nedenle bizlerde yaklaşım metodlarından işimize yarayanı kullanacağız.

Ayrıca bir sorum var?

- Üzerinde 450W yazan veya 300W yazan bir PC güç kaynağından tam kapasite yükü uzun süre çekebilen oldu mu? Benim şu ana kadar ki düşüncem, çok geçmeden devre dışı kalacağı yönündedir. Yine de denemek lazım. Deneyen varsa yazarsa memnun olurum. Araştırmalarımıza yardımcı olur.

Ben halen araştırmalara devam ediyorum. Yukarıdaki örnekden sonra benim de kafamda bazı sorular tekrar canlandı. Elde ettiğimiz B değerini Güç formüllerinde yerine koyduğumuz zaman 150W civarı bir güç çıkıyor. Fakat bizim güç kaynaklarının üzerinde 450W yazıyor. Burada B değerinin 1400 \'ün üzerinde olmadığı kesin. Hadi 1500 olsun. Yine 450W elde edilemiyor. Demek ki ya güç kaynağı o gücü veremez ya da güç formüllerinde birşeyleri gözümüzden kaçırıyoruz.

Araştırmaya devam...

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #28
hocam pc supplylerin üzerinde yazan degerlere pek inanamıyorum elimde arızalı bi tane fps groop markalı pc supply var 300 watt ama eer35 ten boy olark 1.5 katı enide hemen hemen 1.5 olmasada daha büyük..eer35 450wat verirse bu kesin 700watt verir ama üzerinde 300watt yazıyor..
pcsupplylerde giriş voltajı 75 v olarak alınıyor demişsiniz  ben 150 diye biliyordum  trafonun bir ucu kondansatörlerin orta noktasında oldugu için kısaca neden 75 volt bahsedebilirmisiniz..şunun için sordum bizde egerki aynı tarz bir smps yapmak istersek bizimde 75 volt almamız ve ona göre sarım yapmamız gerekir diye düşünüyorum..birde her smsps çeşidinde giriş voltajı farklımı oluyor flypack farklı forward farklı hatta çift transistörlü forwart var onda giriş voltajı dahamı farklı...
kolay gelsin..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #29
PC Power Supply \'ları denemek lazım. Elimde sağlam bir tane olsa deneyecektim ama şu anda tam olarak sağlam diyebileceğim bir tane yok. Elinde olan varsa denerse iyi olur...

75 volt olayına gelince...

Besleme için minimum değeri seçmek lazım. Bunu Güç kaynağının üzerinden öğrenebiliriz. 180-240 V gibi. Veya 200-240 gibi.

Bu önemli bir değerdir. çünkü en düşük voltajda trafonun yeterli gücü verebilmesi lazımdır. Ben yukarıda tahmini olarak en düşük değeri aldım. Siz burada elinizde etiketi olan bir güç kaynağınız varsa oradan yazan minimum değeri alınız. Mesela; 180-240V olsun. Buradan 180 Volt değeri bize lazım olan değer.

Bu 180 volt \'un Peak değeri 1.41*180 = 254.55Volt yapaıyor

Half-Bridge uygulandığı için voltajın yarısını almamız lazım. Bu da 127.28 Volt eder.

Fakat hiçbir zaman Duty-cycle oranını 1 olarak devreye veremeyiz. çünkü transistörlerin Off olma zamanları var. Emniyetli geçiş için bu değeri 0.8 ile çarpabiliriz. Zaten osilaskoba bağlayınca TL494 \'ün duty cycle oranının ancak bu kadar olduğunu görürsünüz.

Bu durumda trafoya uygulanan voltaj = 0.8 * 127 = 101 volt çıkar.

Bu değeri kullanırsak B değeri yukarıdaki örnek için B = 1882 Gauss değeri olarak çıkar. Eğer bu şekilde kabul edersek saturasyona daha da yaklaşmış oluyoruz. Fakat bu değer bile bir sorun teşkil etmez.

Güç formülünde yerine koyunca da 212 Watt gibi bir değer çıkıyor. Burada başka hilelere başvurulması lazım ki; ancak o zaman 450 W güce ulaşalım. Bunun için de birkaç pratik yöntem var. K değerlerini değiştirmeye yönelik dizayn yapmak gibi. Sanırım bence maliyeti düşürmek için bu tür hileye başvurulmuş ve PC güç kaynaklarının trafoları maksimum güçte çalıştırılmış. Bunun tek sakıncası ise aşırı ısı ve güç kaybıdır. Sanırım burada bunları göz ardı edip maliyeti düşürmüşler. Uzun süre dayanmamalarının nedeni de bu olabilir belki...

İşte bu değer trafoya uyguladığınız minimum gerçek voltaj değeridir. Bizi tıkayan esas nokta hep PC güç kaynağı trafolarına odaklanmış olmamız. Eğer sıfırdan yapsak inanın daha kolay olacak. B değerini  veya gücünü bildiğimiz bir trafo olsun yeterli. Eğer bilmiyorsak da denemelerle yaklaşık değer bulabiliriz.

Ben yukarıda elimdeki PC güç kaynağının etiketi olmadığı için bu değeri emniyet açısından 75V olarak aldım. Siz eğer etikete sahipseniz yukarıda anlattığım şekilde tam değeri bulabilirsiniz. Sizdeki PC güç kaynağının etiketinde ne yazıyor acaba?

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #30
elimdeki psp markalı piyasadakilerden kaliteli diyebilecegim psuda AC 230v yazıyor ve çıkış olarakta dc output:300w yazıyor..bir başka arızalı bir psuda ise AC 200v-230v yazıyor 250watt yazmış ama altta bir ibare var max output 160watt yazmış burdan da aslında 250w olarak satılanların 160w felan çıkış verebildiklerini düşünüyorum..sizin dediginiz gibi bunlar ucuza mal etmek için tam güçte çalıştırılıyorlar..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #31
Sanırım bir yerlere varmaya başladık. Ben de kullandığım PC nin PS \'na baktım. Kaliteli denecek türden. En azından 8 senedir tık demeden çalışıyor. Üzerinde yazan güçleri topladım 266 Watt çıktı. Fakat sizinkine benzer olarak maksimum yük 200Watt yazıyor. Bu da sanırım şundan kaynaklanıyor :

- Biz bilgisayarlarda güç harcarken sürekli olarak tam güç çalışmayız. 5 volt yüklenirse 12 volt a fazla yüklenilmez vey 3.3 volt o anda maksimum olmayabilir. Böylece her bir çıkışın maksimum gücü biraz fazla tutulmuş (diğerlerinin az olma ihtimali düşünülerek) ama trafonun toplam gücü Maksimum olarak sınırlandırılmıştır.

Örneğin bendekinde +5 Volt da 21 Amp yazıyor. Bu da 105W eder. +3.3 Volt için de 14 Amp \'den 46.2 W eder. toplam 151.2W ediyor. Fakat bu bölüm için bile 135W maksimum yazmışlar. Demek ki 135 W \'ı dengelemek için, birisini maksimumda kullanırken diğerini daha düşük seviyede kullanmak zorundayız.

+12 V için de 10 Amp. yazıyor. Bu da 120 W adiyor.  -12V için 9.6W , -5 içinse 1.5W yazıyor.

İşte sonuç olarak diyebiliriz ki;

Toplam maksimum güç, tek tek topladığımız güçlerden daha düşüktür.

İşte aradığımız şeye biraz daha yaklaşmış olduk. EI33 kullanılan bir PS 300 Watt yazsa bile bu güç tek tek voltajların çektiği gücün toplamını ifade ediyor. Fakat toplam güç çok daha az anlamı çıkıyor. Bu da yaklaşık %75 \'lik bir kısma karşılık geliyor.

Sonuçta benim yukarıdaki örnekte 450 W \'a karşılık 338 Watt gibi bir değer çıkıyor. Ve böylece de yapılan tüm varsayımlar hatalı çıkıyor ve hesaplamalar da bir türlü tutmuyor.

Bu nedenle öncelikle materyali tanımamız gerekecek. B(sat) değerini bulmamız gerekecek. Bunun için ben Lab. çalışması yapmaya karar verdim. Aksi halde tıkanıp kalacağız. Ama eğer elimizde ne olduğunu bildiğimiz ferro magnetic trafolar varsa o zaman formüller zaten geçerlidir. Yerine koyar istediğimizi hesaplarız.

İnşaAllah fazla uzamadan bu ölçüm işini hallederim de sizlerde de paylaşırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #32
aslında biz yukardaki  formüllerde hep çalışma esnasında olaşacak olan gauss degerini buluyoruz.. aslında elimizdeki nüvenin gerçekte kaç gaussta çalışabilecektigini bilmiyoruz.. bizim yaptıgımız kendimize bir deger belirleyip 1000-1500 gauss bu degerin dışına çıkmıyoruz..bize lazım olansa aslında malzemenin çalışabilecegi en yüksek deger ki onu tam verimde kullanabilelem..tabi bunu nasıl ögrenebiliriz pda ayrı bir konu..belkide yine bu sitede olan bir nüve üzerine bir miktar bobin sarıp oluşan endüktanstan gitmek daha mı dogru olur..uksa ortalama bir degerde basitçe hesaplamak mı daha dogru olur..
eyüp bey çalışmalarınızın sonuçlarını bekliyoruz..
kolay gelsin.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #33
Eyüp bey tam olarak nasıl bir lab. ortamından bahsediyorsunuz dogrusu bende sonuçları merak ediyorum aslında bir induktansmetre alıp sonucu görmek olabilir. ben birad daha farklı düşünüyordum yani bir pic entegre ile bir elktro mıktatıs ve bir bobin pic ile malzeme ve yapısını bildigim bir nüveye belirli bir frekansda manyetik akım uygulayıp diger bobinden aldıgım gücü bir köseye yazdıktan sonra baska malzemelerde deneyip karşılaştırma yoluyla bir sonuca varmayı düşünmüştüm ama tepe gausa yaklaşınca her seferinde mosfet yakmak mantıklı gelmedi. bu konuda önerisi olan varmı acaba. hiç bir bilgimizin olmadıgı bir nüvenin metaryeli bulmak konusunda ?

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #34
Merhaba...

Sizin bahsettiğiniz yöntemi tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı yazabilirseniz, fikir yürütmeye çalışabilirim.

Benim yapacağım çalışma ise, kitaplarda bulunan ve aşağıda şemasını verdiğim devre ile olacaktır. Fakat şemayı vermişler ama değerleri ve ayrıntılı prosedürü anlatmamışlar. Bugün belki yetiştiremem ama yarına birşeyler yapmayı düşünüyorum. Bir sonuca ulaşırsam buraya da eklerim.    Burada B (Tesla) \'dır. Gauss değildir.  [1 Tesla = 104 Gauss]
Ayrıca yine bugün bir konu dikkatimi çekti. Elimdeki 300W\' lık PSU in içindeki trafo ile üzerinde 450W yazan PSU \'nun trafosu neredeyse birbirinin aynısı. Daha önce de dediğim gibi bu çin malı ürünlerde bizleri fazla güç yazarak kandırıyor olabilirler. Kısa bir süre bu güçte çalışsa da 24 saat çalışan bir bilgisayarda sorun çıkaracaktır diye düşünüyorum.

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #35
Size bu http://www.mag-inc.com/ferrites/fc601.asp yeni bulduğum sitedeki pdf dosyaları özellikle üstten 3.sıradaki \"Design Application Notes (Section 4-5)\" i okumanızı tavsiye ediyorum
Bizim uğraştığımız konuyu da bir bölümünde anlatıyor
Ne olduğu bilinmeyen nüvelerin nerede kullanılabileceği de malzemenin  değişik frekanslara verdiği cevapla  anlaşılıyormuş sanırım çünkü Frequency Responce\" diye bir bölüm var (bu pdf yada diğer pdf lerden birinde)
Kolay gelsin

Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #36
flatron usta söylemis zaten yani malzemenin frekansa verdigi cevaba göre malzeme degerini bulmakbahsettigim yaklasık olarak boyle birsey umarım anlatabilmişimdir

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #37
Merhaba...

Nihayet az önce çalışmamın  1. kısmını tamamladım. Yukarıdaki bahsettiğim devreyi kurdum. Ama imkansızlıklar içerisinde ne kadar sağlıklı bir devre ise. Devrede güç osilatörü kullanılmış ve bunun 0-30 volt olması ideal. Bende bu osilatörden yok. Mecburen MOSFET kullarak bir güç osilatör devresi yaptım. Osilaskobumun akım probu da yok. Bu nedenle araya seri 1 Ohm direnç attım. Maalesef daha küçük değerli olanı elimde şu an yok. Herşey ideal olan şartlarda değil ama dediğim gibi imkansızlıklar içerisinde birşeyler yapmaya gayret ediyorum. Osilaskobu da daha yeni temin ettim sayılır.

Aslında ne yaptığını bilince elimizdeki malzemeler de yeterli olabiliyor. Hesaplamaları buna göre yapabilirsek sorun olmaz. Asıl amacım netice olarak birşeyler görmek olduğu için dünden beri devreyi kurmaya çalıştım.

Sonunda başardım. :D

Gauss değerini tam isabet buldum. Elimdeki ETD29 trafoyu kullandım. En sağlam ve güvenilir trafo bu olduğu için bunu denedim. PC psu \'lardan kırarak sökebildiğim sanırım EER35 olması lazım 1 adet daha trafom var. Bunu da deneyip, eğer fotoğraf imkanı da sağlayabilirsem, görüntülü olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Merak edenler için hemen söyleyeyim. ETD29 için (Bluemavi \'den alınan) 4200 Gauss değeri çıkıyor. Fakat tam saturasyona girme anındaki değer 3850 Gauss. Yani 3850 Gauss değerini Bsat kabul ederek devre tasarlamak mümkün. Ben devreye 20 W \'lık bir ampul bağladım ve 4200 Gauss \'da da çalıştırdım. Fakat saturasyon bölgesinde olduğu için daha fazla akım çekerek çalıştı. İster istemez Gap(Boşluk) olduğu için, kolay kolay ani doyuma ulaşmıyor.

Frekans olarak 2.2 KHz \'i kullandım. çünkü düşük frekans da ölçüm yapıp maksimum Bsat değerini bulmak lazım. İleriki aşamalarda frekansın B ye etkisini inceleyeceğim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #38
Evet EER35 olduğunu tahmin ettiğim trafoyu da sararak test devreme bağladım. Sonuç yine güzel çıktı.

Gauss değeri 3950 çıktı. 2 farklı şekilde hesaplama yapıyorum. Birbirinin sağlaması niteliğinde. Aralarında 100 Gauss kadar var yok. O kadarısı da şu an için için pek önemli değil.

Sonuç olarak EER35  Bsat = 3950 Gauss da doyuma ulaşıyor. Fakat bu değerde çalışmak çok riskli ve neredeyse imkansız. En ufak bir ısınmada veya frekans sapmasında, veya voltaj yükselmesinde kısa devre akımının geçmesi içten bile değil. İdeal çalışma değeri Bsat / 2 olarak alınması uygun olur (Bopt = 1975).

Ayrıca trafoyu hangi frekansa çalıştıracaksak o frekansda test etmek ve bulunan Bsat değerinin yarısını alıp kullanmak lazım.

Daha önce yukarılarda yaptığımız hesapta da zaten 1882 Gauss gibi bir değere ulaşmıştık. (75 Volt \'u 101 Volt\'a revize ettikten sonra). Bu da sonuç olarak pratikle teoriğin tuttuğunu gösteriyor. Fakat güç olarak yine de tam emin değilim. 450W \'ı verebiliyor mu görmek lazım. Ayrıca işin teori kısmına da biraz daha eğilmek lazım.

Selamlar...
Eyüp/Gazaintep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #39
Eyüp Bey
Yazdıklarınızı dikkatle okudum deneylerinizin teori ile uyuşmuş olması çok iyi.Ancak benim öğrenmek istediğim bazı konular var.

Pekçok arkadaşımız gibi bende  elimdeki bir nüvedan kaç volt ve kaç watta kadar çekebileceğimin hesabının nasıl yapılacağını,referans bilgilerinin nasıl alınacağını öğrenmek istiyorum .Bunun için örneğin siz bize bir test düzeneği devresi vermelisiniz vede:
-Örneğin elimizde diyelimki şöyle bir nüve var(resmini gönderemesenizde onun web linkini verebilirsiniz) diyerek elimizdeki bu nüveyi kaç khz (yada mhz de) kaç volt giriş ve kaç volt çıkışta,kaç ampere kadar  ve hangi güç aralığında rahatlıkla kullanabileceğimizin bilgilerine nasıl ulaşabileceğimizi adım adım tarifini bekliyorum. 

Bu sorumunda zaten 4 farklı  cevabı olabilir.Bunlar :
1-Acele etmeyin bir süre sonra bunların hepsini anlatacağım diyebilirsiniz.
2-Herkez bu soruların cevabını bulabilir ancak (atıyorum)20 bin dolarlık bir sistem kurmanız gerekir dersiniz
3-Malesef bunları tam olarak bulamayız diyebilirsiniz
4-Yada dersiniz ki bu sorduklarınız \"Know-How\" a girer ticari değeri yüksektir Ben bunları biliyorum ancak bunun rakamını öderseniz size anlatırım diyebilirsiniz

Bu konudaki cevabınızı  bekliyorum
Saygılar

Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #40
Ustad devrenin çalışmasına sevindim dört gözle (flatron arkadasın dedigi gibi ticari bir kaygı yok ise) deney düzenegini ve anlatımı bekliyorum.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #41
Merhaba...

Benim hehangi bir ticari hesabım yoktur. Ben ülkemin geleceği için bu konuların öğrenilmesine yardımcı olmak istiyorum. şu fani dünyada yararlı birşeyler yapalirsem ne mutlu bana. Bu nedenle zaten bildiklerimi ve bilemediklerimi de sizinle paylaşıyorum.

Aslında ben yukarıda herşeyi verdim ama sanırım anlaşılamamış. Detaylı bir anlatım istiyorsunuz galiba. Bunu da yapacağım ama işi resimle anlatmayınca kuru kuru olmuyor. şu anda fotoğraf makinemi tamir ediyorum. Biter bitmez resimlerle anlatacağımdan emin olabilirsiniz. Fakat yine de yukarıdaki şemada herşey var. Farklı bir devre de kullanmış değilim. Formülü de verdim zaten. Herşey deneyip yerine koymaya kalıyor. Bunu da en iyi resimlerle anlatırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #42
Eyüp Bey
Son yazdığım mesajı tekrar okuduğumda sanki biraz sert yazmışım gibi geldi bana ancak asla böyle bir niyetim yoktu.Bu mesajımdan dolayı sizi istemedende olsa kırdıysam özür dilerim.
O son derece ulvi görüşlerininiz,idealleriniz için bende tebrik etmek istiyorum.Sizin gibi değerli insanlarla tanışmaktan çok ama çok mutlu oluyorum.

Ya bu Gevv (yani admin) iyiki bu blogu ve bu forumu açtı da sizin gibi insanlarla tanışabildik yoksa Gaziantep nere Ankara nere,yada Acarkaptan Antalyada,Mustafa bey (Mhoca) izmirde.

Yaw yoksa teknoloji dedikleri bu mu oluyor  ;D
Eyüp bey yazılarınızı dört gözle bekliyorum.
İnşallah 1-2 ay içerisinde hep beraber bir SMPS tasarlar ve imal ederiz
Saygıalr
Flatron
  

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #43
Allahtan ben kısa yazmısımda. istesemde sert görünme ihtimalim yok :) sanırım araya gülücük eklemek lazım yoksa normal hayatta kullandıgımız cümleler burada sert görünebiliyor :) teknoloji iste ne yapalım s.m.p.s tasarımından ziyade ben ortak bi kaynak makinası yapalım derim o noktaya gelirsek biz bu isi asmış oluruz :) hatta adınıda 320voltun cocugu koyarız :) bu arada bende istanbul aslen diyarbakırlıyım. bizim oralı birinden bu tür işlere heves sarması beklenmez (çoğu zaman şaşırıyorlar )
Adet yerini bulsun
Saygılar Mesut/İstanbul

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #44
Merhaba...

2 gündür uygun resimleri nasıl eklerim diye araştırıyordum. Sonunda aşağıdaki gibi bir simülasyon ve gerçek osilaskop görüntüsü ile durumu sizlere aktarmak istedim.

Buradaki grafiklere baktığımızda satursayona giriş anı ve satursayondaki görüntüsü görülmektedir. İşte bu verileri kullanarak bize düşen;

Bsat = (Vx108) / (4NfAc)    [Gauss]  

formülündeki değerleri tam saturasyona giriş anında ölçüp, yerine koyup Bsat değerini hesaplamaktır. Bu iş için en ideali bir osilaskop kullanmaktır. Osilaskop kullanmadan da ölçüm yapılabilir ama hangi bölgede olduğumuzu görmek için ve ne kadar daha voltajı arttırırsak tam olarak doyuma gireceğini kesin olarak belirleyebilmek için osilaskop şart. Zaten yıllardır osilaskop \'um olmadığı için bu tür çalışmaları yapamamıştım. şimdi çok şükür iyi kötü bir osilaskop\'um var ve aklıma gelen herşeyi deneme imkanına sahip oldum. İnşaAllah ileride bu işlerden para da kazanabilirsem daha gelişmiş bir laboratuvar ortamı kurmak istiyorum.

Yukarıdaki gif dosyasındaki devre tamamıyla benim gerçek görüntü aldığım devrenin aynısıdır. Tek fark simülasyonda devreye 20W gücünde bir adet lamba yük olarak bağlanmıştır. Gerçeğindeki ise yüksüz görüntüdür. Bu nedenle hysterysis eğrisinin alanı değişik olarak görünüyor.

Lazım olan en önemli şeyler,

- 1 Adet Power Osilatör (Frekansı ve voltajı ayarlanabilen AC Güç Kaynağı)
- 1 Adet Osilaskop
- 1 Adet Test edilecek Transformatör (Bu örnekte ETD29 kullanıldı ve 56 Tur sarım yapıldı)
- Diğer elektronik malzemeler devre şemasında görüldüğü gibidir.

İnşaAllah ileride komple bir proje yapabilmenin de mutluluğunu yaşarız. En zor olan trafo olayını ben aştığımıza inanıyorum. Olayı tam olarak çözemesek de işimizi görecek kadar başarı sağlamış olduk. Daha ileride çok daha karışık aşamalar var. Snubber, EMI filtre, çıkış filtreleme gibi...

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep
Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #45
Peki eyüp bey bazıları nüve göbeği üzerine 20 tur tel sarım indüktans metre ile ölçüm yapıyorlar acaba bu olay ne kadar dogrudur ?

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #46

Peki eyüp bey bazıları nüve göbeği üzerine 20 tur tel sarım indüktans metre ile ölçüm yapıyorlar acaba bu olay ne kadar dogrudur ?Bu yöntem ile Bsat değerini bulamazsınız ama volt başına ne kadar sarım sarmanızın gerekli olduğunu bulursunuz. Bunu ETE arkadaşaımızın programında uyguladığını görmüştüm. Benim Endüktansmetrem olmadığı için hassas ölçüm yapamadığımdan bu yöntemi zaten kullanamadım. Sizlere aşağıda bu yöntemin formülünü veriyorum:

L = ALxN2x10-9  [Henry]

Bu formülde eğer elinizdeki trafonun AL değerini biliyorsanız hemen formülü uygulayıp N sayısını formülden çekebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız, önce trafoya 20 Tur kadar bir sarım yapılıyor. Sarımdan sonra Endüktansmetre ile L değeri ölçülür. Formülde N ve L değerini biliyor olduğumuza göre AL değerini çekeriz. AL değerini bulduktan sonra da kuracağımız devre verilerine uygun L değerini hesaplamamız lazım. Formülü:

S = R+XL = R + j2(pi)fL

Burada devredeki Resistive etkiyi hesaba katmayıp ihmal ederek (R = 0) dersek doğrudan L değerini

L = XL / (2(pi)f

formülünden bulabiliriz. şimdi elimizde kuracağımız devrenin ihtiyacı olan L değerini yaklaşık olarak hesaplamış olduk. AL değerini 20 tur sararak yaptığımız ölçümden hesaplamış olduk. Geriye ise AL formülünden N değerini çekmeye ve değerleri yerine koyup hesaplamaya kalıyor. şöyle ki;

N = Karekök[(L / AL) * 109]

Bu şekilde yaklaşık tur sarım sayısını bilmiş oluruz.

Aslında AL değerini hesapladıktan sonra ;

L = uN2Ac/MPL   (u = Manyetik permeability değeridir.   B= uH deki u değerinden bahsediyoruz.  MPL = Manyetik yol uzunluğu)

formülünü de kullanarak çok daha basit bir şekilde hesaplama yapmak mümkündür. Buralarda matematik ağırlık kazanıyor. Teorik bilgi önem arzetmeye başlıyor.

Belki fazla teknik oldu ama inşaAllah açıklayıcı bir bilgi verebilmişimdir.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #47
Merhaba Eyüp Bey
Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Birkaçgün önce nüve satın alabileceğiniz bir yeri sormuştunuz
http://www.ferritnuve.com/

Ayrıca Gauss metre diye google arattırdığımda http://www.gaussmeter.co.uk/
böyle bir adres çıktı.bu adresdeki cihazlar bu iş için işe yarayabilirmi -ki yeni model ölçü aleti 699 USD (Ayrıca sol tarafdaki menüde \"Old Products\" eski ürünler bölümüde var)
Selamlar


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #48
Bende google amcaya sordum bi devre verilmiş, yanlız anladıgım kadarı ile bir kalibrasyon olayı var ingilizce oldugu için pek anlıyamadım http://www.coolmagnetman.com/magmetr1.htm

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #49
Merhaba...


Merhaba Eyüp Bey
Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Birkaçgün önce nüve satın alabileceğiniz bir yeri sormuştunuz
http://www.ferritnuve.com/


Bu adresteki nüvelerin herbirisi için tek tek fiat almak mı gerekiyor acaba? Bir proje yaparken ne tip ve güçte lazım olacağı belli olmadığı için, sık sık vüve fiatı sorunca artık ciddiye almayacaklardır diye düşünüyorum. Fiatlarını da gösteren bir site olsa proje aşamasında daha faydalı olacağını sanıyorum.

Her 2 adresteki Gaussmetre \'leri inceledim. Bunlar sanırım var olan Flux Density (Gauss) ölçüyorlar. Yani sistem içerisinde o anda ne kadarlık bir Gauss değeri varsa bunu gösteriyorlar. Yani bir nevi devreden geçen akımı ölçer gibi gaussu ölçüyor. Bunun için de Hall Effect Sensor kullanıyorlar ki, var olan Gaus \'un karşılığını voltaj olarak görebilelelim. Bu yöntem ile akım ölçme işlemi de yapılıyor zaten.

Bu Gauss \'u ölçme olayına çok fazla takılmamak lazım. Bir önceki sayfada benim verdiğim sistem ile eğer elinizde AC Power Osilatör ve Osilaskop varsa 2 direnç ve 1 kondansatör ve 1 adet Pot. ile Gauss \'u ölçebiliyorsunuz. Bundan daha basiti nasıl olur zaten. Başka arayışlara gerek yok.

Fakat osilaskobu olmayanlar için sorun olabilir. Bunun için de PIC ile bir sistem yapılabilir. Fakat devrede parazit olmaması lazım. Bu şekilde de Gauss ölçümü hatta nüve \'nin frekans karakteristiği ve Güç grafikleri grafikleri de çıkartmak mümkün olur. Hatta işi daha da ileriye götürüp, sıcaklık değişim grafiğini bile çıkartmak mümkün olabilir. Yani herşeyi hesaplamak mümkündür. Tek gerekli olan temiz bir frekans ve voltaj ayarlı power osilatördür. Gerisini PIC ile software ile çözebiliriz. Ben şimdilik bu konuya girmek istemiyorum. Biz hep Gauss hesaplama ile vakit harcıyoruz. Oysa ileride daha önemli sorunlar var. Önce ortaya çalışan bir ürün koymak lazım. Sonra detayları tek tek inceleriz.

Elimizde bulunan ETD29, EI33 ve EER35 gibi trafoların gac Gauss da çalıştıklarını artık kabaca biliyoruz. Bence şimdilik bu gauss olayını bir kenera bırakıp devre modellerine geçmemiz ve en azından bir tane çalşır Power Supply yapmamız lazım.

Benim görüşüm bu yönde. Sİzlerin de görüşlerinizi bekliyorum. Bu forumda sanırım 3-4 kişiden fazla değiliz. Pek fazla bir ilgi de yok. Bu nedenle de bir an önce birşeyler yapmalıyız.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #50
daha öncede yazmıştım ama bir daha yazayım bu kadar çok çeşit olmasada bluemavi.com dada nüve bulmanız mümkün...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #51

daha öncede yazmıştım ama bir daha yazayım bu kadar çok çeşit olmasada bluemavi.com dada nüve bulmanız mümkün...


Teşekkür ederim. Zaten ETD29 \'u dediğiniz yerden temin ettim. Yukarıdaki tüm testler ETD29 ile yapıldı. Ben bu ETD29 ile 130 W \'ı çekmeyi başardım. Snubber ve filtrelerimi henüz yapamadığım için, MOSFET ve trafofa ısınma meydana geldi. MOSFET \'ler daha fazla ısındı. Trafo uzun süre çalıştıktan sonra ancak bariz sıcak bir hal aldı. Bu da sonuç olarak snubber devresinin ve diğer devrelerin hesaplarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Biz Gauss olayına takılıp kalırsak ilerlememiz mümkün olamayacaktır. Az önce yine sizler için EI19 trafoyu test ettim.

Bsat = 4261 Gauss

Bopt = 1200 Gauss     (çalışma frekansı:  f=120 kHz)


sonuçlarına ulaştım.

çalışmalarında bu trafoyu kullanmak isyetenler bu bilgilerden yararlanabilirler.

Ayrıca EI19 için;

L = 11.25 mH ölçümünü gerçekleştirdim. (Osilaskop ile)

Eğer elinde EI19 ve endüktansmetrei olan bir arkadaş L değerini ölçer buraya yazarsa çok memnun olurum. Bende maalesef endüktansmetre mevcut değil. MikroHenry mertebelerini ölçen devreyi yaptım ama iş mH seyiyelerine gelince bu devre pek sağlıklı değil. Bir ara fırsat bulabilirsem çok geniş aralıkta ölçüm yapabilem bir endüktansmetre tasarlayıp, yapmayı istiyorum.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #52
Eyüp bey
Ben sizin yazdıklarınızı bekliyorum isterseniz siz diğer konuya geçin,ben anlamadığım yerleri, konu bittikten sonra soracağım.

Burada http://www.soselectronic.com/?str=371&artnum=48852 trafonun resmi var .Hemen sağındaki Datasheet bölümünün karşısındaki pdf yi download ederseniz pdf dosyasında 1250uH (±% 10) diye yazıyor sanırım sorduğunuz trafo buydu.

Kolay Gelsin


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #53
Merhaba...

Verdiğiniz adresteki bilgiler işe yarar. Aynı trafo ama daha gelişmiş çıkışları mevcut.

Benim aradığım L değeri idi. Burada 1250μH olarak verilmiş. Bu da 1.25 mH eder. Ben 11.25 bulmuştum. Aralarında 10 katı kadar bir fark var. Ya trafolar farklı ya da ben yanlış ölçmüş olabilirim. Elinde endüktansmetresi olan birisi PC psu \'lardan EI19 veya EL19 veya EE19 temin edip ölçebilirse en doğru neticeyi almış olacağız. Gerçi bunlarda standart var mı bilmiyorum. Bu trafolarda GAP (boşluk) var. Bu nedenle de L değerleri Gap ile orantılı.

Yeni konu olarak ne yapacağımıza karar vermek ve önümüze çıkan sorunları aşmak gerekiyor. NE tip bir devre yapacağız. Flybackk, forward, push-pull, Half-Bridge, Full-Bridge gibi...

En basiti Flyback deniyor ama ben hep şu ana kadar push-pull veya full-bridge çalıştığımdan flyback \'ı bilemiyorum. Madem bu en basiti hep beraber bilgilerimizi ortaya koyup 1 adet flyback yapmayı deneyelim diyorum. Bakalım nelerle karşılaşacağız. Sizlerin de görüşlerini bekliyorum.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #54
ne tip bir devre yapacagımızı aslında almak istedigimiz güç belirliyor..300-500wattlık bir sistemin flyback ile yapılacagını sanmıyorum...flybackın 100-200watt ve üzerine önerilmedigini biliyorum..
hoş nette 1000watt flyback diye yazan bir devre görmüştüm.. birde elimizde ne var muhtemelen herkeste ei33 veya yakın olan ec35 eer35 gibi nüveler var bunlarmı degerlendirilecek yoksa amaca uygun bir nüvemi seçilecek tabi bunu yine ne yapmak istedigimiz sorusu çıkıyor yukarda inverter kaynak makinası yapalım önerisi var..tabi bu baya büyük güçlerin anahtarlanması demek snubber devresinin ve devrenin iyi tasarlanması demek ..nüvenin çok iyi seçilip uygun aralıkta çalıştırılması demek .. en ufak hatada yanan bi sürü parça demek..
kolay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #55
Daha önce gauss olayına çok kafa takardım ama sayenizde elimdeki trafoların gausslarını yaklaşık olarak biliyorum yani gauss olayını şimdilik aştık. şimdi harmonik filtreler ve benim için en önemlilerden biri mosfet kayıpları. aslında entegreler var gate sürücü entegreler ilk etabta onlarda kullanılabilir ama benim istedigim transistörlü bir devre kurmak ve en az kayıpla bu işten sıyrılmak

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #56
Merhaba...

dhan000 arkadaşımız önemli konulara değinmiş. Fakat bir atasözümüz vardır :

\"Kedi olmak fare yakalamaya çalışmak\"

diye. Eğer biz de aşmamız gereken konuları sırasıyla aşmadan doğrudan 500W-1000W \'lık bir Adaotör veya Inverter yapmaya kalkarsak yolda çok fazla mola veririz. Ben son yıllarda hep bu konularda kendi çabamda birşeyler yapayım diye uğraştım. Sonunda anladım ki; daldan dala atlayarak hiçbirşeyi tam olarak kavrayamadan biryerlere gelemeyeceğim. Mesele trafo sarıp ta enerji verip çıkış almak değil. Amaç randımanlı ve ucuz olanı yapmak. Yani ideal olanı yapabilmek. Elimizde bir trafo nüvesi var 130 W verebiliyor ama biz bundan 30 W \'dan fazla güç elde edemiyorsak bu başarı değil, başarısızlıktır. Elde ettiğimiz gücün kalitesi de aynı zamanda önemlidir. Isı açığa çok çıkıyorsa hata var demektir. gibi gibi...

Bu nedenle en basiti ve en farklısı olan flyback ilk önce öğrenilmeli diyorum. Flyback ile 150W \'ın üstü elde edilemez değil, elde edilir ama kullanışlı ve verimli olmaz. Trafo daha büyük olmak zorunda gibi...

Fakat şu anda birçok kişi de en azından (ben dahil) çalışan ve düzgün sonuçları alabildiğim 10-20W \'lık bir PS \'ım olsun istiyordur. Büyük güçlere acilen ihtiyacımız yoksa illa büyük yapmanın bir espirisi yok. Yeri geldiğinde benim de amacım 1.5-2.0 KW \'lık bir 0-100 Volt arası güç kaynağı yapmak. Bunun tersi olarak, inverter de yapmak.

Dediğim gibi olayları hazmetmeden gitmek mümkün olmuyor. Ben flyback \'den başladım. 2 gündür test çalışmaları yapıyorum. Bu nedenle birşeyler yazamadım. 10 W \'lık PC PS \'dan çıkan EEL19 türü standby trafolarını kullanarak flyback yapmak istiyorum. Projeyi hazırladım. Testlerimi yaptım. 220V verip denemek için prototip yapmam lazım. 1-2 güne tamamlayınca bilgileri paylaşabilirim. Entegrsiz self-osilasyon tipinde bir çalışma olacak. En ucuzu ve en basiti olduğu için bunu seçtim. İyi ki de bunu seçmişim yaparken çok şey öğrendim. Daha önce bu projeyi yapmak istediğimde defalarca başarısız olmuştum. şimdi başardım. Nedeni dediğim gibi aşama aşama gitmekde...

Eğer sizler de yaptığınız çalışmalar var sa, buradan onlar hakkında bilgiler verebilirsiniz. Veya herkes bir konuda çalışabilirse sonuçta birçok konu öğrenilmiş olur. Herşeyi benim yapma hızıma bırakırsanız belki biraz daha yavaş olacaktır.


Daha önce gauss olayına çok kafa takardım ama sayenizde elimdeki trafoların gausslarını yaklaşık olarak biliyorum yani gauss olayını şimdilik aştık. şimdi harmonik filtreler ve benim için en önemlilerden biri mosfet kayıpları. aslında entegreler var gate sürücü entegreler ilk etabta onlarda kullanılabilir ama benim istedigim transistörlü bir devre kurmak ve en az kayıpla bu işten sıyrılmak


Mosfet kaybından kastınızın ne olduğunu ve kaybı transistörle nasıl azaltacağınızı anlayamadım. Benim bildiğim MOSFET lerin kaybı BJT Transistörlerden çok çok daha azdır. Tetiklenmeleri de daha kolaydır. Sürücü entegre kullanmak verimi arttırıyor. Ben şu anda yeri geldiğinde IR2110-IR2113 kullanıyorum. Tek sorun maliyet ve ortak ground kullanımıdır.

Transistörlü devreden kastınızı biraz daha açmanızı rica ediyorum.

Ben de birçok şeyi sizlerle birlikte öğreniyorum. Bu nedenle herşeyi bilmiyorum ama bilmek için çalışıyorum. PS olayını çözene kadar inşaAllah devam edebilirim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #57
verimli kullanabilmek için kullanılan nüveyi ve diger elemanları en yüksek degerlerde kullanmak zorunlulugu olacaktır..4000gauusluk bir nüveyi 3000 gausta yada sınıra yakın degerde kullanmak gerekir...bunlarıda test edebilmek için osiloskop şart..nüve nerde doyuma gidiyor görüp ona göre davranılmalı hesaplamalar ne kadar dogruya yakınsada gerçekte tutmayabilir..

yukarda benim sormak istedigim belrlenmesi gereken neye ihtiyacımız var yada ne yapmak istiyoruz ona göre yapılacak olan devrenin şekli belirlenir...20-30watt için basit olan flyback yapılabilir.ei19 gibi olabilir hatta pc powerdeki devre oldugu gibide kullanılabilir diye düşünüyorum...tabi farklı çıkış hgerilimleri isteniyorsa ona göre degişiklik yapılır..
olay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #58
Merhaba...

Switch Mode ile uğraşanların elinde osiloskop yoksa çalışmaları çok zor. Yıllardır benim de yoktu ve hep olduğum yerde sayıp duruyordum. Herşeyi hayali olarak hesaplanıp, \"şöyledir\" diye hüküm yürütülüp çalışıyordum. çok şükür 1-2 aydır osilaskobum var ve önümü görmeye başladım.

Flyback için dedikleriniz doğru. EI19 PC Ps \'dan sökülür ve devresi de olduğu gibi kopya edilebilir. En azından birşeyleri başarmış olmak adına başlangıç olarak bu noktayı seçmek gerekir. Bu konuları aşmış olan arkadaşlar kendi çalışmalarından örnekler verebilirler. Flyback için devre modeli zaten standart gibi birşey. Fakat unutulmaması gereken şey, flyback tipinde hesaplamalar çok daha hassas olmak zorundadır. L değerini yanlış hesapladınız mı, en ufak bir direnç de hata yaptınız mı devreniz hatayı kabul etmez ve anında gümler. Benim hep başıma gelen buydu zaten. İşin teorik hesap kısmını bilmeden biryerlere varılmıyor.

EI19 \'a dönersek yine; bu trafoyu söküp yeniden sarmaya gerek yok. Zaten hazır olarak güzel çalışıyor. Bize düşen hesaplamalarını yapıp, istediğimiz çıkışı alabilmek. Kopya yaparak mantığı yakalamak lazım, ama ilerlemek için işin özünü bilmek lazım. Ben böyle düşünüyorum. Bu nedenle EI19 \'dan neredeyse PC PS \'dan birebir kopya ile bir adet 5 Volt adaptör yapıp bunun üzerinde değişikşilker yapmayı deneyeceğim.

Son 2 gündür bunun üzerinde çalışıyorum. Aynı trafoyu 130 V DC\' de hesaplarını yaparak kullanmayı başardım. Fakat güçden fedakarlık yapmak zorunda kaldım. çünkü sarım sayısı 130 V DC için uygun değil. Deneme olduğu ve asıl amacım 220V AC De çalıştırmak olduğundan şimdilik güç azalmasını önemsemiyorum. çalışmalarım devam ediyor. İlgilenen olursa sonuçlarını yayınlayabilirim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #59
hocam çalışmalarınızı yayınlarsanız güzel olur bizim dışımızda  burda ilgilenen olmasa bile mutlaka zaman içinde birilerinin işine yarar..
EI19 bildigim kadarıyla sarımları 310 volt için tasarlanmış daha düşük gerilimlerde güç kaybı olması normaldir...
kafama takılan birşeyi çözemedigi birşeyi sormak istiyorum gauss ile frekans bagıntısını yukarda EI19 için normal çalışma için 1200gauss vermişsiniz ama bu 120khz de peki bunu biz 60khz de çalıştırmak istersek gauss degerin nasıl hesaplayabiliriz ..arada bir bagıntı var mı..ters bagıntı kurup degeri saptayabilirmiyiz...
kolay gelsin..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #60
Merhaba...

Dünden beri montajı yapıp denemeler yapıyorum. Hesaplamalarda ufak bir hatadan dolayı MOSFET ve trafoyu yakmayı başardım. şimdi yeni trafo deneyeceğim. Hesap ta gözümden kaçan çıkış voltajını hep 5 volt olarak düşünmemiz oldu. Oysa çıkış 17 volt gibi bir değerde. Feedback(Geri besleme) ile bunu 5 volta regüle ediyor. Ben regülesiz deneme yapıp, regüle kısmını ihtiyacıma göre ayarlayacağım için, 17 volt çıkış maksimum da sanırım Saturasyona çok yakın çalıştığından kısa sürede MOSFET ısındı ve ölçüm yapayım derken de kısa devre sonucu devrem gümledi.

Bu defa hesapları tekrar yaptım. Orijinal devrede verilen değerler maksimum değerler. Saturasyona çok yakın çalıştıryorlar. Biz ihtiyacımıza göre bu değerleri değiştirmek zorundayız. Birazdan denemelere devam edeceğim.

Frekans B ilişikisi formülde :

B = V x 108 / (4NAcf)

olduğundan frekansı değiştirip B yi ayarlayabilirsiniz. Frekansı ne kadar yükseltirseniz B o kadar düşecektir. Zaten yüksek frekans da yüksek güç almanın da mantığı budur. Frekans yükselirse daha küçük trafolara ihtiyaç duyulur.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktaları önceleri yine yazmıştım; frekans arttıkça materyalin B Saturasyon değerinde de ciddi düşüşler oluyor. Bunu hesaba katmak lazım. 20 Khz de B değeri 3500 Gauss olan bir materyal için 100 Kkz de 3500 olarak düşünürseniz devreniz çalışmaz. Bunu önceleri açıklamıştım. Bu konuya dikkat ederseniz fomül çok güzel çalışıyor.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #61
Bahsettiğim B - Frekans Eğrisini ekliyorum...Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #62
Merhaba transistörlü gate sürücüsünden bahsetmiştim yani ir2110 2113 gibi entegrelerin yaptıgı anahtarma kayıplarını azaltmak veya mosfetlerin sacma sapan davranmasını önlemek için gerekli olan yukseltec ben dün bir piranfi (ses yukseltci) devresinden yararlanarak yaptım duty oranında değişiklik olmuyor ama halen frekansda oynama oluyor yani demek istedigim frekans entegresinden aldıgım kare dalgayı oldugu gibi mosfetin çıkışından almak istiyorum çalışmalarımı genelde 12v ile yapıyorum neden derseniz ögrenme aşamasında daha az kaybınız oluyor ve daha az tehlikeli. birde eyüp bey frekans ve gauss ilişkisini tam olarak anlayamadım yani degerlerini koyarak bir formul verseniz en azından benim anlamam daha faydalı olacak

Teşekkürler iyi çalışmalar

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #63
Merhaba...

Birkaç gündür çalıştığım işyerindeki sorunlar nedeni ile foruma zaman ayıramadım...

Sorununuzu hala tam olarak anlayamadım. Siz eğer anfi türü bir devre yapmayı düşünüyorsanız IR2110 veya IR2113 türü MOSFET Driver Entegreleri bir işinize yaramaz. Bu entegreler MOSFET \'lerin switch olarak kullanıldığı uygulamalarda MOSFET \'i ON/OFF yapmak için kullanılırlar. Kısacası MOSFET \'i sürerler. Siz girişten bir sinyal verip bunun güçlendirilmişini çıkıştan almak istiyorsanız bu farklı bir olay. Bizim şu anda yaptığımız MOSFET \'i ON/OFF yaparak çıkışta maksimum değeri besleme değeri kadar olan ve puls \'in genişliği değişen bir PWM uygulaması niteliğindedir.

Yapmak istediğinizi devresi ile tam olarak anlatabilirseniz yardımcı olabileceğim bir konu ise yardımcı olabilirim.

Frekans ilişkisi için formül değil de grafik geçerlidir. Yukarıda anlatmaya çalıştım ama sanırım anlaşılamamış. Frekans arttıkça ferit nüve daha çabuk doyuma gidecektir. Bu nedenle grafikten uygun değeri elimizdeki materyal için seçmeliyiz. Örneğin yukarıdaki grafiği referans alırsak;

40 KHz \'de 1000 Gauss olan değer 100 khz için 600 Gaus olacaktır. 200 khz için 400 Gauss olacaktır.  200 Khz için 1000 Gauss değerini kullanarak sarım yaparsanız trafo saturasyona girecek ve MOSFET(veya BJT) \'lerinizi yakacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #64
Eyüp bey teşşekkürler umarım işyerindeki sorun önemli degildir. gauus frekans ilişkinizi anladım. mosfet sürmek deyimine gelince mosfetleri 4 khz gibi tetiklemek (yani on/off) yapmak istedigimde sorun yok ancak (kullandıgım entegre tl494) 20 khz tetiklemek istedigimden sorunlar baş götermeye başlıyor mesala irfz48 20 khz frekansını veriyor ama sürücü entegre  %50 duty 20 khz frekansla çalışırken mosfet çıkışında %90 duty 20 khz görüyorum gerilimi bölüp (yani 300 Ohm luk dirençle) tetikleme yaptırdıgımda bu sefer %50 duty iken frekansda sapmalar meydana geliyor yani 20 khz sabit kalmıyor 18 ile 23 khz arasında oynamalar yapıyor dün bd139 ve bd140 transistörler ve ses sitemlerinde kullanılan preanfi devresinden faydalanarak mosfet sürücü yaptım olumlu sonucda aldım frekansda ve duty oranında sapma yok ama kötü tarafı mosfetin çıkışında enerji görünmüyor yani sıfır volta yakın bir enerji görünüyor (irfz44 ler ile denme yaptım irfz44 patetes de olabilir irfz48 elimde 2 adet kaldı onunla bu akşam deniyip sonucu görecem)
kullandıgım mosfet driver

Bu arada resimdeki devreyi biraz degistirdim zenerleri tam tersi yönde kullandım bd139 ile bd140 da Emiter ile komiter uclarının yerini degistirdim yani tam tersi yaptım :) diger şekilde çalışmamıştı

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #65
Merhaba...

Teşekkür ederim. İşyerindeki işimizi hallettik. çok şükür biraz rahatladım...

Sanırım sorununuzu anlamaya başladım. Devrenin MOSFET \'li kısmının şemasını verirseniz doğru anlamışmıyım emin olacağım. Eğer mahsuru yoksa tamamını verseniz sorun daha net olarak anlaşılacaktır.

TL494 ile 2 tane çıkış elde edersiniz. İsterseniz bunları birleştirip tek çıkış gibi de kullanabilirsiniz. Bu durumda duty cycle değişecektir. Eğer devrenizin mosfet \'li kısmında mosfet \'in source ucuna yük bağladı iseniz, bu durumda işler değişir. High Side Driver ile sürmeniz lazım.

TL494 \'ün tek çıkışını alınca duty cycle %50 \'den fazla olamaz. Hatta %50 \'ye bile ulaşması zordur. Bu nedenle devrenizin sistemini anlayabilmek için şemayı komple görmek lazım. MOSFET \'i sürmek sorun değil. Zamanın da ben de çok uğraştım. Sonuçta işin inceliklerini yakaladım. İşimi görecek kadar birşeyler öğrendim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #66
şunu da belirteyim:

- Ben TL494 ile %50 duty \'ye yakın 200 KHz \'de MOSFET sürdüm. Ne girmişse o çıkmıştır. Değişme yok. Bu nedenle TL494 yüksek frekanslarda sapıtıyor olamaz.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #67
Devre yaklaşık olarak böyle kusura bakmayın flash ile çizim yaptım birebir devre elemanlarının baglantı şekilleri ile çizdim takibi daha kolay olsun diye hatta baskı devreside bu şekilde :)

Sorun zaten TL494 degil mosfet girişinde bir sorun yok çok stabil tam istedigim gibi ancak mosfete girdikten sonra mosfet çıkışında sorunlar başlıyor denemelerde 7 amper 12volt akü kullanıyorum

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #68
Merhaba...

Tahmin ettiğim hatayı yapmışsınız. Trafoyu IRFZ48 \'in SOURCE ucuna bağlamışsınız. Bu durumda Hİgh side driver yapmanız lazım. Fakat sizin devrede buna hiç gerek yok. Aşağıda IRFZ48 \'in bacak bağlantısının resmini ekliyorum. Buna göre yapacağınız düzenlemeyi de ekliyorum. Bu şekilde düzeltirseniz muhtemelen çalışacaktır. Özet olarak IRFZ48 \'in  2 ve 3 nolu bacakların bağlantısını değiştireceksiniz. 3 No \'lu bacak toprağa, 2 nolu bacak trafoya gidecek. Trafonun diğer ucu da besleme voltajına gidecek.

Devrede kullanılan 220Ohm \'luk direnç yeterli olmazsa değiştirerek deneyiniz. En güzeli hesaplayarak bulmak ama sizin devrede buna ihtiyaç olacağını sanmıyorum. MOSFET \'i passive Turn-OFF olarak çalıştırmış oluyoruz. Bu nedenle OFF zamanında gecikme olursa devre modelini değiştirmeniz gerekebilir. Pek de bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. çok yüksek frekanslar kullanmayacasınız sanırım. 25 khz civarı sorun olmaz.
Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #69
özür dilerim resmi yanlış cizmişim bahsettiginiz gibi 3 nolu bacak topraga baglı 2 nolu bacak trafoya gidiyor bu durumda tek aklıma gelen mosfetlerin patates olacagı çünkü dün irfz44 lerden 5 tane denedim ama sonuç olumsuz 1khz yukarı çıkmıyor ama gate ucuna parmagımla dokundugumda uygulanan frekans ve darbe genişligi çıkıyor ama bu seferde enerji yok gorunuyor yani frekans var ama lamba baglıyorum lambayı bile yakamıyor 1 adet irfz48 kalmıştı internetten aldıgım onu denedigimde sonuç aldım. ancak ufak ama sonucu buyuk olan hatamdan dolayı :( gumledi . şimdi gidip pendikten alacam aksama deneme sonucunuda buraya yazarım. elde kalan mosfetleride muzeye kaldırırız artık. ancak merak ettigim, frekans ve darbe genişligi çıkışda gozlemlerken (aklıma gelmişken bu olcumleri osilaskobum olmadıgı için tt tecnich hin ölçü aleti ile ölçüyorum) enerji yok yani sanki bi antenden gelen frekansı gosteriyormus gibi.

birde şu mosfet gate direncini nasıl hesaplarız,bunun için osilaskopa gerek varmı ?

ilginiz için tekrar tessekkürler. bu arada flatron kayboldu ?


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #70
Merhaba
Ben buradayım,hemen hergün yazılanları okuyorum.Eyüp bey SMPS anlatımına geçince anlamadığım yerleri soracağım.

Bu arada Eyüp bey SMPS anlatımı ile ilgili sizden bir ricam olacak.Mümkünse ilerideki anlatımlarınızda,üniversitelerdeki tez formatına benzer format  kullanabilirmisiniz.Formüllerin sağ tarafına ,grafiklere hatta bazı önemli ifadelere bile ardışık  numaralar verirseniz anlamakta kolaylık olur .Örneğin: \" Formül 2 (F2) deki I akımını çektiğimizde yeni formül....\" yada  \"Kural3 (K3) deki ifade ve grafik 4 (G4) deki zaman eğrisinden anlaşılacağı gibi..cümleler anlamamızı çok kolaylaştıracaktır.

Selamlar


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #71
öncelik hepinize çok teşekkür ederim ben elektrik mezunuyum elektronik hakkında yeterli bilgim yok ama bazı formlardaki eğitim gönüllü hocalarımız sayasinde ufak ufak bilgiler elde etmeye çalışıyorum ama hiç bir yerde tam sonu kadar bir bilgi verilmiyor (genelde yarım kalıyor,yada karışık bana göre:D) yaptıgınız çalışmaları ve her yazdıgınız yeri 3-5 kere okumaya çalışıyorum(kafam biraz kalın unutkanlıkta baya arttı).yapacagınız çalısmalarda benim nasıl  bir katkım olabilir diye düşünüyorum ama yeterli bilgim olmadıgı için sadece okuyorum.soru sorupta kafa karıştırmak ta istemiyorum ama smps amamlansın ALLAH\'ın izniyle ozaman okuya okuya anlarım diye  düşünüyorum takılırsam (D kesin takılırım biyerlerde) o zaman yardımlarınızı rica ederim . heyacanla yeni yazılarınızı bekliyorum teşekkürler

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #72
Tekrar merhaba...

Gate drencini MOSFET \'in çekeceği Ig ile hesaplamanız lazım. çok profesyonel devrelerde buna ihtiyaç olacaktır. Ne kadar akıma ihtiyacınız varsa ve ne kadar yükselen (düşen) zamana rise-fall time ihtiyacınız varsa ona göre hesap gerekir. Siz şimdilik TL434 için 330 ohm civarı kullanırsanız sorun çıkarmayacaktır. İhtiyacınıza göre değişiklik yaparsınız.

B işler için osilaskop mutlaka şart. Olmadan olmazlardan diyebilirim. çok şeyi onunla görüp onunla hesap ediyorum. Bir drenci değiştirdiğimde etkisini anında görebiliyorum. Osilaskobu olmayanlar bu SMPS işinde çok zorlanacaklardır. Bir de LCR metreye ihtiyaç var. Mikro ve mili henry ile nano ve piko farad ölçenlerden ölmesi lazım. İşte bende de bu altten yok. Uygun fiatlı bulsam alacağım ama bulamadım. Bilen varsa bildirirse sevinirim.


şimdi gelelim SMPS olayına....

Birçok çeşiti olmasına karşın düşük güçlerde en çok kullanılan flyback tipidir. çok daha az malzeme ile çok ucuza mal edilebiliyor. Bunun yanında trafonun daha büyük olması gerekiyor. çünkü tam gücü kullanamıyor. Ayrıca matematiksel hesaplamalarda en hassas olan devre modeli de budur. Denemelerde bir sürü malzemeye yakacağınızdan eminim diyebilirirm. Biryerleden hazır birşeyler alınca sorunsuz çalışıyor. Fakat değişiklik yapınca en ufak bir hatayı kabul etmiyor.

Bu arada bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Ben bu konuların uzmanı değilim. Ben de şimdilerde çalışıp, öğrenip, uyguluyorum. Bol bol da malzeme patlatıyorum. Her patlamada korkumun yanı sıra moral bozukluğu da yaşıyorum. Yani sizlerden pek farkım yok. Belki de tek farkım mühendis olmam ve ingilizce bilmemdir. Bu nedenle kaynak sorunu yaşamıyorum. Tabii ki kaynağı bulabilirsem :)

Başlangıç olarak 1.5 Watt gücünde self oscillating flyback üzerinde konuşmak istiyorum. Flyback devrelerini UC384x türü entegrelerle yapmak işi çok basitleştiriyor. Devre modeli sabit oladuğu için size sadece neredeyse 1-2 direnç değerini hesaplamak kalıyor. Burada işin teorik kısmına ve devrenin tam manası ile nasıl çalıştığına hakim olaup, konuyu tam olarak kavrayamayabileceğimizi düşünüyorum. Zor olanı öğrenince zaten diğer kolay şeyler basit gelecektir.

Ben self oscillating olayını çok seviyorum. Nedeni ise mebcur kalmadan entegre kullanmak istememem. Her ne hikmetse entegre kullanınca kendimi ona mahkum gibi hissediyorum. Sanki günün birinde üretici ifrma bu entegreyi üretmeyecek ve biz ortada kalacakmışız hissine sahibim. O nedenle herşeyi temelden öğrenmeyi seviyorum. En temel olarak da Transistörleri tercih ediyorum. Ne zaman ki bu temeli kavradım o zaman PIC serisi işlemcilerle istediğim devreyi kuruyorum. PIC konusunda da fena sayılmam. PIC16 serisini işimi görecek kadar bilirim. Özellikle de PIC16f88 \'i kullanıyorum. Zaten eğer devam edebilirsek, ileriki aşamada PIC kontrollü bir SMPS yapmak. Aslında ben bir tane yaptım ama 24-50 Volt giriş, çıkış 13.8 volt 100W buck çevirici yaptım. Yaparken çok zorlandım. Nedeni ise temel bilgilerdeki eksikliğimdi. şimdi bu temel bilgileri birlikte öğreneceğiz.

Gelelim devre modeline...

şimdi herkes cep telefonu kullanıyor ve şarj ediyor. Hİç içini açtınız mı? İşte size mini SMPS ve flyback devresi ile birlikte. Ucuz çin malı olanlarda 1-2 transistör var entegre yok. Daha kaliteli olanlarda ise entegre kullanılmış. İşte satın alırken kaliteli olanları tercih etmek lazım. Nedenini konu tamamşandığı zaman çok daha iyi anlayacağız.

Bu şarj cihazlarının üzerinde çıkış 5V-500mA gibi yazılar var. Buna göre 2.5 Watt ediyor. Fakat denemelede gördüm ki; 3.6 Volt da 500 mA çekmek bile neredeyse imkansız. Kalitesine göre değişiyor tabii ki. Bu durumda da yaklaşık 1.5 Watt ediyor.

Aşağıda sizelere en yaygın olan devre modelini vereceğim. İlk fırsatta da açıklamasını yapmaya çalışacağım. İsteyen kendi görüşlerini buraya yazsın ki, fikir alışverişi olsun. Devreyi kendim gerçek devreden birebir çıkarttım. Osilaskop ile ölçümlerini de yaptım.
Değişiklik yapmak istediğimde ise elimdeki trafonun değerlerini tam olarak bilemediğimden ve tabii ki transistörde de voltaj değerine dikkat etmediğimden birçok patlamalr oldu. Devre resmen alev alıyor. Bu nedenle tedbirinizi almadan denemeler yapmayın...

Eğer elinizde bozuk çin malı ucuzundan nokia şarj cihazı varsa üzerindeki trafoyu kullanabilrisiniz hatta aynı baskı devreyi de kullanabilirsiniz. Bu şekilde bundan sonra şarj cihazlarımız da tamir edebilmiş olacağız. Bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız :)...

şimdi size trafonun değerlerini veriyorum:

Ana sarım : 193 Tur
Feedback : 13-14 Tur
çıkış          : 13-14 Tur
Ac              : 0.15 cm2
MPL           : 3.6 cm  (Manyetik alan yolu uzunluğu)
Input        :100 - 240 VAC
Output      :5 V 500 mA

L = 9mH civarında. 2 ölçüm yaptım. Diğerinde ise 6.6 mH ölçtüm. Dediğim gibi acilen LCR metre arıyorum. 9 mH olanı çalışan devre üzerinden hesapladım.

şimdilik bu kadar yazabiliyorum. İlk fırsatta devrenin açıklamasını ve hesaplarını vererek Self oscillating flyback devrelerini tamamlamış olacağız. Sizlerin görüşlerini ve yorumlarını bekliyorum.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #73
Yazdıklarımı standart bir formatta yazmaya özen göstermekle birlikte çok şey yazınca zamanla karışabiliyor. Fakat düzenleme yapmak ve bahsettiğiniz gibi numaralı bir şekilde yazmak inanın çok zamanımı alıyor. Elimden geldiğince daha dikkat edeceğim ama zamanı müsait olan bir arakdaş bu yazıları toparlasa ve düzenlese de ben ekledikçe de eklemeler yapsa sonunda düzenli bir döküman elde edilmiş olur. Yukarıdaki yazıyı bile hazırlamam inanın 2 saat kadar zamanımı aldı. Herşey hazır değil ki, hemen kopyala yapıştır olsun. Bu konuda yardım edeceklere şimdiden teşekkürler...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #74
Dediginiz gibi çalışan bir devre ortaya koydugumuzda inanın bizim toplamamıza dahi gerek kalmayacaktır bir çok kişi çıkarıp bunları bir araya toplayacaktır.

şu mosfet tetikleme sorununa gelince Tl494 Güzel bir entegre anacak gelin görinki basit işlerde kullanılacak bir entegre türü degil bunu ögrendik. çünkü yaşadıgım sorunun birinci sebebi mosfetlerin ucuz çin malı olması aslında bize yansıyan biyat aynı. aralarındaki fark ise ayırd edilemez desem yeridir sadece orjinalinde yazılar kazınarak yazılmış ve belirginken, çakmalarda (diger bir tabirle patatesler) yazı silik ve duz bir yazı, mosfete yukarıdan bakınca zaten kazılarak yazılmış oldugunu görebiliyorsunuz aslında resim ekliyeyim dedim ancak inanın resimde belli olmuyor
nerden anladın derseniz iki ayrı elektronikçiden toplam 10 ar adet aldım gecenlerde aldıgım ve sorun yaşadıklarım çalışan devre üzerinde yine aynı sapkınlıkları gösterdi ancak yazısı kazılarak yazılmış olanlar ise devreyi çalıştırdı.
Tl494 ile ilgili soruna gelince yuksek frekanslarda tam güç sağlayamıyor sg3525 ile kurdugum devre ile mosfet çıkışında 100 khz gözlemleye bilirken tl494 ile 1Kohm luk dirençele ancak 25 khz görebildim tabi oda sapıtarak bir çıkış verdi. tl494 lü devre çıkışını iki transistör ile bir EI16 sürdüm çıkışınada mosfet bagladım sorunsuz bir şekilde sürdü irfp460 lar dahil. EI16 trfoyu 82 Khz %50 duty ile tetikledim trafonun sarımını kendim yaptım giriş 10 tur çıkışa 23 tur giriş tel kalınlıgı 1mm çıkış tel kalınlığı 0.3 mm telden sardım mosfetlerde bi ısınmada gozlemlemedim umarım yüksek voltajdada sorun çıkarmaz bende ilk s.m.p.s mi yayınlarım bu uğurda çok kan döküldü ama (Yanan mosfetlerden bahsediyorum) sanırım degecek

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #75
eyüp hocam yukarda
  Ben TL494 ile %50 duty \'ye yakın 200 KHz \'de MOSFET sürdüm. Ne girmişse o çıkmıştır. Değişme yok. Bu nedenle TL494 yüksek frekanslarda sapıtıyor olamaz. diye yazmış

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #76
ne yazıkkı ben irfz44n irfz48n serisi mosfetleri tl494 entegresi yaklaşık 100khz çalışırken 20khz çıkış alabildim. aslında sormak istedigimde o acaba tl494 ile sürülebilecek en ideal mosfet hangisidir ?

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #77
Merhaba...

Birkaç gündür yazamıyorum. Kusuruma bakmayın ve sakın savsakladığımı düşünmeyin. Bu süre zarfında formülleri tam olarak oturtmaya uğraşıyordum. Az önce takıldığım yerlerden neredeyse en önemli olanını buldum. Bu şekilde işin önemli bir kısmını halletmiş oldum.

Malum olduğu üzere Flayback devreler en karmaşık ve hassas hesap gerektiren devre modelidir. En ufak bir haayı affetmiyor. Günlerce transistör patlatıp durdum. Kullandığım hesaplarda bir hata olduğunu biliyordum ama neresi onu bulamıyordum. Oysa aynı formülü kitapta örnekle beraber açıklamışlardı. Fakat kitaplarda hep işin can alıcı kısmı her ne hikmetse üstünkörü geçiştirilmiş. Son nokta konacakken uygun değer hesaplanacak denmekle yetinilmiş.

Flyback devrelerde işin sırrı Gap (Boşluk) da. Birkaç hesaplama yöntemi var. Hepsini bir arada test ediyorum. Hem sarım sayısını ve hem de L (Henry) değerini aynı anda tutturmak lazım. Aksi halde ya güçten taviz vereceksiniz ya da L değerini tam tutturacaksınız.

Kitaplarda verilen örneklerde önce devre için gerekli olan L değeri hesaplanıyor. Ondan sonra bu L değerini tutturacak sarım yapılıyor. İşte tam bu noktada sarımdaki Tur sayısı (N) ile L arasında ilişki olduğundan bu durumda gap(boşluk) olayını hassas olarak hesaplamak lazım. Fakat elimizde standar bir trafo varsa iş daha da karışık oluyor ve boşluğu ayarlamak daha da zorlaşıyor. İşte bu konuları çalışmam bitince sizlerle paylaşacağım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #78
Peki hocam bildigim kadarı ileverimi en yuksek olan çalışma şekli flyback. diger çalışma şekilleri neden bu kadar sorun çıkarmıyor. bende şu anda bu çalışma modeli uzerinde yoğunlaştım ancak kül tablası dahi dün gece yanan mosfetlerle doldu. yani bilindik hesaplam yöntemleri bu çalışma şeklinde işe yaramıyormu gauss olayında değişme oluyormu ? bu konuda bizi aydınlatsanız. yani en azından aralarındaki fark nelerdir ? gerçi çalışmayı sunacagınızı söylemişsiniz. neyse çalışmanızı dört gözle bekliyorum mosfet yakmaya çalışmanızı görene kadar ara veriyorum :)

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #79
flybackın en verimli oldugu konusunda hemfikir degilim..öyle olsaydı zaten 100-200wat arasında tercih ediliyor olmazdı..tabi birde nüve üreticilerininn vermiş oldugu tabloda aynı frekansta en az gücü flyback ile çekilebiliyor olmazdı..galiba en iyi half bridge yada pushpull denilen olabilir.. flyback genelde basitligi ile kullanılıyor..etrafımıza baktıgımızda flybacak yeterli olabiliyor çogunluk zaten 50wattın üstüne pek çıkmıyor gibi geliyor bana ..
kolay gelsin..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #80
Bende burada kendimi yırttıyorum sanırım bu günlerde bende bir sorun var zira pushpull ile düzgün çalışan devre aynı hesaplama yöntemleri ile çalıştıramıyorum çalışsada çok az bir süre çalışıyor bende basit çok fazla eleman kullanmayacak birşey yapmaya çalışıyorum ama ne yazıkki çalıştıramadım ögrenmek istedigim pushpull çalışan devre ile flyback  arasındaki farklar nelerdir. verim konusuna gelince haklısınız karıştırmışım zaten yanılmıyorsam 2. sayfada bu konudan bahsedilmişti.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #81
Merhaba...

Flayback kullanmanın amacı basitliği ve ucuzluğudur. Aynı nüveden flyback ile çok çok az güç çekersiniz. Güç çekmek istiyorsanız en ideali Push-pull veya H-F-Bridge \'lerdir. Heribr devrenin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kullanılan yere göre bunlar değişir. Basit bir transistör, diyot ve direnç ile yapılabilecek bir devreyi Entegre kullanarak ve bir sürü malzeme kullanarak yapmanın bir mantığı yok. Belki daha hassas ve kararlı olabilir ama sonuçta herbir malzemenin bir masrafı var. Bizler evde 1 tane yapıp kullanacağımız için bu masraf önemli değilmiş gibi görünsede, üretim yapıp satan birisi için kullandığı direncin watt değeri bile maliyeti değiştireceği için en optimum olanı seçmek durumundadır. Eğer bizler de böyle yapmazsak sonuçta bir devremiz olur, güzel de olur ama elverişli olmayabilir. Bİr de bazı şeyleri yanlış öğrenmiş olabiliriz. Önemli olan en doğrusunu öğrenmek. Eğer bu değilse alın normal saş trafo hiç uğraşmadan voltajı düşürün. Linear bir regülasyon yapın ve kullanın. Ama bu artık verimli ve kullanışlı değil diye yeni arayışlar içerisindeyiz. Öyleyse doğrusunu aramamız lazım. Ben arıyorum ve bulduklarımı da paylaşıyorum. Olayı tam olarak kendim öğrenmeden de sırf hava olsun diye birkaç formül yazıp, rastgele bir örnek verip geçiştirmiyorum. Önce olayı kavramaya çalışıyorum. Bu arada da birçok yeni şeyleri öğreniyor ve alt yapısını hazırlıyorum. Zamanı geldiğinde bu işlerin dizaynı çok çok basit olacak. (inşaAllah öyle umuyorum  :) )

MOSFET yakma ve push-pull hesabı ile flayback hesabının tutmaması olayına gelince:

- Push-pull daki hesaplamalarla flyback devre yapıp çalıştıramazsınız. Yukarılarda da bahsetmiştim: flyback devrelerin hesaplaması başlıbaşına bir olay ve matematiğin ve tekniğin en çok kullanıldığı bir devre modeli. O zaman niye bu devre ile bu kadar uğraşıyoruz yapalım bir push-pull diyebilirsiniz. Nedenlerini az önce açıklamaya çalıştım. Fakat isteyen istediği devreyi yapabilir. Ben işe sırası ile devam etmek istiyorum. Eğer sizin bir çalışmanız varsa paykalırsanız memnun oluruz.

Ayrıca push-pull bir devreyi doğrudan 220 Volt(RMS) = 315 V DC ile çalıştıramazsınız. Transistörler üzerine düşen voltajlar çok çok yüksek olacaktır. Bu nedenle patır patır MOSFET veya BJT yakarsınız. Ayrıca sarımdaki en ufak bir dengesizlik trafoyu saturasyona sürükler. Bu nedenle en güçlü devre push-pull olmasına rağmen beslemesi doğrudan 220Vrms olan devrelerde push-pull depil de benzeri olan Half-Birgde görürsünüz. Full-Bridge bile böyle yüksek voltajlarda neredeyse kullanılmaz. Hassas hesaplar sonucunda eğer kurtarıyorsa kullanılır. Yani olaya birden bire girince karşımıza neler çıkacak neler. Bu nedenle ben sıralamayı tercih ediyorum. Push-Pull ile 135 W \'lık ETD29 ile 36V girişten 13.8 volt çıkışa regüleli çalışmam oldu. çok da başarılı ama aynı çalışmayı 220Vrms de denemeye cesaret edemiyorum. Zaten aynı mantıkla ve devrenin tam olarak hesabı yapılmadan 220Vrms de çalışsam eminim ki MOSFET ler patır patır gider. Bunun temel 2 sebebi olabilir. Birisi MOSFET \'in maksimum Vds voltajını geçiyor olmanız veya trafoyu saturasyona sokuyor ve yüksek amper çekiyor olmanız. Ayrıca başka etkenler de var. YÜk altında anahtarlamadan dolayı oluşan aşırı ısı ve MOSFET \'in anarlarlama stersinin etkileri gibi. Aksi halde kolay kolay malzeme yakılmaz.

Ben kendim formüllerini tam olarak oturtuğım ve üzerinde istediğim değişkiliği yapabildiği bir devre oluşturmadan sizlerle paylaşamam. Bu yanlış olur. Yukarıda verdiğim Nokia şarj devresi çok güzel çalışıyor. Maliyeti düşürmek için çok malzeme çalınmış ama çalışıyor. Piyasada 3.5 TL ye hatta daha altına alınabilir. Eğer bu malzemeleri çalmasa fiat daha da yükselecektir.

Devreyi tamamlamaya çalışıyorum. Formüller biraz uğraştırıyor. Arada çalıştığım şirketin işleri de olunca biraz yavaş oluyor ama daha fazlasını başaramıyorum. Malum bir de yaş yavaş yavaş geçiyor. Öğrenmek çok daha zorlaşıyor. Hafıza prolemi de malum aşırı şekilde var. Yani hiç de kolay olmuyor diyebilirim...

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #82
Merhaba
Burada http://ecee.colorado.edu/~pwrelect/book/slides/slidedir.html colarado üniversitesinin \"Fundamentals of Power electronics inductor\'s\" isimli elektronik kitabı var.\"Part 3 Magnetics \" başlığının altında ise ilk 2 bölüm bu konuları anlatıyor.Özellikle 2.başlıkta\"Filter inductor design\" da gap ile ilgili açıklamalar var.En azından orada yazanların gap ile ilgili vardığınız sonuçları doğrulayacağını sanıyorum.

Selamlar

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #83
Merhaba...

Verdiğin linkdeki kitabın ilgili bölümünü inceledim... Teşekkür ederim...

Ben araştırmalarımda teorik ile pratiği beraber götürmeye gayret ediyorum. Formülleri de hazmetmeye çalışıyorum. Yukarıdaki ilgili bilgilerde özet olarak verilen slayt bilgilerinden daha fazlasını da buldum. çünkü çok fazla dökümandan faydalanıyorum. Sonuçda hepsini kendi anlayabileceğim bir şekle sokmaya çalışıyorum. Gap(boşluk) ile ilgili olan olayı az önce çözüp tamamladım. İşyerinde tamamlayamamış ve sıkıntı duyuyordum ama az önce başardım. Kafam biraz daha rahatladı diyebilirim. Yarın fırsatım olursa pratikte bir deneme yapmayı düşünüyorum. Muhtemelen yetiştiremem ama en azından başlamış olurum.

Kısaca gap olayından bahsedersek:

İlgili dökümana bakıldığı zaman da görüleceği üzere, elimizdeki nüvenin L (Henry) değerini tutturmamızı ve nüvenin satursayona daha zor girmesini sağlama gibi faydaları var. Tüm enerji nüve içerisinde bu boşlukda saklanıyor. Flyback türü hariç, enerji saklama işine ihtiyaç yok hatta bu enerji saklama olayı olursa bu core loss olarak devreye yansıyacaktır. Sonuçta core loss nüve üzerine depolanan ve kullanılmayan enerji olarak adlandırılıyor.

Gap \'i değiştirmekle devrenin B (Gauss) değeri dğeişmez. Yine aynı manyetik akı yoğunluğu devreden akar. Değişen şey L(Henry) değeridir. Bu L değeri de kendi içinde 2 ye ayrılıyor. Lmagnetizing ve Lindunting diye. Bu konuların şimdilik detayına ihtiyaç yok. Ben de daha henüz bu 2 L değerini ayrı ayrı hesaplamayı öğrenme aşamasına girmedim. Lazım olursa bu konuya da bakarım. şu an için lazım değil.

Burada yine karar aşamasına geliyoruz.

1- Ya elimizdeki nüvelere göre dizayn yapacağız (zor olan bu seçenek)

2- Ya da dizayna göre nüve temin edeceğiz. (Dizaynı kolay ama nüveyi bulmak zor olabilir)

Ben 1. şıkkı seçmek durumundayım. Elimdekilerin dışında nüve temin şansı zor veya pahalı olacaktır. İşte burada zorluklar başlıyor. Zaten şu ana kadar devre yapıp da çalıştıramamamızın nedeni sanırım buradan kaynaklanıyor.

Örnek vermek gerekirse:

Geçen gün bir hesap yaptım ve devremin L değerinin 3.2mH olması gerekiyor. Elimdeki EEL19 nüvesine göre hesapladığım N=250 sarım sayısına karşın elde ettiğin L değeri 13.2mH gibi bir değer oluyordu. Benim ihtiyacımdan çok çok uzak. N saysını değiştirmek lazım. bu durumda da yeterli gücü çekemem. İşte boşluk(gap) konusu burada yardıma yetişiyor ve lazım olan L değerini tutturmamızı sağlıyor. İş burada da bitmiyor. Bu durumda da fringin olayı devreye giriyor ve yine herşey değişiyor. Optimum değeri bulmak matematiksel olarak biraz uğraştırıyor. İşin zor kısımlarını çözmeyi başardım. Kİtaplarda bahsedilen simgelerim tam anlam ve karşılıklarının lazım olanlarını kavradım. En basitinden örnek olarak:

Wa değeri dendiği zaman açın bakın, birçok kitapta aynı tüp nive için farklı değer vereceklerdir. Oysa ölçüleri aynı ise değerin de aynı olması gerekmesini beklerim. Fakat dizayn yapan şahıs kendi yaklaşım metodlarını uygulayarak kendince geliştirdiği formüllere uygun hesaplar yapıyor ve bize Wa diye verdiği değerler farklı farklı oluyor. İşte bu durumda da bizlerin kafası allak bullak oluyor. Ben bu olayı bizzat yaşadım. FPS programı ile verilen Wa değeri ile gerçek Wa değeri ve başka programın Wa değerinin aynı olmadığını bulmam çok zamanımı aldı. Neredeyse kafayı yiyecektim. Sonunda farklılığı fark ettim ve ben de onlar gibi kendi formülümü geliştirince sorun çözüldü. Benzer olayları yaşayanlar paylaşırsa bilmeyenler de öğrenmiş olurlar. Kitaplar sanki birer puzzle \'ın parçaları. Puzzle \'ı çözmeden tam resmi göremiyoruz. Ben kendimce sağ üst köşeyi çözdüm. Daha çok çözecek yeri var.

Herkesin yardımı lazım. Herkesden birşeyler bekliyorum. en azından başlarına gelen, kafalarının karıştığı ve çözümünü buldularsa da nasıl olduğunu anlattıkları olayları paylaşacağını umuyorum.

Benim satır aralarında yazdıklarım da sizlere şimdi karışık ve bulmaca gbi gelecektir. Fakat somut bir örneği ortya koyabilirsem herşey netleşecektir. Aslında yazdıklarım önemli şeyler, formülleri tam olarak henüz yazmasam da neyin ne olduğunu dilimin döndüğünce açıklmaya çalışıyorum. Dua edin de somut örneği bir an önce başarabileyim...

Ben bu mesajı yazarken gevv arkadaşımız güzel bir teklif yaparak yardımda bulunmuş. çok teşekkür ediyorum. İhtiyacım olduğunda iletime geçeceğim.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #84
Merhaba
Bu www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-4137.pdf FAIRCHILD firmasının Flyback converter tasarımını anlatan pdf sinin adresidir.Bu pdf deki ilk sayfanın sağ sütünunda yazan mavi renkli  \"FPS Design Asistant \" yazısına tıklayıp, yeni bağlantıya onay verdiğinizde FAIRCHILD firmasının Excel de yazılmış ,tasarıma yardım eden bir bir dosyayıda indirmiş olursunuz.
Kolay Gelsin
Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #85

Merhaba
Bu www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-4137.pdf FAIRCHILD firmasının Flyback converter tasarımını anlatan pdf sinin adresidir.Bu pdf deki ilk sayfanın sağ sütünunda yazan mavi renkli  \"FPS Design Asistant \" yazısına tıklayıp, yeni bağlantıya onay verdiğinizde FAIRCHILD firmasının Excel de yazılmış ,tasarıma yardım eden bir bir dosyayıda indirmiş olursunuz.
Kolay Gelsin
Flatron


Merhaba...

Dökümanı çndirdim. çok güzel bir döküman. Sizde ne değerli bilgiler varmış madem ki... ;)

Bu döküman çok işe yarar. Ben de buna benzer yapmaya çalışıyordum ama artık grek kalmamış oldu. Fakat böyle hazır şeyleri alıp, onlarına hesabına göre tasarım yapınca, o konuyu öğrenmiş ve kavramış olmayız. Yine o konuda cahil sayılırız ve karşımıza bir engel çıkarsa aşamayız.

Bu nedenle en güzeli, herşeyi hazmetmek ve bilginin özünü kavramk; tabii ki bu işi tam manası ile öğrenmek ve yapmak istiyorsak.


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #86
Merhaba
Fairchild in bu dökümanını buraya yazmadan 10 dakika kadar önce bulmuştum.Gerçekten süper bir kaynak adım adım Flyback tasarımını anlatıyor.Excel dosyası ise giriş voltajı ve çıkışların voltajlarını, verim % sini girdiğinizde pekçok şeyi hesap ediyor.

Fairchild in bu dökümanını  türkçeye çevirmeye çalışacağım,çeviriyi önce size gönderirsem düzeltmeleri yaparmısınız? Böylece bu değerli yazı daha işe yarar hale gelir.

Selamlar

Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #87
Elimden geldiği kadarısı ile yardımcı olmaya çalışırım. Öyle körü körüne çeviri öğretici olmasa da , dizayn aşamasında bayağı bir kolaylık sağlayabilir.

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #88
hocam eksik gördügünüz yerlerde ek açıklamalar yapabilirsiniz..herkesin anlayabilecegi düzeye çekebilirsiniz..
kolay gelsin..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #89
Bu dökümanda kural olarak anlatılan kısımların çevirisini ilk başta yapmaya çalışacağım .Ayrıca sonuna kadar gidebilirmiyim bilmiyorum ama Excel deki hesaplamaların aynısını bende başka bir excel shetinde yapmaya çalışıyorum.çünkü hazırlayan bu formülleri gizlemiş.Eğer bunu başarabilirsem tüm değerlerin nasıl hesaplandığını bulabileceğim.Ayrıca,çok fazla umudum yok ama firmaya bu pdf yi türkçeye çevirebilirmisiniz diye sordum.Eğer çevirirlerse Google translator den daha iyi çevireceklerinden eminim  ;D

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #90
Eyüp Bey
çeviride bazı yerlerde ,elektronikte ne dendiğini bilmediğim için zorlanıyorum.Acaba pdf dosyanın 12 sayfasındaki formüllerde geçen o simgelerin, Türkçe karşılıklarını yazarmısınız.-ki onlara göre ne demek istendiği daha kolay anlaşılabilir.

Selamlar
Flatron

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #91
Merhaba...

Aw : Winding window area of the core in mm2 = mm2 olarak nüvenin sarım alanı boşluğu
Ae : Cross sectional area of the core in mm2  =  mm2 olarak nüvenin kesit alanı
Bsat : Saturation flux density in tesla.           = Saturasyon akı yoğunluğu
Co(n) : Output capacitor of the n-th output   = n-th çıkışın konansatör değeri
Dmax : Maximum duty cycle ratio                   = Maksimum dolu-boş oranı
Eff : Estimated efficiency                            = Tahmin edilen verim
fL : Line frequency                                    = Besleme Hattı frekansı
fs : Switching frequency of FPS                    = Anahtarlama frekansı (FPS ye uygulanan)
Idspeak : Maximum peak current of MOSFET  = MOSFET \'in maksimum tepe akımı
Idsrms : RMS current of MOSFET                 = MOSFET Rms akımı
Ids2 : Maximum peak drain current at the maximum input voltage condition. = Maksimum giriş voltajındaki maksimum tepe drain akımı
Iover : FPS current limit level.   = FPS akım limiti
Isec(n)rms : RMS current of the secondary winding for the n-th output = n. çıkışın RMS akımı
ID(n)rms : Maximum rms current of the rectifier diode for the n-th output = n. çıkışın diyot iletim akım değri
Icap(n)rms : RMS Ripple current of the output capacitor for the n-th output = n. çıkışın kondansatöründe görünen RMS parazit akım
Io(n) : Output load current for the n-th output = n. çıkışın akımı
KL(n) : Load occupying factor for the n-th output  = n. çıkışın toplam yükteki payı
KRF : Current ripple factor  = Akım parazit değeri
Lm : Transformer primary side inductance  = Trafo giriş tarafı Endüktansı
Llk : Transformer primary side leakage inductance = Trafo giriş tarafı kaçak endüktansı
Losssn : Maximum power loss of the snubber network in normal operation = normal çalışmada sönümlendirme devresinin maksimum güç kaybı
Npmin : The minimum number of turns for the transformer primary side to avoid saturation = Saturasyona girmeden giriş için minimum tur.
Np : Number of turns for primary side = Giriş tarafı tur (sarım) sayısı
Ns1 : Number of turns for the reference output = Reference çıkışın tur sayısı
Ns(n) : Number of turns for the n-th output = n. çıkışın tur sayısı
Po : Maximum output power = Maksimum çıkış gücü
Pin : Maximum input power = Maksimum giriş gücü
Rc(n) : Effective series resistance (ESR) of the n-th output capacitor. = n. çıkışın etkin seri direnci (ESR)
Rsn : Snubber resistor = Sönümlendirme direnci
RL : Effective total output load resistor of the controlled output = Kontrollü çıkışın etkin toplam yük direnci
Vlinemin : Minimum line voltage = Minimum hat voltajı
Vlinemax : Maximum line voltage = Maksimum hat voltajı
VDCmin : Minimum DC link voltage = Minimum DC bağlantı voltajı
VDCmax : Maximum DC line voltage = Maksimum DC bağlantı voltajı
Vdsnom : Maximum nominal MOSFET voltage = Maksimum MOSFET voltaj kapasitesi
Vo1 : Output voltage of the reference output. = Referans çıkış voltajı
VF1 : Diode forward voltage drop of the reference output. = Referans çıkışı diyotunun iletim anındaki volj değeri
Vcc* : Nominal voltage for Vcc  = Vcc için gerçek değer
VFa : Diode forward voltage drop of Vcc winding  = Vcc sargısı için kullanılan diyotun iletim anındaki voltaj değeri
VD(n) : Maximum voltage of the rectifier diode for n-th output = n. çıkışın diyotunun maksimum voltajı
ΔVo(n) : Output voltage ripple for the n-th output = n. çıkışın parazit voltajı
VRO : Output voltage reflected to the primary = Girişe göre çıkış voltajı
Vsn : Snubber capacitor voltage under minimum input voltage and full load condition = minimum giriş ve maksimum yük durumundaki sönümlendirme kondansatörünün voltajı
Vsn2 : Snubber capacitor voltage under maximum input voltage and full load condition = maksimum input ve tam kapasite yükteki sönümlendirme kondansatörünün voltajı
ΔVsn : Maximum Snubber capacitor voltage ripple = Sönümendirme kondasatörü üzerindeki parazit voltaj
Vdsmax : Maximum voltage stress of the MOSFET  = MOSFET in maksimum dayanabileceği voltaj

Umarım işinize yar...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #92
Teşekkür ederim .çok işime yarayacak
Sanırım hafta sonuna kadar çeviriyi tamamlarım.
Kolay gelsin

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #93
Merhaba...

Fırsat buldukça elde ettiğim neticeleri pratikte denemeye gayret ediyorum. Fakat bir türlü istediğim sonucu alamıyorum. Sonunda farkettim ki;

- Elimde 2 tane olan EL16 nüveden bir tanesini parametre bulmakda test amaçlı kullanıyordum. B ve AL gibi değerleri bu nüve üzerinden hesaplıyordum.

- Diğer nüvede ise bu neticelere göre trafo dizaynı yapıyordum. Ben aynı nüveler aynı sonuçları verir diye düşündüğümden böyle yaptım.

Fakat hiç de öyle olmadı. Nedeni ise her nüve kendi farklı özelliklerine sahipmiş. Buna göre yeniden diğer nüve ile ölçüm yaptığımda hesaplarımla aynı neticeyi elde ettim. Bir nüve\'nin 50 uH dediği sonucu diğer nüvede 27uH olarak gördüm. çok büyük farklar.

Bu nedenle devrede hangi nüveyi kullanacaksak o nüve üzerinde testler yapmamız lazım. Belki biliniyordur, ben de biliyordum ama iş uygulamaya geldi mi gözden kaçan bir nokta oluyor.

Selamlar..

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #94
Merhaba...

Flyback ile ilgili olarak bayağı bir aşama kaydettim. Tek sorun sadece feedback besleme ile çıkıştaki regülasyonun sağlanmasında. Bunu da TL431 ile yapmak lazım. TL431 \'in kompanzasyonunda kullanılacak direnç ve kondasatör değerlerinin çok hassas hesaplanması gerekiyor. Bu konu ile ilgili olayı baştan sona anlatan döüman bulamadığım için deneme yanılma yapmak zorunda kaldım. %100 netice alamasam da hafif bir trafo zırıltısını önleyemedim. Bazı voltaj değerlerinde trafoda zırıltı geliyor. Fakat regülasyon çok güzel oluyor. Trafonun dizaynından değil de, TL431 \'in companzasyonunu tam olarak yapamadığımdan zırıltı oluşuyor. Eğer feedback kullanmadan devreyi regülasyonsuz kullansak hiçbir sorun olmuyor.

şimdi gelelim herkesin ilgilendiği nokta olan trafonun hesabı ve sarımına...

- İlk önce karar vermemiz gereken noktalar var.
i) Elimizde var olan bir trafoyu mu kullanacağız ?
ii) Dizayna uygun bir trafo mu satın alacağız?

- Ben elimizde olan PS Power Supply \'lardan çıkan EL16 trafosunu kullanmak durumundayım. çünkü hesapladığım değere göre trafo bulma şansım olduğunu pek sanmıyorum.

EL16 trafonun datasheet verilerinden bizlere lazım olacak olanlar:

Ac = 0.201 cm2
MPL = 5.53 cm
μr = 1810 (3C90 malzeme için, benim elimdeki bu malzemeden)
lg = 0.009 cm (gap-boşluk)
Bsat = 0.385 Tesla

Bu trafo ile flyback yönteminde 10 W \'a kadar güç çekilebiliyor. Elimizdeki trafonun lg değeri ile oynama şansımız olmasına rağmen özelliğini bozmadan denemeler yapınca 10 W \'lık bir güç çekmemiz zorlaşıyor. 5 W \'lık bir gücü rahtlıkla karşılıyor. Daha fazlası için lg değeri ile oynamak lazım.

İşin fazla teorik kısımlarına girmeden en pretik trafo sarım hesabını anlatacağım. Zaten ben de önce çok teorik çalıştım ama sonunda yine bu pratik yönteme dönmek zorunda kaldım. En azından garantili bir yöntem.

Denemelerde hayati tehlike olmasın diye 30-60 volt aralığını kullanıyorum. Daha sonra isteyen aynı hesaplama yöntemini kullarak 315 Volt için de dizayn yapabilir. Bu durumda

Vin(min) = 30 Volt
Vin(max) = 60 Volt

şimdi öncelikle nüvenin AL değerini hesaplamamız lazım. Eğer AL değerinden gidersek boşlukla ilgili tüm hesapları devre dışı bırakmış ve boşluğun ileride karşımıza çıkaracağı hatalardan kurtulmuş oluruz. ETE arkadaşımızın hazırlamış olduğu bir program ile bu işi kolayca yapabiliyoruz. Bunun için bu programı öncelikle temin etmek lazım. Bu sitede olduğunu biliyorum ama yerini şu an hatırlamıyorum. Ben yine de formüllerini verip kısa bir açıklama yapacağım.

AL = L * 106 / N2  Henry/1000Turns   Bu bize 1000 Tur başına olan AL değerini veriryor. Ayrıca tek tur başına olan formül ise;

AL = L  / N2 Henry/Turns Bu da bize tek tur başına olan değeri veriyor.

Ben 1000 Tur başına olanı kullanıyorum. Hem datasheet \'lerde bu değer daha yaygın kullanılıyor hem de daha güzel sonuç veriyor.

Önce kullanacağımız nüve üzerine tahmini birkaç tur sarıyoruz. Ne kadar çok sararsak o kadar hassas sonuç alırız. Sakın tur sayısında hata yapmayın. çünkü formüle dikkat edilirse N2 olduğu için 1 turluk bir sarım bile çok hataya neden olabilir. Örneğin ben 250 Tur sardığım için buna N=250 diyelim.

Sonra bu sardığımız bobinin L değerini ölçelim. Bunun için L-meter kesinlikle lazım. Bu işlerle uğraşıyorsak L-meter olmazsa olmazlardanmış Bunu bilmeme rağmen bir tane uygun fiatlı bulup alamadım. Sonunda basit bir şeyi kendim yaptım. Heryerde bilgisi var zaten. PIC ile LC meter yazsanız karşınıza gelir. İşimizi görecek kadar çalışıyor. Ölçtüğümüz değer yaklaşık olarak L=13.179 mHenry olacaktır.

Formülde yerine koyunca;

AL = L * 106 / N2  = 13.179 *10-3 / 2502 = 210.86 mH/1000Turns olur.

AL değerini bulmuş olduk. şimdi ileride bu değeri kullanacağımız için bir kenera yazalım. Sonra devre hesabına devam edelim.

Burada dikkat edeceğimiz en önemli nokta:

Sarım sayısı ile L değerini tuttururken, Bsat değerini aşmamaız gerekliliğidir. Birçok kişi burada hata yaptığı için ha bire malzeme yakıp duruyor. Ben de önce bu hataya düştüm ama erken farkettim. Zaten Flyback devrelerin en büyük zorluğu burada. çünkü B değerini yüksek olmazsa güç çekemezsiniz, yüksek olduğu mu L değeri ihtiyaca uymaz. Bu işin sırrı ise gap(boşluk) da gizli. Bir sürü gap hesabı ypacağımıza yukarıda AL değerini bulmamız bizi kurtaracak.

Bpk = 0.4*pi*Np*Ip(pk)*10-4 / (lg+MPL/μr)  

İleride sarım hesabını yaptıktan sonra bu formül ile Bsat değerini kontrol etmemiz lazım. Bsat = 3850 olarak düşünüyorsak, bizim sorunsuz çalışmamız için Bop =0.280 Tesla (çalışma B \'si) yı geçmemiz lazım.

İşi basitleştirmek için, ben çalışmalarımda bulduğum verileri buraya yazarak, hesaplarda kolaylık sağlamak istiyorum. İsyeten olursa ileride başka değerlerle de bir çalışma yapabiliriz.

İstenen şartlar:

Vo = 5 Volt
Io = 1 Amp (Gerçek uygulamamda 0.91 amp en iyi değer çıkıyor. Bu nedenle hesaplarda 0.92 yi kullanacağım)
Verim (Trafo) = 0.9  (%90)

Vaux = 5 Volt
Iaux = 0.05 Amp

f = 65kHz.

P = I*V \'den çıkış istenen güç bulunabilir. Benim devremde bu gücü Po = 4.617 Watt olarak aldım. Bu durumda Io biraz daha düşük çıkacaktır.

Pin = Po / Verim  = 5.13 Watt olur.

çalışma frekansı f = 65kHz ise T = 1/f = 15.4 μsec olur.

ton(max) = T/2 = 7.7 μsec olur. 

Dmax = 0.5  (yarım zamanda dolma, yarım zamanda boşalma için)

Bu zaman bizim L değerinin enerji altındaki zamanıdır. Yani eberjiye maruz bırakıldığı değerdir. Enerji verildiğinde L üzerinden akım üçgen dalga gibi yükselerek akar. Bizim istediğimiz Ip(pk) (I primary peak) değerine gelince enerjinin kesilmesi gerekir. Aksi halde saturasyon olur ve aşırı akım falan filan...

şimdi giriş gübü Pin = 5.13 Wat ise Iin(max) = Pin(max) / Vin(min)   = 5.13 / 30 = 0.171 Amp.  olacaktır.

Ip(pk) = (2*Pin(max)*T) / (Vin(min)*ton(max))
= 0.684 Amp. olur. Bu işte az önce bahsettiğim üçgensel L akım değeri. Bizim bu akıma geldiğimizde devreyi kesmemiz lazım ki, daha fazla akım akıp da saturasyon olmasın ve istenilen enerji birikimi sağlanmış olsun.

Flyback devrenin özelliği, diğerlerinden çalışma matığı olarak farklı olmasından kaynaklanıyor. ON zamanında depolanan enerji OFF zamanında çıkıştan alınıyor. Bir nevi sakla boşalt gibi. İşte zorlklar da buradan kaynaklanıyor. çünkü ne kadar enerji saklanacak ve saklanan enerji nasıl olacak da çıkışda istenilen voltajı verecek. Diyebilirsiniz ki; tur sayısına göre çıkıştan  istediğim voltajı alırım. İşte öyle olmuyormuş. Ben de önce sandım ve günlerim bunu anlamakla geçti. Sonuç olarak; elimizde bir enerji var ve bu enerji bizim çıkış sargımızda. Bu sargımızın da bir L değeri var. Bu çıkışa bağlı bir de RL yükümüz var. Yükümüzün değeri değiştikçe bizim de çıkıştan alacağımız volta değişecektir. Zaten Flybak devrelerin çıkışına mutlaka az da olsa minimum bir direnç bağlamak lazım. Aksi halde çok çok aşırı voltajlar görmek içten bile değil. çıkışta yük az ise 30 volt, tam yük var ise 5 volt görmeniz gayet notmaldir. TÜm bu durumları önlemek için feedback \'li bir regülasyon işte bu nedenle şart...!!! Belki biraz karıştı ama deneyince ne demek istediğimi ve her yerde yazmayan bu bilgiyi anlayacaksınız.

Devreye devam edelim:

Rin(eşdeğer) = (Vin(min))2 / Pin(max)
= 302 / 5.13  = 175.438 Ohm.

Buradan ;

L = Rin(eşdeğer) * T * (Dmax)2 / 2 = 175.438 * 15.4*10-6 * (0.5)2 / 2  = 337.37 μHenry

Devrenin tasarımı için bize lazım olan L değerini nihayet bulmuş olduk. İşin çoğunu hallettik. Sırada bu değere uygun ve saturasyona girmeyen bir trafo dizayn etmek ve sonra da devreyi kurmak kalıyor.

şimdilik bu kadar yazabiliyorum. İlk fırsatta devam edeceğim. Soracağınız şeyler varsa sorabilirsiniz.

Selamlar...


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #96
Teşekkür ederim...

Yukarıda L değerini hesaplarken, değişik yöntemler de kullanılabilir. Hepsinin temel formülü aynı olmakla birlikte, değişik varyasyonları kullanılıyor ama sonuçta aynı yere çıkıyor. Bu formüllerdeki temel ilke:

Ip(pk) = 4 * Iin(dc)        .........  (1)

Burada Iin(dc) ----- > DC beslemeden çekilen DC akımdır.
           Ip(pk) ----- > L \'den ton zamanı boyunca akan üçgensel akımdır. Bu akımın DC değeri bize zaten Iin(dc) değerini verecektir.

Bu şekilde biz devremiz için maksimum çekilecek akımı öngörmüş oluyoruz.

Pin > Po   şartı da devrenin çalışması için gerekl iolan bir şarttır. Hesapların sonunda bunu da kontrol etmemiz lazım.

Yukarıda (1) diye yazdığım eşitlik mutlak ve mutlak en az sağlanması gereken bir değerdir. Bazı kitaplar L değerini düşürmek için Pin değerini daha da yükseltiyorlar ve bu durumda

Ip(pk) = 5.5 * Iin(dc) ve hatta hatta
Ip(pk) = 6 * Iin(dc)

4 katsayısı minimum katsayıdır. Bunun üstü seçime bağlıdır. Her kitap bu değeri kendine göre alıyor ve formülize ediyor. Sonuçta da bizler her yerde başka başka formüller görünce afallayıp kalıyoruz. Bizim bulduğumuz sonuç ile diğer bir kitaptaki sonuç uymuyor ve biz hata yaptık sanıyoruz. Oysa hata değil de yaklaşım farkı var. Bunu anlamam günlerimi aldı diyebilirim. Ben temel ilke olan 4 katsayısını alacağım. çünkü daha yüksek almanın L değerini düşürmede etkisi olsa da Bsat değerine yaklaşımı da arttırıyor. Deneyimlerle en ideali herkes devresine göre bulacaktır.

şimdi işin en can alıcı yerlerinden birisi olan N = ? tur sayısını hesaplamaya geldik.

İşte burada yukarıda elde ettiğimiz AL değerini kullanarak kolayca sarım sayımızı bulacağız. Yukarıdaki formülü N için tekrar yazarsak:

N = 1000*Karekök(Lp/AL)              ...................  (2)

Np = 1000*Karekök(337.37*10-6/210.86*10-3) = 40 Turns  olacaktır.

Np = 40 Turns


şimdi bu bulduğumuz L değeri ve hesapladığımız N değeri ile B değerinin neresinde çalışmış olacağımızı görmemiz ve saturasyon durumunu görmemiz lazım.

Bpk = 0.4*pi*Np*Ip(pk)*10-4 / (lg+MPL/μr)   ................. (3)

Eşitlik (3) \'ü yukarıda vermiştim ve şimdi tekrar burada da yazdık ve numaralandırdık. Bpk değerini hesaplarsak:

Bpk = 0.4*3.141*40*0.684*10-4 / (0.009 + 5.53/1810)
Bpk = 0.285 Tesla

Bsat= 3850 olarak düşünürsek 2850 uygun bir değer oluyor. Frekans yükselidkçe Bsat düşeceği için normal şartlarda 0.250 ve hatta hatta 0.200 \'ün üstüne pek fazla çıkmamak lazım. Fakat hassas hesaplarla gücü arttırmak adına mümkün olan en yüksek Bop. (B operating = B çalışma) değeri seçilebilir.

Kontrolümüzü de yaptıktan sonra Np sayımızı da bulduktan sonra sıra geldi Ns değerini bulmaya.

Ns = Np*(Vo + Vd) / Vin(min)    ...................... (4)  Burada Vo = çıkış voltajı,    Vd = çıkış diyotunda düşen voltaj

Ns = 40 * (5 + 0.6) / 30
Ns = 7.46  == 8 Turns olarak alabiliriz.  Burada bir üst tam sayıya yuvarlıyoruz ki, maksimum yük durumunda ve minimum input voltaj da ısı ile oluşan kayıpların da etkisi ile çıkış voltajı kaybımız olmasın.

şimdi buraya kadar standart hesaplama yaptık ve continuos veya discontinuos olayını dikkate almadık. Her 2 yöntemin kendisine göre avantajları olmasına rağmen anlamak açısından en güzeli discontinuos current yöntemini kullanmak ve gözlemlemektir. Bu yöntem de saklanan enerjinin tamamı yüke boşaltılmadan yeni cycle \'a geçilmez. T=1/f  bize 1 cycle \'ı verir.  Continuos current da ise enerjinin tamam boşaltılmaz ve 2. cycle \'a geçildiğinde L üzerinde hala bir miktat enerji olduğu için ilk başlangıç akmı sıfır(0) değil de kullanılmayan miktardan başlar. Yani 0 dan yüksek bir değerden başlar ve bizim istediğimiz Ip(pk) değerine kadar yükselir. İleride konuyu tamamlarsam şekillerle daha güzel açıklama şansım olur. şimdi şekil ekleme olayına girip de yavaşlamak istemiyorum. çünkü şekli bul, kes kopyala, yükle, ... gibi işler bayağı zaman alacaktır.

Ayrıca sabit frekans mı, yoksa değişken frekans mı olacağına da henüz karar vermedik. Sabit frekans için PWM yöntemi kullanmak lazım. Bunun için de PWM entegresi (UC3842 gibi...)  kullanmak gerekir. Fakat ben konunun net olarak anlaşılması ve teorinin temelinin kavranması için şimdilik entegre kullanmayacağım. Bu durumda bize kalan yöntel self-oscillating variable frequency flyback yöntemi. İşin esas zevki de inanın bana burada. Entegre ile yapınca işin hiçbir zevki kalmıyor. Standar devreye uygun direnç ve kondansatörleri hesapla ve devreyi kur. Hepsi o kadar. Hiçbirşey anlamadan ve neyin ne olduğunu anlamadan al sana bir devre. Ben buna karşıyım.  Transistör ile flyback olayında her aşamada neler oluyor açık seçik görmek mümkün olacaktır.

Her 2 yöntemde de yardımcı bir çıkışa ihtiyacımız var ki, hem regülasyonda hem de transistörleri sürmekte kullanılan enerjiyi elde etmiş olalım.

Buna Nfb veya Naux. denebilir.  Burada Vaux. \'yi de 5 volt alırsak Ns ile aynı sarım sayısını kullanabiliriz. İstenilirse devrenin durumuna göre 12 Volt veya 15 Volt gibi değerler de kullanılabilir. MOSFET kullanılacak sa kullanılan MOSFET \'e göre tetikleme voltajına uygun Vaux. seçilmelidir. Ben normal transistörlü (BJT) örnek vereceğim için 5 volt yeterlidir. MOSFET için en az 12 Volt olması gerektiğini unutmayalım.

Tüm sarımların yönleri aynı olmak şartı ile en alta primary sarılır ve üstüne Ns ve Naux aynı anda sarılır. İstenilirse sandiviç sarım da yapılır. Grişin ilk 20 turu alta onun üstüne Ns ve Naux birlikte ve daha sonra da girişin kalan 20 turu sarılır. Bu tür sarım daha avantajlıdır. Kaçak endüktans ve Eddy current da çok faydası vardır. Sarım sayısı 40 olduğundan pek fazla olmadığı için ben normal sardım ve hiçbir sorun olmadı. Fakat emeğini esirgemeyenler sandaviç sarımı denesinler...

Buraya kadar anlattığım hesaplarla trafo du sarmış olduk. geriye devrenin dizaynı ve kullanılacak malzemenin (direnç ve kondansatör) hesabı kalıyor. Bugünlük bu kadar bilgi aktarabiliyorum. İlk fırsatta devre aşamasına geçeceğiz. Fırsatı olanlar bir adet EL16 trafo alıp sarımı hazırlayabilirler. Devreyi de açıkladıktan sonra hızlı bir şekilde montaj edebilirler. Verdiğim tüm değerler çalışan değerlerdir. Bizzat test ettim. çalışır mı diye tereddüte hiç gerek yok. şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere...

Selamlar...

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #97
Eyüp Bey
Elinize Sağlık,Harika bilgiler.Anlayamadığım 1-2 yer var ancak onları yazınız tamamlanınca soracağım.

Acaba tüm bu hesaplamaları excelde yada ,visual basicde,yardımcı olmak isteyen arkadaşlarla beraber hazırlasak  Fairchild yada ST firmaları gibi bizimde bir Flyback tasarım programımız olsa ,yani herşey var,olmaması içinde bir neden yok bence.

Bu arada çeviriyi işlerimden dolayı tamamlayamadım ama Eyüp  beyin bu anlattıklarının bir kısmı o yazıda da  anlatıldığından üzerine fazla düşmüyorum artık.

Selamlar

Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #98
Merhaba...

Hafta sonu deneme yapmak isteyenler için devre modelini veriyorum.  Nfb = 3 (MOSFET için 12 ve üstü lazım),  Ns = 5  Tur hesabı ile.....

Devrede kullanılan malzemelerin hesaplarını anlatacağım ama bunun hazırlığı biraz zaman alacak gibi. şu sıralar yine yoğunum. Yazıyı hazırlamak bir süre gecikebilir. Bu devre temel devredir ve daha da geliştirilecektir. TÜm bitmiş halini en sonunda vermiş olacağım.

Yapacaklara bol bol başarılar.

Selamlar...


Ynt: Ferit Trafo Genel Bilgi Paylaşımı

Yanıt #99
Tekrar merhaba..


Sorlarınız varsa şimdiden sorabilirsiniz. İleride karmaşa olmadan olayları teker teker çözeim...

Selamlar...