3 watt power led sürücü lazım !

Başlatan WILD_TURK, 15 Mart 2013, 10:29:01

WILD_TURK

Arkadaşalar 70 adet 3w power led var elimde
bunları 12 volt la besleyebileceğim bir devre varmı

SAYGILAR...

WILD_TURK

3 adet yakan bi şema buldum bunu 35 tane 3 wattlık power led yakabilecek şekilde derleyebirlimiyiz

yada burdaki devreyi
https://320volt.com/3w-led-surucu-devreleri-uc3842-uc3845/

t.t

3erli seri grupları paralel bağla  20 amperlik bi kaynakla hepsi akım sınırlamalı olmuş olur veya kaynağın çıkışına transistörlü akım sınırlama yapabilirsin regüle için lm317 entegresini 9 ila 12 volt arası ayarlı yapıp transistörlerle akım kazancı sağladıktan sonra gerilimi 9.9 v a sabitleyip gönül rahatlığı ile kullanabilirsin aynı şekilde ben 33 tane power led sürdüm 1 seneden fazla kullanmaktayım hiç ısınma sorunuda yok

WILD_TURK

Alıntı yapılan: t.t - 21 Mart 2013, 17:50:373erli seri grupları paralel bağla  20 amperlik bi kaynakla hepsi akım sınırlamalı olmuş olur veya kaynağın çıkışına transistörlü akım sınırlama yapabilirsin regüle için lm317 entegresini 9 ila 12 volt arası ayarlı yapıp transistörlerle akım kazancı sağladıktan sonra gerilimi 9.9 v a sabitleyip gönül rahatlığı ile kullanabilirsin aynı şekilde ben 33 tane power led sürdüm 1 seneden fazla kullanmaktayım hiç ısınma sorunuda yok

zaten 3erli seriden grup olarak bağlıcam aracımda kullancam da bu devrede ne gibi değişiklik yapmam gerekiyor __???

pwm.c

3W ledi sürmek ve kullanmak öyle sandığın gibi kolay değil.

eğer başka sürücü devreleri arıyorsan sana LM2576 ile yapılmış 2 tane örnek vereyim:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

t.t

69 adet power led 3 erli seri bağlanırsa 23 adet paralel dizi çıkar 3w oldukları için herdizi 3.3Vx3 9.9V  900mA
akım çekecek 900mAx23 dizi 20,7 amper akım 9.9v gerilim gerekli kurman gereken devre 10V 12V arası ayarlanabilir regülatör devresi lm317 entegresi ile yapabilirsin ancak lm317 den max 1-1.5 amper akım alabilirsin akım kazancı sağlamak için 20 amperde yaklaşık 3er grup darlington bağlantılı transistörleri 5 adet paralel bağlı transistörleri tetikletebilirsin darlington bağlı olan transistörlerin gücü düşük olabilir ama darlngtonun çıkışındaki transistörlere 4 er adet 2n3773g tavsiye ederim( benim yaptığım devrede 33 adet power led 1w lık olduğu için 2 darlington transistörle akımı ayarladım) ama senin ledlerin 3 watt ve adedi yüksek olduğu için bu transistörler şart bu şekilde transistörleri bağladığın zaman akım kazancıda sağlanmış olacaktır ledleri transistör çıkışına bağlayıp voltmetreden 9.9 volt u lm317 deki pot ile ayarlayıp sabitlemelisin
zaten transistörlerdeki gerilim düşümleri ile 9.9 hatta bu oranın 9.6v a kadr düşeceğini sanıyorum akımda tam 20 amper olmayacaktır daha düşük olacak bunun nedeni transistörlerin iyi polarlanmamasıdır ölçü aletiylede her ihtimale karşı ölç transistörlerde yüsek ısınma oluşacaktır soğutucu bağlamalısın

WILD_TURK

Alıntı yapılan: t.t - 22 Mart 2013, 00:23:4669 adet power led 3 erli seri bağlanırsa 23 adet paralel dizi çıkar 3w oldukları için herdizi 3.3Vx3 9.9V  900mA
akım çekecek 900mAx23 dizi 20,7 amper akım 9.9v gerilim gerekli kurman gereken devre 10V 12V arası ayarlanabilir regülatör devresi lm317 entegresi ile yapabilirsin ancak lm317 den max 1-1.5 amper akım alabilirsin akım kazancı sağlamak için 20 amperde yaklaşık 3er grup darlington bağlantılı transistörleri 5 adet paralel bağlı transistörleri tetikletebilirsin darlington bağlı olan transistörlerin gücü düşük olabilir ama darlngtonun çıkışındaki transistörlere 4 er adet 2n3773g tavsiye ederim( benim yaptığım devrede 33 adet power led 1w lık olduğu için 2 darlington transistörle akımı ayarladım) ama senin ledlerin 3 watt ve adedi yüksek olduğu için bu transistörler şart bu şekilde transistörleri bağladığın zaman akım kazancıda sağlanmış olacaktır ledleri transistör çıkışına bağlayıp voltmetreden 9.9 volt u lm317 deki pot ile ayarlayıp sabitlemelisin
zaten transistörlerdeki gerilim düşümleri ile 9.9 hatta bu oranın 9.6v a kadr düşeceğini sanıyorum akımda tam 20 amper olmayacaktır daha düşük olacak bunun nedeni transistörlerin iyi polarlanmamasıdır ölçü aletiylede her ihtimale karşı ölç transistörlerde yüsek ısınma oluşacaktır soğutucu bağlamalısın

hocam devreyi çizmemde yardım edermisin ben 2 devre yapıp ikiye bölüp 35 er adet çalıştırmayı düşünüyorum.

t.t

35 35 biraz zor olur 33 33 veya 36 33 olur bu devrede transistörleri nekadar arttırırsan okadar iyi ama şunu söyliyim power ledlerden tam verimi alamazsız verimi yüksek olsun diyorsan her 3 tanede en yukardakiii devreden yapacaksın bu işini görür ama 12 v ta önereceğim başka bi devre yok veya 12v dc 220ac 300watt invertör alıp 220v ac led driver alacaksın 70 dolar civarı fiyatı 70 ile 100 led sürebilirsin sitede bak istersen invertör devreleri çok 220v ac yi köprü ile doğrultup 311 volt tepe değerinde bi gerilim alırsın bunuda 100mf bi kapasite bağlarsan 90 adet power led sürebilirsin ancakdevreye artı olarak akım sınırlama yapmalısın bunuda 1 mosfet 1 transistör pwm pals cihazıyla halledebilirsin kısacası size en mantıklı devre benim çizdiğim

devredeki 1 led 3erli seri bağlı o 3erli serilerden kurulmuş 11 tane paralel bağlı led i temsil ediyor

WILD_TURK

o zaman ben 11 volt 7,7 amper akım sabitleyici devremi yapmam lazım
3 watt led 3,6 volt 700mA 3erli seri yapıp toplam 33 led yakcam o zaman çıkış gücü 10,8v çekeceği akım 7.7 A mı olcak yanlışmıyım ?

WILD_TURK

Bu devreyi araç aküsüne göre ayarlayabilirmiyiz (75amper)

bide burda var ama http://www.edevreler.com/7812-serisi-entegre-ile-yapilan-12volt-5-amperlik-sabit-guc-kaynagi.html

t.t

gönderdim ya sana devreyi potansiyometreyi çevir gerilim artsın

WILD_TURK

Alıntı yapılan: t.t - 27 Mart 2013, 11:35:45gönderdim ya sana devreyi potansiyometreyi çevir gerilim artsın

gerilim mi ? bize akım lazım değilmi ? ve 3 tane BD 3erli seri 11 paralel ledi sürermi ?

bu devrede direnci 1 ohm a düşürdüm maksimum 9 volt 2.3 a çıkıyor nasıl 11 volt 10a çıkış alabilirim

t.t

verdiğim devrede direnç düşürerek gerilimi arttıramazsın direnç adj ayar kısmından şaseye bağlanmıştır entegre şaseden nekadar az yararlanırsa okadar gerilim artar onun için 2k pot var devreyi araçta çalıştıracağın için akü şarj voltajı 14.4 volt olacak bulduğun devrenin benim sana verdiğim devrenin farkı ayarsızı ve transistörler pnp gerilim 12v tta sabittir sana önceden yazdığm gibi transistörleri nekadar arttırırsan okadar akım alırsın akımı fazlada arttırırsan ledler ısınır sonrada yanar akım sınırlama okadar kolay değildir sen verdiğim devrenin darlington transistörlerini arttır akım sınırlamayı pwm üreten bir mikrodenetleyinin çıkışını mosfet veya transistörün beyzine verirsen akım sınırlayabilirsin mikrodenetleyicideki pwm i dışarıdan bir pot ile arttır veya düşür amper metre ile ölç akım 700ma dolaylarına geldiğinde potu sabitle veya direk mikrodenetleyicilii hazır dimmer al 555 de olur benden bu konu hakkında bukadar ledleri bu yöntemle hçbirzaman tam verimde kullanamazsın kullanman için( 3 seride bir devre kurman lazım)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın