image

Ana içeriğe git
Konu: Kurallar & Öneriler  (5898 Kez okunmuş)

Kurallar & Öneriler

Kurallara uymayan üyeler, konular, iletiler gerektiğinde uyarı verilmeden silinir


Forumda yazilan mesajlardan tamamen yazan forum üyesi sorumludur. şahısların yazdıkları yazılardan dolayı forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez.


  • Yasal içeriği olmayan paylaşımlar yasaktır.
  • Siyasi iletiler yasaktır.
  • Acilllll, Yardımmm gibi içeriği belli olmayan, türkçe kurallarına uymayan başlık kullanmayınız.
  • Konularınızın başlığı açıklayıcı ve konu ile ilgili olmalı kurallara uymayan konular silinir.
  • Problemi net anlatınız, biz sizin yanınızda değiliz, görmüyoruz, yazınızı bunu düşünerek yazınız .
  • Probleme ait kod veya şema varsa ekleyiniz, bu cevapların artmasına ve sorunun çözülmesine yardımcı olur.


Üst üste aynı konuya mesaj atmak (flood yapmak) yasaktır. İlave etmek istediğiniz yazıyı son mesajınızı düzenleyerek ekleyin.1.ÜYE KAYDI KURALLARI     
      a.Foruma farklı adlar kullanılarak birden fazla üye olunamaz.
      b. elektronikprojeler.com alan adı dışında kalan bağlantılardan (linkler, diğer siteler vb.) elektronikprojeler.com yönetimi sorumlu değildir
      c. elektronikprojeler.com  sitesinde yer alan her türlü içeriğin doğruluk garantisi yoktur. Bu içeriğin değişmesinden, kullanılmasından içerik ile yapılan her türlü işlerin, işlemlerin sorumluluğu tamamen kullanan kişiye  aittir. elektronikprojeler.com yönetimi  hiçbir sorumluluk kabul etmez.
      ç.Forumdaki kullanım hakkınız, gerekli görüldüğünde geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir, yorumlarınız silinebilir, hesabınız tamamen kapatılabilir.
      d.Forumlarımız yada dışında hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek her türlü içeriğin, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız
      e.Forumda siyasi içerikli konu açılamaz, tartışma, yorum, eleştiri yapılamaz.
      f.Forumda dini konularda tartışma, yorum, eleştiri, öneri yapılamaz. Tüm dinler için kabul görmüş kutlama konuları açılabilir.
      g.Bütün kurallar haber verilmeksizin değiştirilebilir.
      ğ.Forumlarımıza yazılan her türlü paylaşım içeriği GNU GPL v3 kapsamı dahilindedir.
      h.Forumlarımıza yazılan her türlü paylaşım içeriği Paylaşıldığı an itibariyle Anonim Olarak Nitelendirilir.
      i.Foruma üye olan herkes tüm kuralları ve yetkileri kabul etmiş sayılır.

   2.MESAJ GÖNDERİM KURALLARI     
      a.Yazılan mesajlardan yazan forum üyesi sorumludur. Gönderilen mesajların hiçbiri forum yönetimini bağlamaz ve bir kanun yaptırımında forum yönetimi hiçbir üyenin savunuculuğunu üstlenmez. Forumda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş oluyorsunuz.
      b.Foruma yazılan her mesaj veya eklenen fotoğraflar; forumla ilgili herhangi bir bölümde kullanılabilir, forum tarafından çıkarılan dergide yayınlanabilir. Yönetici veya moderatörler tarafından silinse de arşive alınır ve Mahkemeler tarafından istendiğinde IP veya diğer delilleri ile birlikte teslim edilir.
      c.Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır. Konu başlığı; konunun içeriğini özetlemelidir. "lütfen", "yardım", "acemiyim", "acil" ve benzeri şekilde olmamalıdır.
      ç.Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uyulmalıdır, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanılmayacaktır. Gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirilmeyecektir. Mesajlarınıza resim ekleyebilirsiniz, ancak ekleyeceğiniz resimlerin boyutu maksimum 1024x768 pixels olmalıdır.
      d.Mesaj ya da imzalarda bulunan linkler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılır.
      e.Mesaj ya da imzalarda bulunan linkler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılır.
      f.Forum içinde veya forum tarafından kaynak olarak gösterilen linklerde bulunan dosya ve dokümanlara rağmen kasıtlı olarak başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı hiç bir link kabul edilmez. Bu konuda ısrarlar veya birden fazla kişi tarafından bezdirici şekilde reklam yapıldığı görülürse, ilgili firma isimleri yasaklanabilir.
      g.Forum içerisinde herhangi bir mesleğe veya üyeye ilişkin aşağılayıcı, küçük düşürücü, hakaret içeren mesaj gönderilemez. Kişiler meslekleri ile ilişkilendirilemez.
      ğ.Reklam yasağı bulunan, sigara ve alkollü içeceklerin vb. görüntülerini barındıran fotoğraflar, herhangi bir şekilde yayınlanamaz.
      h.Forum dostluk, Bilgi tecrübe ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak kurulmuştur. Genel ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyan, huzursuzluğa yol açmayacak tarzdaki hiçbir mesaj silinmeyecek, değiştirilmeyecektir. Bu platform, gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla, fikir alışverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.
      ı.Herhangi bir siteden alıntı yapılarak mesaj yazıldığında, alıntı olduğunun belirtilmesi ve kaynağının gösterilmesi zorunludur.
  
   3.CEZALAR
      a. Üyelik iptali gerektirecek haller     
         I.Birden fazla üyelik açmak.
         II.Uyarı Puanının %100 olması.
         III.Firmalar ya da kişiler hakkında (forum üyesi olsun ya da olmasın) hakaret içeren, ağır şekilde aşağılayıcı, kanun dışı, zarar verici, tehdit edici, küfürlü mesajlar göndermek
         IV.Herhangi yasa dışı bir örgüt/kurum/kuruluş üyesi ya da sempatizanı olan, bu örgüt adına döküman yayınlayan veya açıklama yapan,
         V.Atatürk ilke ve inkılaplarını ve Türk milletini rencide edici/edebilecek unsurları, T.C. Anayasası'nın değişmez/değişmesi teklif edilemez madde/kelimeleri ile güvenceye alınmış konularını tartışmak T.C. Yasaları 'na aykırı paylaşım yapmak
         VI.Bir üyenin Üyelik iptali için Yönetimin (Moderatörler ve Admin) Oy Çokluğu Aranır.
     
      b.Uyarı verilecek haller        
         I.Moderasyondan, Yönetimden izin alınmadan yapılan açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, seri üretim malzeme, cihaz vb satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek.  (20 Ceza Puanı)
         II.Siyasi içerikli mesajlar yazmak (Konu Açamama ve Mesaj Gönderememe Seviyesinde Ceza Puanı Alır.)
         III.Mesleklere karşı; hakaret içeren, aşağılayıcı küçük düşürücü yazılar yazmak, veya yazılmış yazıları yayınlamak. (Moderatör Onayı Seviyesine kadar Ceza Puanı Verilir.)
         IV.Sürekli ilgisiz kategoriye konu açmak, içeriksiz mesajlar yazmak, yazım kurallarına uymamak, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek (Moderatör Onayı Seviyesine kadar Ceza Puanı Verilir.)
         V.Forumda yetkili bir kişi gibi davranmak, forumu, forum yöneticileri ve moderatörlerini ve diğer forum kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek (Moderatör Onayı Seviyesine kadar Ceza Puanı Verilir.)
         VI.Yazım kurallarını, yazılı uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek.(5 ceza puanı)
         VII.Başka internet siteleri yada interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılması, link verilmesi.(10 ceza puanı)
         VIII.Başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı konular açmak, linkler eklemek.(20 ceza puanı)
         IX.Firmalar ya da kişiler hakkında (forum üyesi olsun ya da olmasın) bezdirici, huzursuz edici, korkutucu, örf ve adetlere karşı, müstehcen, kaba, nefret dolu yada çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek.(40 ceza puanı)
         X.Din, dil, ırk  ve siyasi konularda, hoşgörü ve eleştiri sınırını aşan, kışkırtıcı, aşağılayıcı mesajlar göndermek. (40 ceza puanı)
         XI.Siyasi içerikli propaganda yapmak. Herhangi bir şekilde siyasi içerikli mesaj yazmak. (40 ceza puanı))
         XII.Sürekli sırf yazmış olmak için cevaplar yazmak.. Konuları karşılıklı sohbet ortamına dönüştürmek.(10 ceza puanı)
         XIII.Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanmak. Mesajlarda Türkçe yazım kurallarına uymamak, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmak. Gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirmek.(5 ceza puanı)
         XIV.Firmalar ya da kurum ve kişiler hakkında (forum üyesi olsun ya da olmasın) kışkırtıcı ve rencide edici mesajlar göndermek(15 ceza Puanı)
         XV.Yasal olmayan sitelerin linklerini paylaşmak, önermek, teşvik etmek. (Pornografi, kumar vb) (30 ceza puanı)
         XVI.Kanunen suç sayılan tüm fillerin yazılması, tavsiye edilmesi, övülmesi, özendirilmesi.(30 ceza puanı)
         XVII.Forumun huzurunu ve düzenini bozan, eleştiri ve hoşgörü sınırlarını zorlayan, yönetim ve üyelerin şikayetine neden olacak mesajlar göndermek.(30 ceza puanı)
         XVIII.Alıntı olan herhangi bir yazının alıntı olduğunun belirtilmemesi ve kaynağının gösterilmemesi (10 ceza puanı)
         XIX.Forumda yetkili bir kişi gibi davranmak, forumu, forum yöneticileri ve moderatörlerini ve diğer forum kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek (30 ceza puanı)
         XX.3 kez Konu Açmama seviyesinde  uyarı cezası almış olmak (Üyenin Üyelik kaydı silinir ve tekrar kayıt yapılmaz.)
         XXI.Eğer işlenen suç aynı anda birden fazla kural ihlalini içeriyorsa bütün suçlar birleştirilir ve cezaların toplamı uygulanır.
         XXII.Uyarı cezası alan, veya herhangi bir sebep ile üyeliği silinen üyelerin isimleri, sebepleri ile birlikte duyurular bölümünde ilan edilir.
     
      c.Uyarı seviyesinin düşürülmesi ve hakların iadesi
         I.Herhangi bir sebep ile uyarı almış bir üye, 2 ay süre ile 2. bir uyarı almaz ise uyarı seviyesi Bir kademe olacak şekilde uyarı puanı düşürülür.  Zaman aşımını, üyenin kendisi takip etmek zorundadır.


Bu basit kurallara uymayan iletiler sorgusuz silinecektir. 


Konu başlıklarının konulara yapılan yorumların tamamen büyük harf ile yazılması yasaktır

Bu kural klavye caps tuşu arızalı olabilir diyerekten iptal edilmiştir :) 

Fakat karışık (büyük küçük karışık) yorum ve başlıklar silinir  Örnek: ""DevReSi LazıM"" şeklinde başlıklar yorumlar yasaktır


T.C. yasalarını ya da uluslararasi kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çigneyen mesajlar foruma gönderilemez.

Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.

Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu ya da çok miktarlarda istenmeyen mesajlar  göndermek ve materyaller kullanmak yasaktır.

Yorum amacı taşımayan salt propaganda içerikli parti ve siyaset yazıları yasaktır.

Her türlü taciz edici yazı yasaktır.

Forumda mesaj veya başlığın tamamının, büyük harfle, kalın, altı çizili, italik, büyük veya küçük fontta ve renkli yazılması yasaktır!!!

Forum kurallarina uymayan üyeler yöneticiler tarafindan uyarılır, davranışın tekrarında sistemimizden kayıtları silinir.

Üst üste aynı konuya mesaj atmak (flood yapmak) yasaktır. İlave etmek istediğiniz yazıyı son mesajınızı düzenleyerek ekleyin.

Yasal İçeriği Olmayan Paylaşımlar (program vb.) Yasaktır.

Aynı kişinin birden fazla kullanıcı adı ile üye olması yasaktır. Tesbit edildiğinde üyelik onaylanmaz yada silinir.

Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari değiştirme ve silme hakkına sahiptir.

Forum kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı forum yöneticilerince her zaman saklıdır.

14- Foruma üye olan herkes bu şartları kabul etmis sayılır.


Arkadaşlar forum bölümünü sizler için kurdum çeşitli sorunlarda anlık yazışıp çözüm bulabileceğiniz bir bölüm olmasını istedim sağ olsunlar bazı blog yazarlarımız üyelerimiz forumda beni yanlız bırakmadılar yönetim bölümünde yer aldılar.

Fakat kural dışı konular başlıklar aldı başını gidiyor elimden geldiği kadar durumu idare etmeye çalıştım ama düzenleme yapmak çok vakit alıyor malum çalışan kişileriz kısıtlı zaman içinde paylaşım yapıyoruz zaman ayırıyoruz lütfen forumun geleceği için kurallara uyalım herkese iyi çalışmalar

Ve umutların er geç ölür, bir de bakarsın her şey sönük..

Ynt: Kurallar & Öneriler

Yanıt #1

ÖnerilerArkadaşlar forum belli kurallar doğrultusunda ilerliyor  fakat dikkatimi çeken en büyük sorun yardım konuları ve yeni üyeler…. Kişi derdini anlatamıyor net olmuyor konu soru cevap alanına dönüşüyor  bu durum sorunu olan kişiye ve yardımcı olmak isteyen kişilere  zaman kaybettiriyor.

Cevap veren ilgilenen kişilerinde zamanı boşa gidiyor zaten bir süre sonra başlığına göre konulara  bakılmıyor çünkü başlıktan ne oldu belli daha önce benzer bir sürü konuyla ilgilenilmiş artık bıkkınlık geliyor  kimse uğraşmak istemiyor.


Örneğin ;

dewre calşmıyor yardımm

selam. arkdaslar tda2030lu anfi devresi yaptım çalışmıyor  acaba nerede hata yaptım  yardım lütfen

devre şeması  rsim, link vs..


1. Konu başlığı: Hep dile getiriyorum, elimden geldiğince düzenleme yapıyorum ama bitmiyor arkadaşlar konu başlığı derdinizi anlatmanızın ve konunuzun ilgi görmesinin en büyük yardımcısıdır  açıklayıcı ve öz olmalı açıklayıcı derken uzun başlığı kast etmiyorum kısa ve anlaşılır olmalı yardımcı olmak isteyen kişi ilk başlığı görür anlaşılır ve düzgün bir başlık konuya bakma oranını yükseltir

“”dewre calşmıyor yardımm“”  yerine daha uygun bir başlık kullanalım

Örnek: TDA2030 Entegreli Amfi Devresi Yaptım Ses Çıkmıyor ?

şimdi ilk başlığa göre daha çok bilgi veren, açıklayıcı bir başlık oldu en azından gören kişi sorunu ve kullanılan ana malzemeyi gördü tabi ki soruna göre başlık değişir sadece örnek veriyorum  ısınıyor, ses az çıkıyor vs.. soruna göre başlık  şekillenir

Şimdi  başlığı doğru düzgün belirledik diyelim diğerlerinden %50 şansımız daha yüksek :)  ama  konu içeriği de çok önemli öncelikle  Türkçe yazım kurallarına uymak çok önemli tam anlamıyla Türkçe yazım kurallarına uygun yazı hazırlamak  ben dahil bir çok kişi için zor ama en azından daha anlaşılır okunabilir yazmak  lazım

en azından anlamlı cümle kurmak ı, ş, ğ, ö ve ç harflerini doğru kullanmak gerekir, gerçi yıllarca bilgisayar ortamında bu harfleri kullanmamaya mecbur bırakılmışız,  yazılım vb. gibi işler yüzünden bu şekilde alışmışız ama en azından yardım isterken biraz gayret gösterip daha anlaşılır bir yazı yazmalı sonuçta bizim yararımıza olacak…


Sorunun anlatılması ayrı bir konu unutmayın internet ortamındayız konuyu okuyan size yardımcı olmak isteyen kişiler yanınızda değil ne yaptığınızı ekipmanı görmüyorlar bu durumda bolca detay vermeli

Örnek olarak yaptığınız bir devrede sorun var;

Öncelikle devrenin altlı üstlü net çekilmiş resimlerini konuya eklemeli varsa PCB çizimi verilmeli devreyi çalıştırmak için ne tür bir kaynak kullanıldığı verilen voltaj vb. belirtilmeli duruma göre sorunun oluşma anı eksiksiz anlatılmalı  mikro denetleyici tabanlı bir devre ise kodlar verilmeli simülasyon varsa verilmeli.

Detaylar ile karşı tarafın bir çok sorusu giderilmiş olur cevap yazma oranı yükselir çünkü karşısında ki kişi elinden geleni yapmış .

Tabi ki anlattıklarım her sorun için geçerli değil bazı sorunlarda resme gerek kalmaz bazılarında şema gerekmez…

Anlattıklarım daha doğrusu önerilerim diyelim çünkü yazdıklarım sizin işinizi kolaylaştıracak şeyler  zorunlu değil  başlıklar, içerik vb. soruna göre değişir bazen öyle bir sorun  olur ki başlık bulunmaz ya da çok özel bir proje olur fazla detay vermek istenmez ama bu durumda da sorunu çözme şansı azalır bunu da göz önünde bulundurmalı….

Bir  başka konuda  çok basit  şeyler hakkında  sorular sorulması internet üzerinde tek bir arama ile ilgili konu hakkında çözüme ya da dokümana ulaşılabiliyor bunun yerine konu açılıyor genelde konuya da cevap gelmiyor çünkü çok basit ya da defalarca bilgi verilmiş vs. sonra konuya hiç cevap gelmeyince de üye “cevap yok mu, yardım yok mu”  diye çıkışıyor işin kötüsü cevabı bekliyor zaman kaybediyor.

Soru sormak iyidir fakat çok basit şeyler için sıkça soru sorulursa, alışkanlık haline gelirse, uygulama yerine hep soru sorup cevaba göre iş yapılırsa kendiniz gelişiminizin önüne geçersiniz işi geç öğrenirsiniz
Ve umutların er geç ölür, bir de bakarsın her şey sönük..