pcbway

Inverter mi Floresan mı LCD mi yoksa??

Başlatan kaanrevan, 05 Şubat 2013, 02:39:50

kaanrevan

Arkadaşlar, 6-7 yıl oldu Toshiba A200-1BP marka bir Notebook var bende. Aslında çok da memnunum. Şuanda bir çok yeni uygulama programlarını (VS 2010 CS6 vs.) çok çok iyi çalıştırdığı gibi Windows 8 x64 bit işletim sistemini de 4-4 lük çalıştırıyorum.

 Ancak başımda bir dert var ki sormayın. Yaklaşık bundan 1 ay önce kendini göstermişti bu sorun. Ekran arada kararır gibi oluyor sonra geliyordu çok üstelemiyordum. ve sonunda ekran tamamen karardı bir gün.(Aslında LCD de görüntü var ama kapkaranlık). 1 ay önce INVERTER sipariş vermeye karar verdim. Floresandansa onu da değiştiririm dedim ki geldiğinde yeni INVERTER i takar takmaz görüntü geldi.

Şimdi 1 aydır bunu kullanıyorum. Ancak sorun yine devam ediyor, fakat biraz değişik... Maddeler halinde yazıyım...

 1- Laptop u açtığımda BIOS ekranına görsem de sonrasında İşletim Sistemi seçim ekranında önceki gibi kararma oluyor yani aslında floresanlar sönüyor.(Aynı şekilde görüntü kapkaranlık)(Çift İşletim Sistemi)

 2- Tabi bu durumda kapatma tuşuyla kapatıyorum. Biraz bekleyip tekrar açıyorum. Sonra Boot ekranını geçeriyorum işletim sistemi LOGON aşamasında bazen aynı kararma olup floresanlar sönüyor.

 3- (Burası Önemli) Eğer bu aşamaları geçersem yani işletim sistemi açılırsa, KARARMA durumu hiç olmuyor. Kapatmadan devamlı çalışıyor. (Hatta bilgisayarı hiç kapatma o zaman problem olmaz diyenler de oldu bu durumda :))

 4- Bazı servisler FLORESANlarında kaçak veya atlama olabilir gibi şeyler söyledi... LED takalım 100 tl ye falan dediler. (Eğer öyle ise işletim sistemi açıldığında hiç olmaz mı bu atlama...?)

 5- pil ve adaptörden de olabilir deniliyor. Acaba olabilir mi? Pilim 1 dk gitmiyor. O derece kötü bir pil. Adaptör den de başlattığımda acaba farklı gönderilen voltaj böyle bir durumun oluşmasını sağlar mı?

 6- Ve en önemlisi bugün bu sabah açtım ve bu defa problem büyüdü. Nasıl diyceksiniz. Artık tekrar aç kapat yapmam da bir işe yaramadı. Ama sonra arkadaşın dükkanında bir inverterle denedik, açtı. Sonra eve geldim 2. bir yeni inverter alırım diye düşünürken, inverteri bir taktım ki çalışıyor ekran. :) Yani acayip şeyler oluyor.


Şimdi ilk açılışı AC adaptörle değil de Pille yapacağım birkaç gün. Bakalım ne olacak. Zaten hemen 30 sn sonra kapanıyor pilleyken. Açıldıktan sonra AC adapteri takacağım. O da şüphelendiriyor beni.


Başka hangi durumlar buna sebep olabilir acaba?

 Bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar varsa önerilerini bekliyorum...

kaanrevan

Üstadlar bugün yine zor açtım bilgisayarı. Söylediğim gibi eğer açtıktan sonra 2 dk. ekran gitmiyorsa sonra hiç gitmiyor.

Sanki arabalarda marşa ilk başarsın da çalışır araba sonra az bi gidersin kırmızı ışıkta kalkarken araba stop eder ya soğuk olduğu için.... Aynı onun gibi birşeyler ısınınca sanki problem yok. Ama ilk açışta bunu yapıyor.

Bu gün Logon ekranında kaldı yine. Pilden açtım. Adaptör den falan da değil gibi görünüyor. Pildeyken Çoklu Boot Ekranına geldi, tam işletim sistemini seçeceğim Floresanlar yine söndü. Zorda olsa günışığı ile seçtim İşletim Sistemini ama yok tetiklemiyor Floresanı bir daha... Açtım kapadım tekrar yaptı... Açtım kapadım bu defa açtı...Nasıl iş anlamadım...

yazici67

Hocam, inverter\'le birlikte floresanları da çıkartabiliyorsanız çıkartın. o şekilde anakarta güç verin. Floresanları inceleyin. Çalışma esnasında florasan lambada bir anormallik oluyor mu? ark vs. var mı? diye kontrol edin. Hiç başıma gelmedi ama sorun büyük ihtimal elektriksel. Bir aşamadan sonra hiç sönmemesi ise ilginç. Belki ısınma vs. ile ilgili olabilir. Bu LCD\'lerdeki florasanlar soğuk katot lambadır. Normal florasanlardan farklıdır.

kaanrevan

05 Şubat 2013, 14:32:30 #3 Son düzenlenme: 05 Şubat 2013, 19:18:11 yazici67
Alıntı yapılan: yazici67 - 05 Şubat 2013, 14:05:33Hocam, inverter\'le birlikte floresanları da çıkartabiliyorsanız çıkartın. o şekilde anakarta güç verin. Floresanları inceleyin. Çalışma esnasında florasan lambada bir anormallik oluyor mu? ark vs. var mı? diye kontrol edin. Hiç başıma gelmedi ama sorun büyük ihtimal elektriksel. Bir aşamadan sonra hiç sönmemesi ise ilginç. Belki ısınma vs. ile ilgili olabilir. Bu LCD\'lerdeki florasanlar soğuk katot lambadır. Normal florasanlardan farklıdır.

Floresanları çıkartmak istiyorum ama hiç fırsatım olmadı. Onun için biraz zamana ihtiyacım var. Ama dediğiniz gibi Floresanlarda olabilir problem. Ancak çok ilginçtir dediğim gibi 1 kere çalışınca hiç problem olmuyor.

Pil de denedim aynısı oldu, yarın da direk AC den alacağım Pili çıkarıp. Pil 7 yıllık üzerindeki pil. Tetikleme sırasında olduğu kesin.

Bir deneme olarak da Bilgisayarı 1 hafta hiç kapatmadan Uykuya almayı düşünüyorum. Eğer uykuda iken uyanınca ekranda bir problem olmuyorsa sanırım problem ilk açılış voltajında yani INVERTER in değerlerinden olabilir. Çünkü inverter aslında tam uyumlu değil. Soketler uyuyor tamam ama fiziksel olarak tam uyumlu olmadı. Eskisinin tıpkısı değil yani. Farklı marka bir notebook tan çıkarılmışsa eğer acaba küçücük voltaj farklılıkları bunu yapar mı?


Şimdi yok yere masraf olmasın diye resmen oturup acaba nedendir diye düşünüyorum. Ama bilgisayarın tepkileri beni şaşırtıyor gerçekten. Bu arada cevap için teşekkürler.Ayrıca şunu da deniyorum. Normalde ben profilimi ayarlarım kesinlikle ne monitörü kapat ne uykuya al ne beklet modlarını kullanmam.

Şimdi ise 10 dk sonra ekranı kapat seçeneğini deniyorum. Arada geliyorum bilgisayar ekranı kapatmış. Bu ekran kapatma olayı sanırım HEM LCD YE GÖRÜNTÜ VERMİYOR HEM FLORESANLAR sönüyor değil mi?  Sonra Mouse u oynatıyorum Ekran açılıyor bir problem yok. Tabi başından uzun süre ayrılmadım. Yani bilgisayarın soğumasını beklemedim hiç. Bakalım onu da deneyeceğim.

Zaten uykuda tüm bağlantıları kesiyor. Çantaya da koyabiliriz herhalde bilgisayarı uykudayken. Fanlar vb. çalışmadığı için problem olmaz sanırım. Eğer uykudan dönüşlerde bu problemi yapmazsa sanırım benim için BİLGİSAYARI KAPAT seçeneği biter :) . Çözüme bu şekilde ulaşabilirim :)

yazici67

Üst üste mesaj yollamak yerine önceki mesajın hemen sağ üst tarafındaki \"Değiştir\" butonunu kullanırsanız sevinirim. Zira üst üste mesajlar forumun düzenini bozuyor, bunları düzeltmek ise bize kalıyor.
Öncelikle, bilgisayar bataryalarının maksimum ömrü 7 yıldır. Piliniz ömrünün sonuna gelmiş. Bilgisayarında bundan zarar görmemesi için değiştirin. Mümkünse orjinal pil olsun.
İkinci olarak, Windows Vista, 7, 8 üzeri işletim sistemlerinde 4 farklı güç modu vardır:
1) Normal çalışma (İşlemci aktif, RAM aktif, Disk duruma bağlı, ekran aktif, florasanlar aktif)
2) Kısa bekleme, ekran karartma (İşlemci aktif, RAM aktif, Disk duruma bağlı, ekran kapalı, florasan kapalı)
3) Uyku (İşlemci kapalı, RAM aktif, disk kapalı, ekran kapalı, florasan kapalı)
4) Hazırda bekleme/hibernation (sistem tamamıyla kapalı, en son çalışma durumundaki RAM belleğin bir kopyası diske
kaydedilmiş hiberfil.sys)
5) Kapalı (Sistem tamamıyla kapalı, bellek temiz)
Florasan donanımı açısından 2. mod ile 5. mod arasında hiçbir fark yok. Dolayısıyla 2. durumdayken sistem bir süre beklerse kapalıyken açmadan fark olmaz. Güç ayarlarından ekran karartma süresini 1 dk seçin, uykuya alma, beklemeye alma ayarlarını ise iptal edin, ki sürücüler kapanmasın. Bu durumda örneğin 1-1.5 saat bekledikten sonra tekrar fareyi oynatın, ekran açılıyorsa müjde ! Sorun yazılımsal.
Eğer sorunun yazılımsal olduğunu anlayabilrsek, işimiz daha kolay. Yapmanız gereken ilk şey, Olay Görüntüleyicisini kontrol etmek. Burada yazılım ile ilgili her türlü hata raporu bulunacaktır.
Not: Bilgisayarı uykuda bırakmak doğru bir seçenek değildir. Bir takım yazılımsal ayarlar bilgisayarı uyku modundan siz istemeden, belkide bilgisayar çantadayken ! çıkartabilir. Çanta içinde işlemci çalışırsa aşırı ısınır ve diğer donanımlar da zarar görür. Kapatmaya en yakın seçenek hazırda beklemedir. Ancak hazırda bekleme Windows 8\'de öntanımlı olarak kapalıdır. Eğer bilgisayardaki hesabınız yönetici yetkilerine sahipse çok kolay bir ayarla hazırda bekleme etkinleştirilebilir.
Kolay gelsin.

kaanrevan

Sorun yazılımsal değil aslında. Nedeni de arada sırada BIOS şifre ekranında da kararması. Şimdi uykuda bekletip 3 saat sonra tekrar açtım, açıldı herhangi bir sorun yok. Ancak 1 haftadır yatarken normal kapatıp sabahları açıyordum ve en az 3 kere açıp kapatmam gerekiyordu ki ekranı görebileyim. Bundan sonra kapatmadan UYKU ve HIBERNATE yani Hazırda Beklet modunu uygulayacağım. Bilgileriniz dahilinde ekledim Hazırda Bekletmeyi. Onu da deniyeceğim. Yararlı bilgiler için çok teşekkürler. İyi Çalışmalar.

yazici67

Alıntı yapılan: kaanrevan - 05 Şubat 2013, 22:59:39Sorun yazılımsal değil aslında. Nedeni de arada sırada BIOS şifre ekranında da kararması. Şimdi uykuda bekletip 3 saat sonra tekrar açtım, açıldı herhangi bir sorun yok. Ancak 1 haftadır yatarken normal kapatıp sabahları açıyordum ve en az 3 kere açıp kapatmam gerekiyordu ki ekranı görebileyim. Bundan sonra kapatmadan UYKU ve HIBERNATE yani Hazırda Beklet modunu uygulayacağım. Bilgileriniz dahilinde ekledim Hazırda Bekletmeyi. Onu da deniyeceğim. Yararlı bilgiler için çok teşekkürler. İyi Çalışmalar.
Elbette sorunu halletmenin bir yolunu bulduysanız onu kullanırsınız.  Ama şunu da ekleyeyim, kapatmak ile uykuya almak arasında hiçbir fark yok, iki durumda da floransanlar kapalı olacaktır. Güç ayarlarından ekran parlaklığını ayarlamak istediğinizde ne tepki veriyor acaba florasanlar? Belki bir ip ucu olur...
İyi çalışmalar...

kaanrevan

Alıntı yapılan: yazici67 - 06 Şubat 2013, 08:36:28Elbette sorunu halletmenin bir yolunu bulduysanız onu kullanırsınız.  Ama şunu da ekleyeyim, kapatmak ile uykuya almak arasında hiçbir fark yok, iki durumda da floransanlar kapalı olacaktır. Güç ayarlarından ekran parlaklığını ayarlamak istediğinizde ne tepki veriyor acaba florasanlar? Belki bir ip ucu olur...
İyi çalışmalar...

Bunu çok yaptım. FN + F6  / FN+F7 ile seri bir şekilde yapıyorum hatta. Tepkisi ilk satın aldığımda gösterdiği tepkilerle aynı. İlginç bir durumdur, Bugün yapmadı ancak, Uykuda bırakmıştım bilgisayarı, Sonra baktım ki uyku da değil. Sanırım uyku süresi uzayınca Hazırda Bekletmeye kendisi almış. Hazırda beklettiği için hem hızlı açıldı hem de yapmadı bugün. Birkaç gün daha gözlemleyeceğim. BIOS şifre ekranında epey bir beklettim sonra şifreyi yazdım. Daha önce hemen girip MultiBoot ekranına geçerdim. Bunun da etkisi varmıdır bilmiyorum. Artık her farklılığı hafızamda tutmaya çalışıyorum. Konuya ilginiz için tekrar teşekkürler. Değişimleri tekrar aktarabilirim eğer forumu işgal etmiyorsam.

kaanrevan

Arkadaşlar bugün 2 gün boyunca açmadığım bilgisayarı yine açmak için resmen savaştım.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. LCD inverter in olduğu bölge öncekinden çok daha fazla ısınıyordu kullandığım süre boyunca.

Bugün açamayınca aklıma acaba bu floresanlar (dışarıdan da gelmem den dolayı) soğuduğu için mi açılmıyor düşüncesiyle resmen totem yapar gibi, kurutma makinesiyle inverterin olduğu bölgeyi ve floresanları biraz ısıttım. Sonra power a bir bastım açıldı :) Bununla alakası olabilir mi arkadaşlar?

yazici67

Hocam bu semptomlara bakarsak hastamızın sorunu uyumsuzluk. Önceki inverter\'e göre fazla ısınıyorsa ve florasanı ısıtınca çalışıyorsa inverterin gücü uygun olmaya bilir, hatta yetmiyor olabilir.
Bu LCD ekranlardaki florasanlara Soğuk Katotlu Florasan Lamba denir. Diğer adıyla CCFL.
Orijinal inverterin altlı üstlü ve bölge bölge yakın olacak şekilde resimlerini çekerseniz onun arızasını da bulabiliriz.

kaanrevan

Tabiki Hocam, makinem şuanda yok, 1 hafta sonra çok detaylı fotoları çekeceğim. Hatta bu inverteri de çıkarabilirim.

Peki hocam bu kısa vadede sıkıntı çıkarır mı acaba? Uygun fiyata bir yerde daha buldum inverter. Acaba onu da alıp denesem mi diyorum. Çünkü bu aslında fiziksel olarak biraz sıkıntılı oldu. Tam yerleşmedi bir çıkıntı var onu kırdım öyle yerleştirdim. Acaba diyorum onu da alıp ikisi arasında bir deneme mi yapsam diyorum. Dediğiniz gibi bir uyumsuzluk söz konusu bence de.

yazici67

Satın almayı düşündüğünüz yerde yaklaşık ölçüleri de vardır. Şöyle bir bakarak yerine oturup oturmayacağını tahmin edebilirsiniz. Eğer maddi açıdan sorun olmaz diyorsanız denemekte fayda var. Onun dışında uğraşmaya değmez diyorsanız bilgisayarın ömrünü kısaltabilir, florasanları yakabilir, sürekli sıkıntı çıkartabilir. Karar sizin...

kaanrevan

Arkadaşlar bugün yine aksiliktir eve geldiğimde bilgisayar açılmadı. Her zaman ki gibi ısıttım açıyım derken yok açamadım. Sonra niyeti bozdum ve sonunda floresana ulaştım.

Öncelikle floresanın iki tarafı da kararmış. Kararması problem değil. Floresan ın iki ucuda sanıyorum yılların etkisiyle kapkatı olmuş ve tam bağ noktalarındaki yalıtım kaplama plastikler kapkatı olmuş, adeta erimiş. Sonra ne göreyim tek taraf temas ettiği için anlık yanıyor ve sönüyor. Sonra elimle iki tarafı da kestim attım.

Ardından zil teline benzeyen kalınlıktaki bu kabloyu soyup lehimlemeden sadece değdirmek şartıyla uçlarına doladım. Sonra çalıştırdığımda floresan yandı. Ancak lehimli olmadığından mı bilmiyorum bir çızırtı vardı 4-5 sn bekledim ve bir şey olmasın diye kapattım mecburen.

Şimdi şunu sormak istiyorum. Bu uç kısımları nasıl lehimleyebilirim. Lehim yaptım ama hep büyük hassas olmayan elemanlara... Bu ip ince bir floresan. Acaba floresana zarar verir miyim lehim yaparken? Yoksa yeni bir floresan alıp takıyım mı diye de düşünmeden edemiyorum. Ayrıca LCD lerde kaç floresan mevcut? INVERTER den tek bir floresan besleniyor değil mi?

yazici67

Alıntı yapılan: kaanrevan - 03 Mart 2013, 01:36:23Arkadaşlar bugün yine aksiliktir eve geldiğimde bilgisayar açılmadı. Her zaman ki gibi ısıttım açıyım derken yok açamadım. Sonra niyeti bozdum ve sonunda floresana ulaştım.

Öncelikle floresanın iki tarafı da kararmış. Kararması problem değil. Floresan ın iki ucuda sanıyorum yılların etkisiyle kapkatı olmuş ve tam bağ noktalarındaki yalıtım kaplama plastikler kapkatı olmuş, adeta erimiş. Sonra ne göreyim tek taraf temas ettiği için anlık yanıyor ve sönüyor. Sonra elimle iki tarafı da kestim attım.

Ardından zil teline benzeyen kalınlıktaki bu kabloyu soyup lehimlemeden sadece değdirmek şartıyla uçlarına doladım. Sonra çalıştırdığımda floresan yandı. Ancak lehimli olmadığından mı bilmiyorum bir çızırtı vardı 4-5 sn bekledim ve bir şey olmasın diye kapattım mecburen.

Şimdi şunu sormak istiyorum. Bu uç kısımları nasıl lehimleyebilirim. Lehim yaptım ama hep büyük hassas olmayan elemanlara... Bu ip ince bir floresan. Acaba floresana zarar verir miyim lehim yaparken? Yoksa yeni bir floresan alıp takıyım mı diye de düşünmeden edemiyorum. Ayrıca LCD lerde kaç floresan mevcut? INVERTER den tek bir floresan besleniyor değil mi?
Hocam elinizdeki floresanın yakın plan ve genel resimlerini görebilirsek daha kolay cevap veririz.
Floresan sayısı ise değişmekle birlikte çoğu cihazda özellikle eski üretimlerde tek floresanlıdır. İnverter çıkışndan anlarsınız zaten tek çıkış varsa tek floresanlıdır. Yeni floresan almak en garanti çözüm ama resimlere bakarsak floresanın kurtarılıp kurtarılamayacağını anlarız...

kaanrevan

03 Mart 2013, 12:54:55 #14 Son düzenlenme: 03 Mart 2013, 13:00:50 kaanrevan
Alıntı yapılan: yazici67 - 03 Mart 2013, 02:37:56Hocam elinizdeki floresanın yakın plan ve genel resimlerini görebilirsek daha kolay cevap veririz.
Floresan sayısı ise değişmekle birlikte çoğu cihazda özellikle eski üretimlerde tek floresanlıdır. İnverter çıkışndan anlarsınız zaten tek çıkış varsa tek floresanlıdır. Yeni floresan almak en garanti çözüm ama resimlere bakarsak floresanın kurtarılıp kurtarılamayacağını anlarız...
Dün gece yoğun uğraşlar sonucunda lehimlemeyi başardım. Zaten ölmüş dedim aldım elime havyayı başladım işleme. Aslında çok ince lehimlemek gerekiyor. 3 kez tekrarladım sırf bu yüzden. Çünkü panele girmiyor eğer kalın lehimlenirse. Sonrasında lehimi attım, önceki durumda üzerinde kenarda tam bağlantı noktasında plastik yalıtım malzemesi koymuşlar. Ben de bunu o kısımlara takamadım tabi. Çünkü öncekinden epey kalın oldu haliyle. Sonra bir şey olmaz takıyım dedim montajı yaptım ne göreyim, çalışıyor çalışmasına ancak panelinde metal kısımlarından herhangi bir yere elim değince sönüyor floresan. Sonrasında anladım ki kısa devre yapıyor. Bir daha çıkarttım yine başladım işleme, bir bant yardımıyla lehimin değdiği yerlere  yalıttım.

Ardından yerleştirmeden bu kez denedim. Sorunsuz çalışıyor şimdi de. Ancak bir köşesinde az da olsa Kararma var ekranda. Ya da şöyle diyebilir, diğer köşesi sanki daha bir parlak öncekine göre :) Eğer problem çıkarırsa yeni floresan almayı düşünüyorum.

Video upload ediyorum şimdi. İlk açtığımda tek uçlu çalışırken video çekmiştim. Onun videosu. İki uçta öylesin sertleşmiş ki ısıdan sanırım. Kopardım attım iki ucu da.

http://www.youtube.com/watch?v=-yyuSN34cVg&feature=youtu.be

Ayrıca dediğiniz gibi tek floresan var ben de o zaman. Çünkü tek çıkış var. Ben düne kadar iki tane vardır diye düşünüyordum. :)

Yardımlarınız ve çok değerli bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum hocam. Sağolun.

Bu da çalışır durumdaki en son hali

yazici67

Hocam resimde bariz bir kararma görünmüyor. Sizi rahatsız ederse veya sıkıntı olursa değiştirirsiniz.
İyi günler :)

reiso

nette gezerken konuyu  görünce yazdıkların ben pc  ile aynı pilin  sorununa kadar ama benim  4 senelik pil dedikerinin noktası virgülüne kadar bende aynı pcyi acınca belli bi süre ekran gelmiyor nasılki işlem yapar gibi coklu tıklama  ypıyorsa 2 dk acarsa daha sıkıntı  olmuyordu taaki bu güne kadar sade hafif bi dikkatli bakınca yazılar var inverter siparişi verecektim netten sorunun flarösandanmı  yoksa inverterdenmi oldğunu çözemedim snn ki gibi bende çözümü monitörü acarak öğreneceğim galiba inş bozmam.