Pic 16f877a elektriksel ve manyetik alandan etkileniyor.

Başlatan caresiz_kaptan, 24 Ocak 2013, 00:00:14

caresiz_kaptan

Merhabalar arkadaşlar.

Pic 16f877a ile motor kontrol devresi yaptım. Yazılımını ccs c ile yazdım ve devre normalde çok güzel bir şekilde çalışıyor. Ne zaman bulunduğu ortamda herhangi bir kontaktör devreye girse manyetik alandan dolayı etkileniyor ve lcd ekranında istenmeyen şekiller meydana geliyor yada pic kendine reset atıyor. Devreyi iyi bir güç kaynağı ile beslediğim halde yinede aynı sorunu veriyor. Etkilenme sebebi elektriksel gürültü ve oluşan elektromanyetik alan gürültüsü.. İlk sorum bu..
Diğer sorum ise 16f877  yerine 18f4520 kullansam o entegrede yine bu tarz gürültülerden etkilenirmi...Yardımlarınızı bekliyorum...

F.T

sigorta ayaklarından boden off yap.işlemci besleme ayaklarına entegre altından 100nf lehimle.motor uçlarına ters diyod ve 100nf kapasitör at.baskı devre dizaynı nasıl bilemiyorum ama en büyük etkenlerden biride bu.lcd ayaklarına en yakın besleme ayaklarına 100nf at.ayrıca motor beslemesi ile işlemci beslemesi aynımı bilemiyorum oda etken.ayrıca kart besleme trafosunun primer giriş uçlarına 100 ohm 100nf seri rc filtre at.kondansatör en az 400 volt olsun.

tasarım çok sağlam olmazsa tüm entegrelerde aynı sorunların olması mümkün belki yapısal olarak çok az etkilenmeme durumu olabilir.

caresiz_kaptan

sigorta ayaklarından boden off yap. Burda tam olarak ne demek istediniz anlamadım rica etsem biraz daha açıklarmısınız. Ayrıca pic in besleme girişlerinde 100nf kondasatör bulunmakta. cvp verdiğiniz için teşekkürler.

F.T

sigorta fuse ayarlarından yanlışlıkla ayak demişim.sadece 100nf olması işi kurtarmıyor.100nf ın yeri bile çok önemli.hatta ayaklarının uzunluğu bile.bunlar hep tasarım ile alınması gereken tedbirler.

caresiz_kaptan

ccs de hangi komutla yapılıyor.. Çünkü bu bu derleyiciyi yeni yeni öğreniyorum..

yazici67

Sigorta ayarlarını yaptığınız yere NOBROWNOUT ekleyin mesela şunun gibi:
#include \"16f877a.h\"
#fuses HS,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT                //No brownout reset
#use delay(clock=4000000)
...

caresiz_kaptan

yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkürler fakat o komutlarda yazılı ama sorunum hala devam ediyor...Kafamdaki soru acaba 877 mi bu kadar çok etkileniyor..Onun yerine 18f4520 yada 4550 kullansam oda aynı şekilde etkilenirmi..İnternette biraz arastırma yaptım 18f serisi gürültüye biraz daha dayanıklı diyorlar...

galove

16f877a yerine farklı bir işlemci kullansan da sorunun tamamıyla hallolmaz.

controller katıyla, motor katını olabildiğince birbirinden elektriksel olarak yalıtman gerekir.

Optik elemanlar ve transistörlü anahtarlamalar kullanmanı tavsiye ederim.

Ayrıca motoru besleyen kaynak ile pic\'i besleyen kaynağı birbirinden ayırabilirsin.

endorfin

Oncelikle merhaba..Yanlis anlamadiysam PIC manyetik alandan etkileniyor oyle degil mi. O zaman sen de Faraday Kafesi prensibinde bir sey yap derim. Mesela sen yapdigin devreyi bir kutuya koy.Sonra o kutunun icerisini bastan-sona aliminyum folyo ile kapla.(her yeri tamamen kapladigindan emin ol)  ;) sonra devreyi calistir ve bak bakalim yine ayni sorun davam ediyormu.. Eger ediyorsa diger cozumleri ara. ;)
Bu arada rica etsem forumdaki arkadaslar yanlisim varsa duzeltsinler.Sonucta hic kimse arkadasini yanlis yonlendirmek istemez ogle degil mi? :)
   Iyi bir gun dileyiyle :) :)
           Ekber\\Azerbaycan

pwm.c

sorunlarının manyetik alanla alakası yok.
beslemeyi SMPS devresi ile oluştur. örneğin LM2575 gibi entegre kullanabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

caresiz_kaptan

giriş katına varistör ve L C filtresi ekleyerek sorunu ortadan kaldırdım yardımlarınız için teşekkür ederim...

caresiz_kaptan

trafo öncesi yaklasık 330 volt gibi bir varistör ekledim ve trafo sonrası 35 voltluk varisötr ekledim ve köprü diyottan sonra  Seri L C ekledim. Şimdi etkilenmiyor. Çok güzel çalışıyor..

Fakat devreme bir kaç giriş çıkış daha eklemek istiyorum bunun için port çoğullama kullanıcam biraz arastırma yaptığımda 8255a entegresi bana uygun olduğunu anladım. Serdar çiçek hocanın kitabında bir örnek vardı. Fakat o örnekte çalışmıyor eğer o entegrenin ccs c derleyicisinde programlayan varsa yardımlarını bekliyorum... Cevaplarınız için teşekkür ediyorum..

mhoca

Kullanmadığınız pinleri çıkış olarak set ediniz. Besleme filtrenizi kontrol ediniz. İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın