Elektrik Gelince Transistörü Kesime Götürme

Başlatan 2rach, 16 Şubat 2013, 23:06:30

2rach

Merhabalar... Yapmakta olduğum bir projede transistörü kesime götürmeye ihtiyacım var...
transistöre elektrik geldiği sürece kesimde kalacak, elektrik kesildiği an iletime geçecek... Yada bu işi röle dışında yapabilecek bir elemana ihtiyacım var... Ne kullanabilirim?

yazici67

Transistörü kesime götürecek gerilim kaç volt? Transistörün türü ne? NPN mi PNP mi? Kollektör Emiter arasından kaç amper geçecek?

galove

npn transistörün emiterini elektriğin geldiği yerden bir kontakla 5v\'a bağlayabilirsin. elektrik kesilince ground\'a inecek şekilde tabi.

asma

Sorunuz açık değil.
Transistör enerji varken kesime gidecekse yokken iletimde oldun isteniyor. (değil mi)
Demekki bir pil veya akü var. Nasıl bir besleme kullanılıyorsun transistör nasıl bağlı ve ne tip bilemiyoruz.
Işıldak devrelerinde farklı şekilde bu istek gerçekleştirilir, bir örnek veriyorumm. (acaba işinize yarar mı)
Kesime gitmesi istenen transistörün iletim şartları sağlanmış yani iletimdeyken beyz emiter arası başka bir transistörle kısa devre edilip kesime gitmesi sağlanmış. Çünkü enerji verince iletime sokmak kolaydır.  ;) İletime geçen transistörlede başka transistörün iletim şartını bozmak kolay.

Bir başka örnekte amp. çıkışlarında hoparlör ile amplifikatör çıkışını birleştiren koruma rölesinin enerji kesildiği anda bırakmasıdır. Kondansatörlerin deşarjını beklemeden.

Burada normal çalışma için t12 kesimde olmalıdır. Ancak iletim için bütün şartlar hazırdır. Kesime gitmesi için trafo çıkışından AC sinyal bir diyot ve kondansatörle beyze ulaşır. Negatif polarmayla transistör kesime gider ve enerji kesilene kadar iletime geçmez.
Şemada AC bağlantı noktası gösterilmemiş (oraya ne bağlanacak) Elbette başka çizimde (besleme devresinde) gösterilmiş ama siz hiç bir şeyden bahsetmediğiniz için o bölümü eklemeye gerek duymadım.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın