zamanlı motor yön kontrol devresi

Başlatan serdarcik, 20 Mart 2013, 06:18:38

serdarcik

merhaba arkadaslar.

elimde 12 volt motor var ve ben bunu yaklasık olarak 2 - 3 saat arayla bir yönden diger yöne cevirmek istiyorum. yaklasık olarak 10 saniye dönüp durması, 2 saat sonra diger yone 10 saniye dönüp durması ve bunu sonsuz tekrarlamasını istedigim cok pahalı olmayan ekonomik bi devreye ihtiyacım var.

acıp kapatmak istedigim bir kapıyı mekanık olarak tamamladım. suan 2 - 3 saatte bir kendim acıyor yada kapatıyorum. bu sekilde biraz zahmetli oluyor :) bunu nasıl otomatik hale getirebilirim.

yardılarınız icin şimdiden tesekkurler.

stk4221

aklıma yarı eletronik basit bir şey geldi  biz bu dedigini fabriklarda sirenlerde kullanıyoz bir zaman saati bir yıldız üçgen rolesi. zaman saatini 2 saattebir enerji verebilecek şekilde kurulur  çıkışına yıldız üçgen rolesi baglanır 3 sn ile 15 sn arasıydı heralde işin görür belki

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serdarcik

cevabın için sagol. ama zaman saati işimi görmüyor. cünkü motorun ters dönmesi gerekli. bu yıldız ücgen röle ne işe yarayacak onu anlayamadım.
bu sistemi elektronige ihtiyac olmadan rolelerle mekanik olarak yapabilirmiyiz?
tesekkürler.

stk4221

şimdi sen zaman saatini 2 saat arayla kurdun vakti gelince  kontaklar 15dk kapanacak biz bu kapanacak kontagın ucuna yıldızüçgen role  baglıyoruz neden ? çünki 15 dk boyunca aralıksız çıkış veren bir kontak işimizi görmez sınırlamak için yıldız üçgen role kullanmalıyız 2 ile 10 sn arası

şimdi tam olarak sen ne istiyorsun onu yazarsan bir şeyler çıkartırız ortaya  umarım   

kolay gelsin

serdarcik

saniyelik zaman ayarlamaya gerek yok. zaten kapı acılıp sona gelince müşür(swiç) motoru durduruyor. daha sonra geri acmak icin ne yapmalıyım. motor baglantılarını tam ters cevirip calıştırmam gerekli. bu arada timer 220 ile calısıyorsa benim adaptörden önce timer baglamam gerekli. burada + (artı) ucu - (eksi)ye - yi +ya cevirecek bi devreye ihtiyacım var. :( kafam bi türlü basmadı:(

stk4221

şimdi kardeşim  istersen bir kontaktör gurubu kuralım anlaşılan kapılarda hakimiyet swıcı var. buna uygun  kumanda sistemi kuralım  şimdi kapıyı sen manuel açmak istiyosun ama kapanırken  otomatik olucak yanlış anlamadım heralde

serdarcik

hayır ben bu kapıyı hic görmeyecem ben bu kapıyı ayarlayacam kendisi 2 yada 3 saat arayla acılıp kapanacak. yapmak istedigim sadece bu

pwm.c

istediğiniz devreyi hangi malzemeler ile yapabilirsiniz? önce onu bilmem gerekiyor.
zamanlayıcı ve lojik entegreler ile yapılırsa süre ayarını tutturmak biraz zor olur ve çok sayıda entegre ile fazladan malzemeler kullanmak zorunda kalacağız. o nedenle artık bu tür devreler yerine mikrokontrollü tasarımlar yapıyoruz. bu sayede tek bir entegre ile bütün bu işleri gerçekleştirebiliriz.
PIC adındaki entegreleri biliyorsanız ve kullanma imkanınız varsa işimiz kolaylaşır. buna uygun bir yazılım yazıp size gönderirsem entegre içine yükleme yapabilirmisiniz? bu malzeme pahalı değil ama programlayıcısı biraz pahalı gelebilir. tanıdığınız biri bunu yaparsa gerisi kolay.
Bu arada, motorlu otomatik kapıların başında ve sonunda konum anahtarları bulunması gerekir. kapı açık yada kapalı iken bunun bilgisini almalıyız. siz neden 10sn süre istiyorsunuz. kapı açılana yada kapanana kadar çalışıp, anahtara temas edince durması lazım. 10sn zamanlama ile sıkıntılı olabilir. örneğin, kapı açık olduğu sırada elektrikler kesilip geldiğinde bizim zamanlayıcı kapıyı tekrar açmak isterse ne olacak? konum anahtarları işte bu sıkıntıyı önler.
eğer böyle bir düzenek var ise fazladan 10sn süre ayarlamaya gerek kalmaz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

stk4221

üstat ben elektrikçiyim arkadaşın sıkıntısını elektriksel açıdan çözerim gibi geldi bana tabi elektronik olsa çok daha güzel olur . ama ben pek fazla anlamıyorum elektronikten kısmetse kontaktörle çözeriz heralde

stk4221

kardeş geç oldu ama oldu ellam.  kumanda devresini kontaktör ile kurdum  zaman sati ve rolesi kullandım devre karışık gibi gelebilir ama bizzat denedim baya da ugraştım ben üzerime düşeni yaptım  eyer kafana yatarsa açıklamalı olarak anlatırım yoksa ugraşmıyim yazmakla   

kendine iyi bak  ;)

serdarcik

Alıntı yapılan: pwm.c - 24 Mart 2013, 15:02:08istediğiniz devreyi hangi malzemeler ile yapabilirsiniz? önce onu bilmem gerekiyor.
zamanlayıcı ve lojik entegreler ile yapılırsa süre ayarını tutturmak biraz zor olur ve çok sayıda entegre ile fazladan malzemeler kullanmak zorunda kalacağız. o nedenle artık bu tür devreler yerine mikrokontrollü tasarımlar yapıyoruz. bu sayede tek bir entegre ile bütün bu işleri gerçekleştirebiliriz.
PIC adındaki entegreleri biliyorsanız ve kullanma imkanınız varsa işimiz kolaylaşır. buna uygun bir yazılım yazıp size gönderirsem entegre içine yükleme yapabilirmisiniz? bu malzeme pahalı değil ama programlayıcısı biraz pahalı gelebilir. tanıdığınız biri bunu yaparsa gerisi kolay.
Bu arada, motorlu otomatik kapıların başında ve sonunda konum anahtarları bulunması gerekir. kapı açık yada kapalı iken bunun bilgisini almalıyız. siz neden 10sn süre istiyorsunuz. kapı açılana yada kapanana kadar çalışıp, anahtara temas edince durması lazım. 10sn zamanlama ile sıkıntılı olabilir. örneğin, kapı açık olduğu sırada elektrikler kesilip geldiğinde bizim zamanlayıcı kapıyı tekrar açmak isterse ne olacak? konum anahtarları işte bu sıkıntıyı önler.
eğer böyle bir düzenek var ise fazladan 10sn süre ayarlamaya gerek kalmaz.
öncelikle cevabın için tesekkur ediyorum.
daha önce PIC destekli projeler yaptım calıstı. o konuda deneyimim var. ben bu işi pic lerle yapmayı planlamıştım ama  stk4221 arkadasın aklıma röleleri sokması :D sayesinde, kendi kendime bu işi 2 adet zaman rölesiyle yaptım.
birde 10 saniye diye kesin bi zaman yoktu, yaklasık 5 saniye yeterliydi. kapıda konum anahtarı var. 5 saniyede kapı kapanıyor, konum anahtarı motoru durduruyor, 5 saniye sonra konum anahtarı devrede cıksın diye 10 saniye demiştim. bu süre 2 saate kadar uzayabilirdi aslında. ama devreyi fala beslememek için böyle dusunmuştüm. bilmem anlatabildimmi
sonuc olarak problemim cözüldü tesekkürler.

serdarcik

Alıntı yapılan: stk4221 - 25 Mart 2013, 01:42:34kardeş geç oldu ama oldu ellam.  kumanda devresini kontaktör ile kurdum  zaman sati ve rolesi kullandım devre karışık gibi gelebilir ama bizzat denedim baya da ugraştım ben üzerime düşeni yaptım  eyer kafana yatarsa açıklamalı olarak anlatırım yoksa ugraşmıyim yazmakla   

kendine iyi bak  ;)

dostum cok saol.
suan problemi cözdüm, kapıda biraz degişiklik yaptım motorun yön degiştirmesine gerek kalmadı. daha sonra 2 adet zaman rölesiyle iş bitti. 1. zaman rölesi kapıyı acıyor, kapı tam acılınca konum anahtarı motoru durduruyor. 2. zaman rölesi kapıyı kapatıyor, kapı kapanınca konum anahtarı motoru durduruyor. zaman röleleri 4 saate ayarlı, yani her röle 4 saatte bir görevini yapıyor.
motor üzerine bi tane kasnak yerlestirdim, kasnagın üzerinde bulunan kol motor calışınca ileri geri calışıp kapıyı kapatıp acıyor. yani bir sıvı yakıtlı motorun silindiri içinde hareket eden pistonu gibi.
yinede yardımın için tesekkurler. sen olmasaydın rölelerle yapabilecegim aklıma gelmeyecekti.

stk4221

önemli olan senin işinin çözülmesiydi  :D  çözüldüyse sıkıntı yok ;)

serdarcik

suan aklımda buyuk bi proje var bi netleşsin, o zaman tekrar yardım gerekecek. :)

stk4221

ne demek  bildigim kadarıyla yardım ederim.  hoş ne biliyosam artık  ;)

pwm.c

Alıntı yapılan: serdarcik - 25 Mart 2013, 04:18:41sonuc olarak problemim cözüldü tesekkürler.
peki... engel sensörü bağladın mı?
kapı kapanırken arada bir cisim varsa ne olacak?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

serdarcik

kapı kapandı konum anahtarı kapı üzerinde, araya sıkışan bi sey olursa herhalde bu anahtara carpar. zaten bi sey sıkısması zor. bu kapı okadar buyuk degil sadece havalandırma kapısı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın