isiste NAND kapılarıyla yaptığım devre çalışmıyor

Başlatan Ruzgar, 06 Nisan 2013, 12:02:51

Ruzgar

İsiste kendime basit bir RBG devresi hazırlamak istiyordum fakat AND kapılarıyla yapamadım NAND ile denediğimde ise bu sonucu elde ettim.

Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

mustafa010203

İyi Akşamlar Kolay Gelsin

Proteusta(İsiste) kapıların çalışabilmesi için \"7401\" gibi bir entegre kullanamazsınız.
Çünki markasının olmaması yani isiste markasız olan o entegre sadece paket\'i
kullanılmak için yapılmış. Devrenizi çalıştırmak için \"74XX01\" herhangi bir marka kullanın.

örnek

74LS01
74HC01

gibi

Kolay Gelsin

asma

Ben mi yanlış görüyorum yoksa bütün ledlerin anodları ve lojik kapıların çıkışları birbirine mi bağlı?
7401 çıkışları O.C. olduğu için kısadevre olmadan birleştirilebilir.
Ama çıkış ile şase arasında yük çalıştıramazsınız.
Ledler dirençsiz kullanılmamalı kısmını geçersek farklı renklerde ledler paralel bağlanmaz çünkü yalnız düşük gerilimli olan (kırmızı) ışık verir.
Open Collector çıkışlı entegrelerden çıkış ya + besleme ile çıkış arasında kullanılır (lojik 0 da aktif olur) yada + beslemeyle çıkış arasına pull up direnci eklenir. (çıkış bir başka ttl entegreye giriş oluyorsa gerek yoktur)

Yani bu devreyi gerçekten kursan ledler hiç bir zaman yanmaz. (ışık vermez ve de bozulmaz)

Kolay gelsin.

Ruzgar

Ledlerin hepsini birbirine bağlamamın sebebi 3 rengi birden yakıp beyaz elde etmekti ama sonra hatamın farkına vardım devreyi düzenledim 7401 open collector entegre ile isiste kurdum ledler seri olarak bağlı (renkler kendi arlarında seri bağlı) 470 koruma direnci ekledim ama hala yapmış değilim :(

Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

Ruzgar

AND kapılarıyla böyle bir şey elde ettim ama pratikte bir kaç direnç eklemem gerekiyor diye düşünüyorum.

asma

Son iki şemaya göre tekrar yorum yapmak isterim.
İlkinde 7401 kullanmışsın ve ledlerin katotunu şaseye bağlamışsın.
O.C. entegre kullandığın sürece ledleri yakamazsın. 7408 kullansaydın olurdu.
İkinci şemada 7408 var ve o.c. değil. Sıkıntı yok, yükü + veya - ye bağlayıp kullanabilirsin.
Ama 3 ledi parlak yakamazsın. Open Collector çıkışlar daha güçlüdür.

Direnç olayına gelince her led için ayrı direnç gerekir.
Ledler seri bağlı yazmışsın, ben hep paralel görüyorum.
Seri bağlarsan da 5V ta R,G,B yakamazsın. Voltaj az gelir.

Son olarak lojik entegrelerin bu devrede bir fonksyonu yok, yalnız buton kullanarak deneyebilirsin.
Seri , paralel , direnç hesabı bitince de nasıl bir devre gerekiyorsa kullanırsın. Entegre çıkışınada bir dirençle transistöre verirsin. Sonra istersen power led yak.

Kolay gelsin.

mustafa010203

iyi akşamlar

Kusura bakmayın benim proteus liblrary dosyamdan kaynaklanan bir sıkıntıymış düzelttim
ama hakkatende simülasyonda 7400 vb çalışmıyor, 74LS00 çalışıyor :) olacak iş değil.

Kolay gelsin

tomaiester

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın