NTC Sensörden 0-10V Çıkış Almak İçin Yardım İstiyorum.

Başlatan aricituncay, 07 Ocak 2013, 10:17:18

aricituncay

Merhaba
Ben Sakarya\'da endüstriyel elektrik işleri yapıyorum.
Şu an NTC sensörüm, 24VDC güç kaynağım var. Bunlardan 0-10V elde etmem gerekiyor. Bunun için bir arkadaş bana LM3914 kullan dedi fakat nasıl yapılacağı konusunda hiç bir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

asma

NTC sensörünüz hakkında döküman varmı, veya isim, kod...
Bir de 0-10V değeri kaç derece sıcaklıklar arasında olmalı. mesela 0-100C , 20-150C gibi

Unutmadan kullandığınız NTC ye bağlı olarak sıcaklık gerilim değişimi doğrusal olmaz. Mesela 0-100C için 0-10V verecek şekilde devre kurduğunuzda 0V => 0C ve 10V => 100C olur ama 6Volt 60C derece olmayabilir. (55 veya 65 olabilir)
Çeviriyi op-amp yada ayarlı regülatör entegresiyle yapabilirsiniz ama 24V beslemenin - kutbu gnd olacağı için çıkış voltajı sıfıra inebilen elemanlara ihtiyacınız olacak (rail to rail op-amplar gibi)

aricituncay

KUSURA BAKMAYIN
Eksik bilgi verdim. NTC sensörüm 50 Kohm (Enda marka NTC, devre elemanı olarak değil komple bir üründür bu). Benim devremde 1-2 derece farklar olabilir. Bu ürünün bana 10 derece ile 150 derece arasında 0-10V vermesi yeterlidir.
Elektronik devreden çok fazla anlamıyorum. Yani bununla alakalı elinde hazır şema varsa yardımcı olursanız sevinirim. Lehim yapar eleman okur, eleman dizerim ama PIC programlayam. Ben burda bu bilgimle yapabileceğim birşey olursa iyi olur.
LM3914 olması şart değil başka birşey de önerebilirsiniz.

F.T

Bu işi yapman için ntc nin hangi sıcaklıkta hangi direnç degerine sahip oldugunu bileceksin.bunuda tablo halinde işlemciye yükleyeceksin.işlemci çıkışınıda 0-10 volta kalibre edeceksin.öyle basit yapılacak bir iş değil.

aricituncay

bana maliyeti ne olur. 2 ntc girecek 2 adet 0-10v çıkacak. Çıkışı düzeltmek için küçük bir potans veya sıfır-maksimum düzeltemesi için 2 küçük potans olacak 0 derecede 0v 150 derecede 10v verecek bir devre istiyorum.

ablimitt

Alıntı yapılan: aricituncay - 07 Ocak 2013, 10:17:18Merhaba
Ben Sakarya\'da endüstriyel elektrik işleri yapıyorum.
Şu an NTC sensörüm, 24VDC güç kaynağım var. Bunlardan 0-10V elde etmem gerekiyor. Bunun için bir arkadaş bana LM3914 kullan dedi fakat nasıl yapılacağı konusunda hiç bir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

asma

Alıntı yapılan: F.T - 07 Ocak 2013, 19:18:15Bu işi yapman için ntc nin hangi sıcaklıkta hangi direnç degerine sahip oldugunu bileceksin.bunuda tablo halinde işlemciye yükleyeceksin.işlemci çıkışınıda 0-10 volta kalibre edeceksin.öyle basit yapılacak bir iş değil.
Aynen öyle.

NTC nin sıcaklık direnç değişim grafiğini veya tablo şeklinde değerlerini bulamadım.
Endanın ntc olarak metal ve silikon kaplı 150C dereceye kadar ölçüm yapabileceğin iki modeli varmış. Ve ayrıntılı bilgiye ulaşamadım.
Grafik olsaydı ve 80-120C derece arası hata payını (doğrusal olmamasından kaynaklanan) azaltabilir ve lineer entegrelerle basitçe yapabilirdik.
Bu kadar geniş aralıkta (10-150C) ancak mikroişlemciyle belirli giriş değerlerine belirli çıkış değerleri atayarak karışık bir işlemle yapılır. Bu konuda yardım edemem.  :(
Ama iyi bir sıcaklık ölçerle istediğin sıcaklıklar arasında ntc direncini ölçüp toplo veya grafik oluşturabilirsin.
Bu ilk adım için gerekli. (üreticinin hazır bilgisine ulaşmakta olur)

Aklıma gelen üç seçenek:
Pic programlayarak elinizdeki sensöre göre devre yapılacak. (bilen için çok zor değil ve pahalıda değil)
Endanın hazır kontrolörlerini alıp kullanacaksınız. (biraz pahalı)
Farklı bir sensör kullanacaksınız. (pt100 gibi) Basit devrelerle sonuca gideceksiniz.

ablimitt

Alıntı yapılan: asma - 07 Ocak 2013, 14:42:28NTC sensörünüz hakkında döküman varmı, veya isim, kod...
Bir de 0-10V değeri kaç derece sıcaklıklar arasında olmalı. mesela 0-100C , 20-150C gibi

Unutmadan kullandığınız NTC ye bağlı olarak sıcaklık gerilim değişimi doğrusal olmaz. Mesela 0-100C için 0-10V verecek şekilde devre kurduğunuzda 0V => 0C ve 10V => 100C olur ama 6Volt 60C derece olmayabilir. (55 veya 65 olabilir)
Çeviriyi op-amp yada ayarlı regülatör entegresiyle yapabilirsiniz ama 24V beslemenin - kutbu gnd olacağı için çıkış voltajı sıfıra inebilen elemanlara ihtiyacınız olacak (rail to rail op-amplar gibi)
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın