Ldr ile karanlık dedektörü devresi

Başlatan mutlu006, 16 Şubat 2013, 19:15:58

mutlu006

Merhaba arkadaslar
Öncelikle söyle anlatıyım ben bir Karanlık dedektöru devresi yapcam.
Ama transıstorlerle pek fazla aram yok..
Proteusta ECG128/NTE128 bu transıstoru bulamadım.
birde benım aradıgım transıstör resimdeki gibi birsey mi?
http://laclave.com.do/images/anuncios/NTE128M--ORIGINAL---ECG128---DE-METAL-1310821439161133861-0x0.jpg
Kusura bakmayın elektronıge yenı baselamadım
yardımlarınız için simdiden teşekkürlerler.
Not : Reklam vermek yasaktır ! Bağlantıdaki reklam içeriği kaldırıldı.

yazici67

Karanlık detektörü devresi transistörün anahtar mantığını kullanır. Dolayısıyla kullanılan transistörün pek fazla önemi yok. Dedektör elemanın sağlayacağı akımla açılabilen, dedektör çıkışında istenen akımı verebilen ve devreye göre NPN veya PNP olacak şekilde her transistör iş görür. Mesela alttaki devrede sol taraftaki aydınlıkta röleyi çeker, sağ taraftaki karanlıkta çeker.

mutlu006

o devredeki transıstor akımı rolenın akımına baglı olarakmı calısıyor.yani rolenin akımı ne kdrsa transıstorunde o civarda mı olması lazım
Birde bu devre neden calısmıyor?
(altta .rar seklinde)

yazici67

Verdiğiniz devrede 741 gereksiz. Ayrıca  karanlık dedektörü değil aydınlık dedektörü. Yani verdiğiniz devre ayndıklıkta rolenin çekmesi için yapılmış. Yukarıda verdiğim devrelerden sağdakini kullanacaksınız.
Role ile transistörün akım bakımından ilgisi yok. İster roleyi boşta bırakın, ister 100W ampul bağlayın, fark etmez, karanlıkta transistör teiklenecek ve rolenin bobinine akım gidecektir. Dolayısıyla role çekecek, varsa yük , lamba vs. çalışacaktır.

mehmet254

hocam bu  devrede 12 volt role kullanacaksam,nasıl bir değişiklik yapmalıyım,yaptığım projeye ilaveten kullanacağım,teşekkür ederim.

mutlu006

hocam devrenin adı normalde opamlı karanlık dedekrörü devresi bende bunu buldum.Yani opamp kullanmam lazım.birde 220V lamba yakmam lazım.

yazici67

@mehmet254 12 volt role için değişikliğe gerek yok, roleyi aynen bağla, beslemeyi 12 volta çıkar. Zaten eşik değerleri pot ile ayarlayacaksın. Ne kadar karanlıkta çekeceğini pot ile belirleyeceksin.
@mutlu006 eğer opamp kullanma zorunluluğu varsa o da olur. Benim verdiğim devrede opampın işini de tek transistör yapıyor.
Opamplı da da fazla alternatif yok zaten.

Bunu kullan, eşik ayarını da 10k pot ile yapacaksın.
Kolay gelsin...

mutlu006

hocam zaten bende bu devrenın aynısını yapmıstım.Bu devreyi kullansam olur yani dmi

mutlu006

yazici67

Doyrum ya ISIS\'e pek güvenmeyin. Roleyi 12 volt belirlediğinizde, rolenin çekmesi için bobine 12 volttan fazla uygulanması gerekiyor. Aradaki transistörün iç direncinden dolayı uçlar arası gerilim 11.9 volt gibi bir değerde kalıyor. Gerçek hayatta role çekecek olmasına rağmen ISIS çekmiyor. Rolenin voltajını 11 volt ayarlarsan çalıştığını göreceksin...

mutlu006

yani similasyondan kaynaklanıyo diyorsunuz.Tm hersey icin tesekkür ederim allah razı olsun

yazici67

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın