12V SEA-LEAD ACİD OTOMATİK AKÜ ŞARJ DEVRESİ

Başlatan ferhat8484, 02 Şubat 2013, 03:12:18

ferhat8484

Öncelikle herkese merhaba;
Bir çok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm sea lead acid (kuru akü) dedikleri \'\'bana göre hiçbir akü kuru olamaz\'\' aküler için şarj devresidir.Şarj işlemi bittiğinde akımı otomatik keser.Maliyeti ucuz en fazla 5-6 tlye mal oluyor devre ticari kullanılan hazır kiti 20tl gibi fiyata satılan devredir.Nette kısa bir araştırmada benzer devreler görürsünüz.Devrenin pcb\'sini kendim çizdim şematiğini asis te simüle ettim hiç bir sorunu yok zaten kendim kullanıyorum.Devre bu haliyle 12V 7Ah aküler için 650 ile 700 mA akım veriyor.

Gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Devre ile ilgili herşer dosyada mevcuttur.

Görüntüler:

"İnsanların güvenini kaybetmektense,para kaybetmeyi tercih ederim" (Robert Bosch)

Ruzgar

hocam bende 6v 4AH var bu devreyi ona göre nasıl ayarlayabilirim bulduklarım ya çok karışık büyük devreler yada yabancı dil açıklamaları var.
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

pwm.c

Alıntı yapılan: Ruzagar - 21 Şubat 2013, 21:48:13hocam bende 6v 4AH var bu devreyi ona göre nasıl ayarlayabilirim bulduklarım ya çok karışık büyük devreler yada yabancı dil açıklamaları var.
L200 entegresi ile yapabilirsin.
örneğin:

L200 soğutucuya bağlanmalı.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Ruzgar

Çok teşekkürler hocam ellerinize sağlık, bu devreyi hazırlamadan önce birkaç sorum olacak devreyi 12 volt besleme ile kullanmam için neyi değiştirmem lazım,kırmızı led akü dolduğunda sönüyor mu ?,aküyü ne kadar zaman içinde tam olarak sarj edebilirim ? :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

pwm.c

Alıntı yapılan: Ruzagar - 22 Şubat 2013, 18:39:31Çok teşekkürler hocam ellerinize sağlık, bu devreyi hazırlamadan önce birkaç sorum olacak devreyi 12 volt besleme ile kullanmam için neyi değiştirmem lazım,kırmızı led akü dolduğunda sönüyor mu ?,aküyü ne kadar zaman içinde tam olarak sarj edebilirim ? :)
1- 6v akü için devreyi 12v ile rahat besleyebilirsin. değişikliğe gerek yok. sadece trafonun gücü şarj akımına yeterli olmalı.
2- kırmızı led şarj göstergesidir. akü dolunca söner.
3- şarj süresi akünün durumuna göre değişir. devrenin çıkış akımı 420 - 450ma arası bişey. şarj akımı akünün akımının 10/1 oranında olması için bu değere sınırladım.  akü akımı AH cinsinden olduğu için şarj akımına göre süresini hesaplayabilirsin. 

son olarak, bu devre bozuk pil ve aküleri şarj etmez. bunlar için şoklama gerekir. istersen eklersin ama gereği yok. bu yöntem aküye daha çok zarar verir.

Ruzgar

Çok sağ olun hocam elleriniz dert görmesin daha önce akülerle işim olmadığı için bu konuda hiçbir araştırma yapmadığımdan bilgi sahibi değildim açıklamalar için teşekkürler :) 1k ve 1k5 standart 1/4 w gücünde olacak sanırım.

pwm.c

Alıntı yapılan: Ruzagar - 22 Şubat 2013, 19:23:161k ve 1k5 standart 1/4 w gücünde olacak sanırım.
onlar farketmez istersen smd kullan önemli değil. her iki dirençten en fazla 2.8ma akım akar.

bu arada, devreyi denedim :) aklınıza bişey gelmesin.

ndemir

merhaba arkadaşlar,uzun zamandır takip ediyodum ama aranıza katılmak bugüne kısmetmiş,ben elektroniğe hobi olarak başladım ama bağımlılık yaptı şimdide kendime engel olamıyorum :D sormak istediğim şu,12v 7 amperlik yeni aldığım akünün şarj işlemini yapmak için nette buldugum 723 entegreli devreyi yaptım,o devrede buna benzer fakat bir iki ufak detay dışında ve galiba bu ufak detaylardan dolayı yaptıgım şarj devresi sağlıklı olmadı,çıkış 13,8v ayarladıktan sonra yaklaşık 10-15 saat arası şarj işlemini yaptıktan sonra ledde herhangi bi değişiklik olmuyor yani sönmüyor,akü şarj voltajı 13,10 seviyelerinde kalıyo, ölçüm yaptıgımda kademe kademe voltajın 13,10 dan 12,90 a kadar indigini gördüm ölçüm sırasında,ama 12,90 dan aşagı inmiyor,sanki 12,90 sınır voltajı,13,10 a kadar olan voltaj da suni gerilim gibi.aküye yük bağladıgımda uzun zaman çalışıyo yani akü sağlam yeni aldım zaten,acaba akü şarj konusunda mı bi yanlışlık yapıyorum,12v 7 amperlik akünün maximum şarjı kaç volt olması gerekir(yani aküyü şarj ettikten sonra ölçümde akü kaç volt vermesi gerekir) ve minimum şarja takılma voltajı nedir?önce aküyle ilgili sağlıklı bilgileri edinip sonra şarj devresine geçeyim diyorum.

stk4221

ben de aynısından var sıkıntısız kullanıyorum. akünün üzerinde tpe degeri yazar birde std by devamlı şarjda kaldıgı zamanki deger yazar. normalde 13,8 v ayarlarım 400mA  şarj yapar. doldugu zaman led kısık yanar akım 20mA kadar düşer
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

ndemir

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Temmuz 2013, 04:09:22ben de aynısından var sıkıntısız kullanıyorum. akünün üzerinde tpe degeri yazar birde std by devamlı şarjda kaldıgı zamanki deger yazar. normalde 13,8 v ayarlarım 400mA  şarj yapar. doldugu zaman led kısık yanar akım 20mA kadar düşer
standby 13.5-13.8 degerlerini belirtmiş,bu değerlerde şarj etmem gerek ama şuan bende olan şarj devresinde şarjın doldugunu gösteren led sağlıklı çalışmadıgı için akünün dolup dolmadıgını anlamam için akünün voltajını sordum.şarj işleminden sonra aküyü ölçdüğümde voltmetre hangi değerleri göstermiş olmalı ki akü dolmuş diyebileyim.kullanım döngüsü olarak 14,4-15v diye ibare var akü üzerinde.amacım aküyü sürekli şarjda tutmak değil,akü dolunca portatif olarak kullanacağım yere götürüp kullanıp sonrasında şarj gerektiğinde tekrar şarja takıyorum,sizin 13,8 voltta 400mA vermesi kullandıgınız ufak değerli dirençden dolayı mı kaynaklanıyor ? \"ferhat8484\" arkadaş çıkışın 650-700 mA oldugunu belirtmiş...

asma

Ben de akü üzerinde değerler belirtilmiştir yazacaktım.
Marka modele göre ufak değişiklikler olur, bir örnek:
http://www.pilfener.com/content_files/prd_images/Micron%20Ak%C3%BC%20DJW12V-7Ah.jpg
Şarj cihazının 650-700mA verebilmesi üzerindeki dirençlerle sınarlanarak sağlanmıştır (1 ohm luk direnç) şarj olmaya yakın 400mA ve sonrasında 20mA değerleri ölçülen değerlerdir.
Boş akü, 650mA de şarj olmaya başlar sonra akım düşecektir, bu normaldir.
Akünüz 11,8volta düşene kadar kullanıp tekrar şarj etmeyi deneyin. 13,8Volta ulaşması gerekir, şarj kesildiğinde de biraz düşmesi normaldir. mesela 13,6V gibi.

Kolay gelsin.

ndemir

aküye sabah şerit led taktım ve 11,9v seviyelerine kadar boşaltıcam,bu süre de yukarıda ki şarj devresini 2w 1 ohm\'luk direnç kullanarak yapayım,sonra da aküyü şarja takar sonucu paylaşırım,birde sormak istediğim şarjı dolan akünün çekeceği akım miktarı azalacagından bir kısa devre durumu oluşturur mu? eger kısa devre oluşturursa herhangi bir şarj devresine kısa devre koruma ekleyerek şarj voltaj çıkışını sıfırlayıpk şarjı kesme ihtimalimiz olabilir mi sizce??? bu arada aradım taradım,eski elektronik parçalara bile baktım ama 1R direnç bulamadım,2w 1R direnç var ama düşük güçte 1r bulamadım,ararken 10R ve 100R buldum

asma

Resimde gördüğüm kadarıyla sen 1R2 / 2W kullanmışsın. 1R arama, onu kullan.  ;)

Imax=0,65/R 

ndemir

Alıntı yapılan: asma - 31 Temmuz 2013, 17:37:09Resimde gördüğüm kadarıyla sen 1R2 / 2W kullanmışsın. 1R arama, onu kullan.  ;)

Imax=0,65/R

2w direnç konusunda sıkıntım yok,1R/2w da var 1R2/2w da var ama sıkıntı yaşadıgım dirençler 3055 ile sarı led arası ve sarı led ile 723 arasında ki 1r lik dirençler,bunların 1r olması şartı var mı?aradım taradım sonunda tasarruflu ampul içinde (2 tane 1.5R) ile (2 tane 2.2R) direnç buldum.1.5R direnci 1R direç yerine koysam fark eder mi yoksa ikişer tane oldukları için (2.2R ile 1.5R) dirençleri paralel yapıp 2.2//1.5=0.89R öyle mi kullansam.

asma

Hiç fark etmez, ister 1,5 + 1,5 ohm tak , ister tek 2R2 , diğerine atlama yap (telle kısa devre)
Önemli değil.  ;)
Ben dün yolumun üstündeki akücüye 12V/7Ah akü sordum, PRC , yeni gözüken aküler için 30lira dedi. Siz kaça aldınız?

Bir de aküyü sabit akımla boşaltmak iyi değil derler. (led bağlayıp bitene kadar beklemek gibi)

Kolay gelsin.

ndemir

Alıntı yapılan: asma - 01 Ağustos 2013, 01:58:14Hiç fark etmez, ister 1,5 + 1,5 ohm tak , ister tek 2R2 , diğerine atlama yap (telle kısa devre)
Önemli değil.  ;)
Ben dün yolumun üstündeki akücüye 12V/7Ah akü sordum, PRC , yeni gözüken aküler için 30lira dedi. Siz kaça aldınız?

Bir de aküyü sabit akımla boşaltmak iyi değil derler. (led bağlayıp bitene kadar beklemek gibi)

Kolay gelsin.
yani 1R direncin net bi görevi yok mu orda,o zaman ben 1R olan yerlere 1.5R direnç kullanıp devreyi yapayım.aküyü sabit akımla boşaltmak neden iyi olmasın ki,diyelim ben aküyü güvenlik sistemi için kullanıcam yada elektrik kesintisinde acil çıkış aydınlatmasında kullanıcam,sabit akım çeker diye arada bir aküye ek yük mü bağliycam açıkcası pek tatmin olmadım,demişseler vardır bi bildikleri.gerçi bi kaç saat ledde kullanıp sonrasında aküye 12v eqo bağladım müzik dinledim :D aslında akülerin hemen hemen hepsinde PRC ibaresi mevcut ama bu çin malıdır anlamına gelir mi bilemem,çünkü çinde üretim konusunda ucuz iş gücü nedeniyle artık bir çok küresel markalar bile maliyet konusunda tasarruf etmek için çin devletiyle üretim konusunda sözleşmeler yapıyolar,hem ben elektronik konusunda şansa inanırım,bazen öyle çin malları sağlam çıkabiliyo ki insan şaşırır kalır biraz da kullanma şekline bağlı.12V 7 Ah akü ben alırken 30 lira denmişti ama adamla muhabbet arası 27 liraya düşürmüştüm :D aküyü alıp eve gelip nette baktım o zaman,aldıgım aynı akü sahibinden.com da 12,50 TL görünce şok olmuştum,adam ithalat toptancısı büyük kasalar içinde akü resimlerini koymuş siteye,ama sonrasında bir iki gün sonra o ilan kalktı bi daha da çıkmadı.herhalde eski tarihli ve ya elinde kalmış paraya çevirmeye çalışıyodu...

ndemir

devreyi tamamladım,daha önce ki yaptıgım devrede kırmızı ve yeşil led beraber yanıyordu,ama şimdi devreye güç verdiğimde sadece kırmızı yanıyo,aküyü bağladığımda yeşil kısık bi şekilde yanıyo,akünün voltajı 12,50 seviyelerinde,herhalde tam boşalmadı,birde aşağıda resim koydum sizce hangi trafo olur,eğer küçük olan olursa plakette devrenin arkasında ki boş kısma trafoyu koymak istiyorum ama trafonun gücü düşük tahminimce,bu yüzden çıkış akımını karşılayabilir mi???

Not:akü voltajı 12V seviyelerine kadar indi ve küçük trafoyla denedim,yeşil kısık bi şekilde yanıyor,galiba gücü yetmiyo.24V trafo ile denedim bu sefer yeşil led biraz daha parlak yandı ama bu seferde bir müddet sonra 3055 ısınmaya başladı,hatta koydugum sogutucuya bile el değdiremez hale geldi sıcaktan,bundan sonra yapmam gereken nedir yardımlarınızı bekliyorum,şimdiden teşekkür ederim...

asma

O soğutucu küçük, daha sonra büyüğünü bulup takarsın.
Trafoların ikiside olmaz.
Sana 15VA dan büyük 15-18Vac çıkışı olan bir trafo lazım.
Büyük trafonun voltajı yüksek, oluşacak ısıyla başa çıkamazsın. (deneyebilirsin)
Küçük trafonun akımı yetersiz, boş aküyü iki günde şarj edersin.

Trafo alana kadar, büyük trafoyla eski CPU fan ve soğutucusu kullanabilirsin.
20VA  15Vac işini görür. ( 2X15V veya 0-9-12-15-18v kademeli olabilir)

Kolay gelsin.

ndemir

eski bir vcd den söktüğüm trafo ve dogrulutucu devresi vardı ve onu güç kaynagı olarak kullanıyodum,dogrultucu devresini çıkarıp trafo çıkışlarını ölçtüm.3Vac-12Vac-16Vac-22Vac çıkış verdiğini görünce 16Vac yi şarj devresine bağlayıp şarja başladım,hafif bir ısınma oluştu.şarja taktıktan 5 saat sonra çektiği akıma baktım 0.35A gösterdi(2W/1,2R) ve yaklaşık olarak 12-13 saat sonra yeşil led kısık şekilde yandıgı zaman tekrar ölçtüğümde 0.05A gösterdi.voltaj ise 13,60 seviyelerindeydi ve bende şarjı sonlandırdım,bu değerler normal midir? bir de akü doldugunda yeşil ledin kısık bi şekilde yanmasının yerine tamamen sönmesini sağlayabilir miyiz??? 3055 ile led arası 1R olmadıgı için 1,5R kullanmıştım,bunu göz önüne alarak soruyorum...

sasen

ferhat8484 arkadaşım böyle güzel bir paylaşım için teşekkür ediyorum,eline sağlık.Devreyi yaptım şu an aküm şarj oluyor.

aegeanxtr

Merhaba. Bu devre için 2x8V çıkışı olan bir UPS trafosunu bağlayıp 16V ac versem olur mu?

duran5162

neyler elektorıkcıye mje3055 dedım bana tıp3055 vermıs onu taksam sıkıntı cıkartırmı acaba

kulinx

merhaba devreyi inceledim
tam yapmaya kalktım ki 2 şey gözüme çarptı
bu konuda acil yardımlarınızı beklyorum ,
1- c4 2200u diyor voltaj değeri nedir
2- projede olmayan ama resimde ve baskı devrede olan yeşil ledin yanında bulunan kondansatör
baska sıkıntı yok çünkü baskı devrede var ama projede yok eleman listesi çıkartcaam onda da yok yardımlarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkürler

seron

2200uF, 18V giriş için 50V ve üzeri uygundur.

"projede olmayan" dediğiniz kondansatör, yanlış bakmamışsam Vçıkış (akü bağlantı) klemensine tekabül ediyor(aküye paralel). boyutuna bakacak olursak voltajına göre 470 veya 1000uF olabilir.

evet devre ve baskı şemasında görünmüyor ama kullanılmasa da olur herhalde...

aslında MJE 3055 kartın biraz daha kenarına taşınsaydı daha küçük bir PCB ye basılabilirdi gibime geldi. gereğinden büyük pcb kullanılmış sanki. kenarda kalan MJE ye kartın eni boyutunda bir soğutucu ile sorun giderilirdi.

ismail kışla

Devreyi yaptım ve çalışıyor çıkışı kısa devre yapınca 0,65 a değerinde sabit kalıyor. Ancak akü voltajını 13,8v 'a ayarladım fakat şarj voltajı 13,8v 'a çıkmasına rağmen akım  0,2 a ya kadar düşmesine rağmen akımı kesmiyor

seron

eğer ölçümleriniz doğru ise,
kısadevrede 0,65A (650mA) aslen oldukça yüksek bir değerdir.
devrenin 13,8V de hala 200mA akım vermesi iki şeye işaret olabilir:
1-14,X volta kalibrelidir yani aküyü 14V ye ulaştırana kadar doldurmaya çalışıyordur.
2-her ne kadar adı otomatik ise de "otomatik kesmeli" olmayabilir, akü dolunca otomatik olarak tampon şarj kademesine geçiyordur.
3- ya da ben yanılıyorumdur... ;D

ndemir

bu devreyı geçtiğimiz sene yapmış ve o günden bu güne hâlâ daha kullanan biri olarak söyleyebilirim ki; çıkışı 13.7 Volta ayarlayıp şarj işlemini başlatıyosunuz.çıkış direncinin değerine göre akımı sınırlıyorsunuz.7Amperlik akü için 700mA(üç aşağı beş yukarı oynayabilir) bu değerlerde şarjı başlatıyor.benim ölçümlerimde akü değeri dolum seviyelerine ulaştığında çok düşük değerde tam hatırlamıyorum bir sene oldu galiba 50mA daha aşağıda olabilir... bu değerde tampon şarja geçiyor...

kulinx

arkadaşlar tekrar merhaba
devreyi yaptım fakat sıkıntılar ve sorularım var öncelikle seron arkadaşıma teşekkürler
fakat devre için indirdiğim dosyada 1 r ve 1k dirençlerinin yerinde 1mohm gibi resimde görünen bir direnç var
neden bukadar inceliyorsun diyeceksiniz devreyi yapıp çalıştırdım diyen arkadaşlar beni hayrte düşürüyor
20 k pod ayar sırasında yanıp kül oldu
sorunu inceliyorum yardımlarınızıda bekliyorum tabikide :)

serkan_48

20 k potun yanmasının tek nedeni üzerinden aşırı akım geçmesidir.

Devrenizin üstten ve alttan bir kaç açıdan parçaları net görebileceğimiz şekilde resmini koyarsanız devrenizin doğruluk kontrolünü yapabiliriz. Hangi resimde 1 mohm kullanılmış ben baktım ama göremedim.

Resimleri koyduğunda kontrol edebiliriz. iyi çalışmalar.

kulinx

serkan_48 hocam yarin net bir şekilde resimleyip sizden yardım bekliyeceğim ama akü bağlı değilken nasıl bir aşırı akım geçimi olcak devreye enerji verdiğimde sadece kırmızı led yanıyor ama podu ayarlamak istediğim zaman pod kül yarin lütfen takipte kalın öglen işe gidiyorum masamda kaldı ordan saat 1 veya 2 gibi nete resimleri yüklerim :)

serkan_48

Akü bağlamadınız ama güç kaynağına bağladınız. Bir yerlerde kısa devre yada yanlış çizilkmiş bakır hat olabilir. Güç potun üzerinden geçince yanabilir. Düşük ihtimalle diğer parçalarda fabrikayon hata olabilir.

Siz resimleri ekleyin kontrol edelim. Yarın takipteyim öğlen gibi burlarda olurum aksilik olmazsa.

kulinx

merhaba resimleri yükledim sizden haber bekliyorum

düzeltme :
arkadaşlar lm 723 değiştirdim şimdi çıkışıda 13,7 v ayarladım aküye bağladım fakat yeşil ledin hiç yanmadıgını farkettim bide şöyle bir sıkıntı daha var devrede geri besleme koruması olmadıgını aküyü bağlayınca kırmızı ledin yanmasıyla gözüme çarptı besleme çıkışına diyot bağlanabilir diye düşünüyorum .
fikir ve önerilerinizi bekliyorum

ndemir

üçüncü resimde 1n kondansatöre giden yolda entegrenin 13 ve 14 numaralı bacakları birbirine mi bağlanmış yoksa ben mi yanlış görüyorum...

kulinx

hayır pastadan dolayı öyle görünüyor ve şemada aynen var  ferhat8484 arkadaşın resim ve paylaştıgı dosya ile karşılaştırabilirsiniz

serkan_48

ndemir

benim gözüm hala daha entegrede takılı kaldı nedense :-\\ :-\\ :-\\

akü bağlı iken kırmızı ledin yandığı doğrudur.önlem alınabilir.

Adnancoskun

Nurullah, bu devreyi modifiye ederek bir arkadaşa gönderdim, çok da güzel çalışıyor,
power ledi, şarj oluyor ledi, ve şarj tamamlandı ledi... hepsi çok güzel çalışmakta... istersen sana göndereyim.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kulinx

Adnan hocam h.demirel@hotmail.com.tr
Gönderirsen bir bakayım
[mergedate]1410962282[/mergedate]
Ndemir uyarı için teşekkürler ledi kontrol ettim herşey saglam ama denildiği gibi çalışmıyor 1 nf bacaklarını bkontrol ettim onda da sıkıntı yok cok saol uyarın için resimleyip yolluyorum birazdan
[mergedate]1410962439[/mergedate]

artı ucuna 1n4007 bağladım ledin akünün bağlandıgında geri besleme koruması olarak
entegre 3035 i söküp tip41 bağladım
deniyorum ama çalışma performansı ve yeşil led sorunu çözülecekmi bilmiyorum.
tip 41 bağladıktan sonra aküye bağlantı sırasında yeşil led az yanıyor daha sonra tamamen sönüyor
acaba giyorum led seçiminde 1.5 v veya 3 V gibi bir seçenek olması gerekiyormu diye düşünüyorum

adnan hocam senden bekliyorum mail nurullah demişsin ama bizimlede paylaş :)

Adnancoskun

seron

o kadar güzel bir devre güzel bir devre dedik, modifikasyonsuz sorun çıkaıyor. >:(  herkesin aynı sonucu alabileceği güvenilir bir devre yok mu? ???

kulinx

arıyoruz ama bulamıyoruz şimdi kim nekadar elektronikten anlasa bir paylaşım yapsa gördüğüm hep aynı sonuç ya entegre ismi değiştirip yayınlar yada farklı bir parça e kardeşim hiç paylaşmada millet ugraşmasın bari :)

Adnancoskun

Modifiye dedimse abartılı bir durum yok, sadece 2 tane transistör, bir optocoupler ilave ettim....

seron

yooo! uğraşsın. maksat bu zaten. yoksa hazırı alınır. ama şahsen ben en emin olduğum çalışmada şöyle derim: "çalışmanın şu şu yönden hassas olması nedeniyle şu yönden sorun yaşanabilinir." böylece daha başından vakit kaybetmek isteyenle istemeyen ayrılır.

ama bilinemez ki... devreyi aldığınız linkte arkadaşlar denemiş ve sorun yaşlamamışlar (herhalde).

Adnancoskun

şuraya proteus nasıl ekleniyor? :)
Neryse ben resim olarak ilave edeyim.

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Eylül 2014, 16:53:50Nurullah, bu devreyi modifiye ederek bir arkadaşa gönderdim, çok da güzel çalışıyor,
power ledi, şarj oluyor ledi, ve şarj tamamlandı ledi... hepsi çok güzel çalışmakta... istersen sana göndereyim.... :)
Allah razı olsun hocam gönderirsen çok güzel olur :D

seron

zipleyerek ya da rarlayarak eklersin hocam. direk program uzantısında eklenmez. proje sayfalarını bir klasöre dldurup rarla. sonra yükle. bu arada devren (sorunsuz) çalışıyor öyle mi?

Adnancoskun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın