Oto için voltaj regülatörü devresi?

Başlatan aegeanxtr, 14 Ocak 2013, 16:01:43

aegeanxtr

Selam arkadaşlar. Aracımda bazı yerlerde ledler var. Sabit voltaj olmadığı için ledlerin bazıları bozuluyor. Tavsiye edeceğiniz 12 volt bir regülatör devresi var mı acaba?

mustafa010203

Merhabalar İyi Akşamlar

7812 Diye aratırsan internette bir sürü devre var
Mesela;

Kolay Gelsin

aegeanxtr

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 14 Ocak 2013, 22:12:04Merhabalar İyi Akşamlar

7812 Diye aratırsan internette bir sürü devre var
Mesela;

Kolay Gelsin

Cevap için teşekkürler. 7812 nin çalışması için en az 15 volt verilmesi gerektiği yazıyor. 7812  12-12.50-13-13.50 vb. değişken gelen voltajlarda çalışır mı?

mustafa010203

merhaba

Hmm aslında aklıma gelmişti ama çalışabileceğini düşündüm çünki ledlerin bozulduğunu söylemişsiniz ben efekt devreleri hazırlarken ledlerle biraz haşırneşir oldum ledler dayanıklıdır 16v \'a kadar besledim ledler patlamadı fakat ısındılar voltaj yükselince fazla akım çekmeye başlar (16v ile beslememin sebebi ; adam diyorki çok parlak olsun, abi daha fazla parlak yanmaz led uzunlugunu arttıralım diyorum yok illa parlak olucak bu ledler, neyse dedim ben parlak olursa ömrü gider bana 1 sene çalışsın yeter diyor adam neyapalım 16v, a kadar besledik ledleri) 1 sene bile dayanmazda o voltajda, sizin akünüzde veya şarj dinamosunda sıkıntı var galiba ledlerin patlaması için 16 v yetmiyor dediğim gibi :) ama yinede 7812 yi denemenizi tavsiye ederim aracı çalıştırmadan deneyin birde çalışırken voltajını ölçersiniz. Veya 12v Zener Diyotta olabilir.

ablimitt

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 14 Ocak 2013, 16:01:43Selam arkadaşlar. Aracımda bazı yerlerde ledler var. Sabit voltaj olmadığı için ledlerin bazıları bozuluyor. Tavsiye edeceğiniz 12 volt bir regülatör devresi var mı acaba?
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

ablimitt

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 14 Ocak 2013, 16:01:43Selam arkadaşlar. Aracımda bazı yerlerde ledler var. Sabit voltaj olmadığı için ledlerin bazıları bozuluyor. Tavsiye edeceğiniz 12 volt bir regülatör devresi var mı acaba?
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın