balastlara otomatik fan bağlamak istiyorum

Başlatan M26, 17 Nisan 2013, 22:00:23

M26

Arkadaşlar merhaba ben akvaryumum için bir aydınlatma devresi yapıyorum. Bir kasa içerisine balastları yerleştirdim. Elektronik balastlarımdan iki tanesi yandı dirençler patlamış değiştirdim ama çalışmadı. Kasayı büyütüp 220v AC fan ekledim . Pano tipi zaman saati var, fanı ona bağladım lambalarda ona bağlı ama manuel olarak ta yanabiliyor.Her lambamın ayrı anahtarı var.  Balastın üzerindeki baskı devrenin şemasını çıkardım areste yeniden çizdim.Baskı devreye ek olarak Lambalardan biri yandığında fanın çalışmasını istiyorum. Yani girişte enerji olduğu anda fanın çalışmasını istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz ?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

M26

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için aslında anlatmak istediğim bu değildi şimdi farkettim ama bu da işimi görürmüş aslında teşekkür ederim. :) devreyi yanlış çizmişim bu durumda lambalar yanmıyorken de fan çalışır durumda olabiliyor ben her lambanın anahtarından sonra ki kısımdan enerji geçtiğinde fanın çalışmasını düşünmüştüm DC akımda olsa üç diyotla iş görülür kısa devre olup tüm lambaların birbirine bağlanmaması için  AC olunca transistör kullanarak felan yapabilirmiyim diye düşünmüştüm aslında.  ::)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın