smps 12 volt 60w yardiminiza ihtiyacim var

Başlatan greeks, 29 Aralık 2012, 11:33:41

greeks

Merhaba arkadaslar bir cok arama yapmama ragmen cevabi bulamadigim icin buraya konuyu acma ihtiyaci buldum yanlis yere actiysam geregini yapabilirsiniz.
sorum su:
bira marketten uzerinde 230 volt girisi olan ve uzerinde 3 tane 12 volt 20 wattlik halojen lambalardan var. toplamda 60 watt oluyor ben hem daha az yaksin hemde da sik olsun diye halogen lambalarinin 3 unude 12 volt 3 wattlik led lerile degistirdim fakat prize  taktigimda ledler bikere hafif isik verip sondu bir ledi cikarip yerine halogen lamba taktigimda ise butun lambalarinin isik verdigini gordum. lambanin icini actim guc kaynaginin ustunde output 12v 20-60w yazan yer dikkatimi cekti. anladigim kadari ile cikisindaki yuk 20 wattan yuksek oldugunda guc kaynagi lambalara elektrik veriyor. acaba bu guc kaynagi ile ben 3 tane 3 wattlik ledi calistirabilirmiyim yoksa halogen lambalari ile kullanmak zorundamiyim?
guc kaynaginda herhangi bir degisiklik yapip bunu ledler icin uygun hale getirebilir miyim?

asma

Merhaba
Güç kaynağınız elektronik transformatör olarakta bilinir ve yüksüz çalışmama gibi bir dezavantajı bulunur.
3W ledleri 12V ile nasıl yaktığınız önemli. Elektronik bir devremi var, seri 3 adet 1W led ve dirençle mi oluşturulmuş. Eğer 3W+3W+3W normal ampul bağlasaydınız çalışırdı, ben 5W halojeni tek başına yaktığımı hatırlıyorum. Ledlerde çalışmıyorsa bunun açıklaması ledlerin iç bağlantısında olabilir.
Çalıştırabilmek için 2 led takıp diğerine 100 ohm/5W gibi yük direnci bağlıyabilirsiniz. Alt limit nedir bilemiyorum ama 9W çekecek direnç (veya flamanlı ampul) bence fazlasıyla yeter. 20-60W yazması o kadar önemli değildir.
Önerim ise küçük bir smps adaptör kullanmanızdır. Çıkış gerilimi diğerinde olmayan filtre ve regüleye sahiptir, parazit içermez. Ledinizin türüne göre 1~2A lik işinizi görebilir.
Kolay gelsin.

greeks

sayin asma oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. bagladigim ledleri hazir aldim herbiri 3er watt ic baglantisi ne sekikde yapilmis bilmiyorum cunku ledlerin devre karti plastik icinde iki led bir ampul (20)wattlik bagladigimda isik veriyor ama dikkatli bakinca isik titriyormus gibi gorunuyor. bu isi yeni bir guckaynagi almadan halletmek isterdim bulundugum yerde elektronik magzalari yok oyuzden bulsamda lsmbadsn daha pahaliya cikacak. zaten ledlerin tanesini 5eurodan aldim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın