DC DC 1400W Konvertör SG3525 (Konu hakkında yardım)

Başlatan WILD_TURK, 04 Ocak 2013, 13:25:51

WILD_TURK

Arkadaşlar kategorilerde bi SMPS buldum bunu yapmak istiyorum ama isis ve ares şeması yok yardımcı olurmusunuz?

SMPS bu : https://320volt.com/dc-dc-1400w-konvertor-sg3525/

Adnancoskun

ya kardeş sen isis veya ares\'i neden arıyorsun, adam herşeyi vermiş, bas plakete döşe malzemeyi, sar trafoları tak yerine ver cereyanı.... hepsi bu? ;D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

WILD_TURK

iyi hoş güzel diyosunda bazı çoğu parçalar .jpg olduğu için ne olduğu belli olmuyo :)

Adnancoskun

WILD_TURK

işin aslı ben elektronik meraklısıyım daha açıklayıcı bişey arıyorum kendim yapabileceğim bişey
hem de yaptığımı kullanmak istiyorum. bu devreyi yaparsam ki eğer çalışırsa 4 tane BJT transistörlü 250 W RMS anfileri beslicem

ablimitt

Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

prestijotomasyon

HAZIR dc - dc convartörler mevcut örnek veriyorum ben 18 36 giriş ile 5 volt 6 amper çıkış aldığım bir cincon var bence devreye direk onu yerleştirmen daha mantıklı 5 volt\' ta takılı kalma her voltaja göre olanı mevcut. hem yer kaplamıyor hem ac hem dc ile çalışıyor önüne koyarsın bir köprü diod ister ac ister dc girsin adam ;)

ablimitt

Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.

WILD_TURK

Alıntı yapılan: prestijotomasyon - 05 Ocak 2013, 14:49:04HAZIR dc - dc convartörler mevcut örnek veriyorum ben 18 36 giriş ile 5 volt 6 amper çıkış aldığım bir cincon var bence devreye direk onu yerleştirmen daha mantıklı 5 volt\' ta takılı kalma her voltaja göre olanı mevcut. hem yer kaplamıyor hem ac hem dc ile çalışıyor önüne koyarsın bir köprü diod ister ac ister dc girsin adam ;)

ne 5 voltu hocam ne diyon :)

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Ocak 2013, 16:10:32sen incele, anlamadığın yerleri işaretle sor yardımcı olalım...

hocam mesela bu devre de neden 4n35 yok!

FMU-32s ve FMU-32R bunların alterntifleri karşılıkları varmıdır

ve son bişey daha. O linkte troidin sarım sayıları verilmiş devrede iki troid var ama resimlerde bi tane
o sarım sayıları iki troidli devrenin tek troidi için mi yoksa tek troid kullanılmış devre için mi acaba
ve tek troid le yapmak istesem troidin ölçüleri ne olmalı

ablimitt

EE42 12V durum, 600W yapmak için, asıl sorun daha zor sarma, hiç daha az olabilir. Seni neredeyse mümkün 20K EE55 önermek, direnci nispeten iyi çekirdek olmalıdır.

Junior 2 +2

Geçerli Ortalama: (600/12) / 0.9 = 55.6A

55.6 / 5 = 11 kare MM: kare MM5A tahmin başı için

0.5 kare mm 0.8 telin kesit alanı

Hisse sayısı = 11/0.5 = 22 (kenara 11)

İkincil 60T

Ortalama akım = 600/360V = 1.67A

Kesit alanı = 1.67A / 5 = 0.33 kare MM

0.8 Yeterli ile

Adnancoskun

hello Dear sir (ablimitt),
 i have seen your message at here, please can you send this message\'s orginal?,,, i can translate for you, becouse the google translate is not well....
best regards,
Adnan COSKUN

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Ocak 2013, 16:31:43hello Dear sir (ablimitt),
 i have seen your message at here, please can you send this message\'s orginal?,,, i can translate for you, becouse the google translate is not well....
best regards,
Adnan COSKUN

son mesajıma cevap vermediniz hocam ama?

WILD_TURK

Bu devrede SG 3525 kullanılmış bunun yerine
KA 3525 A
LM 3525
SG 3525 AN

Bunlardan birini kullansak sakıncası olurmu ?

SAYGILAR

Adnancoskun

WILD_TURK

Alıntı yapılan: WILD_TURK - 07 Ocak 2013, 11:10:57hocam mesela bu devre de neden 4n35 yok!

FMU-32s ve FMU-32R bunların alterntifleri karşılıkları varmıdır

ve son bişey daha. O linkte troidin sarım sayıları verilmiş devrede iki troid var ama resimlerde bi tane
o sarım sayıları iki troidli devrenin tek troidi için mi yoksa tek troid kullanılmış devre için mi acaba
ve tek troid le yapmak istesem troidin ölçüleri ne olmalı

Bu hocam

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 25 Şubat 2013, 18:08:49son mesaj neydi ki? :D

Adnan bey bu SMPS de mavi ile işaretlediğim yerdeki yazıları okuyamadım yardımcı olursanız sevinirim

WILD_TURK

Ustalar devreyi yaptım çalışıyor fakat tek bir sorun var Remote ucunu bağlamadan direk çalışıyo
yani + ve - yi bağlar bağlamaz devre çalışıyor neden olabilir

Adnancoskun

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Mart 2013, 10:14:06şemayı görebilsek neden olduğunu söyleyebilirim :D

hocam ben şase falan varmı bi yerde yanlışmı yaptım falan diye baya inceledim ama devre nasılsa
aynısı olmuş ama anlamadım :)

Adnancoskun

evet şemayı gördüm remote yi SG nin + beslemesi üzerine koymuş ve kontrolü de iki transistörle sağlamış. birincisi NPN BD139 ikincisi PNP BD140, aslında bukadarına gerek yoktu ama neyse, şimdi işlem çok basit BD140\'ın beyzine + 12 volt dan 1K lık dirençle + gerilim ver kapanması gerek.
eğer kapanmıyorsa BD140 bozuktur  sök ve öyle ölç, Tüm mesele BD140 üzerinde toplanıyor.

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Mart 2013, 16:29:44evet şemayı gördüm remote yi SG nin + beslemesi üzerine koymuş ve kontrolü de iki transistörle sağlamış. birincisi NPN BD139 ikincisi PNP BD140, aslında bukadarına gerek yoktu ama neyse, şimdi işlem çok basit BD140\'ın beyzine + 12 volt dan 1K lık dirençle + gerilim ver kapanması gerek.
eğer kapanmıyorsa BD140 bozuktur  sök ve öyle ölç, Tüm mesele BD140 üzerinde toplanıyor.

teşekkür ederim hocam akşam denerim olmadı tekrar size ulaşırım

SAYGILAR

Adnancoskun

tamam. hayırlı akşamlar, birde BD139 un ve BD140\'ın yönüne ve  bacaklarında kısadevere varmı ona bak..

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Mart 2013, 17:49:16tamam. hayırlı akşamlar, birde BD139 un ve BD140\'ın yönüne ve  bacaklarında kısadevere varmı ona bak..

Hocam teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım oldu. ilk olmadı BD140 ı değiştirdim o zaman çalıştı

ama nedense ışık sönmesi gerekirken sanki biyerden elektrik alıyormuş gibi yanıyor sürekli ama remoteyi
bağladığım da ki parlaklık kadar yanmıyor yani biraz kör ve titreyerek yanıyo neden olabilir..

Adnancoskun

entegrenin + sı (13 ve 15. uç) ile şase arasına 2.2 Kohm  direnç koy bakalım ne olacak?

WILD_TURK

Adnancoskun

PATLAMAZ PATLAMAZ KORKMA....
 EĞER LED SÖNMEZSE , BD 140\'IN BEYZİNDEN + UCA 2K2 BAĞLA SÖNER....

WILD_TURK

Yine olmadı hocam ama bişeyi yeni farkettim aşağıdaki resimde mavi ile işaretlediğim uç boşta
ve şemada üstünde ne yazdığını okuyamadım bu uc ne işe yarıyor

Adnancoskun

o önemlibirşey değil, devre on olduğunda pwm kartında bir led yanıyorya, işte o ledden yaptığın kutu üzerine de koymak istersen diye uç çıkarmış.... yani led ucu....

WILD_TURK

tmm hocam
o ledin titremesi beni kıl ediyo sadece :) ama devre çok iyi çalışıyo
çizenin elleri dert görmesin

WILD_TURK

Hocam birde şu 3525in olduğu yerde 20 k pot var o voltaj ayarı için değil mi ??

Çalışmıyorda :)

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Mart 2013, 16:29:44evet şemayı gördüm remote yi SG nin + beslemesi üzerine koymuş ve kontrolü de iki transistörle sağlamış. birincisi NPN BD139 ikincisi PNP BD140, aslında bukadarına gerek yoktu ama neyse, şimdi işlem çok basit BD140\'ın beyzine + 12 volt dan 1K lık dirençle + gerilim ver kapanması gerek.

adnan abi tekrar merhaba :)

Abi bu devrenin aynısını tekrar yaptım ama ortadan bölüp yarısını yaptım bi kaç sorun çıktı yardımcı olursan sevinirim...

1- Remote yine çalışmadı ama alıntı yaptığım yazındaki gibi 140ın beyzine +12 den 1 k dirençle gerilim verdim ama yine bişey değişmedi sorun şu ki +12 den 1k direnci BD139 un Beyzine bağlayınca devre çalışıyor :D neden böyle oldu ?.

2- Toroidi kendim sardım biraz titreme yapıyor sorun değil ama yeni yaptığım devreye bağlıyorum toroidi
Bi çıkışından 48 V çıkıyor diğer çıkışında 6 V gibi bir gerilim var. toroidi başka bir devrede denedim orda +-48 veriyor... sorun nerde olabilir?

Adnancoskun

doğrultma diyotlarına bir bakıver, birde trafonun baş uçlarını yer değiştir..

WILD_TURK

bugun diyotları değiştirip de denicem abi bakalım inş. olur ama bd139un beyzinde çalışıyor bu defa remote o neden oldun :D senn anlattığın gibi 140 a bağlayınca bişey olmuyo

WILD_TURK

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Nisan 2013, 15:09:20doğrultma diyotlarına bir bakıver, birde trafonun baş uçlarını yer değiştir..

hocam diyotları değiştirdim yine aynı acaba yeni kurduğum devrede SG3525 AN var ondan mı oluyor anlamadım normal SG3525 le SG 3525 AN arasında fark varmı ondan olabilir mi?

WILD_TURK

Her türlü yolu denedim olmadı son çare Mosslarla BD leri yenilemek bakalım...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın