12V SEA-LEAD ACİD OTOMATİK AKÜ ŞARJ DEVRESİ

Başlatan ferhat8484, 02 Şubat 2013, 03:12:18

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ndemir

hocam fotoda optocoupler pc817 mi tam net okunmuyo uzerinden çizgi geçtiği için.varsa dosyası mail atarsan çok sevinirim hocam...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 17 Eylül 2014, 19:12:23hocam fotoda optocoupler pc817 mi tam net okunmuyo uzerinden çizgi geçtiği için.varsa dosyası mail atarsan çok sevinirim hocam...
evet PC817, faceden gönderdim sana....

[mergedate]1410970876[/mergedate]
ekte :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ndemir

bu arada face den gönderdim demişsin ama gelen giden yok hocam :) başkasına mı gitti
çok teşekkür ederim hocam ellerine sağlık.
proteus sürümünü yükseltmenin zamanı da gelmişti.bu  güne kısmetmiş :)

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2014, 17:46:17o kadar güzel bir devre güzel bir devre dedik, modifikasyonsuz sorun çıkaıyor. >:(  herkesin aynı sonucu alabileceği güvenilir bir devre yok mu? ???
[/quot

@seroncum  ben sıkıntısız kullanıyorum bu devreyi  muhtemelen elemanlar sıkıntılı olabilir

[mergedate]1411893305[/mergedate]
adnan hocam 18 v trafo bulmak sıkıntı oluyo ben de aynı devreye 7818 ilave ettim giris voltajı 26 v sıkıntı olurmu 7818 'e zarar verirmi ?
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

kulinx

arkadaşlar devre çalıyor yapmak isteyenler bütün mesajları okusun 1 devre yapacaksanız lütfen elamanları 2 şer adet alın sıfır ürünler bile sorunlu çıkıyor

seron

Alıntı yapılan: kulinx - 01 Ekim 2014, 23:54:42arkadaşlar devre çalıyor yapmak isteyenler bütün mesajları okusun 1 devre yapacaksanız lütfen elamanları 2 şer adet alın sıfır ürünler bile sorunlu çıkıyor
adnan hocanın verdiği devreden bahsediyorsunuz doğru mu? zaten kendisi de çalışmakta olduğunu onaylamıştı...

ibbayram

adnan hocam senden aldığım bilgiler doğrultusunda mje3055 yerine npn olan 13007 transistörünü ve bc237 ler yerinede bc547 taktım gram ısınma yok ve devre gerçekten süper çalışıyor teşekkürler hocam
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

kulinx

Alıntı yapılan: ibbayram - 10 Ekim 2014, 22:06:37adnan hocam senden aldığım bilgiler doğrultusunda mje3055 yerine npn olan 13007 transistörünü ve bc237 ler yerinede bc547 taktım gram ısınma yok ve devre gerçekten süper çalışıyor teşekkürler hocam
değiştirdiğin elemanları hangi mantıga göre değiştirdiğini yazarmısın
mesela şunu şu nedenle
şunu şu nedenle

2 devreyide yaptım 2 side çalışıyor 12 v 7 amper akü 48 saatte doluyor zaman kaybından başka bişey değil sen 2 tamgün fişte takılı :) yorum ve daha hızlı şarj devrelerine açıgım ugraşan yardımda bulunan kafa yoran herkese sonsuz teşekkürler

ndemir

akü şarjda iken çekilen akımı ölçtün mü? zirâ 48 saatlik şarj süresi fazla.muhtemelen 145mA le şarj ediyosun.daha kısa sürede dolsun dersen çıkış akımını yükseltirsin ama sağlıklı bi dolum için 7Ah akü dolumu için 700mA şarj akımı yeterli.buda yaklaşık olarak 10 ile 11 saat arasında dolumu tamamlaması gerek...

kulinx

Alıntı yapılan: ndemir - 18 Ekim 2014, 23:04:49akü şarjda iken çekilen akımı ölçtün mü? zirâ 48 saatlik şarj süresi fazla.muhtemelen 145mA le şarj ediyosun.daha kısa sürede dolsun dersen çıkış akımını yükseltirsin ama sağlıklı bi dolum için 7Ah akü dolumu için 700mA şarj akımı yeterli.buda yaklaşık olarak 10 ile 11 saat arasında dolumu tamamlaması gerek...
akım ölçümü yapamadım ama yazılanlara göre 13,70 voltajını ayarlayıp bağladım kontrolünü sağlayıp burdan paylaşırım muhakak

sadixxx

merhaba araniza yen katldim elektronik hakkinda cok bilgim yok ve bu devreyi yapmak istiyorum malzeme listesini verebilirmisiniz

sadixxx

ilginiz icin tesekkur ederim bir tek 22a yazani bulamadim  birde K  A  yazan yerlere ledmi gelicek kusura bakmayin  fazla bilgim olmadigi icin sizleri rahatsiz ediyorum

ndemir

22a değil 22R direnç. birde K A dediğin yer 18VAC kısmının üst tarafındakilerden bahsediyorsan onlar diyot,diyotun anot ve katot yönlerini gösteriyor.led olan kısımlar küçük yuvarlak içinde belirtilmiş

sadixxx

diyotlari biliyorum 3 tane  ka yazan yer var resimde  onlari sormustum

ndemir

ibbayram

Alıntı yapılan: kulinx - 18 Ekim 2014, 18:53:08değiştirdiğin elemanları hangi mantıga göre değiştirdiğini yazarmısın
mesela şunu şu nedenle
şunu şu nedenle

2 devreyide yaptım 2 side çalışıyor 12 v 7 amper akü 48 saatte doluyor zaman kaybından başka bişey değil sen 2 tamgün fişte takılı :) yorum ve daha hızlı şarj devrelerine açıgım ugraşan yardımda bulunan kafa yoran herkese sonsuz teşekkürler

adnan hocama sordum oda olur dedi mantık bu
:D
[mergedate]1414768918[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Eylül 2014, 19:26:37evet PC817, faceden gönderdim sana....

[mergedate]1410970876[/mergedate]
ekte :)
hocam kusura bakma bişi soracam ben bu devredeki ledleri  lm317 ye nasıl adapte ederim bana yardım edermisin şimdiden teşekkürler
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

ibbayram

bana lm317 li ve aynen böyle şarj oluyor oldu power ledli bir devre yapabilecek varmı lütfennnnnn :( yeter artık yaktığım 4. lm723 oldu  devreyi birebir bastım montajdan önce kısadevre kontrolüde yaptım malzemeyi yerleştirdim çalıştı aküyü bağladım ve lm723 yandı 4kez devreyi bastım 4 kere yandı en iyisi lm317

ndemir

Geç de olsa anca fırsat bulup malzemeyi tamamlayıp yaptım adnancoskun hocamın verdiği devreyi. Şuan için deneme aşamasındayım. Gelişmeleri yazarım

Şarj devresinin çıkışını ampermetre ile kısa devre yaptığımda 0,81A gördüm. Mje3055 sogutucu olmadan max ısıda 0,92A deger gösterdi. Devre yükte değilken kırmızı ve yeşil led yanıyor. Akü bağlandığında yeşil sönüp sarı yanıyor. Akü gerilimi devrenin çıkış gerilimine ulaşmaya yakın çektiği akım 90mA altına düşmeye başladığında sarı led sönüp yeşil yanarak dolduğunu gösteriyor. Fakat bi problem var aküden geri dönüş yapıyor. Bunun için diyot koymayı düşünüyorum birde cam sigorta koysam güvenlik amaçlı nasıl olur ve nereye koysam.  başta devre için yardımcı olan adnancoşkun ve diğer üstadlara soruyorum. Sigortanın degeri ve en uygun yer neresi olabilir?

hrnkaan

MErhaba , öncelikle çok güzel bir paylaşım , teşekkür ederim.  Bir kaç sorum olucak kusura bakmayın lütfen. 

1 - bu devrenin çıkışına max kaç akü bağlayabiliriz ?
2 - Benim elimdeki akü 12V/9.0 A / 20 HR oalarak gözükmekte. Devreyi 9000mA 'e göre nasıl revize etmeliyim ?

şimdiden teşekkür ederim.

erg123

İlk sayfada paylasilan devreyi bende yaotim rksiksiz 12v  1.3a aku ile test ettim aku 5 aydir kullanilmis degil sarji yok devreye elektrik verdigimde kirmizi yaniyor yesil nokta kadar aku bagladigimda yesil yaniyor voltaj 13.8 ayarli amper 90ma den 25ma kadar dustu nedendir acaba

kulinx

Baya bi süre geçti aradan ama tekrardan merhaba
şarj devresinin tekrardan lazım olması nedeniyle gözüme takılan bir ayrıntının
devreyi yapan arkadaşların işine yarayacağını düşündüğüm ince bir noktayı paylaşmak istiyorum.
Devre çıkış gerilimini boşta ayarlamayın zira akü bağlandığında 13,7 ayarladığım çıkış geriliminin 12.3 düştüğünü gördüm ve akü bağlı iken tekrardan ayar yaptım şu an akü şarjda sonuçlarını burdan sizlerle paylaş cam.
Bu arada 2 adet aküm şarjda iken şişti ve çöpe atmak zorunda kaldım.

Ruzgar

Alıntı yapılan: pwm.c - 22 Şubat 2013, 17:22:32L200 entegresi ile yapabilirsin.
örneğin:

L200 soğutucuya bağlanmalı.
Ne kadar süre olmuş ya :D
Nasip yarına inşallah yarın yapacağım elime 12v trafo geçmesi gerekiyordu bir tane buldum bakalım trafo akımı yetecek mi teşekkürler tekrar :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

darkfeanor

Merhabalar.Ben bu devreyi yaptım sorunsuz çalışıyor.Yalnız mje3055 çok aşırı ısınıyor. Çıkışta 12V 12Ah akü var şarj akımı 1.15A .Çıkış direnci 0,47ohm.
Benzer bir sorunla karşılaşan var mı acaba?

Sec

ziya_can

dosyalarda gözükmeyen köprü diyot un ve kondansatörün yanında bi elemen var o nedir acaba ?

ziya_can

asma

Alıntı yapılan: ziya_can - 18 Ağustos 2015, 19:11:22ilk sayfadaki devre 1.3 amper için kullanmak için ne yapmak gerekir?
Merhaba
Blogta 1,3A/h akü ile kullanmak için ne yapmak gerektiğini , burada ise 1,3A için ne yapmak gerektiğini soruyorsunuz.
İki soru aynı değil , iki farklı cevap almanız gerekirdi.
Neyse ki cevap veren olmamış.
1,3A/h lik bir aküyü 1/10 oranında şarj etmenizi öneririm. En fazla 1/5 oranında olabilir. Bu hızlı şarjdır ve sürekli değil de aceleniz olduğunda uygulayabilirsiniz.
Şemada 1R / 2W gözüken R3 direnci var. Bu 1ohmluk dirençle 0,7V/1ohm = 0,7A  max. akım sağlanır. 7A/h kapasiteli aküyü şarj eder.
Bu direnç yerine 1,3/10 formülünden 130mA lik max. akım için 700mV/130mA=5,38 ohm gerekir. (standart bir değer değildir) 5,1 ohm kullanabilirsiniz.
Çekeceğiniz akım düşük olacağı için bu direncin 2W olmasına da gerek yok. 1/4W çeyrek wat direnç yeterli olur.

Hızlı şarj özelliği olsun işime yarar derseniz kullanacağınız 5,1 ohm dirence paralel bir hat çekin , bu hatta bir anahtar ve bir direnç ekleyin. Bu direnç mantıken 5,1 ohm olmalı ama siz 5,6 ohm kullanın. (çünkü 5,38 değerini 5,1 e yuvarlamıştık diğerini 5,6 kullanarak hedeften şaşmamış oluruz)
Anahtar açık devre iken 1/10 oranında , anahtar kısa devreyken 1/5 oranında akım geçer. Narmal ve Hızlı şarj kademesi olur.

Kolay gelsin.

Ruzgar

Alıntı yapılan: pwm.c - 22 Şubat 2013, 17:22:32L200 entegresi ile yapabilirsin.
örneğin:

L200 soğutucuya bağlanmalı.
hocam bir şey sorucam baştaki 4700uf 50v kondasator kolay bulunur mu ? daha once o kadar buyuk almadım hiç, sıkıntı olmasın veya küçük bir hata var mı değer de ?
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

ibbayram

buyrun dosyalar burda 6 aydır kullanıyorum sorunsuz teşekkürler ADNAN COŞKUN HOCAM

budumen

hocam mrb bu devre tarzında daha amperli yani 12 v  75 amp gibi bir şarj devresi lazım yada bu devrede modifiye olrmu

yolcu27

Devreyi  olduğu gibi kurdum ilk mesajdaki gibi. Trafo şuan yanımda değil ondan dolayı PC power supply ile denedim kondansatör bacaklarına verdim direk. Kırmızı led yanıyor çıkıs voltajı maz 8.8 v oluyor giriş voltajı 12v ile. Minim 7.7v ya kadar dusuyor  trimpot ile ayarlayin ca. Sari ledin yanmaması çıkışa akü baglamadim daha

Birdr 12v akü şarjı için giriş AC voltajı ne olmalıdır

seron

12volttan büyük olmalıdır ama benim net bir rakam vermem doğru olmaz. 15-18V uygundur diye düşünüyorum. Kesin değil.

yolcu27

Birde sarı ledin katotuna bağlı 1r yerine atlama yaptım. Sıkıntı olur mu acaba

seron

Ben şu an devreyi göremiyorum. Fakat 1R olduğundan eminseniz sıkıntı çıkacağını sanmam. 1K ise çıkar!

yolcu27

Alıntı yapılan: seron - 23 Ocak 2016, 18:38:37Ben şu an devreyi göremiyorum. Fakat 1R olduğundan eminseniz sıkıntı çıkacağını sanmam. 1K ise çıkar!
Eminim hocam 1r

yolcu27

Çıkış direnci koymazsak max kaç amper ile şarj yapılabilir. Ve yine şarj dolunca otomatikman kesilirmi şarj işlemi

seron

Yolcu, esasen benim detaylı bigim yok. Şu anda site çok sakin olunca elden geldiğince ucundan tutayım dedim :) 

Devre otomatik kesme yapıyor ve devre ile ilgili teknik bilgilerle bazı olası aksaklıkları bu başlık altında konuşmuşuk. önceki topikleri baştan sona kontrol edebilirsin.

Maalesef bunun dışından ben yardım edemeyeceğim.

yolcu27

Alıntı yapılan: seron - 23 Ocak 2016, 18:55:33Yolcu, esasen benim detaylı bigim yok. Şu anda site çok sakin olunca elden geldiğince ucundan tutayım dedim :) 

Devre otomatik kesme yapıyor ve devre ile ilgili teknik bilgilerle bazı olası aksaklıkları bu başlık altında konuşmuşuk. önceki topikleri baştan sona kontrol edebilirsin.

Maalesef bunun dışından ben yardım edemeyeceğim.

Cevaplarıniz için tesekkur ederim acele yok zaten trafom yok bir arkadaş istemişti ondan yaptım
devre üzerinde çok voltaj düşüyor sanırım dediğiniz gibi 15 18 arası AC gerekiyor . 15vdc verdim yine max 11 filan oldu. ,

Diyotlarım 4007 den büyük. Eski bir power kartından sokmustum.  Sanırım devrede sıkıntı yok benim. Ben bir akü bulayim denemek için.

Aklkma şimdi geldi en az kaç volt olabiliyor çıkış acaba devresi çalışanlar bir bakabilir mi acaba

mcan

Alıntı yapılan: ferhat8484 - 02 Şubat 2013, 03:12:18Öncelikle herkese merhaba;
Bir çok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm sea lead acid (kuru akü) dedikleri \'\'bana göre hiçbir akü kuru olamaz\'\' aküler için şarj devresidir.Şarj işlemi bittiğinde akımı otomatik keser.Maliyeti ucuz en fazla 5-6 tlye mal oluyor devre ticari kullanılan hazır kiti 20tl gibi fiyata satılan devredir.Nette kısa bir araştırmada benzer devreler görürsünüz.Devrenin pcb\'sini kendim çizdim şematiğini asis te simüle ettim hiç bir sorunu yok zaten kendim kullanıyorum.Devre bu haliyle 12V 7Ah aküler için 650 ile 700 mA akım veriyor.

Gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Devre ile ilgili herşer dosyada mevcuttur.

Görüntüler:

ekteki dosya inmiyor

seron

şimdi mozilla ile denedim, iniyor. başka bir tarayıcı deneyebilirsiniz. tıklayınca ne hata veriyor?

mcan

denedim olmadı. mehmetcan.33@windowslive.com  a mail atabilir miziniz?

mcan

IDM kullanam sürem dolmuş o engel oluyormuş. silince düzeldi.. :) saolun

seron

@mcan  siz de sağolun. en azından bir arıza notu oldu: şayet indirme yapılamıyorsa kısıtlı indirme yöneticilerini kontrol etmemiz gerekiyormuş.
yalnız internet ortamında mail adresinizi orta yere yazmayın. iletiyi düzenleyip silin. bu tür durumlarda özel mesaj gönderebilirsiniz.
bu forumdan yana pek sıkıntı olmaz da, sayısız kişi ziyaret ediyor, art niyetli birileri başınızı ağrıtabilir. ;)

kolay gelsin.

ibbayram

mcan

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın