devre isteği

Başlatan kaptan10, 19 Şubat 2013, 16:31:07

kaptan10

arkadaşlar selam benim  balkonuma yaptığım minik bir rüzgar jeneratörü  projesi için bir devreye ihtiyacım var
devre şöyle olması gerekiyor:
r.j. 6 volt aküyü besliyor buraya kadar tamam buradan sonra r.j kuyruğuna yapacağım ayyıldızdaki ledler aküden beslenecek fakat yalnız hava karardığı ve r.j . nin aktif olduğu zaman ledlerin yanmasına izin verecek yani .r.j çalışıyorsa ay yıldız ledler yanacak aksi halde ledler yanmayacak hava gündüz olduğu zaman r.j . çalışsa bile sadece akü şarz olacak ledler yanmayacak
bana bu konuda bir devre şeması çizebilecek arkadaş varmı acaba?

asma

Merhaba
Minik bir r.j. yapıp bunun çıkışından 6V aküyü şarj ettirebiliyorsanız , istediğiniz fonksyondaki çalışmayıda yapabilirsiniz.  ;)
Mesela yakın zamanda işlenen bir konu:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3775.msg16434.html#msg16434
Siz karanlıkta ledler yansın istiyorsunuz, uygun devreyi seçebilirsiniz.
Karanlıkta r.j. enerji üretecek kadar çalışıyorsa yansın diyorsunuz.
Op-amplı devrenin beslemesini ikiye ayırıp yapabilirsiniz. ldr ve op-amp aküden 6V ile sürekli beslenir. (çok az akım çeker)
Şarj devresinden önce bir diyotla voltaj alıp rölenin bağlı olduğu yere (araya 7806 ekleyip) bağlarsınız.
Aydınlıkta röleyi sürecek transistör asla iletime geçmez.
R.j. çalışmazken röleyi çektirecek voltaj oluşmaz.

Not: Devre beslemesi 12V gözüküyor ama 6Voltta da sağlıklı çalışır, yeter ki röle 6 voltluk olsun.
Devrede röle var diye röle kullanmak zorunda değilsiniz, küçük plastik transistör yerine yükünüze uygun transistör (bdx53 gibi darlington) seçebilirsiniz. Hatta N kanal mosfet daha iyi olur.
Rölenin olduğu yerede ledlerinizi bağladınızmı tamamdır.
Beslemeyi ikiye ayırdık ama hangisini aküden hangisini r.j. den kullanıcağınıza siz karar verin. Benim yazdığımın tersini yaparsanız daha iyi olabilir.  ;)  (rüzgar hızına göre değişen parlaklık ve ısı kaybı olmaz)

Halen şema istiyorsanız bir ara çizerim.  :)

kaptan10

teşekkürler asma arkadaşım
aslında yaptığım türbin öyle çok akım verebilen bir şey değil eski nokta vuruşlu yazıcılardan söktüğüm iki adet 24volt 30 ohm luk 6 şar kablolu step motorlardan yapılma bir türbin .ben bunların millerini çıkarıp ikisini tek mil üzerine aldım çatı oluklarındaki suyu atmak için kullanılan plastik borulardan da 80 cm çaplı bir üç kanatlı pervane yaptım hafid bir rüzgarda bile harekete geçe biliyor detaylı testlaer yapmadım fakat motorların sadece tek çıkışından aldığım bir çıkış ile 10 adet ledi gayet parlak yakabiliyorum buda bana 40 tane ledi yakabileceğim izlenimi veriyor ortalama 3 volt ben her motorun iki kanal çıkışını seri 6 şar volt olrak alıp aküye iki motordan aldığım altışar voltu  paralel verip aküden ledleri sürmek istiyorum bunun için
benim tam olarak anlatmak istediğim şey ledler aküden beslenecek sadece gece devreye girecek ve buda r.j hareket ediyorsa olacak yani rj den gelen voltaj musluk görevi görecek  aküden geln akıma yol verecek aküden geln akım ise ortam karanlık ise ledlere geçecek
böyle olmasını istememin sebebi r.j nin üreteceği güç tam manasıyla ledleri beslemeye yetmeyebilir bunun için gündüzleri sadece şarz olacak gece ise çok hafif dönmede bile ledlerin aküden beslenmesini sağlayacak
yani karşıdan bakan komşum ya komşu senin türbin dönmüyor ama ay yıldız ışık veriyor bizi yiyorsun  demesin  istiyorum ;)

kaptan10

şöyle bir devre çizdim iş görürmü acaba similasyonda çalııyor ama pratik nasıl olur bilmiyorum

asma

Resim olursa bakmak isterim.   ;)
Similasyonda çalıştıysa yapabilirsiniz aslında.

kaptan10

şöyle bir resim asma kardeşim bir bakarmısın çalışırmı?

asma

Bu devre gündüz rüzgar jenaratörü çalışırken ledleri yakar.
Ayrıca:
1- Aküyle beslediğin bir devrede iki transistörü seri bağlarsan kayıpları arttırırsın. Yöntem değişmeli.
2-Ledler direnç kullanmadan bağlanmamalı, olsa bile seri gruplar oluşturmalısın. Yoksa yine kayıp artar.
3-Transistörün o kadar ledi yakacak güçte değil. Sen daha fazla bağlayacaksın, yani transistör değişmeli.
4-Basit yöntem daha sağlam olabilir ama sen iyice beleşe kaçmışsın.  ;D Umarım akü şarjı resimdeki gibi basit değildir.

Kolay gelsin.

kaptan10

aslında şarzda  nette bulduğum bir devre şöyle .:ledler zaten seri guruplar halinde bağlanacak kaynağımız belli olduğu için direnç bağlamayabiliriz diye düşündüm
  ben pek iyi değilim bu konularda asma kardeşim sizden güzel bir devre bekliyorum mümkünse dediğim gibi r.t nünden gelecek sinyal ile ldr li devreye akım geçecek oradanda karanlık ortamda ledlere akım geçecek bir yardımcı olursanız sevinirim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın