Transistör kontrollü motor yardım LÜTFEN

Başlatan gfb_furkan, 19 Ocak 2013, 20:53:46

gfb_furkan

Benim bir devrem var ve sonuç olarak aşağıdaki resimlerde SOL tarafta gözüken bataryalar devreden gelen elektriği temsil ediyorlar (2 voltluk bataryalar). Şekil 1 gayet istediğim gibi çalışıyor ancak, 1,5 voltluk pille motoru direkt olarak sıkıntısız çalıştırabiliyorum, ama o devrede led yerine motoru koyuyorum ve motorun olduğu kısma ŞEKİL 2\'de görüldüğü gibi 1,5 voltluk pili bağlıyorum.Oraya 3 V yazdım çünkü pili ölçtüğümde 3 volt çıktı.Simülasyonda çalışıyor ancak gerçekte çalışmıyor.Ayrıca Şekil 3 te resimden de az çok görülebileceği gibi motor daha hızlı dönerken ŞEKİL 2 de neden yavaş dönüyor.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevaba gireceksiniz 
Yardım edene de etmeyenede teşekkür ederim şimdiden.

Uploaded with ImageShack.us

asma

Alıntı yapılan: gfb_furkan - 19 Ocak 2013, 20:53:46ŞEKİL 2\'de görüldüğü gibi 1,5 voltluk pili bağlıyorum. Simülasyonda çalışıyor ancak gerçekte çalışmıyor.Ayrıca Şekil 3 te resimden de az çok görülebileceği gibi motor daha hızlı dönerken ŞEKİL 2 de neden yavaş dönüyor

Şekil 3 te motora pil voltajını uyguluyorsun, şekil 2 de pil-Vce kadar voltaj uyguluyorsun.
Voltajı azalttığın için motor yavaş dönüyor.
Emin olmak için iki şekilde de motor uçlarındaki voltajı ölçmelisin.

Motor akımını transistörün karşılamalı, motoru şekil 3 teki gibi çalıştırdığında ne kadar akım çekiyor?
Uygun transistörle belki daha iyi sonuç alabilirsin.

Ama akım ve gerilim değerlerini ölçmeden simulasyonda çalışıyor gerçekte çalışmıyor diyemezsin.

Kolay gelsin.

gfb_furkan

Alıntı yapılan: asma - 20 Ocak 2013, 09:27:09Şekil 3 te motora pil voltajını uyguluyorsun, şekil 2 de pil-Vce kadar voltaj uyguluyorsun.
Voltajı azalttığın için motor yavaş dönüyor.
Emin olmak için iki şekilde de motor uçlarındaki voltajı ölçmelisin.

Motor akımını transistörün karşılamalı, motoru şekil 3 teki gibi çalıştırdığında ne kadar akım çekiyor?
Uygun transistörle belki daha iyi sonuç alabilirsin.

Ama akım ve gerilim değerlerini ölçmeden simulasyonda çalışıyor gerçekte çalışmıyor diyemezsin.

Kolay gelsin.

Motor 0,5 amper akım çekiyor 1,5 voltluk pil ile çalışırken, ancak zannedersem sorun transistörde, akım geçemiyor transistörün üzerinden, sanırım yetmediği için.Npn bc237 yerine pnp bc307 kullandım ancak gene aynı sonuç.Üzerinden  0,5 amper geçirebilen transistör olarak ne kullanabilirim ?

F.T

bu devrede npn kullanmalısın.bc 337 kullan.0.8 amper olması lazım.ayrıca direk 3 volt uygulanan motor daha hızlı olur normal.şekil 2 de hızlanmasını istiyorsan baz da kullandığın 220 ohm yerine 150 ohm kullanınca motorun dahada hızlandığını göreceksin.dahada hızlı istiyorsan 100 ohm a düşür.tabi ki bataryanın artısından aldığın 220 ohm 150 ohm olacak.

gfb_furkan

Dikkate alacağım bu dediğinizi, fiyat farkı çoksa bc337 kullanıcam, yukarıya 10k aşağıya 170 ohm yaptığım zaman en verimli şekilde çalışıyor diyebilirim.10k ile 170 ohm arasından beyz e akım sağladığımda.Teşekkür ederim yardımınız için

gfb_furkan

Alıntı yapılan: F.T - 20 Ocak 2013, 18:18:23bu devrede npn kullanmalısın.bc 337 kullan.0.8 amper olması lazım.ayrıca direk 3 volt uygulanan motor daha hızlı olur normal.şekil 2 de hızlanmasını istiyorsan baz da kullandığın 220 ohm yerine 150 ohm kullanınca motorun dahada hızlandığını göreceksin.dahada hızlı istiyorsan 100 ohm a düşür.tabi ki bataryanın artısından aldığın 220 ohm 150 ohm olacak.
Dikkate alacağım bu dediğinizi, fiyat farkı çoksa bc337 kullanıcam, yukarıya 10k aşağıya 170 ohm yaptığım zaman en verimli şekilde çalışıyor diyebilirim.10k ile 170 ohm arasından beyz e akım sağladığımda.Teşekkür ederim yardımınız için, yalnız bc337 datasheetine baktığımda High current (max. 500 mA) yazıyor, yani neredeyse tam sınırda.Bu da hem ısı hemde elektronik olarak sıkıntı çıkartabilir.bd139 kullanmayı düşünüyorum 1,5 amper max özelliğinde

F.T

anladım.bd 135 bd 139 olur.farketmez.bc 337 özellikleri NF-Tr, 50V, 0,8A, 0,625W, 100MHz

gfb_furkan

Alıntı yapılan: F.T - 20 Ocak 2013, 22:26:02anladım.bd 135 bd 139 olur.farketmez.bc 337 özellikleri NF-Tr, 50V, 0,8A, 0,625W, 100MHz

Devreyi gerçekte kurdum, transitör iletime geçiyor ancak gene sıkıntı yapıyor ve 3 volt ve 0,5 amper akımı üstünden geçirmiyor.Anlamadım bu neden böyle oluyor nerde hata yapıyorum anlam veremedim

F.T

170 ohm u biraz daha düşür.transistörlerin baz akımları farklı olduğu için sorun olmuştur.

gfb_furkan

Alıntı yapılan: F.T - 21 Ocak 2013, 20:12:18170 ohm u biraz daha düşür.transistörlerin baz akımları farklı olduğu için sorun olmuştur.
Devrem bu şekilde ve simülasyonda sorunsuz çalışıyordu
http://img26.imageshack.us/img26/767/elo3.jpg

asma

Alıntı yapılan: gfb_furkanDevreyi gerçekte kurdum, transitör iletime geçiyor ancak gene sıkıntı yapıyor ve 3 volt ve 0,5 amper akımı üstünden geçirmiyor.Anlamadım bu neden böyle oluyor nerde hata yapıyorum anlam veremedim
Vpil-Vce=Vmotor
Neden pildeki voltajın tamamının motora aktarılacağını düşünüyorsunuz?
Motor çalışırken pil voltajı, motorun üzerindeki voltaj ve transistörün kollektör , emiter arası voltajı ölçmüyorsan öğrenemezsin.
Ölçüp, yazmazsanda sana yardımcı olamayız. Low (Vce)sat. transistör öneremeyiz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın