PIC 16F84A PROGRAMLAMA VE KONTROL DEVRESİ

Başlatan eminiscan71, 18 Ocak 2013, 01:35:59

eminiscan71

Selam arkadaşlar.
Sizinle yaptığım ilk projemi paylaşmak istiyorum. Özelliklede öğrenci arkadaşlarla...
Devreden kısaca bahsedeyim 
Devre iki kısımdan oluşuyor, bunlar;
Programlama bölümü,
Deneme bölümü.
Programlama bölümü:

(18 pinli entegrelere uyumlu programlama devresi)
Programlama bölümünü internetten aldığım seri porttan programlama devresi yardımıyla yaptım.
Programlayıcı devresi sadece PIC16F84A mikrodenetleyicisini değil PIC16F84, PIC16F628 ve PIC16F628A gibi 18 pinli entegreleri programlamaya uyumludur.
Programlama işlemini yapmak için siz hangi programı kullanırsınız bilmem ama ben pıcup2(ekteki dosyada mevcuttur.) programını kullanıyorum.Hem kullanımı kolay hem de karmaşık değil.Yani bir öğrenci için en ideali.

Programlama devresi malzeme listesi:
R1=2.2k direnç
R2=2.2k direnç
R3=10k direnç
R4=2.2k direnç
R5=2.2k direnç
D1=kırmızı led(isteğe bağlı olarak farklı renklerde kullanabilirsiniz.)
D2=4.7V zener diyot
D3=1n4001 diyodu
C1=1uF elektrolitik kondansatör
9 girişli dişi D-DUB(seri port girişi)

Deneme bölümü:

(PIC16F84A deneme devresi)
Deneme devresini kurarken usb(siz isterseniz başka konektörler de kullanabilirsiniz) konektörü kullandım çünkü devrenin çalışması için gerekli olan gerilim değeri 5V.Tabi bu gerilimi pc ye takılmış bir usb kablosundan almak mümkün.Hattan tablet bilgisayarınızdan bile alabilirsiniz(ben denedim ve olumlu sonuç aldım).Ayrıca bir çok telefon şarj cihazının çıkış gerilimi 5V.Çevrenizde istemeyeceğiniz kadar 5V kaynağı var.Artık hangisini isterseniz onu kullanın.
Neyse birazda devrenin özelliklerinden bahsedelim.Aslında devre sadece buton ve led animasyonlarını denemek için kurulmuş gibi gözükse de zif soketin altındaki 9'lu konektör(B portu çıkışları ve usb den gelen 5V u direk olarak verdiğim konektör) ile bütün display uygulamalarını, LCD uygulamalarını  ya da kendi yapacağınız röleli devreler ile yüksek gerilimlerin kontrolüne kadar bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Yine konektör altındaki 8'li deep switch ile ledlere gelen enerjiyi açıp kapatabilirsiniz.
Devrenin isis şemasına ek olarak baskı devresini çizerken bazı eklemeler yaptım.Yukarıda bahsettiğim konnektör ve deep switch de bunlardan bazılarıydı.Diğerlerine gelince besleme girişine bir tane switch ve bir de entegre beslemesine dekuplaj kondansatörü ekledim.Bildiğeniz gibi dekuplaj kondansatörü ani gerilim gelmesini önleyerek entegrenin bozulmamasını sağlar.
Deneme devresi malzeme listesi:
R1—R8=150R direnç
R9—R13=10K direnç
R14=150R direnç
R15=10K direnç
D1—D8=kırmızı led(yine isteğe bağlı oarak farklı renkleri de kullanabilirsiniz)
D9=yeşil led(power ledi)
Power=güç anahtarı
RA1—RA5=Pioneer buton(A portuna pull-up yöntemiyle bağlanmış butonlar)
Reset=Pioneer buton(reset butonu)
C1—C2=22pF mercimek kondansatör
C3=100nF mercimek kondansatör(dekuplaj kondansatörü)
XTAL=4MHZ kristal
9'lu konektör
8'li deep switch
Bir de son olarak 40 pinli zif soket (programlama ve deneme devresi arasındaki tek ortak eleman)
Aklıma gelen her şeyi yazdım ama illaki unuttuğum bir kısım kalmıştır ya da ne bileyim anlamadığınız bir kısım vardır.Aklınıza takılan bir şey olursa eminiscan71@mynet.com eminiscan71@gmail.com mail adreslerinden bana mail atabilirsiniz ya da direk site üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz.Elimden geldiğince yardımcı olurum... 

(ARES baskı devre görünümü)
Kırmızı yolları kablo ile köprü yapmayı unutmayın arkadaşlar.

reserve

Uzun bir zaman geçmiş ama çalışmanız için çok teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın