tek buton ile 2 röle kontrol

Başlatan customizer, 30 Mart 2013, 18:33:30

customizer

arkadaşlar herkese merhabalar
benim sizlerden isteğim tek buton ile 2 röle,1. basışta 1. röle açılıcak,2.basışta ise 1. kapanıp 2. röle açılacak,3 basışta ise kapanacak bir senaryo gerekli.konu ile ilgili yardımlarınızı beklemekteyim.şimdiden herkese teşekkürler

asma

Merhaba
Programlanabilir derleyiciler bölümünde konu açtığın için biraz daha ayrıntı istekte bulunabilirdin.  ;)
Yoksa ben 4017 entegresiyle bu basit döngüyü yaparım.

4017 nin Q0 çıkışı boş bırakılır, Q1 e 1 nolu röleyi sürecek transistör bağlanır, Q2 ye 2. rölenin transistörü bağlanır, Q3 ise resete bağlanır.
Clock puls  için 555 li bir devre uygundur.
Röle voltajına uygun besleme uygulanır, gerekirse entegreler 78XX ile beslenir.
Bir kere butona basınca 1. röle çeker, 2. seferde 2. röle çekerken 1. bırakır, 3. seferinde işlem başa döner.
Bitti.  :D

Kolay gelsin.

afatsum09

mikroişlemciylede kolaylıkla yapabilirsin. mesela 16f84 ile. programlama hakkında bişiler biliyorsan basic veya hex kodunu gönderebilirim.

customizer

afatsum09 kardeş
ilgin için teşekkürler micro işlemciler konusunda çok tecrübem yok ancak hex dosyasını ve bağlantı şemasını gönderirsen yapabilirim.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

customizer

pwm.c ve diğer arkadaşlar
hepinize ayrı ayrı teşekkürler.devreyi yapıp sonucunuda bildiricem.emeğinize sağlık

malikc

selamlar arkadaşlar emeğinize sağlık. customizer  arkadaşım bu devreyi yapınca neticeyi bildireceğinizi yazmışınız . devreyi bende yapmayı düşünüyorum. böyle bir devre arabamda lazım.devreyi yapma imkanınız oldu mu? birde pwm.c arkadaşa sormak istiyorum. yukarıda   ''Clock puls  için 555 li bir devre uygundur'' yazmışsınız bu devreye ilave olarak mı yazdınız?  şemadaki gibi devreyi yapsak bu haliyle çalışır mı? yoksa 555 li devreyi buna ilave mi edeceğiz?

serkan_48

Şema bu haliyle çalışacaktır. Pulsu butonla siz manual veriyorsunuz.

malikc

ndemir

4017 entegresiyle tüm çıkışlardan transistörle röle sürebilir miyiz aynı mantıkla tek butonla ? yoksa sadece 2 röle için mi geçer li?

ndemir

sevmeye başladım ben bu 4017 yi :D aynı mantıkla olucak yine değil mi? yani her butona basıldıgında röle kapanıp bi sonra ki açılacak. biri kapanıp diğeri açılacak. yürüyen ışık mantığı gibi bişey oluyo o zaman...

serkan_48

Evet her butona basıldığında bir önceki röle bırakıp diğeri çekecek.Evet mantık yürüyen ışık mantığı led yanacağına röle çekecek. En sonra reset yaptırılacakki sistem başa dönsün.

Sevilmezmi yılların 4017 si bu :D neler yapıldı bununla neler karaşimşekler.. yürüyen ışıklar .. tabelalar.. :D

ndemir

ben biraz 4017 istifleyeyim o zaman.daha önce ir uzaktan kumanda yapmıştım ama bu kadar işlevinin olabileceği aklıma gelmemişti. teşekkür ederim sağol :)

malikc

selamlar ustalar.4017 entegresinin beslemesine 7805 regülatör ilave edeyim mi? arabada voltaj zannedersem 13,8 gibi bir değer oluyor. 5 voltta daha sağlıklı çalışmaz mı?

Adnancoskun

hiç gerek yok, 4017 datasheet de belirtiliyor 3 volt ile 20 volt arasında her voltajda çalışır, yani 13.8 volt dan bir şey olmaz..... ver ceryanı çalışsın......... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

huncom

Merhaba arkadaşlar, yukarıdaki '' tek buton ile 2 röle kontrol'' devresini isis te çalıştırdım fakat ares e bir türlü transfer edemedim, proteus 8 pro kullanıyorum fakat isis te transfer tuşu yok. Programda bazı dosyalar mı eksik yoksa 4017ROLE.zip dosyası mı eksik.? Cevaplar için şimdiden teşekkürler. . .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın