anfide kullacagım TOROİD trafo hakkında..

Başlatan osman1970, 11 Şubat 2013, 18:47:14

osman1970

https://320volt.com/rms-250w-transistorlu-anfi-devresi-2sc3858/  sayfadaki devreyi yapmak istiyorum.ve bu devreyi steryo yapmanın peşindeyim fakat burada verilen devrede kac waat trafo kullnılması gerekıyor onu bılmıyorum voltaj cıkışları 2x 75+0+75  ve mikser ekolayzer devresi içinde 15+0+15 çıkış veren bir trafoya ihtiyacım var.ama biz bir hesaplamamızda 2000 waat ihtiyacımız oldugu aklımda kalmıs sizce doğrumudur. 2000waat toroid bır trafoya 300 tl + kdv cektıler :(   sizce kac waat yaptırmalıyım ve AC cıkışı kac volt olmalı ?
Mutluluk ayrıntılarda saklıdır

Ruzgar

Nerede kullanacaksınız ?(Araba,mekan,vs) ,bu devreyi yapmanız şart mı ? eğer şart değil ise bundan faklı olarak entegreli çok güzel devreler var transistörlülere de güven olmuyor hoparlör koruma devreleri eklemek gerekiyor en güzelleri entegreliler.
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

gsmshow

Alıntı yapılan: osman1970 - 11 Şubat 2013, 18:47:14https://320volt.com/rms-250w-transistorlu-anfi-devresi-2sc3858/  sayfadaki devreyi yapmak istiyorum.ve bu devreyi steryo yapmanın peşindeyim fakat burada verilen devrede kac waat trafo kullnılması gerekıyor onu bılmıyorum voltaj cıkışları 2x 75+0+75  ve mikser ekolayzer devresi içinde 15+0+15 çıkış veren bir trafoya ihtiyacım var.ama biz bir hesaplamamızda 2000 waat ihtiyacımız oldugu aklımda kalmıs sizce doğrumudur. 2000waat toroid bır trafoya 300 tl + kdv cektıler :(   sizce kac waat yaptırmalıyım ve AC cıkışı kac volt olmalı ?

Hesabı yanlış yapmışınız voltaj degerlerinizde yanlış 2x75v degil trafo çıkışı 2x55v olacak kondansatörleri devreye soktugunuzda 2x75v geçmemeli sitesindeki yazıyı dikkatli incelemeniz gerekiyor orda her şey açıklanmış. Tek kanal için 6A akım çekilebileceği yazılmış o zaman 330watt trafoya ihtiyacınız  var.Buna birazda tolerans eklemeniz gerekiyor standart trafolara göre 100~150watt ekleyin yani  500watt lık trafo bu iş için uygun olacaktır.Tabi bu tek kanal için.
Kolaygelsin.

osman1970

Evet bende buna dikkat ettim. ama toroid trafo imalatı yapan yerlerede sordum.hep değişik cvp aldım.bana 75 volt un %10 altında olması gerektiğini yanı 67 volt civarı dediler, ve 2sc3858 lerin her biri  200w yuk cekiyo mono sistemde 4 adet var.ben steryo yanı 8x2sc3858 kullanacam..bun göre 1600 wat yük çekecegide söyleniyor.. kesin cevaptan sonra tam olarak ihtiyacım olan trafoyu sardıracam.sizce en dogrusu nedir ?

gsmshow

Yukarda açık olarak yazdım , sitesindede gerekli bütün bilgiler mevcut bunları okumalısın.Senin ihtiyacın olan asıl trafo watı 330 wattır mono için diğer bazı etkenlerde  devreye girince en az bu sayının üzerine 100watt koyman lazım böylece 430 watt eder kanal başına bu durumdada işi yuvarlar isek 450~500 watt gerçek degeri olacaktır.

Benim tavsiyem size daha ufak çapta bir anfi yaparak tecrübe kazanmanız daha sonra bu şekilde komplike bir iş üzerine yoğunlaşmanız olacaktır, aksi takdirde istediğiniz anfinin çok çok üzerinde boşuna para harcayacaksınız.

Kolaygelsin.

osman1970

kardes bunu daha önceki dönemde okumustum. ama aklımda kalmamıs bunun sıkıntısını cekiodum.bilgi için teşekkürler.ben şimdi yarın (350 wat 55+0+55 x 2 adet) (100waat 15+0+15 1 adet) olmak üzere toroid trafomu sardırıyorum. umarım dogru olur.. toplamda 800 waat ...  yada senin tercihin  (700 wat 55+0+55 x 1 adet) dahamı iyi olur ?

gsmshow

Alıntı yapılan: osman1970 - 12 Şubat 2013, 21:16:37kardeş bunu daha önceki dönemde okumustum. ama aklımda kalmamıs bunun sıkıntısını cekiodum.bilgi için teşekkürler.ben şimdi yarın (350 wat 55+0+55 x 2 adet) (100waat 15+0+15 1 adet) olmak üzere toroid trafomu sardırıyorum. umarım dogru olur.. toplamda 800 waat ...  yada senin tercihin  (700 wat 55+0+55 x 1 adet) dahamı iyi olur ?

Neden ayrı ayrı sardırıyorsun 2x15v 100w nereden çıktı!! yapacagın preampli (15x15V 300 miliamper yapmak için yeterli.) makalede yazıyor. Bunu sardıracağın trofoya ekle aynı trafoya sardır.

Watt için gerekli diger açıklamaları yazdım.

Tek trafo her zaman iyidir.

2x15v 300ma için, piyasadan 4W lık ufak bir trafoda kullanabilirsin.Tercih senin.
Başarılar.

osman1970

ayrı ayrı sarmanın sebebi 2 ayrı mono modul kullanacagım icin daha iyi olacagını trafodakı yuku paylastırabılırım die dusundum.  2x15 in sebebide sistemde kullanılacak fanlar eqalizer mikser ve diğer gerekli seyde gerekli, ama waat ı biraz daha düşük olabilir..   ne dersin ?

gsmshow

http://construyasuvideorockola.com/proyect_amp_st_500w_01.php

Burada yapmak istediğin 250Watt anfinin, streo olarak tek pcb olanı var bunu incele, ayrı ayrı yapma bence tek trafo tek kart kullan, besleme için 2x55v - 2x15v preanfi eko vs.. tek trafo sogutucu fanı için 12v ayrı küçük bir trafo kullan parazit vınlama oluşabilecek distorsiyonları önlemiş olursun.

osman1970

Trafoyu sardırdım.ama yine ufak bi unutkanlık oldu Dc 15.0.15 e ihtiyacım varken ,yanlıslıkla Ac 15.0.15 sardırmışım.neyse bi şekilde halledecez işte resmi

gsmshow

Hayırlı olsun .Canavar güzel gözüküyor:)Ne kadar tuttu fiyatı.?+Kaç Watt şimdi bu troid.

Adnancoskun

doğrultduktan sonra 7815 ve 7915 kullan hallolur, hiç olmadı bd135 , bd136  ve 15 volt zener , işini görür.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

osman1970

Evet besleme ünitesinisi değişik voltajların ihtiyacına göre düzenleyip kullanacagım 7912 ve 7915 leri aldım takviyeleyip yenıden pcb çizimi yapmam  gerekecek sadece :) 
Trafoyu 180 Tl\'ye  sardırdım. 800 waat  ancak burada bir kac hatamda oldu ama ilk siparişimdi daha sonra düzelterek yendıen sipariş verecem..

Birde şöyle bir durum var bü işe başlarken aliminyum soğutucu,Anfi Kutu imalatı,Trafo imalatı ve her nevi kutu imalatı yapan yerlerle bire bir görüştüm gidipte hatta ve hatta pcb ve en ucuza malzemem temın edecegim yerlerıde buldum. V ebire bir görüşmelrimide yaptım:)

osman1970

Resimdeki imalattan aldıgım aliminyum soğutucu ..Hatta para bile almadılar Hediye :)  Yanlız boyu ihtiyaca gore kesilecek

ozgurece

Arkadaşlar sizce bu trafo kaç watt ? Sony müzik setinden çıkma
][url=http://bit.ly/c25MCx][/url]

necdet1967

Merhaba Osman1970 bey,

Toroid trafoyu nerede sardırdığın konusunda bilgi verebilir misin mümkünse, telefon vs.

Ben de kaliteli trafo imalatçısı arıyorum. Memnun musun trafonda?

Selamlar,

mustafayilmaz

@osman1970

üreticiyi bende merak ettim doğrusu.
gayet iyi sarmışlar, yakışıklı görünüyor :)

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: Ruzgar - 12 Şubat 2013, 11:55:57Nerede kullanacaksınız ?(Araba,mekan,vs) ,bu devreyi yapmanız şart mı ? eğer şart değil ise bundan faklı olarak entegreli çok güzel devreler var transistörlülere de güven olmuyor hoparlör koruma devreleri eklemek gerekiyor en güzelleri entegreliler.

kardeşim doğru söylemekte sin ancak entegreli devrelerde bir sorun olduğunda direk entegre patlamakta ancak transistörlü yaparsan sorunlu elemanı değiştirmen yeterli olur entegreli devrelerde az malzemeyle sade bir devre yapıyorsun tr ise cok karışık olmakta

osman1970

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın