IR alarm devresinde kondansatör hakkında

Başlatan AphaniusMento, 09 Mart 2013, 11:30:17

AphaniusMento

Arkadaşlar meraha !

Aşağıda link\'ini verdiğim şemada (receiver) alıcıda kullanılan 0.047 uF kondansatör hakkında ustalarımdan yardım rica ediyorum. Sözü geçen kondansatör şemada kutupluymuş gibi çizilmiş. Belki de acemi olduğum için ben öyle yorumluyorum. Parça satıcıları bu değerlerde elektrolitik kutuplu olmaz demekteler. 0.047uF kutupsuz olan kondansatör ile de devreyi çalıştırımadım.
http://www.circuitstoday.com/infrared-motion-detector-circuit

Şimdiden teşekkür ederim...
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

evet kutuplu değil kardeşim,
bu devre standart 555 uygulaması karedalga osilatör.
çizerken öyle çizmişler, sen oraya 4.7nF takacaksın, yanındaki de 10nF
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AphaniusMento

Hocam, receiver da kullanılan 555 değil. LM1458. Sözünü ettiğiniz 4,7 nF ve 10nF condansatörleri kullandım ancak tık yok. Buna benzer başka bir devrede de başarısız oldum. Vericilerde hiç bir sorun yaşamıyorum. Her kurduğum IR verici çalışıyor. Ancak alıcılarda sorun yaşıyorum.

Bununla yaklaşık bir aydan fazla bir süredir uğraşıyorum. Buı ve benzeri devreleri 10 kezden fazla tekrar, tekrar kurdum. Nerede hata var, ne yazık ki bulamadım.
Bu devreyi kuran arkadaşlarımız yok mu?

Bu akşam makro çekimini yapıp, ertesi gün eklemeye çalışacağım. Makro çekim üzerinden yorum yapmanız ya da yaptığım hatayı bulmanız sanırım daha kolay olur.

Adnancoskun

Demek ki ben yazının yukarı kısmını dikkatli okumamışım, öylede olsa oradaki kondansatörde 4.7 nF..
vericinin çalışıp çalışmadığını kamera ile kontrol ettiniz mi?
siz opampın girişinde foto transistörün emiterinde gerilim görebiliyormusunuz?
birde foto transistörünüzün önünde gün ışığı filtresi var mı?

bu devrede bu kadar tefarruata bile gerek yok , tek LDR bir pot bir transistör bile işinizi görür, bu devrenin çalışmaması için bir sebep de yok, o kondansatör okadar da önemli değil,

AphaniusMento

Her vericiyi kamera ile kontrol ediyorum, kurduğum tüm vericiler çalışıyor. Sorun alıcı kısmında.
Evet hocam 7 nolu pinde (output B) 2 ila 11 V kadar değişken voltaj görülüyor. Fakat buzzer tepkisiz. Buzzer da test ettim ve sağlam çıkıyor.
Hocam sizin için oyuncak olabilir, ancak benim gibi acemi için pek de öyle olmuyor. Biryerlerde basit bir hata yapıyorum ama nerede. Azimliyim :)

Adnancoskun

opampın 7 nolu ucunda 2 ile 11 volt arası değişken bir gerilim var ddemişsin, bu değişim nezaman oluyor, yani vericiyi çalıştırınca mı?
ayrıca buzzeri nereye bağladın? yani hangi iki nokta arasına bağladın?
son bir soru daha sen bunu sadece kumanda vs test etmek için mi kullanacaksın?

AphaniusMento

Hocam merhaba!

- Değişim L14F\' in karanlık ve aydınlık konumunda olşuyor. Eleman masa lambası. Verici IR\' ı hizaladığımda ve kapattığımda da oluşuyor.

- Buzzer\'ın + ucu pin 7 ye, eksi ucu board üzerinde grounda bağlı.

- Devreyi kurabilirsem birden fazla yapıp, araziye bir kaç farlı noktadan giriş yapan domuzlar için kullanacağım.

Devrenin makrosu aşağıdaki gibi. Yine de detaylar pek seçilmiyor.

Kelam\' a dökecek olursam;
*100 k pot' a 1, 50 k pot' a 2 dersek.

- Pot 2 pin 3> ground, pin 2>1458 pin 5 e,
- Pot 2'nin pin 1> 4,7nF ve 22k ile birlikte1458'in pin 3'e ve pin 6'ya.
- 4,7nF, 22k diğer bacakları ve 1N4148 katot'u 1458'in pin 1'ine / anot> 1458 pin 6.
- 14584' in pin 4'ü > ground
- Pot 1 pin 3> 1458 pin 2, 1ve2 pinleri 1458 pin 1'e
- 10nF ve 10μH> 1458 pin 1 ve 2 ye.
- L14F' in C pini 2,2k ile birlikte +V / L14F'in E pini > 1458 pin 1
- 1458 pin 8 V+ buzzer\'ın altında kalıyor / Buzzer (+) > 1458 pin 7 / Buzzer (- )ground

Umarım eksik aktarmamışımdır. Dün akşam tekrar kurdum, sonuç değişmedi. Kısaca yine beceremedim.

Bu da vericinin çalıştığı durum.

Adnancoskun

öncelikle normal ışıktan etkilenmesini istemiyorsan, Foto transistörün önüne IR filtre kullanmalısın. koyu renkli mikadan yapabilirsin.
buzeri doğrudan opampın önüne bağlama, opampın çıkışına 100 ohm direnç koy, ve bu çıkışla NPN bir transistörü sür.buzzeri transistörün kollektörü ile + arasına bağla , işlem tamamdır..

AphaniusMento

Dediğiniz yöntemle deneyeceğim. Yine olmadı, başka bir devre şeması bulmaya çalışacağım.
Sonucu yarın iletirim.
İlginize teşekkür ediyorum hocam.

Adnancoskun

başka devre derken çok basit transistörlü devre çizeyim istersen...

AphaniusMento

Yok nafile hocam çalıştıramadım gitti.

Zahmet olmayacak ise önerinizi seve, seve kabul ederim.
Alıcının 5 ila 10 mt. arasında ir\' ı algılamasına (long range) ihtiyacım var. Diğer önemli bir konu ise reset atana kadar sinyalin devam etmesi.

Lazer + LDR ile çalışan devrelerde verim alamadım. Lazerin anlık kesintiye uğrması halinde buzzer dan alınan sinyal saniyelik olmakta. Kondansatör değerlerini yükseltsem de sinyal süresini uzatamadım.

Adnancoskun

sevgili kardeşim. eğer laser ve LDR ile yaptığın devrede çıkışa tristör kullansan sen gidip reset edesiye kadar o buzzer çalışır, eğer tristör değilde role kullanırsan rolenin kendi kontağı ile kendisini kilitleyebilirsin (role mühürleme denir)
algılama mesafesi ile alakalı ikişey var
1- IR vericisinin gücü
2- ır alıcısının kazancı, ancak ır algılayıcının önüne mercek koyarak da mesafe artırılabilir...

AphaniusMento

Hocam sizin çizeceğiniz transistörlü devreyi tercih ederim. Çünkü Ir\' ın lazer gibi faredilebilme olasılığı hiç yok.
Ir devre 12V dc altında çalışıyor.
Alıcının kazancı nedir ve hakkında hiç bir bilgiye sahip değilim. Sözünü ettiğim gibi çaylakım. Oğlumu elektroniğe heveslendirip, düşündürmeye ve pratik zekasını geliştirmeye yardımcı olacak bir hobiye kanalize etmek isterken kendim bulaşmış durumdayım. Oğlumda henüz tık yok. :) Ama umut vaad ediyor.

Adnancoskun

o zaman çıkışına role koyup mühürleme yöntemi mi seçeyim veya tristörlü mü çizeyim?

AphaniusMento

AphaniusMento

Arkadaşlar bu devreyi kuran ya da nerede sorun olduğu konusunda yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Adnancoskun

ben sana şema çizecektim değil mi, inan unuttum, hakkını helal et, akşama kadar çizer gönderirim. mail adresini yazabilirmisin?

AphaniusMento

Merhabalar !

Aşağıdaki IR devrede saniyelik ışın kesilmelerinde röle çekili kalmıyor. Anlık çekip, bırakıyor. Röleyi devreyi kapatıncaya kadar çekili kalmasını kondansatör değerini ve voltajını artırarak mı yamalıyım? Öyle ise hangi kondansatör olduğunu iletmenizi rica ediyorum.

Adnancoskun

bu devre şuan nasıl çalışıyor? sen ır ışık gönderince çekip, ır kesilince mi bırakıyor?
yada tam olarak ne yapmasını istiyorsun?
eğer sen bir komutla açmak, sonraki komutla kapatmak istiyorsan bu devre senin işini görmez.

AphaniusMento

Adnan bey, Ir kesilince röle çekiyor. Hızla hareket eden cisme karşı çok kısa süreliğine röle çekili kalıyor. Anında tekrar bırakıyor. Işın anlık kesilse dahi rölenin çekili kallmasını istiyorum. Ta ki akımı kesinceye kadar.

Adnancoskun

şimdi anladğımı anlatayım, yanlış bir nokta varsa düzeltelim.
sizin devreniz IR aldığı sürece role çekili DEĞİL... herhangi bir sebeple IR kesilince role çekiyor... sonra ışık kesintisi geçince yeniden bırakıyor.
sen;
 IR kesinti bittikten sonrada çekili kalmasını istiyorsun......
doğrumudur?

ayrıca rolenin çıkışına ne bağlayıp çalıştırıyorsunuz?

AphaniusMento

Doğrudur. Röle çıkışına bir kaç V ile çalışan uyarı sinyali, duruma göre 220 ile çalışan herhangi bir aydınlatma elemanı da bağlayabilirim.

Adnancoskun

çift kontak role kullanıp, kontağın teki ile mühürleme yapılacak...

AphaniusMento

Montajlı satın aldığım

Adnan hocam, kendi hazırladığım, revize edilen devre.

Verici kısmı satın aldığımın bire bir aynısı olmasına rağmen çalışmadı.
Alıcı kısımda led sürekli yanar vaziyette ve röle sürekli çekili durumda. Başka bir vericiye ise cevap vermiyor.
Kırmızı ile vurguladığım yolu kestiğim koşulda alıcı cevap veriyor. Ancak röle kısa süreli ışın kesilmelerinde kısa süreliğine çekip, bırakıyor. Yani uyarı bazzer'ı saniyelik ses veriyor.

Adnancoskun

hocam;
sen
1- kırmızı yolu kesince led sönüyor mu?
2- yol kesildiğinde IR geldiği sürece led sönük ve role pasif, yani çekili değil mi?
3-IR kesili olduğu sürece led yanık kalıyor mu?

Eğer yukarıda söylediklerim doğru ise biz rolenin NC ucunu yanlış bağlamışız demektir....

AphaniusMento

Adnan hocam, Devreyi yarın yanımda getireyim ve soruları öyle yanıtlayayım. Evde bilgisayar ve net mevcut değil.

Adnancoskun

Ruzgar

Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

mehmet254

Adnan hocam yanlış anlaşılmaz ise bu tip hazır kitlerde role çekili kalmayınca,biz röle giriş uclarına 1n1401 bağlıyorduk,çalışıyordu çoğu röleli devreyi bu şekil çalıştırdım.devrede parelel  diyot var fakat bence denensin diye düşünüyorum.

Ruzgar

Eğer 1n4001 de olmazsa 1n4148 deneyin daha önce picli bir devrede başıma geldi 1n4001 ile tam çekmiyordu 1n4148 kullanınca düzeldi.
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Mayıs 2014, 15:23:41hocam;
sen
1- kırmızı yolu kesince led sönüyor mu?    *** Hayır.
2- yol kesildiğinde IR geldiği sürece led sönük ve role pasif, yani çekili değil mi?   *** Hayır, ir geldiği sürece led yanıyor ve röle çekili konumda.
3-IR kesili olduğu sürece led yanık kalıyor mu?   *** Hayır, ir kesildiğinde led sönüyor, röle bırakıyor (pasif) konumda

Eğer yukarıda söylediklerim doğru ise biz rolenin NC ucunu yanlış bağlamışız demektir....

Yapmaya çalıştığım ir ın anlık kesilmesine rölenin daha uzun süre çekili kalıp, hatta off-on yapıncaya kadara çekili kalıp, sinyal kaynağını çalıştırması.
Adnan hocam, olmadı devreyi size kargolayacağım :)
[mergedate]1399960551[/mergedate]
Alıntı yapılan: Ruzgar - 12 Mayıs 2014, 21:20:59Kullanılan buzzer osilatorlü mü ?

Rüzgar, buzzerın nasıl olduğu önemli değil. Burada istek, ir saniyelik kesime uğrasa bile rölenin çekili kalması, en azından 15-20 saniye çekili kalması.

Alıntı yapılan: Ruzgar - 13 Mayıs 2014, 01:58:16Eğer 1n4001 de olmazsa 1n4148 deneyin daha önce picli bir devrede başıma geldi 1n4001 ile tam çekmiyordu 1n4148 kullanınca düzeldi.

Rüzgar 4148 önerin için teşekkür ederim.
[mergedate]1399960919[/mergedate]
Alıntı yapılan: mehmet254 - 12 Mayıs 2014, 23:42:35Adnan hocam yanlış anlaşılmaz ise bu tip hazır kitlerde role çekili kalmayınca,biz röle giriş uclarına 1n1401 bağlıyorduk,çalışıyordu çoğu röleli devreyi bu şekil çalıştırdım.devrede parelel  diyot var fakat bence denensin diye düşünüyorum.

Röle girişindeki 4148 çıkarıp, 1401 mi bağlamalıyım? İstenilen: Ir anlık kesilse bile röle daha uzun süre enerjilenmeli ve en az 15-20 saniye çekili kalmalı.

Bu konu ile ilgili aynı devreyi 5-6 kez yeni malzemelerle tekrar, tekrar kurdum. Hatta farklı bulduğum şemalar da dahil 20 civarı devre kurdum. Hiçbirini çalıştıramadım. Son olarak hazırını satın alıp onu kopyalayıp, revize etme yolunu denedim.

Adnancoskun

@mehmet254 ; neden yanlış anlayalım :... :) Yalnız,
bu devrede rolenin çekili kalmamasının sebebi IR ışığın devamlılığıdır, ışık kesilince role çekiyor, ışık gelince yeniden bırakıyor.
bu sebeple roleye paralel bağlı diyodun bırakmayla alakası yoktur diye düşünüyorum,
Role veya bobine paralel bağlanan diyotlar , role bobininde oluşan zıt EMK dan devrenin zarar görmemesi içindir... o diyodu sökseniz bile çalışır.

@aphaniusmento,

hocam sizin devre şu anda IR ışığı aldığı sürece role enerjileniyor ve çekili,,, ışık kesilince role bırakıyor doğru mu anladım?

ve siz ışık kesildiğinde role çeksin, ışık olduğu süre çekmesin mi istiyorsunuz?
ve ayrıca ışık anlık kesilse bile role çekili kalsın.... doğrumudur?

AphaniusMento

Her 3 sorunuz da doğrudur Adnan hocam.

Herhangi bir engeli ışının önünden hızla geçirdiğimde röle anlık hareket ediyor. Tercihim rölenin daha uzun süreli enerjilenmesi, dolayısıyla daha uzun süreli uyarı sinyali. Saliselik değil de, ne bileyim 5-10 saniye gibi. Nedense çok anlarmışım gibi, bunun yüksek değerlere sahip kondansatörle olacakmış gibi bir hissiyatım var :)

Adnan hocam, örneğin piyasada kablosuz (alıcı-verici) olarak satılan kapı zilleri var. Bu devrede verici, alıcıyı anlık tetiklese bile, zilin melodisi bitinceye kadar çalması. Sanırım bunu sürekli pille yüklenen kondansatör yapıyor. Yine de hiç bir bilgimin olmadığını belirtmeliyim.

Şimdiye kadar bu devreye inanılmaz çok malzeme harcamış olsam da birşeyler öğrenmek keyifli.
Bu nedenle deneme yanılma yoluyla yapıp, bu devreyi heba etmek istemiyorum. Velev ki bunu istediğim gibi revize ettik, duracak mıyım? :)
Farklı bir şema bulduğumda onu da yapacağım. Sanırım program yazılıp, yüklenen devrelere seksen' imde geleceğim.
Ne yapalım biraz geç başladık.

seron

röleye paralel bağlanan diyot, röle akımı kesilince bobin uçlarında oluşan yüksek emk nın diğer elemanlara zarar vermemesi içindir. tabi devreye bağlı bir kondansatörü de şarj edeceğinden basit mantık hataları olması muhtemeldir. eğer devrede diyot yok ise mutlaka bağlanmalıdır.

Adnancoskun

ışığın önüne engel gelince led sönüp role bırakıyor. sen de bunun böyle kalmasını istiyorsun değil mi?

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 13 Mayıs 2014, 15:18:54ışığın önüne engel gelince led sönüp role bırakıyor. sen de bunun böyle kalmasını istiyorsun değil mi?

Aç, kapa yapıncaya kadar öyle kalması iyi olur. Bu teoride ve pratikte mümkün değilse en azından 5-10 saniye sinyal alabilmek.

Adnancoskun

peki ben sana birşey söyleyeyim....
senin için  bunu herhangi bir ır verici ve IR alıcıyla yapsam uygunmudur? bir de IR nin mesafesi ne kadar olacak?

AphaniusMento

Hocam hedef belli. Alcı, vericinin ayşe, fatma olması önemli değil.
Mesafe ne kadar uzun olursa o kadar iyi. Mevcut olan en az 7 mt. ışın gönderiyor ve alıcı da algılıyor.

Adnancoskun

o vakit sen onun şema ve PCB sini pdf veya ares olarak bana gönder, ben onu hafta sonu yapıp sana uygun hale getirip göndereyim.

AphaniusMento

Bazı aksaklıklar nedeniyle ara verdiğim devrede varılan nokta.

Devreye daha güçlü bir görsel uyarı için flip-flop devreleri eklenmiştir. Flip-flopta  iki kırmızı, iki de mavi led'e yer verildi.Tsoplar stero jak ile kutunun alt kısmında kablo ile giriş yapacak. Stero jak'ın dişisinin somun uzunluğu kutunun et kalınlığı ile tıpa, tıp aynı. Daha uzun somunlusunu malesef bulamadım. Orada bir miktar çözümsüz kalmakla birlikte, iyi bir tutkal ile yapıştırmayı düşündüm. Alternatif fikirlerinize açığım.

Vericisi 9V tam dolu pili 1,5 günde sıfırlıyor. Bu konuyu henüz çözebilmiş değilim.

Adnancoskun

AphaniusMento

Adnancoskun

eEllerine sağlık çok güzel olmuş,,,, Sanatkar elinden çıktığı belli.....

Flatron

@AphaniusMento
Hocam çok güzel olmuş elinize sağlık.
Ancak konuyu baştanda okudumda bu devre -özel yada ticari değilse- ne amaçla kullanıyorsunuz ?
Birde dişi jackı plastik kutuyu adapte etmek için jackın girdiği taraftan geniş bir alanı inceltirseniz jackın ucu daha çok çıkar ve somununu takabilirsiniz

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Temmuz 2014, 11:42:13eEllerine sağlık çok güzel olmuş,,,, Sanatkar elinden çıktığı belli.....

Sizin eseriniz hocam. Ben, acemi çaylak uygulayıcıyım.
Forumdaşlarımın ve ustalarımın huzurunda, teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Adnancoskun

Estğfirullah, gerçekten çok güzel işçilik var.. Tekrar ellerine sağlık.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 11:55:01@AphaniusMento
Hocam çok güzel olmuş elinize sağlık.
Ancak konuyu baştanda okudumda bu devre -özel yada ticari değilse- ne amaçla kullanıyorsunuz ?
Birde dişi jackı plastik kutuyu adapte etmek için jackın girdiği taraftan geniş bir alanı inceltirseniz jackın ucu daha çok çıkar ve somununu takabilirsiniz

Flatron usta'm, bahçeyi talan eden domuzlar için Sayın Adnan hocam tarafından tasarlandı. Sayısını anımsayamayacağım kadar birbirinden farklı devreleri tam 1,5 yıl boyunca denedim. Ama hiçbiri istediğimi vermedi. Ortaya çıkan, buna eser demek pek de yanlış olmaz; IR' ın kesintiye uğraması röleyi çekili tutuyor (ya da tam tersi, bırakıyor) ve devre beslemesini kesinceye kadar hem sesli, hem de görsel uyarı veriyor.
Hocam kutu oldukça kaliteli ve sağlam yapılmış. Hatta silikon conta dahi konulmuş. Ancak malzeme taşlamaya gelmeyecek bir malzeme. Isıdan dolayı eriyip, hamur gibi sıvanıyor. Yine de denemeğe değer.

AphaniusMento

İş yoğunluğundan ve uzun bir aradan sonra herkese merhaba.
Adnan hocam başının belasını unutmamışsındır değil mi? :)

[IMG]http://i62.tinypic.com/2r6czfb.jpg[/img]

Vericide pembe ile işaretlediğim 100R dirençin ısındığını farkettim.
12V luk bir adaptör ile çalıştırıyorum. Bu normal mi yoksa zamana bağlı gelişen yıpranma mı?

Adnancoskun

eğer 12 volt ile çalıştırıyorsanız, o vakit şöyle yapmalısınız
 Vdirenç= 12- (2.7+0.7)= 8.4 bunu kabaca 8 volt alalım buradan ır led üzerinden geçen akımı da yaklaşık 20mA alırsak

Rd=(8/20)*1000=400 Ohm   yani sen yerine 390 ohm tak gitsin..
mesafe düşerse bunu 330 ohm ile de deneyebilirsin

AphaniusMento

Tamam hocam, ilgine teşekkür ederim.
İçinizden "bela geliyorum demez" demediniz değil mi? :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın