pcbway

CRT AIDATA MONİTÖR ARIZASI ACİL YARDIM..

Başlatan aydinag, 14 Ocak 2013, 09:19:55

aydinag

Merhaba arkadaşlar,
 Elimde aidata monitör var. Monitör normal çalışırken ekteki gibi monitör yarım hala geliyor. Yada düz bir çizgi halini alıyor görüntü. Monitörün Sol üst kısmına hafif bir baskı uyguladığımızda ise görüntü normal hale geliyor. Baskıyı bıraktığımızda ise görüntü tekrardan gidiyor. Baskıda öyle çok bir şey değil. Tek parmakla hafifçe basmam yetiyor. Kartta soğuk lehim aradım fakat yok, companentlere baktım sallanan faanada yok. Herşey normal görünüyor. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

tahir549

kardeşim selam.monitörü aç ekrana bağlayan o yassı kablonda ya kırık var yada oksitlenme kablo müsaitse bağlantılarını yenile değilse krozyon giderici spreyle bağlantı yerlerini temizle sorunun çözülecek ;)

aydinag

Ekrana bağlanan yassı kablo hakkında daha detaylı bilgi verebilirmisiniz? VGA kablo bağlantısı var, Oda zaten tüpün kartına ve anakarta gitmekte.

Adnancoskun

Senin monitörün vertikal\'i bozuk, hiçbirşeyle uğraşma vertikal entegresini bul, gerilimlerini kontrol et, azda olsa kondansatör hatası olma olasılığı var,,,,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aydinag

vertical entegresi bozuk olsa görüntü hiç gelmez sanırım. Ama bu şekilde monitörün sol üstüne çok hafifi bir baskı yaptığımda ekran normal haline geliyor.

Adnancoskun

senin monitör LCD mi CRT mi?
Benim yazdığım CRT monitör içindi, eğer CRT ise nasıl ekranın üst köşesine basınca görüntü geliyor?
Eğer LCD ise başlığın yanlış.

Eğer LCD ise ve ekranın üst köşesine bastığında görüntü normal geliyorsa, o zaman bir temassızlık var, film kablo kopuk olabilir, bağlantı noktasında temassızlık olabilir...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aydinag

CRT monitör.. Ekli dosya da gerekli foto mevcut. Ekran ekteki foto gibi olduğunda monitörün sol üstüne hafif bir şekilde bastırdığımda görüntü normal haline geliyor. Uyguladığım güç çok az. Film kablo pozisyonu hakkında biraz bilgi alabilirmiyim. Tam olarak hangisinden bahsettiğiniz hakkında.

Adnancoskun

kardeş,  CRT( katot ışınlı tüp), sen onun neresine bastıryorsun? tüpün tamamı cam, bastırsan ne olur bastırmasan ne olur, eğer elektronik karta bastırıyorsan, o zaman soğuk lehim vardır,,, monitörün başka resimleri var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aydinag

Adnan Bey,

Monitörü topladıktan sonra çalışır durumda Sol üst kısma elimle çok hafif bir baskı yapıyorum. Yada monitörün sol üst kısmına 2 yada 3 adet kitap koyduğunuzda görüntü normal duruma dönüyor. Başka fotosu mevcut değil.

aydinag

Elektronik karta yada tüpe direk bir baskı yapmıyorum. benim belirttiğim baskı monitör toplandıktan sonraki Sol üst köşeye yaptığım hafif bir baskı.

Adnancoskun

15 Ocak 2013, 16:35:46 #10 Son düzenlenme: 15 Ocak 2013, 16:42:37 Adnancoskun
Soğuk lehim de olsa bu arıza vertikal arızasıdır... vertikal katını iyice inceleyin bence...
Senin monitörün elektronik kartında kesinlikle bir soğuk lehim var, onuda şöyle tesbit edebilirsin, monitörün arka kapağını aç, çalıştır ve bir tahta parçası ile (iletken olmayan birşeyle hafif hafif karta baskı uygula, soğuk lehimin olduğu yere yakın yerlerde çalışacaktır, aslında kartın alt yüzünden baktığınızda soğuk lehim farkedilebilir. ama kartın alt yüzü temiz olmalı, toz vs olmamalı...
monitörün arkası (kapağı) açıkken  farklı açılardan çekilmiş resmi var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aydinag

Hafta sonu yeni fotoları ekleyebilirim. Soğuk lehim olayı benimde ilk aklıma gelen problem. Fakat kat üzerindeki gördüğüm bütün lehimleri tazeledim desem yeridir. İşin içinden bir türlü çıkamadım. VGA kablo lehimlerini dahi yeniledim. VGA kablo uçlarını teker teker ölçtüm, kopuk olabileceğini düşünerek, Bağlantı soketini elektronik karttan bağlı olan bakır yolları teker teker ölçtüm. Fakat sonuç alamadım.