toprak ile nötr ayırt etme

Başlatan eml581, 06 Ocak 2013, 14:15:33

eml581

arkadaşlar düşünelim bir evin elektrik tesisatı aynı renk kablo ile çekilmiş hadi fazı bulabiliriz ama toprok ile nötr nasıl ayırt edicez toprak yerine nötr bağlamak istemiyorum (ölçü aletiyle ölçüm yaptığımda toprak nötr- faz 220 çıkıyor ikside)

Elektrik2012

abi 10.sınıf gidiyorum Meslek lisesinde okuyorum  ismim nurullah nötr ile toprak ayırt etmek için faz biliyorsan ilk önce faz ile diğer iki kablodan birine lamba bağla baktın sigorta attıı  o zaman topraktır bide faz aynı kalsın diğer kabloyu bağla o atmazsa nötr inşallah açıklayıcı olmuşumdur    bence böyle bulunur bilemiyorum yanlış mı doğrumu Doğacak sorunlardan sorumlu değilim Saygılar
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

ferhat8484

Bencede herhangi bir ampulle denemek en basit çözüm,çünkü ampule faz ve toprak bağlarsanız yanmaz bizzat kendim denedim.Zaten toprakta şebeke voltajı ile bir bağlantı bulunmaması gerekir.
"İnsanların güvenini kaybetmektense,para kaybetmeyi tercih ederim" (Robert Bosch)

Elektrik2012

ferhat ampül yanar ama 1-2 saniye sonra sigorta atar bizzat bende denedim evet en basit böyle bulunur dediğin gibi yanlışım varsa öğreniyim

Yapacağınız işlemleri sigortayı kapatmadan yapmayınız ve dikkatli olunuz 220 volt öldürür

Adnancoskun

gençler ,
şöyle yapmak en basidi,
yukarıda açıklanmış ama tam anlaşılmıyor diye yeniden açıklayayım,

bir lamba alıyorsunuz bir ucunu faza bağlıyorsunuz
diğer ucunu nötr veya toprak olan yerlerden birine bağlıyorsunuz,
eğer kaçak akım sigortası(rolesi) atmıyorsa o uç nötr dür,
eğer kaçak akım rolesi(sigortası) atıyorsa topraktır

Çünkü kaçak akım rolesi sistemdeki kaçakları önlemek için ve çarpılmaları en aza indirmek için kullanılıyor.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Elektrik2012

eline sağlık adnan abi önemli olan bir şeyi bilmek değil onu başkalarına açıklamak biz beceremiyoruz abi kusura bakma :)

Adnancoskun

Estağfirullah,,, ben sadece senin paylaştığını azıcık daha açıklayıcı yazdım... ;D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Elektrik2012

:) iyi akşamlar adnan abi bir soru sorcam :) şimdi toprak ile nötr değerleri birbirlerine yakın değilmi peki biz faz ile toprak arasına lamba bağladığımızda laçak akım rolesini aattırmasının  sebebi ne dir?
bayağı kafama takılan soru var sorabilirmiyim acaba daha rahat konuşabileceğimiz biyer var mı? :)
face kullanıyormusunuz

F.T

faz akımı kaçak akım şalterinden geçiyor ve devresini nötr üzerinden tamamlaması gerekirken toprakta tamamlıyor böylece kaçak akım şalterinden dengesiz akım akınca bir fark oluşuyor.bu fark eğer 30 ma üzerinde ise şalter atar.zaten çalışma prensibi diferansiyel akım farkına göredir.

Elektrik2012

ilgilendiğiniz için teşekürler anladım :)

eml581

arkadaşlar teşkkürle ama söylediğiniz yöntem tesisatta kaçak akım rölesi bulunduğu taktirde sonuç vermez mi acaba

Elektrik2012

düşünmemiştim bunu evet tesisatta kaçak akım rolesi yoksa tespit biraz zor  vallaha bende bi yöntem bulamadım en kolayı tesisatı izlemek olabilir :) araştıracağım konuyu size geri dönerim üniversitede okuyan birisine sordum :) cevap gelir 2 güne :)

eml581

eyvallah kardeşim Bende 11 sınıfı Eml öğrencisiyim :d

Elektrik2012

benim ismim nurullah kardeşim bende 10.sınıf öğrencisiyim o abidende cevap gelmezse okulda tesisat hocam sorarım

Elektrik2012

bi yöntem buldum ama tehlikeli gene sorumluluk kabul etmiyorum :)
prizde faz biliniyor diğer iki kablodan birine faz değdirilsin nötr sigorta atar toprakta kaçak akım rölesi olmadığından bişey olmaz diye düşündüm tabi tesisattta sigorta varsa 220 volt tehlikelidir dikkatli olunuz

SAKIN HA,,, BUTÜR BİRŞEYİ ASLA DENEMEYİN....

F.T

yaw gençler yapmayın bu tür işler bak sonu iyi olmaz.siz teknik elemnasınız bir yolunu teknik olarak bulmalısınız.yüzünüzü gözünüzü patlatacanız...

Elektrik2012

doğru diyosun abi :)peki nasıl buluncak ya tesisatı takip edilcek :) kusura bakmay yanlışım olduysa Saygılar
Bugün yeni bir şeye tanık oldum :)sigortalar kapatıldığında prizde nötr toprak faz kısa devre oluyor avometre ile ölçüldüğünde neden acaba

F.T

abisi bak toprak nötr kadar güçlü olamaz.topraklama direncinden dolayı.ama nötr iletkenle trafo yıldızından evine kadar gelir.ben olsam enerji kontrolü yaparım varmı yokmu .yoksa ufo ısıtıcı yı faz ve nötr veya toprak olduğunu bilmediğimiz ucun birine bağlarım.ve sıstıcıyı açarım.açtıktan sonra iki ucu ölçerim.voltaj 220 vac ise veya 210 veya 230 her ne ise yazarım.emniyete alıp faz sabir kalmak şartı ile diğer ucu söküp öbür ucu takarım.ondada aynı değeri ölçüyor isem.derimki kesin bu uçlar tesisatta nötr ve toprak kısa devreli.eğer biri 225 volt yüksek olan faz ve diğer uç,ve diğer testtede faz ve diğer uç 180 volt ise.hee o zaman düşük olan uç kombinasyonu toprak olan kombinasyon yüksek olanda nötr olan kombinasyon.
çalışmam bu şekil olur.ama elektrik te her zaman tedbir esastır.siz siz olun dağ başı kurallarına göre sonuca gitmeyin. Allah muhafaza.bu dediklerimide emniyet esaslarına göre yapmanız gerekiyor.100000 kere kontrol et et 1 kere  enerji ver.

yukarda verdiğim bilgiler teorik bilgilerdir.ehliyetli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.hiç bir sorumluluk kabul edilmez!!!

Elektrik2012

abi zaten ben denemiycem zaten benim böyle bir sorunumda yok sadece konuyu tartışıyoruz tekrar bilgilerin için saol Saygılar Zaten boyumdan büyük işlere kalkışmam abi :) tedbiri elden bırakmam   dediğin gibi 220 volt tehlikeli iş abi :(

F.T

tabiki merak ediyorsunuz elektriğin ne olduğunu ama başınıza iş açmayın.şimdi tehlikenin ne olduğunu algılayabilecek insanda var bu forumda bilmeyende var.onun için bir şey yazarken bizde temkini elde bırakmıyoruz.kimseye zarar verecek bir durumun olmasını kimse istemez.onun için emniyet nasıl olur.nasıl olmaz bu tabiki hem teorik hemde pratik bilgilere sahip insanlar tarafından daha iyi bilinir.arkadaşı, kendisi çarpılmış ,sakat kalmış ,yada vefat etmiş arkadaşlarımız var.bende çok tedbirli olmaya çalışan bir insan olmama rağmen çok kez çarpıldım.onun için bu işin şakası yok.ortaya atılan fikirlerinde teknik düşüncelere uygun ve teknik olarak tedbirlerin alınması gerektiği fikirler olmalı.merak iyidir ama fazlası insana zarar verebilir.

Elektrik2012

tekrar teşekür ederim bu dediklerinizi dikkate alacağım  bilgileriniz ve zamanızı ayırdğınız için

eml581

aBi ne kadar Dikkat edersek edlim dalgın anımız oluyo boş bulunuyoruz bizde insanız tebbir şart tabi

Elektrik2012

aynen ben kendi odama prizden çıkan 3lüye sigorta taktım birşley olduğunda atıyor sigorta kutusundaki atmıyor iyi yapmışmıyım 6A simens taktım  birde bu sigorta en fazla 6A geçerirse
220*6=1320 Watt cihaz takıldığında atması lazım fakat atmıyor :) ama kısa devre gibi olaylarda atıyor
abilerim Bir yanlışım oldusya kusura bakmayın Saygılar

eml581

Bİrader geçikmeli tip mi  sigorta taktın  motorlarda kullnılandan 

Elektrik2012

yazici67

Alternatif akımla doğru akımın Voltaj ve akım grafikleri farklıdır. Doğru akımda ikisi sabit olmakta, alternatif akımda ise genellikle sinüs dalgası şeklindedir.

Resimde görüldüğü gibi 6A çeken bir Direnç yani rezistif yükte hem voltaj hemde akım grafikleri bu şekildedir.

6A çekme süresi sadece 16 milisaniye civarındadır. Bu kısa süre, sigortayı attırmaz. Ip = Ipeak yani tepe akımıdır. Bu da sizin oda tesisatında 6A oluyor. Eğer 1320 watt lık cihaz bir endüktif yük ise ( motor, bobin türü ) akım voltajdan önce gelir. 90 derece faz farkı vardır. Kapasitif yük ise ( adı üstünde, kondansatör türü ) akım grafiği daha geriden takip eder. Bunlar da sigorta da etkilidir. Ortalama akımlar eşit olmasına rağmen anlık akımlar farklı yüklerde farklıdır.

Elektrik2012

içerişehir

arkadaşlar iyi bir kaliteli bir topraklamada bir lambayı faz ile toprak arasına baglarsanız yanar hemde faz ile nötüre baglamış gibi yanar lakin topraklama iyi degilse cansız yanar  saygılar

Elektrik2012

Bu konu bizlere bayağı bilgi verdi hepinizie teşekürler abilerim Saygılar

yazici67

Not: Üstteki mesajımda küçük bir yanlış yapmışım. Kondansatörlü / kapasitif yükte akım, gerilimden 90 derece ileride, bobinli / endüktif devrede 90 derece geridedir.

Elektrik2012

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın