Zener diyot kullanımı hakkında

Başlatan aucar, 16 Nisan 2013, 13:39:16

aucar

Selam arkadaşlar.

Elimde bir adet powerled sürücü var. 24V ile çalışıyor ve 1400mA çıkış veriyor.
Bu sürücüye 7 adet seri 4 adet paralel olmak koşulu ile toplamda 28 adet 1W powerled bağlıyorum. her lede 3.3V 350mA yük düşüyor. Sorum şu.
Seri bağlı ledlerden birtanesi bozulunca haliyle tüm sıra gidiyor. Bunun önüne geçebilmek adına her power lede paralel zener diyot bağlasam olur mu? yada farklı bir çözüm sunabilecek varmı?
Merakımdan karaköye gittiğimde 3.3V 1W zenerdiyot aldım ve 7 seri ledin tamamına paralel bağladım. Aradan bir ledi kesince aslında istediğim oluyor fakat kısa süreli denemede zener epey ısındı. sizce ne yapmalıyım?
Zener işimi çözecek ise değerleri ne olmalı? yada farklı bir yöntem ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

tc-can

Selamlar  zener diyot  yerine wattlık  direnç kullansanız daha iyi olur. Yaklaşık  220-470 ohm size yetecektir .

Adnancoskun

paralel direnç bağlarsanız gereksiz yere dirençlerin üzerinden de akım akacaktır ve bu da enerji kaybı olur, hatta güç kaynağımıza extradan yük demektir..
 eğer sadece hangi ledin arızalı olduğunu bilmek istiyorsanız normal led\'e 2.2 kohm bağlayıp bunuda power led\'e bağlayın, hangi led bozulursa ona paralel bağlı led yanar, ancak ledler yarıiletken elemanlardır çoğunlukta kısadevre olarak bozulur, dediğiniz arıza led\'in açık devre olması durumu için geçerlidir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın