dc-dc powersupply

Başlatan cemonur, 11 Aralık 2009, 22:07:43

cemonur

Arkadaşlar arabamda kullanmak üzere dc-dc powersupply gerekio ve inverterda kullanmak istemiyorum gerek fazla ısınması gerekse fazla aküyü yorduğundan.. aracıma pc kurucam ancak işte bunun içinde dc-dc powersupply gerekiyor buda yurtdışında var ancak türkiye ye bunu ne getiren var nede üreten bu yüzden elin yabancısına hem paramızı kaptırmamak adına  hemde insanlarımıza bi katkıda bulunmak adına böyle bi düşünce içersindeyim bu yüzden bana yardım edicek fikir sahibi arkadaşlar bilgilerini buraya yazarsa ortaya güzel şeyler çıkartabilriz..

cemonur

bahsettiğim devrenin resimleri ve özellikleri ;

Specifications:
Dimensions: 160x45mm
Weight: 118g
Efficiency Rating: up to 90%
5v Output: 10A Max, 50mV ripple
3.3v Output: 10A Max. 50mV ripple
12v Output: 4A Max, 50mV ripple
-12v Output: .15A Max, 150mV
5VSB Output: 1.5A Max, 150mV
Input Voltage Range: 6VDC to 30VDC
Min. Power Up Voltage: 8V
Deep Discharge Shut Down: 10.6V
Operating Temperature Range: -20°C to 85°C
Operation Modes:
-10 Seconds soft off, 10 seconds Hard Off and Cut 5VSB
-15 Seconds soft off, 45 seconds cut 5VSB
-15 Seconds soft off, 1 hour cut 5VSB
-40 Seconds soft off, 1 hour cut 5VSB
-30 Minutes soft off, Never cut 5VSB

e_cag

https://320volt.com/uc3843-ile-1018v-girisli-2028v-cikisli-5-amper-konvertor/#comment-9120

Bunu bugün yapıp çalıştırdım. Konu altındaki yoruma eklediğim gibi, yapıp bitirip bağladım, doğrudan çalıştı. PCB\'yi dik kondansatör kullanmak ve mosfetleri dik olarak soğutucuya bağlamak için eagle ile baştan tasarladım. 15R 50W direnç bağlayıp yaklaşık 1.2A çekmek mümkün oldu, kalan tek soru bir-iki dakika içinde voltajın neden 17-18V seviyesine gerilediği. Akşam doğrudan laptopu bağlayıp deneyeceğim tekrar. Arzu eden olursa pcb dosyası vs.yi gönderirim.

e_cag

Bu yorumu da araçtan yazıyorum. Şarjı tamamen bitik laptopu şarja takıp açtım. Boşta 19V\'a ayarlı çıkış gerilimi ilk birkaç dakika 15-16.5  arasında gezdikten sonra bilgisayarın açılmasını tamamlaması ve bataryanın ilk iştahını kaybetmesi ile 18.9-19V arasına dönüp stabilize oldu. herşey sağlıklı görünüyor. Geriye sadece emniyet için çıkış dalga şeklinin skopla incelenmesi ve devrenin yakışıklı bir kutuya konması kaldı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın