dbk 750w invertörde fault ışıgı yanıyor

Başlatan stk4221, 30 Mart 2013, 15:52:10

stk4221

arkadaşlar arzalı invertör vardı transistörlerini hep degiştirdim aslını bulamadım muadilini takdım birde 10 ohm direnç yanmış  elimde 10 ohm direnç yoktu takamadım şimdi arza ışıgı yanıyor sıkıntı nerde olabilir

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

parametre

Entegre varsa entegrelerini kontrol edin kondansatorler problem oluşturabilir semayı gormeden bir şey demek zor olur

stk4221

ilk adıgımda volttajı verdim transistörler yandı zaten yanıkmış elimde kaldı mpx6006dt vardı  muadili ırf2023 tü heralde ondan taktım. direnç te yanıktı 10ohm yok tu takmadım. sıkıntı kondansatör lerdeyse gözle anlaşılır entegredeyse  nasıl anlayabilirim?

stk4221

kondansatör degiştirmeden önce fault ışıgı yanıyordu. cıkma, voltajı düşük kon. taktım    şimdi on -off anahtarını açmadan bile direk kısa devre yapıyor 2 tane invertör var aynı arza

stk4221

parametre

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Mart 2013, 16:31:36yardımcı olabilecek  arkadşlar varmı ?
taktıgın parcaların saglam olmasına dikkat et devrenin arkasına bak renk değişimi varsa oraları incele sararma olabilir oradaki parcaları değiştir cıkma parca dan eminsen tak değilsen koyma yanıltır.
yolları incele kısa devre varmı dirençleri kontrol et yakın değer değil dusuk deger koyarsan onlar cihazı kısa devreye goturur
Umarım calısır entegreler nedir
tam gostersen yardımcı olalım ama resimden bir şey anlamadım

stk4221

bende iki adet inverter var biri kısmı olarak çözüldü ama ben 12v 14 Amper veriyorum peki bu güç yeterlimi yoksa amper  azmı  buda sıkıntı olabilir 

Adnancoskun

sevgili kardeşim 10 ohm yoktu takmadım diyorsun... acaba bu 10 ohm nerede? onu takmadan nasıl çalışmasını bekliyorsunuz? hele de gate ucundaysa onsuz nasıl çalışır. bence sen devrede yanık olan tüm malzemeleri yenileri ile değiştir(eksiksiz) temizliğini yap. sonra sonuç hakkında konuşalım... kolay gelsin.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

adanan hocam kondansatörleri degiştirdim  çıkışları degiştirdim  olmadı tamirciye götürdüm içinden çıkmadı
bit pazarından aldım çözerim diye ama. herkez anladıgı işi yapmalı  :-\\

Adnancoskun

sen yakından çekilmiş başka fotolarını da koy, ayrıca arızanın şeklini yani son halini yaz, çıkışta az da olsa gerilim var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

üstat bunlar

stk4221

invertör direk kısa devreye geçiyo transistörün biri acayip bir şekilde ısınıyo onu söktüm kısa devre devam ediyo kondansatörleri yeni degiştirdim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın